Airbnb Nedir, Nasıl Kullanılır ? Airbnb Hakkında Bilgiler

Airbnb Nedir ?, nasıl kullanılır ?, Otellere nazaran daha mı ucuz ? gibi tüm sorularınıza bu yazımda cevap bulabilirsiniz.

Otellerin korkulu rüyası olmaya devam eden Airbnb, son yıllarda hızlı bir artışa geçmiş konaklama platformudur. Türkiye’de 2012-2013 yılları arasında hızla bir yükselişe geçmiş bu platform sayesinde, günübirlik ev, daire ve odalar kiralanabilmekte. Otel ve hostellere göre çok daha mantıklı olması, özgürlüğünü sevenler için ideal olması, bu platform için en güzel şeylerden.

Airbnb Hakkında Bilgiler 

Airbnb Hakkında Bilgiler
Airbnb

Bu platformu Couchsurfing‘e benzetebiliriz. Şöyle ki, Couchsurfing’de konaklamak istediğiniz kişiye istek gönderiyor, 2-3 gün ücretsiz olarak onun kendi evinde kalıyorsunuz. Airbnb’de ise, aynı şekilde istek gönderip ev sahibinin kiraladığı koca bir dairede veya kendisinin ve başkalarının da yaşadığı odaları kiralayabiliyorsunuz. Oda kiralamak bu platformda pek mantıklı olmasa da, daire kiralamak oldukça ideal bir seçenek olacaktır. Özellikle grup veya aile olarak seyahat ediyorsanız.

Mesela, Paris’e aile veya grup olarak 3-4 kişi gitmeyi planlıyorsunuz. Bütçeli bir otel için ortalama ödemeniz gereken ücret, gecelik en düşük 150-200£ olacaktır (Tabi hosteller ve bütçeli otelleri tercih edecek olursanız). Fakat Airbnb yolu ile günlük ev kiralayacak olursanız, Paris’in göbeğinde 150-200£’ya 1+1 ve 2+1 daireleri çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Yani bu platform, daha çok çift olarak ve grup olarak seyahat edenler için çok daha uygun olmakta.

Airbnb Nedir
Ev sahiplerinin ve orada bulunmuş kişilerin sevdiği ve tavsiye ettiği restoranlar ve cafeleri de, bu platform aracılığıyla bulabilirsiniz

Eğer tek kişi seyahat ediyorsanız, maddi bakımdan pek fark olmayacaktır. Ancak 2 veya daha fazla kişi seyahat ediyorsanız, çok büyük tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunun yanında, kendi yemeğinizi evinizde yaparak, pahalı şehirlerde restoranlara çok çılgın ücretler ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Göz At : Hostel Nedir ? 5 Yıllık Tecrübelerim

Airbnb Nedir ? ; Hikayesi

Airbnb Hikayesi Nedir ?
Airbnb Hikayesi

San Francisco‘da ev kiralarını ödeyemeyen Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı 2 arkadaş, bir çözüm yolu ararken, hadi bir odamızı kiralayalım da, belki kiramızı öderiz diye yola çıkıyor. Odalarını kiraya verdikten sonra talep çok fazla olunca bu işi geliştirmek için 2007’de ”airbedandbreakfast” adlı bir site kuruyorlar. Daha sonra, airbnb ile yoluna devam eden bu arkadaşlar sayesinde, Dünyanın tüm otelleri endişe içerisinde. Çünkü bu platform aldı başını gidiyor. Tüm gezginlerin ilk seçeneklerinden biri haline gelmesi, otelleri de harekete geçirmiş. Birçok otel yeni arayışlar içerisinde olsa da, Airbnb’nin yerini alacağını da pek sanmam.

Airbnb Nasıl Kullanılır ?

Airbnb Nedir
Ev sahipliği yapmak da en az ev bulmak kadar kolaydır

Öncelikle airbnb.com.tr adlı adrese giderek üye olmanız gerekiyor. Eğer, ev kiralamak istiyorsanız, evinizin özelliklerini, nerede bulunduğu gibi birçok özelliğini yazmanız, ayrıca bol bol da evinizin fotoğrafınızı eklemeniz gerekiyor. Tıpkı couchsurfing’de olduğu gibi, airbnb de referans oldukça önemli. Hiç referansınız yoksa, şansınız da bir o kadar az olacaktır.

Eğer evinizi kiralamak gibi bir derdiniz yok ve sadece ev arıyorsanız, yine profilinizi güzel bir şekilde doldurun. Birkaç fotoğrafınızı ekleyin. Evlerini size kiralayacak kişiler ne tür bir insan olduğunuzu bilmek isteyecektir. Tabii son günlerde bu pek de önemli değil. Bu platformun iyice yaygınlaşması sayesinde, ev sahipleri birbirleri ile yarış içerisinde. Bu da, seçme hakkına ev sahiplerinin değil, müşterilerin sahip olduğunu apaçık göstermektedir.

Airbnb Güvenli mi ?

Airbnb Güvenli Mi ?
Airbnb

Airbnb genel olarak güvenli bir platform olarak tanımlanır ve öyledir de. Avrupa’nın birçok yerinde kullanmış olduğum bu platform sayesinde, çok daha ekonomik geziler yaptığımı söyleyebilirim.

