3 Günde Paris Gezisi – Gezi Planı Nasıl Yapılır ?

Fransa‘nın en popüler ve en güzel şehirlerinden biri olan Paris için güzel bir 3 günlük gezi planı yapmak mümkün. Zaten bu şehri tam anlamıyla gezmek için en azından 3 güne ihtiyacınız var.
Paris Gezilecek Yerler bakımından süper popüler olan yerleri bitirmek en fazla 4 gününüzü alacaktır. Fakat Paris gezisi için 3 gün tasarruflu bir gezi için sanırım yeterlidir.  Genel olarak turistlerin büyük çoğunluğu Paris’te 2 veya 3 gün konaklamaktadırlar. Bunun en büyük sebebi ise sanırım, Paris’in oldukça pahalı olmasıdır.

Paris’te gezilecek en önemli turistik yerleri zamanınızı iyi kullanarak 3 günde oldukça rahat gezebilirsiniz. Tek yapmanız gereken iyi bir Paris gezi planı yapmak.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Paris Gezisi 1. Gün

  • Paris’te ilk güne Şanzelize Caddesi‘nden başlayabilirsiniz.Paris gezisi için önemli yerlerden olan Şanzelize, Paris’in en popüler restoranların, kafelerin ve alışveriş mağazalarının bulunduğu caddedir. Cadde turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Şanzelize’de birçok restoran oldukça pahalı. Fakat cadde aralarına ayrılan dar sokakları takip ederek, bütçenize uygun restoran ve kafeleri bulmak da pekala mümkün.
Paris Gezisi
Şanzelize Caddesi-Paris Gezisi 1.Gün

Şanzelize Caddesi’ne yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

  • Caddede ilk olarak Arc de Triomphe (Zafer Takı)‘ya bir göz atabilirsiniz. Paris’in en popüler anıtlarından biri olan Zafer Takı, mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Şanzelize’nin hemen başlangıç noktasında bulunan bu anıta çıkarak muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.
Paris Gezisi
Zafer Takı
  • Şanzelize Caddesi boyunca yürüyerek,caddenin sonunda bulunan, Paris’in en turistik yerlerinden biri olan Concorde Meydanı‘na bir göz atabilirsiniz. Büyük bir dikilitaşın ve iki meşhur çeşmenin bulunduğu Concorde, Paris’te mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.
Paris Gezisi Concorde Meydanı
Concorde Meydanı Çeşmeleri
  • Concorde Meydanı’ndan hemen sonra, Tuileries Bahçeleri en iyi seçenektir. 5 dakika yürüdükten sonra, Tuileries Bahçesinde durun ve birkaç fotoğraf çektikten sonra, hemen bahçenin yanında bulunan Louvre Müzesi‘ne bir göz atın. Dünya’nın en popüler ve en büyük müzesi olan, Louvre’yi es geçmeyin. İçeri girmeyin sadece dışarıdan birkaç fotoğraf çekin ve gezinize devam edin. Louvre Müzesi’nin içini ziyaret etmek için ikinci dün daha mantıklı olacaktır.
  • Louvre Müzesi Ziyaretinizi tamamladıktan hemen sonra,10-12 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz Notre Dame Katedrali‘ne doğru yola çıkın. Notre Dame Katedrali bilet kuyrukları oldukça uzun olduğundan dolayı, Paris Pass Kartı almayı tekrar düşünmenizde fayda var. Muhteşem mimari yapısı, heykelleri ve Vitray pencereleri ile popüler olan bu Katedral, Paris’in en turistik yapılarından biridir. 2019’da çıkan yangından dolayı harap olduğundan bugün ne halde olduğuna da bir göz atın.
Paris Gezisi Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali
  • Notre Dame ziyaretinizin hemen ardından, 10-12 dakika yürüme mesafesinde olan Pantheon’u ziyaret edin. Pantheon, Paris’in en dikkat çeken kiliselerinden birisidir. Bu yüzden Pantheon’u es geçmemeye çalışın. Bu turistik yerleri ziyaret ettikten sonra akşam olacağından dolayı, muhteşem bir akşam yemeği için Latin Mahallesi (Latin Quartier), en uygun seçeneklerden biri olacaktır. Paris gezisi 1.günün son durağını Pantheon olarak belirlerseniz, Latin Quartier, Pantheon’dan 5-7 dakika yürüme mesafesindedir.
Paris Gezisi Pantheon
Pantheon

