Prag Nerede-Nasıl Gidilir-Nerede Kalınır-Ulaşım

Prag, Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri olmasına rağmen, bazılarımız, haklı olarak Prag Nerede? diyebilmektedir.2011-2012 yıllarına kadar Prag’ın Dünya haritasındaki varlığından bile, belki de çoğumuzun haberi yoktu. Türkiye’den erasmusa artan talep sayesinde, birçoğumuz Polonya,Budapeşte veya Prag gibi Avrupa’nın öğrenci şehirlerine giderek,bu Ülkelerin ve şehirlerin güzelliğini, gerek bloglardan gerek forumlardan duyurmaya başlamamızla, Prag günümüzde oldukça popüler turistik destinasyonlardan biridir.

Prag Nerede-Nasıl Gidilir?

Prag Nerede?, Prag,Orta Bohemya’da Vitava Nehri üzerinde yer alır, Orta Avrupa’nın merkezi Ülkesi diyebileceğimiz Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Bir zamanlar Çekoslovakya’nın başkenti olan Prag, Ayrıca Krakow’a 390 Km, Viyana’ya 250 Km ve Budapeşte’ye 443 km uzaklıkta bulunmaktadır. Peki Prag’a nasıl gidilir? Prag’a Türkiye’den gitmek istiyorsanız, direkt olarak THY veya Pegasus uçak biletlerini bulabilirsiniz. Daha önce Türkiye’den Orta Avrupa’ya hiç gitmediğim için çok bilgili sayılmasamda, Türkiye’den Prag’a uçuş, ortalama 2 saat 20 dakika sürmektedir. Eğer Avrupa şehirlerinden Prag-Viyana-Budapeşte gezisi planlıyorsanız, kesinlikle tren yolculuğunu tavsiye ederim. İnterrail adı verilen EuroPass sistemi ile Orta Avrupa gezinizi çok daha uygun fiyata getirmekle birlikte,çok da rahat bir gezi düzenlemiş olursunuz.

Prag Nerede-Nasıl Gİdilir?

Prag Haritası-Prag Nerede-Nasıl Gidilir?

Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine en iyi ulaşım aracı, şüphesiz metro aktarmalı otobüsleri kullanmaktadır. Havaalanı içerisinde fazla para bozdurmanıza gerek yok. 10-20£ gibi bir para bozdurarak otelinize veya hostelinize gidebilirsiniz. (Hosteller veya Oteller Konaklama ücretini peşin olarak isteyebilmektedir.Siz yine de havaalanından tüm paranızı bozdurmayın.Otele çantalarınızı yerleştirin ve para bozdurmak için şehir merkezine gidin. Otel görevlileri bunu anlayışla karşılayacaktır.) Paranızı bozdurduktan hemen sonra, havaalanı çıkışına yakın yerlerde otobüs,metro,tramvay biletini alabileceğiniz gişeleri bulabilirsiniz.90 dakikalık bir bilet aldıktan sonra (90 dakika içinde metro,otobüs,tramvay hepsini kullanabilirsiniz.90 dakikalık bilet 32 Çek Korunasıdır.3-4 tl’ye denk gelmektedir.) )Hemen havaalanının dışından kalkan 119 nolu otobüsü bularak, Dejvicka metro durağına ulaşabilirsiniz. Bu metro durağında A Hattı, yani yeşil hattı kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu şekilde havaalanından şehir merkezine ulaşım süresi yaklaşık 45-50 dakika sürecektir.

Prag Nerede-Nasıl Gİdilir?

Karl Köprüsü

Not : Para benim için fazla sorun değil ama taksi tutacak kadar da zengin değilim diyorsanız, Shuttle Bus adı verilen küçük 8 kişilik minibüsler ile de, otelinize en yakın konuma kadar gidebilirsiniz. Havaalanına ait olan Shuttle Bus’larda yer bulma imkanınız biraz düşük. Fakat online olarak önceden rezervasyon yaparak, yaklaşık 17 tl’ye otelinizin en yakın konumuna bu minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir de özel Shuttle Bus’lar vardır. Bunlar yoğun sezonda zorda kalmış turistleri, kabaca yolmak isteyen özel firmalardır. Havaalanı’na ait shuttle bus’lar ile 17 tl’ye giderken bu özel firmaya ait shuttle minibüsler ile 35-45 tl’ye kadar ücret ödeyebilirsiniz. Bu yüzden 3-4 lira daha cazip gelebilmektedir.Yok,illa taksi kullanmak isterseniz de bu da ortalama 600-650 çek korunası (70-75tl) gibi bir ücret tutacaktır.

Prag Nerede-Nasıl Gİdilir?

Prag Tramvay,metro ve otobüs bileti

Prag’da Nerede Kalınır-Konaklama Tavsiyeleri

Prag’da bölgeler Praha 1,2,3,4……..22 şeklinde numaralandırılmıştır. Yani Eğer Praha 1,2,3 ve 4 nolu bölgedeyseniz, bu demektir ki şehir merkezine oldukça yakınsınızdır. Ancak şehir merkezinde bulunan oteller biraz pahalı olacağından dolayı, esnek olmanızda yarar var. 1,2,3 yerine 5-6 veya 7-8. bölgelerde çok daha uygun fiyatlara otel bulabilirsiniz. Hostellerde konaklamayı planlıyorsanız, size tavsiyem 3.bölgenin dışına çıkmayın. Benim kaldığım Sophie’s Hostel oldukça yüksek reytinge sahip olduğu gibi, muhteşem bir konumda bulunmaktadır. Dans Eden Ev,Prag Kalesi, Karl Köprüsü, gibi birçok turistik noktaya oldukça yakındı. Temizliği ve atmosferi muhteşem olan bu hostel düşünebileceğiniz konaklama seçeneklerinden olabilir.

Prag Nerede-Nasıl Gidilir-Nerede Kalınır? adlı bu yazı, Prag gezi planı için yeterli gelmezse, Prag gezi rehberi adlı sayfama göz atarak,iyi bir Prag gezi planı yapabilir, Prag gezilecek yerler adlı sayfaya göz atarak da Prag’da mutlaka görmeniz gereken yerleri keşfedebilirsiniz.

By | 2017-02-12T20:21:38+00:00 Haziran 26th, 2016|Avrupa, Prag|
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)