Barselona şehri, Avrupa’nın en popüler ve en pahalı şehirlerinden biridir.Parkları,gece hayatı, Gaudi eserleri ve meydanlarıyla popüler olan Barselona,en az 4 günde gezilebilecek şehirlerden biridir. Bu yazı ile Barselona için iyi bir gezi planı yapabilir, Barselona’yı çok daha kısa sürede ziyaret edebilirsiniz.

Barselona Şehri 1.Gün

Barselona Şehri’nde ilk gününüze bir Gaudi yapıtı olan, Sagrada Familia Kilisesi ile başlayabilirsiniz. Sagrada Familia inşaati henüz bitmemiş olsa da,ziyaretçilere açık dini bir yapıdır. Oldukça farklı bir mimarisi olan bu kiliseye ulaşmak için, Sagrada Familia ve Mallorca Marina metro duraklarını kullanabilirsiniz.Eğer Barselona’da hostelde konaklamayı planlıyorsanız, Barselona’da bulunan birçok hostel Sagrada Familia Kilisesi’ne oldukça yakındır. Kilise ziyaretinizde, kilise kulesine çıkmanızı şiddetle tavsiye ederim.Bu kuleden, Barselona Şehri’nin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Kilise ziyareti için 1 saat fazlasıyla yeterlidir. (Kilise giriş ücreti 15£).

Barselona Şehri
Sagrada Familia Kilisesi

Sagrada Familia Kilisesi ziyaretiniz bittikten hemen sonra,yürüyerek 15 dakikada ulaşabileceğiniz Casa Mila iyi bir seçenek olabilir. Yine bir Gaudi yapıtı olan Casa Mila,Barselona Şehri’nin en gözde yapılarından biridir.Oldukça farklı mimarisi ve eşsiz manzaraya sahip çatı katı ile, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. 22.50£ ödeyerek bina içinde bulunan tüm katlara ve çatı katına erişim sağlayabilirsiniz. Barselona’nın en bilindik binalarından olan Casa Mila’yı görmeden, Barselona gezinizi bitirmeyin.Casa Mila için 30-45 dakika ziyaret süresi sanırım yeterli olacaktır.

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona Şehri
Casa Mila

Casa Mila’dan hemen sonra 5 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz Casa Batllo oldukça mantıklı bir seçenektir.Bina, dışardan göz atılıp geçilecek yerlerden değildir.Mutlaka binanın içerisine ve çatı katına da bir göz atın. Casa Mila’ya benzediği söylense de bence pek alakası yoktur. Mimari yapıdan oldukça farklı olan bu yapı,Barselona’da es geçilmemesi gereken yapılardandır. Casa Batllo giriş ücreti 22.50£’dur ve 30-45 dakika bina için yeterli bir süredir.

Casa Batllo ziyaretinizden hemen sonra 5 dakika yüyüreyerek ulaşabileceğiniz, yine bir Gaudi eseri olan Casa Vicens’i bulun.Bu bina içerisine girmenize sanırım gerek yoktur.Birçok turist bu binayı dışardan bakıp geçmektedir.Sizde binanın birkaç fotoğrafını çekmekle yetinebilirsiniz.

Eğer, Gaudi’nin bu üç harika yapısını ziyaret ettiyseniz, öğle yemeği için vakit gelmiştir. Ancak, son durak olarak Casa Batllo yapısını ziyaret ettiyseniz,Passeig de Gracia’nın en popüler caddesinin üzerindesinizdir,demektir. Bu cadde mükemmel pahalı restoranlara ev sahipliği yapmaktadır.Bu yüzden, öğle yemeği için ayırabileceğiniz 20-40£’nuz yoksa, size tavsiyem, Casa Batllo’dan yürüyerek 15 dakikada ulaşabileceğiniz La Rambla Caddesi‘ne gitmeli ve oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz restoranlardan birini tercih etmelisiniz. La Rambla Caddesi, Barselona gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli turistik yerlerdendir. Burada bulunan restoranlarda öğle yemeğinizi yedikten hemen sonra,La Rambla’ı keşfetmeye çıkabilirsiniz.

La Rambla’da görmeniz gerektiğini düşündüğüm en önemli yerler ; Liceu Tiyatro Binası,La Boqueria (Pazar-Market) ve Columbus Anıtı’dır.Daha birçok gezilmesi gereken yer bulunsa da, bu yerler akşam vaktine kadar Barselona Şehri’nde görebileceğiniz en iyi turistik yerlerdir.