Paris Gezisi 2.Gün

-Paris gezisi 2.günün sabahının erken saatlerinde Louvre Müzesi’ni ziyaret edin. Ne kadar erken giderseniz, o kadar az bilet kuyruklarında beklersiniz. Eğer biletinizi online olarak almadıysanız ve Paris Pas Kartınız yoksa Louvre’yi ziyaret etmek, sizin için oldukça ızdıraplı olacaktır. Bu yüzden ya Paris Pass Kart alın ya da Paris’e gelmeden 1-2 önce biletinizi online olarak alın ve sabah saatlerini tercih edin.

Paris Gezisi Louvre Müzesi
Louvre Müzesi

Louvre Müzesi’ne yakın otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Louvre Müzesi‘ni birkaç günde gezerek bitiremezsiniz. Bu yüzden müzeyi bitirmek için değil, sadece önemli bölgelerini ziyaret etmek için gidin. En azında 3-4 saatinizi Louvre Müzesi’ne ayırın. Louvre’de, Mona LisaMilo VenüsüZafer Kanatlı Tanrıça (Victorie de Samothrace), La Liberte Guidant le Peuple Tablosu, Psyche Öpücük Heykeli kaçırılmaması gereken eserlerdir.

-Louvre Müzesi ziyaretiniz biter bitmez, 15 dakika yürüme mesafesinde olan Orsay Müzesi’ne bir göz atın. Orsay Müzesi, Paris’in diğer müzeleri gibi aşırı kalabalık değildir. Eski bir tren garı olan Orsay Müzesi, Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 1-2 saat sanırım Orsay Müzesi için yeterli bir zamandır.

Paris Gezisi-Orsay Müzesi
Orsay Müzesi

-Orsay Müzesi ziyaretiniz biter bitmez,müzenin hemen yanında bulunan metro durağını kullanarak, Eyfel Kulesi‘ne ulaşın. Eyfel Kulesi’nin tepesine çıkmayın ya da çıkmayı denemeyin, eğer bu plana göre devam ediyorsanız, öğleden sonra Eyfel Kulesi’nde olacaksınız ve bu kuleye çıkmak için iyi bir zaman değildir. Kulenin sağında, solunda birkaç fotoğraf çekin. Akşam kulenin ışıkları açılana kadar, kule yakınında bulunan, Sen Nehri, Trocadero Bahçeleri, Özgürlük Anıtı (Liberty Statue) ve Alexandre III köprüsüne göz atın. Daha sonra Eyfel Kulesi’nin ışıkları açıldıktan sonra kuleye tekrar gelin ve Paris gezisi‘nin 2.gününü burada bitirin.

Paris Gezisi 3. Gün

-Daha önceden Eyfel Kulesi için bilet almadıysanız, kuleye olabildiğince erken gidin ve en önlerden sıra kapmaya çalışın. Kuleyi ziyaret için, direkt olarak son kat için bilet almayın. 1.kat için bilet alın ve daha sonra katlarda bulunan otomatik bilet makinalarını kullanarak, kulenin en üst katına çıkın. Bu şekilde Eyfel Kulesi ziyaretinizi aceleye getirmemiş olursunuz. Ayrıca 1. ve 2.katlarda dilediğiniz kadar zaman geçirebilirsiniz. Fakat en üst kat ziyareti genelde kısa sürmektedir. Bu yüzden 1.ve 2. katı es geçmeyin. Ortalama 1-2 saat, kule ziyareti için sanırım yeterli olacaktır. Paris gezisi için en önemli yerlerden biri olan Eyfel’e olabildiğince zaman ayırmaya çalışın.

