Adana Gezi Rehberi | Adana Gezisi Hakkında Tüm Bilgiler

Kebabıyla, yemekleriyle, ortadoğunun en büyük camisi olan merkez camisiyle meşhur olan  Adana, gezginlerin pek tercih ettiği şehirlerden biri değil. Fakat, son günlerde popülerliği artan bu şehir de, Türkiye’de görülmeye değer şehirler arasında yerini almış gibi görünüyor. Bu şehirde turist olarak yapılacak birçok şey bulabilir, yöresel yemeklerin keyfini çıkarabilir, Adana kültürünü fazlasıyla hissedebilirsiniz. Adana gezi rehberi adlı bu yazı ile, gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler, nerede yemek yenir ?, ne yenir, nerede kalınır ? gibi Adana hakkında tüm detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Adana Gezi Rehberi

Adana, genel olarak ucuz olan şehirlerimizden biri diyebilirim. Bu şehirde yemek veya konaklama için çok çılgın ücretler ödemenize gerek kalmıyor. Bunun yanında, müzelerin hemen hemen hepsine girişler ücretsiz. Ücretli olanlar da oldukça uygun fiyatlı. Ayrıca, Adana gezilecek yerler birbirine oldukça yakın bir konumda bulunduğundan dolayı da bu şehri keşfetmek için otobüs, minibüs veya taksi kullanmanıza da gerek kalmıyor.

Adana Gezi Rehberi
Adana Taşköprü

⇒ADANA’DA NEREDE KALINIR ? | EN UYGUN OTEL TAVSİYELERİ

Öncelikle bu şehirde bulunan otellerin birçoğunun turistik yerlere süper yakın olduğunu bilmenizde yarar var. Birçok otel, taş köprü etrafında veya Sabancı merkez camii çevresinde toplanıyor. Tabi, bu turistik yerlere uzak olan otellerde var. Fakat, turist olarak bu şehre gidiyorsanız, mutlaka taş köprü veya merkez camii yakınlarında konaklamanızda yarar var. Bu bölgede yer alan en uygun oteller ise ;

1.İbis Adana (3 Yıldız) ; Bu şehirde tereddütsüz tercih edilebilecek otellerden biri olan İbis Hotel, şehirdeki en popüler ve en yüksek fiyat/fayda oranına sahip 3 otelden biri. Konumu, 2 bin müşteriden almış olduğu 8.2 gibi oldukça yüksek bir puanı ve uygun fiyatlı çift kişilik odaları ile, Adana’da konaklama için ilk düşünülebilecek otellerden. Ayrıca, kredi kartı olmadan rezervasyon yapabiliyor olmanız da gayet güzel bir özellik.

2.Golden Deluxe Hotel (4 Yıldız) ; Şehirdeki en popüler otellerden biri olan Golden Deluxe, 5 yıldızlı otelleri aratmayan modernliği ve yapısı ile tercih edilebilecek en uygun otellerden. Otel, taşköprü, merkez camii ve ulu camii gibi turistik yerlere 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak en ideal otellerden. 9.1 gibi yüksek bir puanı ile tereddütsüz tercih edilebilecek otellerden.

3.Çavuşoğlu Hotel (2 Yıldız) ; Şehirdeki en ucuz otellerden biri olan Çavuşoğlu, turistik yerlere süper yakın bir konumda bulunuyor. Kredi kartı olmadan rezervasyon yapabiliyor olmanız, 8.2 gibi oldukça yüksek bir puana sahip olması ve yıldızına göre gayet modern olması, bu oteli tercih etmek için yeterli olacaktır.

⇒ADANA KAÇ GÜNDE GEZİLİR ?

Adana Gezi Rehberi
Adana Merkez Parkı

Bu şehir için 1 geceden fazla konaklamaya ihtiyacınız olacağını sanmam. Zaten şehri, durmadan 8-9 saat içerisinde rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Bu yüzden, aracınız varsa sabah gelip akşam dönebilir veya en fazla 1 gece konaklayabilirsiniz. 2 gece bu şehir için biraz fazla olabilir.

⇒ADANA’DA GÜNLÜK NE KADAR HARCARIM ?

Öncelikle gece hayatı için bir planınız yoksa ve otelinizi ayarladıysanız, günlük 60-80 TL gibi bir ücret yeterli olacaktır. Tabi, gece hayatı da olsun diyorsanız, en azından 50 TL daha eklemeniz gerekiyor.

⇒ADANA’YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Daha çok sonbahar veya kış ayları bu şehir için ideal mevsimlerdir. Yaz aylarında çekilmez bir sıcağı oluyor, yanarsın diyen Adana halkını kesinlikle dinlemenizi tavsiye ederim. Şubat-Mart veya Ekim-Kasım ayları bence Adana için en ideal aylardır.

⇒ADANA’DA NE YENİR ? NEREDE YENİR ?

Adana Gezi Rehberi
Kazancılar Çarşısı

Adana gezi rehberi için bir diğer önemli konulardan biri de yemektir. Kebap, ciğer, börek, kırmızı et adına ne varsa bu şehirde en lezzetlisini deneyebilirsiniz. Yemek için daha çok taşköprü etrafını veya tarihi kazancılar çarşısı içerisinde bulunan küçük lokantalarını denemenizi tavsiye ederim. Hem gayet lezzetli hem de her bütçeye uygun.

Bunun yanında, adım başı karşınıza çıkacak seyyar şalgamcılardan şalgam-kete yapmayı da unutmayın. Pis mi temiz mi ? diye düşünmeyin. Düşünürseniz ne yediğinizden ne de içtiğinizden bir şey anlarsınız 🙂

⇒ADANA GÜVENLİ Mİ ?