Platform her ne kadar güvenli olsa da, yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir. Mesela, Aibnb aracılığı olmadan hiçbir şekilde ev veya oda kiralamayın derim. Çünkü hoşunuza gitmeyen bir şey olduğunda, şikayet edebileceğiniz birinin olması gerekir. Özellikle oda kiralarken. Eğer bir evde sadece oda kiralamayı planlıyorsanız da, o evde kaç kişinin yaşadığını ve nelerin ortak olup olmadığını da mutlak kontrol edin. Tabi odanızın kilitlenebilir olup olmadığını da kesinlikle kontrol etmek gerekir. Bunun dışında, Airbnb genel olarak güvenlidir ve her turistin mutlaka kullanmayı düşünmesi gereken bir platformdur.

Airbnb İle İstediğiniz Bir Ev Nasıl Bulunur ?

Airbnb Nedir
Size sunulan ilk evler, en çok referansa sahip evlerden oluşan popüler evlerdir – Airbnb Nedir ?

Siteye ilk girdiğinizde, bir arama seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Bu arama bölümüne gitmek istediğiniz şehri yazıp, hemen yan tarafta çıkan filtre kısmını kullanmanız gerekiyor. Filtre kullanarak, istediğiniz fiyat aralıklarında olan evleri ve odaları bulabilirsiniz.

Sigara içmek mi istiyorsunuz, filtre bölümünden sigara içilen evleri seçmeniz gerekir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, ilk sayfalarda olanlara balıklama atlamamak olacaktır. Çünkü arka sayfalarda çok daha uygun fiyatlara, çok daha güzel evler bulabilirsiniz. Bu yüzden, ev ararken çıkan sonuçlarda tüm sayfalara tek tek göz atın ve ev sahibinin profilini güzelce okuyun.

Daha sonra ev sahibinin iletişim sayfasından ev sahibinizle görüşüp konuşabilir veya sadece talep gönderebilirsiniz. Talep ettiğiniz tarihlerde ev müsaitse, ev sahibinin size dönüşü ile birlikte, çok kısa bir sürede evinizi tutabilirsiniz.

Airbnb Nedir ? ; Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Airbnb Nedir
Airbnb
  • Evinizi kiraya verirken, Airbnb sizden belirli bir ücreti kesmektedir. Fakat kurnazlığa kaçan çok fazla ev sahibi ile tanışabilirsiniz. Kredi kartınız ile değil de, eve yerleştiğinizde parayı elden teslim almak isteyen ev sahipleri çoktur. Kendinize ve ev sahibinize güveniyorsanız, bu yöntem ile biraz daha az ödeyebilirsiniz. Fakat bu yöntem, hem ev sahibi hem de evde konaklayacak kişi için pek güvenli değildir. Anlaşmazlık olması sonucunda, hiçbir dayanağınız ve çözüm yolu bulacak kişinin olmaması bu işi riske atmakta. Bu yüzden evinizi kiraya verirken ya da ev kiralarken, sakın ola elden para vermeyin, almayın.
  • Eve giriş ve çıkış saatlerini kontrol edin. Çoğu zaman bu bir problem olabilmektedir. Bu yüzden ev sahibinizin belirtmiş olduğu saatler arasında giriş-çıkışınızı yapın.
  • Ev sahibi ile sürekli iletişim halinde olun. Telefon numarası alıp, hangi saatlerde orada olacağınızı söyleyin. Anahtarı nasıl almanız gerektiğini, doğalgaz vb imkanları nasıl kullanabileceğinizi sorun.
  • Eğer bir oda kiralamayı düşünüyorsanız, aynı evde kaç kişi yaşadığını, banyo ve tuvaletin ortak olup olmadığını da mutlaka sorun. Her ne kadar oda kiralamak mantıklı gibi görünse de, daha önce hiç bu platformu kullanmadıysanız, özellikle Türkiye’de kesinlikle oda kiralamayın derim. Başkasının evinde birkaç kişi ile birlikte bir odada kaldıktan sonra, gidin ücretsiz olarak couchsurfing kullanın daha iyi.
  • Ev sahibinizin ilgisini beğenmediyseniz veya ev beklediğiniz gibi çıkmadıysa, referans yazmayı unutmayın. Bu arada, ev sahibi de size referans yazabileceğinden dolayı, evden ayrılırken kullandığınız yerleri temizleyin ve etrafı toplayın.

Airbnb, uzun seyahate çıkanların veya grup halinde seyahat edenlerin mutlaka düşünmesi gereken bir şeydir. Bu platform sayesinde, seyahatlerinizi çok daha ucuza mâl edebilirsiniz. Bu yüzden artık otellerin o soğuk atmosferinden kurtulun, seyahat ederken keyif yapabileceğiniz bu platformu mutlaka bir deneyin. Ayrıca karşılıklı kazandıran üye başlangıcının olduğunu unutmayın. Üye olduktan sonra, arkadaşlarınızı davet ederek 100 TL’ye kadar para kazanmak da bu platformda mümkün.

Airbnb Nedir ? nasıl kullanılır ? adlı bu yazımda elimden geldiğince Airbnb Hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Airbnb’nin kendi sitesinde çok daha geniş ve detaylı bir anlatımı da bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...