Floransa’da Nerede Kalınır ? | Floransa Otel Tavsiyeleri

Floransa’da nerede kalınır ? aslında bu soruya verilebilecek 3 güzel cevap var. Birincisi tarihi merkez bölgesi, ikincisi şehir dışı ama hala şehir içi, üçüncüsü ise, şehrin çok daha dış kısımlarıdır. Bu seçenekler arasında en mantıklı olanı şehir merkezi gibi duruyor olsa da, şehir merkezinde bulunan otel ve hostellerin biraz pahalı olabileceği aşikar. Bu yüzden, bütçeli bir Floransa gezisi planlıyorsanız, ilk tercihinizi merkeze 2-3 km uzaklıkta bulunan bölgelerden yana kullanın derim. Çok aşırı bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız da, Floransa’nın şehir merkezinden pek dışarı çıkmayın.

Şehir dışı ama hala şehir içi demekten kastım, şehir merkezine biraz uzakta olan fakat yine de birçok turistik noktaya ve merkeze yürüyerek ulaşabileceğiniz yerler. Örnek verecek olursak ;

 • Fortezza da Basso
 • Piazza Beccaria
 • Porta al Prato
 • Oltrarno
 • Piazza della Liberta
 • Poggio İmperiale
 • Piazzale Michelangelo/San Niccolo
 • Via Bolognese

Bu bölgeler cüzdanınızı pek yakmayacak bölgeler olduğu gibi, birçok turistik noktaya veya şehir merkezine yürüyerek en fazla 20-30 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, çok lüks bir otel bile arıyorsanız, bu bölgelere de mutlaka bir göz atın derim.

Öncelikle Floransa için bütçeniz varsa, FLORANSA’NI EN İYİ şu 5 Oteline mutlaka göz atın ;

 1. La Maison du Sage (9.7 Puan – Süper Popüler)
 2. Cavalieri Palace Luxury Residences (9.8 – Apart Hotel – Popüler)
 3. Hotel Spadai (9.6 Puan – 4 Yıldız – Çook Popüler)
 4. Palazzo Alfieri Rezidenza D’Epoca (9.0 – Süper Popüler)
 5. B&B Le Stanze del Duomo (9.1 Puan – En Popüler)

NOT ; Bu oteller 3-4 bin kişiden 9 üzeri puan almış süper popüler oteller. Bu otellere gidip de, aradığınız özelliğin hepsini bir arada bulabilirsiniz. Fakat, şehrin en iyi 5 oteli olan bu otellerin az biraz pahalı olabileceğini de unutmayın.Booking.com

Floransa’da Nerede Kalınır ? Tarihi Merkez Bölgesi

Oldukça küçük bir bölge olan tarihi merkez bölgesinde bir uçtan bir uca yürüyerek en fazla 30 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Bu yüzden tercihinizi bu bölgeden yana kullanacak olursanız, çok fazla düşünmenize gerek olduğunu sanmam. Sadece size hitap eden fiyatta ve konforda oteli bulmanız yeterli olacaktır.

Bu bölge kimler için daha mantıklı olacaktır ? diye soracak olursanız, kısa süreliğine (1 Gün veya yarım gün) Floransa‘ya seyahat edenler için oldukça ideal olacaktır. Çok yürüme veya ulaşım aracı derdi olmadan çevrede bulunan en bilindik turistik yerleri ziyaret ederek Floransa gezinizi çok güzel bir şekilde noktalayabilirsiniz.

İyi, güzel hoş da bu bölge içerisinde bir sürü yer var, ben nerede kalacağım ? diyorsanız da, ilk tercihinizi Santa Maria Novella (SMN) olarak bilinen merkez tren istasyonu çevresinde bulunan otellerden yana kullanın derim. NEDEN ? diye soracak olursanız da ;

 1. Havaalanından ulaşımın en kolay olduğu yer, merkez tren istasyonu. Eğer, bu istasyon çevresini kullanacak olursanız, trenden indiğiniz gibi bi koşu otelinize ulaşabilirsiniz.
 2. Floransa, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden. Fakat, güvenli şehirler içerisinde de güvenli bölgeler bulunur. İşte şehrin en güvenli bölgelerinden birisi buradadır.
 3. Duomo meydanına, 5 dakika yürüme mesafesinde de ondan. Ayrıca, Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı), Uffizi Müzesi ve Ponte Vecchio gibi şehrin en gözde yerlerine, Duomo meydanından 3-5 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.
 4. Bu bölgede motorlu taşıtlara izin verilmiyor. Temiz hava alabilirsiniz :). Ayrıca, araç trafiği gibi sıkıntılı bir durumla da karşılaşmak zorunda kalmıyorsunuz.
 5. Bu tren istasyonu etrafında birbirinden güzel ve ucuz restoranları bulabiliyorsunuz.

İyi de bu tren istasyonu çevresi çok pahalı olmaz mı ? 