Paris Gezisi Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi-Paris Gezisi

-Eyfel Kulesi ziyaretiniz bittikten sonra, Bir-Hakeim metro durağını kullanarak, Denfert-Rochereau durağına yani Catacombs için yola çıkın. Eyfel Kulesi’nden Bir Hakeim metro istasyonu yürüyerek 5-7 dakika uzaklıktadır. Buradan Catacombs durağına (Denfert-Rochereau)’ya metro yolculuğu 10 dakika sürmektedir ve bilet ücreti 2-3£’dur. Catacombs, Paris’in yeraltı mezarlığı‘dır. Oldukça popüler olan bu yeraltı mezarlığı, Paris gezisi için önemli bir yere sahiptir.

Paris Gezisi Catacombs
Paris Yeraltı Mezarlığı-Catacombs

-Catacombs ziyaretiniz bittikten sonra Paris gezisi için son olarak Montmartre (Ressamlar Tepesi) en iyi seçeneklerdendir. Denfert-Rochereau metro istasyonundan RER (Transit Trenler)’i kullanarak 10-15 dakikada Montmartre tepesine ulaşabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, eğer metroları kullanırsanız yolculuğunuz 25-30 dakika sürecektir. Bu yüzden RER yani transit geçiş trenlerini kullandığınızdan emin olun.

Paris Gezisi Ressamlar Tepesi
Sacre Coeur Bazilikası-Ressamlar Tepesi

-Montmartre Tepesi, Ressamlar Tepesi olarak bilinmekte ve Paris gezisi için oldukça önemli bir yerdir.

Portre resimleri çizdirebileceğiniz ressamlar, harika restoranları ve kafeleri ile, Sacre Coeur Bazilikası ve muhteşem bir Paris manzarasını seyredebileceğiniz tepesi ile oldukça ünlü bir yerdir. Son gününüzün sok akşamını geçirebileceğiniz harika yerlerden biridir.

Tepede bulunan bazilikayı ziyaret ettikten sonra, birkaç portre resim için Place du Tertre‘ye gidin ve uygun portre resim çizdirebileceğiniz yerleri bulun. Birkaç manzara fotoğrafı çektikten sonra güzel bir kafeye oturarak, Paris gezisi 3.günü burada tamamlayabilirsiniz. Konum için tıklayın

Paris Gezisi Montmartre
Ressam Tepesi Manzarası

Tavsiyeler : Paris Pass Kartı, Paris gezisi için oldukça önemli bir karttır. Ulaşım için veya Etkinlik için olan Pass Kartların yerine, Müzeler için olan Paris Pass Kartı almanızda fayda var. Bu kart ile Paris’te bulunan hemen hemen tüm müzelere ve anıtlara ücretsiz olarak giriş sağlayabilirsiniz.

Peki Neden Paris Pass Kart almalısınız ? 

Paris gezisi, bu geçiş kartları olmadan oldukça sancılı olabilir. İnanın bana doğru zamanda gitmediğiniz takdirde, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi ve Notre Dame Katedrali’nde, bilet almak için ve içeri girmek için beklediğiniz süre yaklaşık 12 saat sürebilir. Yani 1 gününüz boşa geçmiş olur. Eyfel Kulesi’ne önceden bilet aldığımız halde beklediğimiz süre 45 dakikaydı. Hesabınızı siz yapın.

Bu kartlar ile hiçbir şekilde bilet kuyruğu beklemeden otomatik geçiş sisteminin olduğu yerlerden kartınızı okutarak oldukça kolay bir şekilde geçebilirsiniz. 2000 kişi bilet almak için kuyrukta bekliyorsa, Pass Kartı olan belkide en fazla 100-150 kişi olacaktır. Ayrıca 5-6 müze ziyareti sonrasında, geçiş kartı için ödediğiniz paradan tasarruf etmiş olacaksınız. Bu yüzden Paris Pass Kartı almak mutlaka düşünülmesi gereken birşeydir.

Öğle veya akşam yemekleri için mümkünse turistik noktalardan uzak durun, yolculuğunuz boyunca gördüğünüz tüm ara sokakları kullanın. Paris’te 5 günde öğrendiğim en iyi şey, ara sokaklarda bulunan restoranların oldukça ucuz olmasıdır. Bu yüzden bütçeli bir Paris gezisi planlıyorsanız, ara sokakları kullanmaya çalışın.Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...