Barselona Şehri
Columbus Anıtı

Akşam üzeri gidebileceğiniz en iyi yerler ise Motjuic Tepesi ve Plaça Espanya adı verilen meydandır. La Rambla geziniz bittikten sonra, Plaça Espanya’ya metro ile gitmenizi tavsiye ederim.Yürüyerek ortalama 25-30 dakika sürmekte ve gün sonu olduğundan dolayı oldukça yorgun olacaksınızdır.

Metrolar ile Plaça Espanya durağına ulaştıktan hemen sonra,Meydanda bulunan, Magic Fountain adı verilen çeşmelerin hemen karşısında Barselona Şehri’nin en popüler yerlerinden biri olan Katalan Ulusal Sanat Müzesi bulunmaktadır. Bu müzenin içine girmenizi tavsiye etmesemde, birçok turiste göre,müzenin içi görülmesi gereken yerlerdenmiş.Bu müzeyi gördükten hemen sonra, müze arkasından Montjuic Tepesi’ne çıkabilirsiniz.Montjuic Tepesi’nden Barselona ve Plaça Espanya manzarasını seyrettikten hemen sonra,müzenin önünde dinlenmek ve gösteriyi beklemek için oturabilirsiniz.

Barselona Şehri
Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Genel olarak,yaz sezonlarında akşam 7 gibi gösteriler başlamaktadır.Muhteşem renkler ile fiskiyelerin uyumu, mutlaka görülmeye değerdir.Oldukça kalabalık olan bu meydan etrafında oturabilecek uygun yerler bulmak istiyorsanız,gösteriler için çok geç kalmamanızda fayda var.

Barselona Şehri
Plaça Espanya

Akşam 9-10’a kadar gösterileri izleyip dinlendikten sonra,meydan etrafında bulunan birçok restoranda, akşam yemeği için uygun menüler bulabilirsiniz. İspanyolların akşam yemeği saati genelde 22:00’dan sonra olduğu için, restoranlar ve kafeler oldukça canlı olacaktır.

Barselona Şehri
Magic Fountain (Sihirli Çeşme)

2.Gün

Barselona Şehri
Gothic Quarter

Sabahın oldukça erken saatlerinde Gothic Quarter adı verilen, Barselona Şehri’nin en popüler bölgesi,2.gün için oldukça ideal yerlerden biridir.Bu bölgede bulunan Barselona Katedrali,08:00-12:45 saatleri arasında ücretsiz olduğundan dolayı, direkt olarak bu katedrale gelebilir ve daha sonra Gothic Quarter bölgesinin kalan yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Gothic Quarter,birçok gotik yapıda tarihi binaları bulabileceğiniz, oldukça işlek bölgelerdendir.Öğle saatlerine kadar bu bölgede rahatlıkla zaman geçirebilirsiniz.

Barselona Şehri
Barselona Katedrali

Gothic Quarter’ı ziyaret ettikten ve burada öğle yemeğinizi yedikten hemen sonra,Barselona Katedrali’ne 10 dakika yürüme mesafesinde olan Parc de la Ciutadella‘ya gidebilirsiniz.Ciutadella parkı,Barselona’nın en büyük ve en renkli parklarından biridir.Bu parkta bulunan en bilindik yerler,Arc de Triomf (Zafer Anıtı),Üç Ejderha Kalesi ve birkaç müzesidir.Park’ta bulunan nehirde sandal kiralayarak, gezinize farklı deneyim ekleyebilirsiniz.Oldukça uygun fiyatlara kiralayabileceğiniz sandallar 4-5 kişiliktir. Park,akşama kadar zaman geçirebileceğiniz kadar büyük ve eğlenceli parklardandır.Park etrafında uygun restoran bulamayacağınızdan dolayı,parka gelmeden karnınızı doyurmanızda yarar var. Parka ulaşmak için Estacion de Francia metro durağını kullanabilirsiniz.