Olur. Eğer, 5 yıldızlı bir otelde suit oda rezerve ederseniz, hayal edemeyeceğiniz ücretler ödeyebilirsiniz. Fakat, bu tren istasyonu çevresinde birçok 3 ve 4 yıldızlı oteller de bulabiliyorsunuz. Bu otellerin çoğu da, en az 5 yıldızlı otel kadar konforlu, lüks ve rahat. Bu yüzden, bu istasyona yakın yerlerde otel arıyorsanız, 3 yıldızın üzerine pek çıkmayın derim.

Tarihi merkez bölgesinden başka önerebileceğin bölge var mı ?

Tabi ki var. Öncelikle şehrin tam göbeğinde kalayım. Öyle bir merkez olsun ki, haritada bile kaldığım otelin en merkez yer olduğunu görebileyim diyorsanız, Piazza San Marco ve Piazza Santa Croce arasında bulunan otelleri veya Ponte Vecchio ve Piazza Santa Maria Novella bölgeleri arasında kalan otelleri tercih edin derim. Ancak, tarihi merkez bölgesini tercih ettikten sonra Floransa’da nerede kalınır? diye düşünmenize fazla gerek olduğunu sanmam. Bu bölgede bulunan otellerin birçoğu, turistik yerlere yürüme mesafesinde ve dilediğiniz birçok marketi, restoranı ve barı çevrede bulabiliyorsunuz.

Yok ben zaten turistik yerlere yürürüm sorun değil, gece hayatına yakın olsun yeter diyorsanız ? ; O zaman, kesinlikle size önerebileceğim tek adres var. ”Via dei Benci” yakınlarında bulunan herhangi bir otel. Bu yeri de, ”Santa Croce” bölgesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Via dei Benci’de bulunan oteller pahalı gelirse, yine gece hayatına yakın olan, ”Piazza Santo Spirito” (Oltrarno Bölgesinde bulunuyor) denenebilir. Floransa gece hayatı için bu iki yerden başka bir yer aramayın bile. Fakat, bu bölgelerde otel seçerken, otelinizin cadde üzerinde olup olmadığına mutlaka göz atın. Çünkü, gece trafiği uykunuzu bölebilir.

Hepsinden ortaya karışık olsun diyorsanız da ; ”Piazza San Lorenzo” yakınları sizin için gayet uygun olacaktır.

PİAZZA SAN LORENZEO YAKINLARINDAKİ OTELLERE GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

NOT : Çok ucuza otel bulacağım diye kendinizi bilgisayar/telefon başında harap etmeyin. Bölgeye karar verin. Otel arama sitelerine ve hostel arama sitelerine gideceğiniz bölgenin adını yazın. O bölgede bulunan reytingi ve misafir yorumlarının yüksek olduğu oteli seçin ve keyfinize bakmayın. Çünkü, aynı otel son 2 gün kala yarı fiyatına düşebilir. Bu yüzden, ücretsiz olarak (Kredi kartı olmadan) booking.com adlı siteye gidip 1-2 hafta önceden bir rezervasyon yapın. Sonra 2 gün kala tekrar bakın. Baktınız otel fiyatları düşmüş, eskisini iptal edip, yenisine farklı bir isimle yeniden rezervasyon yapın (Soyadınızın birkaç harfini yanlış girmeniz yeterli, çok da büyük bir mesele değil).

Tamam ! Bölgeyi seçtim şimdi oteli nereden bulacağım ? Hangi otelde kalacağım ? 3 mü, 4 mü yoksa 5 mi olmalı otelimin yıldızı ? diyorsanız, öncelikle paralarınız ceplerinizden taşıyorsa bile, 5 yıldızlı otelde kalmayın derim. Çünkü, 3 veya 4 yıldızlı otellerde aynı hazzı verecektir. Bu yüzden, ilk olarak 3 ve 4 yıldızlı otellere bakın. Ben sizin için baktım ve en yüksek reytinge sahip, en uygun fiyatta olan ve en iyi müşteri yorumlarına sahip otelleri bir araya getirdim. Aşağıda belirlediğim otellere göz atarak keyfinize ve bütçenize uygun olan seçebilirsiniz yada seçmeyebilir, kendiniz başka bir otel bakabilirsiniz, tercih sizin.

B&B Otel Firenze Novoli (3 Yıldız – 45-55£ 7.9 Puan – Ucuz)

Öncelikle bu otelin şehir merkezinde de aynı isimde bir oteli daha olduğunu bilin. Bu bahsedeceğim otel şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Novoli bölgesinde bulunuyor. Daha çok bütçeli bir Floransa gezisi için önerebileceğim bu otelin gecelik çift kişilik oda ücreti 45£. Tabi, son 1-2 gün kala rezervasyon yapacak olursanız fırsat indirimlerinden yararlanarak (Düşük sezonlarda) biraz daha fiyatların düştüğünü göreceksiniz. Ayrıca, bu otelin havaalanına 1 km uzaklıkta olduğunu da unutmayın. Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna uygun otelli bir cevap olarak önerebileceğim otellerden.

