Adana Taş Köprü Hakkında Bilgiler

Dünyanın en eski köprülerinden biri olan Adana taş köprü, süper eski tarihiyle ve eşsiz seyhan nehri manzarasıyla turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden. 1700 yıllık tarihi olan bu köprünün tam olarak kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Fakat birçok kaynakta, 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırıldığı söyleniyor.

Taş köprü, Dünyanın şehir içi trafikte kullanılan en eski köprüsü olma bakımından da oldukça önemli. Bu kadar eski bir yapı hakkında bir tanıtım levhası olmaması da büyük bir eksiklik.

Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlayan bu köprü, gün içerisinde oldukça hareketli. Zabıtayla esnaf arasındaki sert tartışmalar mı dersin, kendi kendine şarkı söyleyip, sağa sola bağıranlar mı dersin, hepsini bir arada bu köprü üzerinde görebiliyorsunuz.

Köprü üzerinden Sabancı Merkez Camii manzarası da oldukça güzel. Yani, daha çok manzara seyretmek ve güzel fotoğraflar çekmek için tercih edilebilecek tarihi bir köprü de diyebiliriz.

Adana Taşköprü
Köprüden Sabancı Merkez Camii manzarası

Adana Taş Köprü Hakkında Bilgiler

Köprünün orijinali 21 gözlüymüş. Fakat, 7 gözünün toprak altında kalmasıyla günümüzde 14 gözlü olarak görünüyor. 2007 yılında yapılan restorasyon çalışması sonrasında köprü orijinal yapısında biraz uzaklaşmış. Ancak, yine de o görkemli yapısını koruyabilmiş. Bu restorasyon çalışması sonrasında köprü araç trafiğine de kapatılmış. Köprü, şu anda sadece yayalara hizmet veriyor.

319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğinde olan köprü, etrafındaki restoranlarla, turistik ve tarihi yerlere yakınlığı ile, Sabancı Merkez Camii manzarasıyla Adana gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında olması gereken önemli yerlerden.

Adana Taşköprü

NOT : Adana taşköprü etrafı akşamları biraz tehlikeli olduğu söyleniyor. Bu yüzden illa akşam saatlerinde bu tarihi yapıyı görmek istiyorsanız, hava kararmadan 10-15 dakika önce gidin ve hava karardıktan sonra da pek fazla bu köprüde oyalanmayın. Köprünün sağ ve sol tarafındaki yürüyüş yolları gündüz vakti şarapçı ve dilencilerle doluydu. Akşam nelerle dolu olduğu belli olmaz. Bu yüzden, akşam saatlerinde köprü etrafında yalnız başınıza pek dolaşmanızı tavsiye etmem.

Adana Taşköprü

  • Köprü yakınlarında yemek yiyecek bir yer arayacak olursanız da mutlaka ”Taşköprü Adana Kebapçısı”na uğrayın derim.

Taşköprü’ye En Yakın Oteller

Adana Taşköprü Nerede – Nasıl Gidilir ?

Köprü Adana şehir merkezinde bulunuyor. Yani, Adana’nın hemen hemen her yerinden bu köprüye yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yeter ki merkeze yakın bir yerlerde olun. Köprüye ulaşmak için Sabancı merkez camiisini de kullanabilirsiniz. Şehrin birçok yerinden görünen bu camiden köprüye yürüyerek 5 dakikada ulaşmak mümkün.

Adana Taşköprü Hakkında Bilgiler

Not : Eğer aracınız ile köprüye ulaşmaya çalışıyorsanız, köprü yakınlarında çok büyük otopark sorunu olduğunu da unutmayın.

Konum için tıklayın.

Köprü Çevresinde Gezilecek Yerler

1.Adana Sinema Müzesi ; Köprü’ye sadece 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu sinema müzesine girişler ücretsiz. Yeşilçamdan günümüze gösterime girmiş film ve dizilerde yer almış Adanalı oyunların olduğu tüm filmlerin kapaklarını ve afişlerini, ödülleri, heykelleri ve sinema adına daha birçok bilgiyi burada görebiliyorsunuz.

2.Atatürk Müzesi (Suphi Paşa konağı) ; Hemen sinema müzesinin yanında bulunan bu müze, Atatürk’e ait eşyaların, fotoğrafların sergilendiği, görülmeye değer Adana müzelerinden biri. Bu müzeye girişler de ücretsiz.

3.Adana Ulu Camii ; Şehirdeki en turistik ve en eski cami olan Ulu camii de köprü’ye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

4.Büyük Saat Kulesi ; Köprüye 7-8 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tarihi saat kulesi de, Adana’da görülmeye değer tarihi yapılardan. Hazır köprüye kadar gelmişken, bu kuleye de bir göz atmakta yarar var. Ayrıca, hemen bu saat kulesinin yanında bulunan tarihi kazancılar çarşısına da uğramayı unutmayın.

5.Sabancı Merkez Camii ; Adana merkez parkı içerisinde bulunan bu camiyi, zaten köprüden rahatlıkla görebiliyorsunuz. Köprüden önce veya sonra bu devasa camiyi de ziyaret etmekte yarar var.

Adana Taşköprü, şehirdeki en turistik yerlerden. Her ne kadar tekin bir yer olmadığı söylense de, akşamları da bu köprüden Sabancı merkez camii manzarasını seyretmek eşsiz bir deneyim olsa gerek. Fakat, adrenaline gerek yok diyorsanız, gündüz vakti ziyaret etmekte yeterli olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...