Adana Gezi Rehberi
Adana Sinema Müzesi

Tabi ki hayır. Gündüz vakti şarapçının bol olduğu bu şehirde birçok Malkoçoğlu tiplemeleri de bulunuyor. Yani, işlek olmayan caddelerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Eğer, Sabancı merkez camii’nden taş köprüye gitmek için köprü altını kullanacak olursanız, nehir kenarından yürümeyin. Köprüyü geçer geçmez hemen ana yolun kenarında bulunan yaya yolunu kullanın. Aksi takdirde birçok şarapçı ile karşılaşmak mümkün. Bunun yanında, akşam saatlerinde taş köprü çevresinde dolaşmanın akıl karı olmadığını da unutmayın. Bu yüzden, akşamları dışarı çıkmayı planlıyorsanız, Turgut Özal’a gidin, hayal kahvesinde günün yorgunluğunu atın.

⇒ADANA’DA GEZİLECEK YERLER

Adana Gezi Rehberi
Taş köprü

Adana’da gezilecek ve görülecek yerler genelde taş köprü etrafında toplanıyor. Bu şehir eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılmış ve tarihi yerlerin hemen hemen hepsi eski şehir bölgesinde bulunuyor. Eğer aşağıdaki sıralamaya göre bu şehri gezecek olursanız, çok daha rahat bir gezi rotası çizmiş olacağınıza emin olabilirsiniz.

1.Adana Merkez Parkı

Adana gezinize ilk olarak merkez parkından başlamak oldukça mantıklı olacaktır. Bu parkta, öyle aman aman görülecek yerler olmasa da, seyhan nehri boyunca yürüyüş yapıp, köprüden parkın diğer tarafına mutlaka geçin. Köprüyü geçtikten hemen sonra, bir de saat kulesi var. Onu da görüp nehir manzaralı cafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

2.Sabancı Merkez Camii

Adana Gezi Rehberi
Sabancı Merkez Camii

Merkez parkın güney ucunda bulunan Sabancı merkez camii, Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak biliniyor. Tüm ihtişamı ve görkemiyle Seyhan nehri kenarında duran bu caminin içine de mutlaka bir göz atın.

3.Arkeoloji Müzesi

Merkez camiye 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu müzeye gitme dostum. Müze kapalı olduğu için boşuna yürümüş olursun. Müze şu anda taşınma aşamasında, gitmeden yeni yerine taşınıp taşınmadığını kontrol et.

4.Taşköprü

Camiden çıkıp bi koşu Adana taşköprü‘ye ulaşabilirsin. Fotoğraf çekebilme kabiliyeti olan birine, köprü üzerinden Sabancı merkez camii manzaralı bir fotoğrafını çektir. Nehir manzarasını seyret, acıkırsan da hemen köşe başındaki kebapçıya girebilirsin.

5.Sinema Müzesi

Köprü ziyaretinden sonra, hızlı adımlarla 1 dakika sonra Adana’nın en güzel müzesi olan Sinema Müzesi‘ne gidebilirsin. Bu müze, Adana’da en çok seveceğiniz müzelerden. Yeşilçamdan günümüze gelmiş geçmiş en güzel filmlerde rol almış Adanalı oyuncular ve film afişlerini fazlasıyla bu müzede bulabiliyorsunuz. Filmler arasında nostalji yapmak adına bir film seçip izlemeyi de unutmayın.

6.Atatürk Müzesi

Sinema müzesinde çıktıktan sonra hemen sol tarafınızda göreceğiniz bina Suphi Paşa Konağı, yani Atatürk Müzesi’dir. Bu müzeyi pek beğenmemiş olsak da, ücretsiz olduğu için 3-5 dakikalığına göz atabilirsiniz. Müzede Atatürk’ün kullandığı eşyalar, fotoğraflar vb eserler sergileniyor.

7.Adana Ulu Camii

Atatürk müzesinde çıkıp eski şehir bölgesine doğru 5 dakika yürüdükten sonra, bu tarihi camiyi görebilirsiniz. 1541 yılında inşa edilmiş olan Adana ulu camii, şehrin en eski yapılarından. Cami oldukça küçük olduğundan 2-3 dakika içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz. Ayrıca, caminin tam karşısında bulunan Ramazanoğlu medresesine de göz atmayı unutmayın.

8.Büyük Saat Kulesi

Ulu camiden çıkar çıkmaz sağ tarafa doğru 30 saniye yürüdükten sonra görebileceğiniz bu tarihi saat kulesi, Adana’nın en eski yapılarından. Yakın zamanda restore edilerek turizme kazandırılmış olan bu saat kulesi, 1882 yılında yapılmış. Ayrıca, Türkiye’deki en uzun saat kulelerinden biri (32 metre) olarak biliniyor.

9.Kazancılar Çarşısı

Büyük saat kulesinin bulunduğu bölge, Kazancılar çarşısı olarak geçiyor. Yani, çarşıyı aramak için bir çaba harcamanıza gerek yok. Açıkçası bu çarşı, turistik bir yer değil. Fakat, buralara kadar gelmişken Adana kültürünü yakından görmek veya lokantalarda güzel bir yemek için buraya da uğrayabilirsiniz.

10.Bebekli Kilise

Oldukça küçük bir kilise olan Bebekli kilise de, Adana’da görülebilecek turistik yerlerden. Pek çekiciliği olmayan bu kiliseye Bebekli denmesinin sebebi ise, kilise üzerinde Hz. Meryem’in 2.5 metrelik heykeli bir bebeği tutarmış gibi göründüğü içinmiş.

Adana gezisi için daha birçok bilgi ve tavsiye eklemek mümkün. Fakat, bu şehir için çok da detaylı bir gezi planı yapmanıza gerek olmadığından, gezilecek yerleri ve nerede konaklayacağınızı bilin yeter.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...