B&B Repubblica

Şehrin kalbinde yer alan bu otel, Santa Maria Novella tren istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Floransa’da nerede kalınır ? sorunuza en iyi cevap olan B&B Repubblica, Ponte Vecchio, Uffizi gibi turistik yerlere ise, 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani, şehir merkezinin göbeği. Fakat, fiyatlar bu otelde biraz artıyor. Tek gecelik çift kişilik odalar 100£’dan başlıyor. Bu da, bütçeli Floransa seyahati planlayanları aşıyor. Açık büfe kahvaltısı olan bu otelin 9.2 gibi oldukça yüksek bir reytinge sahip olması, ne kadar tercih edilesi bir otel olduğunu da gözler önüne seriyor.

Hotel Fiorino  (3 Yıldız)

Signoria Meydanı ve Uffizi Müzesi’ne 200 metre uzaklıkta bulunan bu otel, Floransa’da nerede kalınır ? sorunuza en güzel cevaplardan diyebilirim. Şehrin tam göbeğinde böylesine bir oteli oldukça uygun fiyata bulmak, gerçekten çok güzel. Otel, bir ortaçağ binasında hizmet veriyor. 8.4 gibi genel bir puana, 9.5 gibi konum puanına sahip bu otelde çift kişilik gecelik odalar ise, 69£’dan başlıyor. Fakat, bu otelde boş oda bulmak bir sanat işi. Bu yüzden, en az 2-3 hafta öncesinden bu otelden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Bronze Horse (3 yıldız)

Yine Floransa’nın kalbinde yer alan bir otel olan Bronze Horse, 8.2 gibi oldukça yüksek bir puana sahip. Signoria Meydanına (Floransa’nın en turistik meydanı) sadece 30 metre uzaklıkta bulunan bu otel, konum olarak oldukça ideal. Çift kişilik gecelik oda fiyatları bu otelde 45£’dan başlıyor. Yani, şehrin o kadar göbeğinde olmasına rağmen, hala oldukça uygun bir fiyatı var.

Hotel Miceli (2 Yıldız)

Floransa’da nerede kalınır ? diyen bütçeli seyahat edenlere tavsiye edebileceğim bir otel diyebilirim. Şehirde bulduğunuz, bulabileceğiniz en ucuz otellerden olan Miceli Hotel, Floransa Katedrali‘ne (Duomo Meydanına) 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani, şehrin tam merkezi denebilecek bir yer. 8.8 gibi güzel bir puana sahip olması, çevresinde birçok restoran ve cafeyi bulabiliyor olmanız, birçok turistik noktaya 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor olması, bu otelin en güzel özelliklerinden.

Hotel Principe (4 Yıldız)

Biraz  daha çıtayı yükseltmek isteyenler için tercih edilebilecek oteller olan Principe hotel, 8.2 gibi oldukça yüksek bir puana sahip. Çift kişilik gecelik oda ücretleri 120£’dan başlayan bu otelde, haftalar, hatta aylar öncesinden rezervasyon yapmadığınız takdirde, doğru dürüst oda bulmak biraz zor. Bu yüzden, tercihinizi bu 4 yıldızlı otelden yana kullanacak olursanız, en az 2-3 haftadan önce rezervasyonunuzu yapın derim.

Bu otel, Santa Maria Novella’da bulunuyor. Yani, merkez tren istasyonuna 2-3 dakika yürüme mesafesinde. Buradan merkezde bulunan turistik yerlere (Uffizi, Signoria Meydanı, Ponte Vecchio) yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında tercih edilebilecek diğer 4 yıldızlı oteller ise ;

 1. Hilton Garden Inn Florence Novoli : 4 yıldız, 8.4 puan ve çift kişilik oda ücretleri, 99£. Novoli bölgesinde (şehir merkezine 3 km uzaklıkta)
 2. Starhotels Tuscany : 4 yıldız, 8.5 puan, Novoli ( Şehir merkezine 3 km uzaklıkta), çift kişilik oda ücretleri 100£.
 3. Hotel de la Ville :   4 yıldız, 9.0 Puan, şehir merkezi, çift kişilik oda ücretleri 140£. Floransa katedraline 3 dakika yürüme mesafesinde.

Tüm Floransa otellerine göz atmak için tıklayın.

Floransa’da nerede kalınır ? adlı bu yazıda, booking.com ve tripadvisor gibi sitelerin müşteri yorum ve puanlarını göz önüne aldım. En iyi ve en uygun fiyatta olan otelleri seçtim. Bu şehirde otel çok önemli olmasa da, bölge oldukça önemlidir. Bu yüzden, otelinize karar vermeden önce bölgeyi seçin derim.

By | 2017-03-19T12:25:40+00:00 Mart 19th, 2017|Avrupa, Floransa|
error: Content is protected !!
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)