Mumbai’de Nerede Kalınır ? | Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Hindistan’ın Maharaştra Eyaletinin başkenti olan Mumbai, ülkenin en büyük ve dünyanın en büyük 9. şehri olarak ün salmış, turistik şehirlerden. Tarihi ve kültürel yapısı ile dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlayan bu şehirde konaklama ücretleri ise gayet uygun.
Mumbai’de nerede kalınır ? sorusu için tesis aramak yerine ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Şehirde çok fazla konaklama birimi olduğu için ideal oteli bulmak adına bölge seçimi oldukça önemli.

Mumbai’de konaklama için birçok bölge bulunuyor. Fakat bunlar arasında en popüler, en iyi ve en ideal olan bölgeler ise, Colaba, Central, Bandra ve Juhu’dur. Tabi turistlerin en fazla olduğu yer Mumbai’nin güneyinde toplanıyor. Yani ilk olarak güneyde bulunan bölgelerden araştırmanıza başlamanızda da yarar var.

 

Mumbai’de Nerede Kalınır ?

COLABA BÖLGESİ

Mumbai'de Nerede Kalınır ?

The Taj Mahal Palace

Şehirdeki en önemli simge yapılara ve turist kalabalığına ev sahipliği yapan bu bölge Mumbai’nin güneyinde bulunan bölgelerden biri. Bu bölge gerçek turist bölgesi olarak biliniyor. Yani en az Hindu’ları görebileceğiniz bölgelerden biri. Şehrin, hatta ülkenin en gözde ve en iyi otellerinden biri olan Taj Mahal Hotel de bu bölgede bulunuyor.

Eğer şehirde gerçek bir turist gibi seyahat etmeyi planlıyorsanız, şehir merkezine biraz uzak olan bu bölgeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Eğer bu bölgede konaklayacak olursanız da, Colaba Causeway adı verilen yere biraz daha yakın otelleri tercih etmekte de yarar var. Zaten çoğu otel Causeway’e yürüme mesafesinde olduğu için bu ayrıntıya takılmanıza da gerek yok

Colaba bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da şüphesiz The Taj Mahal Palace adlı 5 yıldızlı otel ideal seçenek olacaktır. Fakat bu otelin fiyatı biraz pahalı olduğu (600-1000 TL) için 4 yıldızlı bir otel olan The Gordon House Hotel‘e (350-650 TL) veya bütçeli bir otel için de Abode Bombay (200-450 TL) adlı otele göz atabilirsiniz.

CENTRAL BÖLGESİ

Mumbai'de Nerede Kalınır

ITC Grand Central Mumbai A Luxury Collection Hotel

Mumbai’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olan Central bölgesi, şehirdeki en iyi ulaşım ağına sahip bölgelerden. Mumbai merkez istasyonuna ev sahipliği yapan bu bölge alışveriş ve restoranlarla çevrili. Daha çok Müslümanların bulunduğu bir bölge olduğu için yemek konusunda seçici olanların beğenebileceği bölgelerden.

Bu bölgedeki konaklama ücretleri ise oldukça değişik. Yani ya lüks bir otelde konaklayacak yada süper bütçeli bir otelde. Orta düzeyde olan otel sayısı bu bölgede oldukça sınırlı. Bu bölgede 150 TL’ye kadar uygun oteller bulmak mümkün. Ayrıca bu oteller, gerek kalite, gerekse konuk değerlendirme puanı ve temizlik konusunda oldukça iyi. Bu yüzden bu bölgede bulunan bütçeli konaklama birimlerine de rahatlıkla göz atabilirsiniz. Ayrıca bu bölge, şehirdeki en çok hosteli bulabileceğiniz bölge diyebilirim.

Bu bölgede bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da 5 yıldızlı bir otel olan ITC Grand Central Mumbai A Luxury Collection Hotel‘e (500-950 TL) ve süper bütçeli bir otel olarak da Hotel Elphinstone adlı tesise göz atabilirsiniz.

BANDRA ve JUHU BÖLGESİ

Mumbai'de Nerede Kalınır

Sofitel Mumbai BKC

Mumbai’nin kuzey tarafında bulunan bu bölge, Bollywood yıldızlarının yaşadığı ve takıldığı bölge olarak biliniyor. Her ne kadar turistler tarafından çok tercih ediliyor olsa da, burası tam turistik bir bölge değil. Daha çok Mumbai’nin elit kesiminin yaşadığı bir bölge diyebilirim.

Sayısız alışveriş mağazaları, birbirinden canlı gece kulüpleri, barları ve restoranları ile şehirdeki en hareketli bölgelerden biri olan Bandra, geceleri daha çok gençlerin hakim olduğu bir yer. Özellikle Carter Yolu ve Turner Yolu, sert partilere hazırlık yapabileceğiniz en güzel yer. Tabi bu iki cadde üzerinde esrar satanlara da dikkat etmekte yarar var.

Juhu Plajı etrafında ise, şehirdeki en iyi gece kulüplerini bulabilirsiniz. Tabi bu bölge restoranlarıyla da oldukça ünlü. Plajın pek temiz olduğunu söyleyemesem de, Mumbai’e kadar gitmişken göz atmanızda yarar var. Eğer Juhu yakınlarındaki otellerde konaklayacak olursanız, sessiz sakin bir yer bulmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden, biraz daha hareketli bir bölge arıyorsanız bu iki bölgeyi tercih edin derim.

Mumbai'de Nerede Kalınır

Hotel Bawa Continental

Juhu bölgesindeki 4-5 yıldızlı oteller Bandra bölgesine göre biraz daha uygun. Bu yüzden, ilk olarak Juhu’ya daha sonra Bandra bölgesine göz atmanızda da yarar var.

Bandra bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da 5 yıldızlı bir otel Sofitel Mumbai BKC (500-1100 TL) adlı otele göz atabilirsiniz.

Juhu bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da 3 yıldızlı bir otel olan Hotel Bawa Continental‘e (275-400 TL) veya biraz daha lüks otel için de JW Marriott Mumbai Juhu (600-950 TL) adlı otele göz atabilirsiniz.

Mumbai’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak listeye birkaç bölge daha eklemek mümkün. Fakat hem güvenlik, hem konum hem de popülerlik açısından bu 4 bölge şehirdeki en ideal seçim olacaktır. Son olarak, Mumbai’de konaklama için süper bütçeli bir planınız varsa, hostellerde konaklayın derim. Yani süper ucuz bir otel yerine kaliteli bir hostelde konaklayarak hem daha güvenli hem de daha mantıklı bir Mumbai seyahat planı yapmış olursunuz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

By |2018-03-30T19:40:20+00:00Mart 30th, 2018|Asya, Hindistan|
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)