Adana Ulu Camii ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Adana’nın tarihi bölgesinde bulunan ulu camii, yaklaşık 500 yıllık tarihi ile tarihe merakı olanlara eşsiz bir deneyim sunuyor. Ramazanoğulları camii olarak da bilinen bu camii, Adana’nın en büyük camisi olma bakımından da oldukça önemli.

Cami çevresinde bulunan tarihi yapılar Adana gezilecek yerler listesinde olması gereken oldukça önemli yerler olduğundan bu camiyi ve caminin bulunduğu bu tarihi bölgeyi es geçmemekte yarar var. Bunun yanında, şehirdeki birçok yapıya da süper yakın olduğu için görülmeye değer bir camii diyebilirim.

Adana Ulu Camii
Cami Avlusu

Adana Ulu Camii Hakkında Bilgiler

Selçuklu, Memlük ve Osmanlı mimari tarzına hakim olan bu caminin kitabelerinden, 1513 yılında Ramazan oğlu Halil Bey emriyle inşasına başlandığı, 1541 yılında Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından bitirildiği anlaşılmakta.

Külliye ; camii, medrese, türbe, harem dairesi ve tuz hanı olarak bilinen selamlıktan oluşuyor. Fakat, diğer birçok külliyeye nazaran oldukça küçük.

Adana Ulu Camii

Cami ,mimari yapısı ve tarihi ile olduğu kadar, taş işçiliği ve iznik çini süslemeleriyle de oldukça ünlü. Camideki çini süslemeler üzerinde, o döneme uygun beyaz zemin üzerine lacivert, turkuaz ve kırmızı hakim.

Aman aman bir özelliği olmasa da, tarihe ve camii kültürüne meraklı olanların ziyaret edebileceği bir dini yapı.

Adana Ulu Camii’ne Nasıl Gidilir ?

Adana, eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ulu camii ise, eski şehir bölgesinde bulunuyor. Eğer, Adana taş köprü, Sabancı merkez camii veya şehir merkezi yakınlarından camiye gitmeyi planlıyorsanız, 10-15 dakika yürümeniz gerekiyor. Camiye gitmeden önce taşköprüye gelebilir ve buradan da eski şehir bölgesine doğru 5 dakika gibi bir yürüyüş sonrası camiye ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Adana Ulu Camii
Cami Girişi

Adana Ulu Camii Yakınlarında Bulunan En Uygun Oteller

  • Çavuşoğlu Oteli ; Camiye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu 2 yıldızlı otel, camiye en yakın ve en ucuz otellerden biri. Ucuz olmasının yanında tercih edilebilecek en ideal otel.
  • Hotel Şenbayrak City ; Camiye 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu 4 yıldızlı otel 9.2 gibi oldukça yüksek bir müşteri puanıyla, tercih edilebilecek en ideal otellerden.
  • Kaya Premium Hotel ; Ulu camiye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, şehirdeki en uygun fiyata bulabileceğiniz otellerden.
  • Hotel Bosnalı Boutique ; Butik bir otel olan Bosnalı, ulu camiye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan oldukça şık ve uygun bir otel. 8. 6 gibi oldukça yüksek bir puanı, rezervasyon yapılırken dikkate alınması gereken faktörlerden.
  • Şirin Park Otel ; 4 yıldızlı bir otel olan Şirin Park, ulu camiye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 9.2 gibi oldukça yüksek bir puanı ve şehrin en popüler hostellerinden biri olması bu oteli tercih etmek için yeterli olacaktır.

Cami Çevresinde Gezilecek Yerler

1.Büyük Saat Kulesi

Ulu camiye sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu saat kulesi, şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri. Oldum olası saat kuleleriyle aram iyi olmasa da, Adana’nın en popüler yapılarından olan bu tarihi saat kulesine de bir göz atmayı unutmayın derim.

2.Tarihi Kazancılar Çarşısı

Ulu camiye sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu çarşı, pek turistik bir çarşı değil. Fakat, Adana kültürünü yakından tanımak veya sıradan bir lokantada Adana’nın eşsiz yemeklerini denemek için bu çarşıya göz atabilirsiniz.

3.Taşköprü

Ulu camiye 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu köprü, Adana’nın sembolü olarak bilinir. Sırf seyhan nehrinin ve merkez caminin eşsiz manzarası için ziyaret edilebilecek yerlerden.

4.Bebekli Kilise

Ulu camiye 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu kilisenin gerçek adı Saint Paul Church (Aziz Paul Kilisesi). Fakat, Hz. Meryem’in kilise üzerinde bulunan heykeli uzaktan, elinde bir bebek varmış gibi durmasından dolayı, Bebekli Kilise olarak biliniyor. Oldukça küçük olmasına rağmen 2 dakikalığına ücretsiz göz atabileceğiniz yapılardan.

5.Adana Sinema Müzesi

Ulu camiye 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu müze, şehirdeki ücretsiz müzelerden. Müze içerisinde Türk sinema tarihi boyunca gösterime girmiş filmlerin ve dizilerin afişlerini görebiliyorsunuz. Tabi, gördüğünüz her filmde ya Adanalı bir oyuncu ya da Adanalı bir yönetmen bulunuyor. Bu zamana kadar izlediğiniz birçok filmde yer alan aktörlerin Adanalı olduğunu duyunca şaşıracaksınız.

Adana ulu camii, açıkçası çok çok etkileyici yerlerden değil. Sadece tarihi ve az biraz mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Yani, herkesin beğenebileceği yerlerden değil. Fakat, çevresinde bulunan birçok tarihi ve turistik yapı için bile, bu camii görülmeye değer.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...