A Coruna Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

İspanya'nın en kuzeybatı köşesinde unutulmaya yüz tutmuş şehirlerden biri olarak bilinen A Coruna, doğal manzaralarıyla sevilen bir sahil kentidir. Kültürü, tarihi ve deniz ürünleriyle de ünlü olan bu şehir, yemek konusunda da, sizi tatmin edecek birbirinden farklı lezzetlere sahip.

Dünyanın en eski çalışan fenerine ev sahipliği yapan bu şehirde, çok fazla yapılacak şey olmasa da, dolu dolu 1 gününüzü geçirebileceğiniz birçok görülecek yer ve yapılacak turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz.

A Coruna gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yer ; 

POPÜLER A CORUNA OTELLERİ

Otel Hesperia

Hesperia A Coruña Centro

nh-hotel-a-coruna

NH Collection A Coruña Finisterre

1.Herkül Kulesi

Herkül Kulesi
Herkül Kulesi

Dünyanın en eski çalışan Deniz Feneri olan Herkül Kulesi (torre de hércules la coruña), şehrin en sembolik yapılarından biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kule, Roma döneminden beri kullanılmakta. Bu yüzden de, sadece İspanya’nın değil, tüm Avrupa’nın en iyi bilinen tarihi yapıları arasında geliyor.

Kulenin turistler için en büyük özelliği, 360 derecelik bir şehir ve deniz manzarası sunuyor olmasıdır. Kulenin üzerine çıkarak şehir manzarasını seyretmeyi unutmayın.

Kulenin üzerinde durduğu burç, Roma öncesi dönemlerde kutsal bir alanmış. Günümüzde ise, şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyen yerel halk ve turistler için güzel bir mola noktasıdır.

2.Aquarium Finisterrae

Aquarium Finisterrae
Aquarium Finisterrae – Foto Kaynak ; Flickr.com

İspanya’nın en ünlü akvaryumlarından biri olan Aquarium Finisterrae, deniz biyolojisi ve oşinografi bilimlerine odaklanmış, bölgenin doğası ve ekolojisi hakkında birçok bilgi sunan etkileşimli bir müzedir.

Daha çok çocuklu ailelere önerilen bir yer olsa da, aslında akvaryumda çocuklardan çok yetişkinleri görebilirsiniz. Her yaştan turiste hitap eden bu akvaryumun kelime anlamı, ”Dünyanın Sonundaki Akvarum” demektir. Köpekbalıklarından ahtapotlara kadar birçok deniz canlısına ev sahipliği yapan akvaryum, yaban hayatın dışında, yerel balıkçıların yaşamları, kültürleri ve gelenekleri hakkındaki sunumlarıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir.

3.Monte de San Pedro

Monte de San Pedro
Monte de San Pedro

A Coruna’nın eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden bir diğeri de, San Pedro’nun üzerindeki izleme yeridir. Buraya, küresel bir cam asansörü ile çıkıyor olmanız da, kompleksin bir diğer güzel yanı.

Üst tarafta, kafeye, şarap mahzenine, puro salonuna ve restorana ev sahipliği yapan Restaurante Mirador San Pedro adlı bir mekan bulunuyor. Fakat biraz turistik olduğundan dolayı, fiyatlar şehir merkezindeki mekanlara nazaran çok daha pahalıdır. Ayrıca burada, bir de çocuklar için küçük oyun alanı da bulunmaktadır.

Şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan bu manzara izleme yerini kaçırmayın.

4.A Coruna Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi

A Coruna Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi
A Coruna Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi – Foto Kaynak ; Flickr.com

Her yaştan turistin severek gezebileceği bir müze olan, Museo Nacional de Ciencia y Tecnología (Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi) A Coruna’da ailece görülecek yerler arasında.

Müzede, İspanya’da kullanılan ilk bilgisayarı, bir Boeing 747’nin tüm ön bölümünü ve 20. yüzyılın her yılından yenilikler sergileyen ünlü bir odayı görebilirsiniz.

17 binden fazla esere ev sahipliği yapan bu büyük müze, mimarlar Victoria Acebo ve Ángel Alonso tarafından tasarlanmış olan süper modern Prisma de Cristal adlı binada yer alıyor.

Müzedeki Boeing 747’in özelliği ise, Picasso’nun ‘Guernica’sını New York’tan İspanya’ya getiren uçak olmasıdır. Kalıcı sergilerin yanı sıra, müzede yıl içerisinde birçok geçici sergiler de düzenlenmektedir. Müzeye giriş ÜCRETSİZ olsa da, bu geçici sergilerin bulunduğu bölümler, bazı zamanlarda ücrete tabii olabilmektedir.

5.Arkeoloji ve Tarih Müzesi (Museo Arqueológico e Histórico)

Arkeoloji ve Tarih Müzesi (Museo Arqueológico e Histórico)
Arkeoloji ve Tarih Müzesi – Bu kalenin içerisinde bulunuyor

A Coruna’nın en güzel ve en ünlü müzelerinden olan Arkeoloji ve Tarih Müzesi, tarihi 16. yüzyıla kadar giden bir kalede yer alıyor. Müze içerisinde, kaleye, şehre ve tüm Galiçya bölgesine ait tarihi parçalar sergilenmektedir.

Müzenin en dikkat çeken yeri, zemin kattaki arkeoloji bölümüdür. Bu bölümde, protohistorik altın yapıtlarından Roma eserlerine kadar birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz.

