Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler

Sinema denince akla ilk gelen şehrin Adana olduğunu bilmeyenlerdendim. Ne oyuncular ne yönetmenler çıkmış bu şehirden. Sadece Yeşilçam için değil, günümüzdeki birçok filmde ve dizide rol almış oyuncular bile Adanalıymış. Tabi, bunu Adana sinema müzesi‘ni ziyaret ettikten sonra çok daha iyi öğreniyorsunuz. Yoksa yüzlerce oyuncunun ve yönetmenin Adanalı olduğunu internet üzerinden öğrenmek pek de kolay olmasa gerek.

Adana’da bulunan bu müze, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Adana’nın eski evlerinden birinin restore edilmesiyle oluşturulmuş ve 2011 yılında düzenlenmiş olan 18. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamı dahilinde hizmete açılmış.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Superman Filminin esinlenerek yapıldığı ilk uçan adam filmi KİLİNK.

İyi de neden bu kadar oyuncu ve yönetmen Adana’dan çıkmış ? diye soramadan edemiyor insan. Bize ücretsiz olarak müzeyi tanıtan rehberde anında cevabı veriyor. Meğer, 60-70’li yıllarda Adana’da 200’den fazla açık hava sineması bulunuyormuş. Tabi, doğal olarak da Yeşilçam’ın bel kemiği görevi Adana’daymış. Bu dönemler arası gösterime girmiş filmlerin hemen hemen hepsinde mutlaka bir Adanalı bulunuyormuş. Ya yönetmen, ya yapımcı veya senarist ya da oyuncu, 1 tane de olsa bu filmlerde yer almış.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Muzaffer İzgü ve heykeli yapan sanatçının çocukluğunun heykeli.

Bu da mı Adanalıymış diyebileceğin yüzlerce sanatçıyı göreceğinize emin olabilirsiniz. Bu sanatçılar arasında en bilinen kişiler ise ;

Şener Şen, Aytaç Arman, Salih Güney, Yılmaz Güney, Yılmaz Köksal ve daha yüzlercesi. Yazarlardan, Muzaffer İzgü, Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve daha nicesi. Yönetmenlerden, İrfan Atasoy, Yılmaz Duru, Şahin Kaygun, Sami Güçlü ve onlarcası Adana’nın sinemaya kazandırdığı ünlülerden sadece birkaçı.

Müzede en popüler bölümlerden biri de, Yılmaz Güney odası oluyor. Bu odada ilk olarak Yılmaz Güney’in balmumu heykeli dikkati çekiyor. Ya ben bu karakteri bir yerden hatırlayacağım derken, heykelin hemen arkasındaki Umut filminin afişi dikkatinizi çekiyor. İşte bu balmumu heykeli de Yılmaz Güney’in Umut filminde canlandırdığı karakter betimlenmiş.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Yılmaz Güney Odası

Bunun dışında odada, fotoğraflar, Yılmaz Güney’in rol aldığı film afişleri, kullandığı eşyalar ve cezaevindeyken eşine yazdığı mektupların bir kopyası bulunuyor. Müzenin en güzel bölümlerinden olan Yılmaz Güney odası, müzede ziyaret edilmesi gereken ilk bölümlerden diyebilirim.

Müzede bulunan diğer bölümler ise, Altın Koza odası, Adanalı Sinemacılar odası, kütüphane ve arşiv odasıdır. Yani, öyle aman aman bir büyüklükte bir müze değil.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Güneşe Doğru ve Goal World Cup 1966 film afişleri

Adanalı sinemacılar odasında ise, Abidin Dino ve Orhan Kemal’in balmumu heykelleri bir sohbet ortamı canlandırılarak betimlenmiş. Bunun dışında birçok film afişi de bu odada bulunmakta. Burada yer alan en önemli film afişleri ise, ”Goal World Cup 1966” isimli belgesel ve Arif Dino, Ferdi Tayfur ve Güzin Dino’nun oynadığı ”Güneşe Doğru” filminin afişi oluyor.

Göz At : Adana’da nerede kalınır ?

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Abidin Dino ve Orhan Kemal derin bir sohbette olarak betimlenmiş.

Altın koza odasında, film yarışmalarına ilişkin bilgiler, haberler, fotoğraflar ve ödül olarak verilen heykel örnekleri yer alıyor.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Altın Koza odası

Ayrıca, oyuncu, yapımcı ve yönetmen olan Yılmaz Duru’nun kıyafeti ve bazı kişisel eşyaları da müzede sergilenen eşyalar arasında.

Bu müze daha çok sinemaya meraklı olanların mutlaka Adana gezilecek yerler listesine eklemesi gereken yerlerden. Ayrıca müzede bulunan kütüphane ve arşiv odasında, kitapları ve kaynakları müzeden çıkarmadan dilediğiniz gibi kullanabileceğinizi de unutmayın.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Yılmaz Duru’nun kıyafeti ve kişisel eşyaları

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler

Sinema müzesine nasıl gidilir ? ; Müze, bulunduğu konum itibariyle oldukça merkezi bir yerde yer alıyor. Hemen yanında Atatürk müzesi (Suphi Paşa Konağı) ve 2 dakika yürüme mesafesinde ise, Adana taş köprü bulunuyor. Eğer, şehir merkezine veya turistik yerlere yakın bir yerden değil de, terminal veya daha uzak yerlerden müzeye ulaşmaya çalışıyorsanız, ”Barkal” adı verilen minibüsleri kullanarak son durak olan taş köprüye ulaşabilirsiniz. Zaten taş köprü ile müze arası 250 metre uzaklıkta olduğundan, müzeyi bulmak için bir çaba harcamanıza da gerek kalmıyor. Konum için tıklayın.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler
Müzede yer alan, en az 1 Adanalı’nın olduğu filmlerden bazılarının afişleri

Adana Sinema Müzesi 2020 Giriş Ücreti  ve Ziyaret Saatleri

Müzeye girişler ücretsiz. Ayrıca müzede çalışanlar size geziniz boyunca size eşlik ediyor. Yani, ücretsiz olarak rehberiniz bile oluyor. Bunun yanında müze, 08:30-17:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaretçiye açık.

Müzeyi ziyaret ettim sırada ne var ? diyorsanız ; 

Hemen müzenin yanında bulunan Atatürk müzesine 2 dakikalığına da olsa bir uğrayın derim. Zaten girişler ücretsiz olduğu için pişman olmuyorsunuz. Bu müzeyi de ziyaret ettikten hemen sonra, taşköprüye giderek Sabancı merkez camii manzaralı birkaç fotoğraf çekebilir veya direkt olarak camiye gidebilirsiniz. Bu müze ve cami arası 7-8 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Köprü ise sadece 1-2 dakika yürüme mesafesinde.

Ayrıca, bu müzeden eski şehir bölgesine giderek şehirdeki tarihi yapıları ve bölgeleri de görebilirsiniz. Bunlar arasında en bilinenlerden olan Adana Ulu Camii ve Büyük Saat Kulesi, müzeye hızlı adımlarla sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani, müzenin bulunduğu konum turistik yapıların tam ortasında diyebilirim.

Adana sinema müzesi, şehirdeki en iyi ve en anlamlı müzelerden. Bu müzeye mutlaka göz atın. Film afişleri arasında bir tanesini beğenip, aynı günün akşamı o filmi izlemeyi de unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...