Barselona Şehri
Parc de la Ciutadella

3.Gün

Barselona Şehri’nde 3.gün için en iyi başlangıç noktası Poble Espanyol Müzesi olabilir. Bir kaleye benzeyen bu açık hava müzesi,Motjuic Tepesi’nde bulunmaktadır.Bu müzeye sabahın erken saatlerinde gitmek,uzun kuyruklarda beklememek için en ideal seçeneklerdendir.Giriş ücreti 13£ olan bu müzede, birçok sanat eserlerinin yanında,yüzlerce atölye,tarihi binalar ve kafeleri bulabilirsiniz.Barselona’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri olan Poble Espanyol ziyareti ortalama 1 saat sürmektedir. Buraya ulaşmak için Plaça Espanya ve Poble Espanyol metro durağını kullanabileceğiniz gibi, 13,23 ve 150 nolu otobüsleri de kullanabilirsiniz.

Barselona Şehri
Poble Espanyol

Poble Espanyol ziyaretinizden sonra ortalama 15-20 dakika metro yolculuğu ile Lesseps veya Valcarca durağına giderek Barselona’nın en ünlü parkı olan Park Güell‘e ulaşabilirsiniz.Maalesef bu metro durakları parka 15-20 dakika yürüme mesafesinde olduğundan dolayı, Lesseps veya Valcarca metro durakları etrafında bulabileceğiniz taksileri kullanmanızda yarar var. Park Güell, bir Gaudi yapıtı olan oldukça renkli yapıda bir parktır.Parkta Gaudi’nin ikamet ettiği evlerden biri,Gaudi Müzesi olarak faaliyet göstermekte ve bu müzede Gaudi’nin yaşamına dair birçok eser sergilenmektedir. Ayrıca, parkın bulunduğu alandan Barselona manzarasını en iyi şekilde seyredebilirsiniz.

Barselona Şehri
Park Güell

4.Gün

Barselona Şehri’nde son gün için Barceloneta ve Vell Limanı (Port Vell) iyi bir başlangıç olabilir. Muhteşem plajları ile popüler olan Barceloneta,Barselona’da kaçırılmaması gereken bölgelerdendir. Halka açık plajlarda güneşin tadını çıkarabilir ya da deniz manzaralı kafelerinde veya restoranlarında zamanınızı geçirebilirsiniz. Barceloneta’da çok popüler olan turistik yerler bulunmasa da, birkaç turistik yer bulmak da zor değildir.Yaz sezonunda Barselona’yı ziyaret ediyorsanız,öğle vaktinin en sıcak olduğu zamana kadar plajlarda zaman geçirebilirsiniz. Daha çok balık restoranları ile meşhur olan Barceloneta’da muhteşem balık yemekleri veya İspanyol tapaslarını bulabilirsiniz. Barceloneta’ya ulaşmak için, L4 La Pau üzerinden Barceloneta metro durağına gitmeniz gerekmektedir.

Barselona Şehri
Barceloneta

Barselona Şehri’nde son günün son aktivitesi olarak Tibidabo Eğlence Parkı ve Kilisesi iyi bir seçenek olabilir. Barceloneta’dan ortalama 45 dakikada ulaşabileceğiniz Tibidabo, Barselona Şehri’nde görülmesi gereken en önemli turistik yerlerdendir.Tibidaboya ulaşım biraz karışık olsa da,çok zor değildir.Tibidabo, Barselona’nın en yüksek tepelerinden biri olarak bilinmektedir.Bu tepede bulunan Tibidabo Kilisesi’nin kulesine çıkarak,Barselona’yı 360 derece açıyla seyredebilirsiniz. Tibidabo’da bulunan eğlence parkı 28.50£ olduğundan dolayı, çocuklar ile seyahat etmiyorsanız, girmeye değeceğini düşünmüyorum. Ancak kilise, görülmeye değer yerlerdendir.Burada, dilediğiniz gibi restoran ve kafe bulamayacağınızdan dolayı,öğle yemeğinizi Barceloneta’da yemenizde fayda var.

Barselona Şehri
Tibidabo Eğlence Parkı ve Kilisesi

Barselona Şehri’nde 4 günde gezip görebileceğiniz yerler bunlarla sınırlı olmasa da, zamanınızı daha iyi kullanarak daha fazla yer görebilirsiniz. Fakat, kendinizi fazla zorlamadan ve gece hayatı için de,az da olsa zaman ayırabileceğiniz şekilde hazırlanmış bu liste,sanırım 4 günlük bir Barselona gezisi için yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here