Bölgenin zengin tarihi hakkında çok farklı bilgiler edinebileceğiniz bu müzeye de göz atmayı unutmayın.

6.Jardín De San Carlos

San Carlos Bahçesi
San Carlos Bahçesi – Foto Kaynak ; saposyprincesas.elmundo.es

A Coruña’nın duvarları boyunca tarihi-sanatsal bir kompleks olan San Carlos Bahçesi, başlangıçta (14. yüzyılda) bir savunma kalesi olarak kurulmuş.

Bulunduğu konumuyla güzel bir manzaraya da ev sahipliği yapan bu bahçeye, tarihi şehir merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

7.Maria Pita Meydanı

Maria Pita Meydanı
Maria Pita Meydanı ve Belediye Binası

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Maria Pita Meydanı, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

A Coruna’nın çalkantılı geçmişini yansıtan meydan, 16. yüzyılda kahraman olarak tanınan Maria Pita adlı geleneksel bir kadına ithaf edilmiş.

María Píta Evi Müzesi’ne de göz atmayı unutmayın. Girişlerin ücretsiz olduğu bu müzede bu geleneksel kahraman kadının kişisel eşyalarını ve hayatı hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.

8.Plaja da Göz Atın

a Coruna plajı

Körfezi kucaklayan 1.5 km uzunluğunda bir plajı da bu şehirde bulabilirsiniz. Daha çok yerel halkın popüler yerlerinden olsa da, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa ve yaz aylarında şehri ziyaret ediyorsanız, bu güzel temiz plaja da göz atabilirsiniz.

Oldukça popüler olduğundan dolayı da, yaz aylarında aşırı kalabalık olabilmekte. Fakat, büyüklüğü sayesinde herkese yetecek kadar yeri bulabilirsiniz. Yılın diğer zamanlarında da İspanyolların sörf yapmak için tercih ettiği A Coruna’nın plajını da listenize ekleyin.

9.Igrexa de San Xurxo (St George Kilisesi)

St George Kilisesi
St George Kilisesi

Barok bir mimariye sahip olan St George Kilisesi de, A Coruna gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yapılardan biri.

Kilise Maria Pita Meydanı’nın hemen yanında yer alıyor ve sadece ibadet zamanında açık olsa da, dışarıdan görkemli cephesine göz atmak için bile, kilisenin bulunduğu yere gidebilirsiniz.

10.Ücretsiz Yürüyüş Turları’na Katılın

A Coruna Gezilecek Yerler
A Coruna Gün Batımı

A Coruna’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, şehirdeki ücretsiz yürüyüş turlarına katılmaktır. Turlar ücretsizdir ancak dilerseniz rehbere bahşiş verebilirsiniz (Adettendir)

Bu yürüyüş turları ile Galiçya’nın eroin hikayesini de dinleyebilirsiniz.

Eğer Maria Pita meydanındaysanız ve mavi bir şemsiye görürseniz, grubu takip edin. Turlar genelde 2 saat sürüyor ve çok detaylı tarihi bilgiler verilmektedir. Çoğu bilgi Galiçya’nın eroin hikayesi ile bağlantılı olsa da, gideceğiniz yerleri çok daha kolay görmek adına bu küçük gruplu turlara katılabilirsiniz.

A Coruna Sahil Yolu
A Coruna Sahil Yolu

Son olarak bu turlarla A Coruna’da nerede yemek yenir veya nerede alışveriş yapılır gibi sorularınıza da birçok tavsiyeler alabiliyorsunuz. LCG Freetour (corunafreetours.com) site İngilizce olsa da, bu turlar ile nereleri gezebileceğinize göz atabilirsiniz.

A Coruna’da Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

A Coruna Gezilecek Yerler
A Coruna Liman

A Coruna’ya günübirlik turlar ile gitmek yerine, bu şehirde konaklamayı tercih edecek olursanız da, şehirdeki turistik yerlere yakın bir yerde konakladığınızdan da emin olun.

Bu şehirdeki en popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel Mar del Plata – 2 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olan Hotel Mar del Plata, şehrin tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Riazor Stadyumu’n hemen yanında yer alan bu otelden şehirdeki hemen hemen her yere yürüyerek gidebiliyor olsanız da, şehrin önde gelen turistik noktaları tesise 15-25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Oteli İncele

Hostal Alboran – 3 Yıldız ; Bir konukevi olan bu tesis, A Coruna’nın kalbi olarak bilinen Maria Pita Meydanı’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Güzel ve merkezi konumu sayesinde, şehirdeki en popüler tesislerden biri. Orta bütçeli bir konaklama için düşünülebilecek tesislerden. Oteli İncele

Exe Coruña – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, şehir merkezine 1.5-2 km uzaklıkta bulunan bu tesisi inceleyebilirsiniz. Otel konum olarak çok merkezi olmadığından dolayı, fiyatlar bu tesiste oldukça uygun. Oteli İncele

A Coruna’da daha gezip görülecek birkaç yer daha bulabilirsiniz. Fakat bu şehirde sınırlı zamanınız varsa, bu listedeki yerler ile gezinize başlayabilirsiniz. Yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız da, akşam saatlerinde sahilde yürümeyi ve eşsiz manzaranın keyfini çıkarmayı da unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...