Alicante Gezilecek Yerler | Alicante Gezi Rehberi

İspanya’nın doğusundaki Costa Blanca tatil bölgesinin başkenti olan Alicante, adını ülkenin bu bölgesindeki sonsuz beyaz kumlu plajlarından almaktadır.

Hem sahilin tüm nimetlerinden yararlanabileceğiniz hem de tarih ve kültür gezisi yapabileceğiniz Alicante, nefes kesen manzaralarıyla da ünlü olan bir şehir.

Şehrin Akdeniz tarihi kenti ise, İspanya’nın diğer şehirlerinden biraz daha farklı bir atmosferi var. Şehrin üzerinden yükselen bir Orta çağ kalesi, bembeyaz badanalı evleri ve arnavut kaldırımları ile otantik bir atmosfer sunan bu tarihi kent merkezini seveceksiniz.

Sabah saatlerinizi, tarihi yapılarda ve müzelerde, öğleden sonralarınızı da sahilde geçirebiliyorsunuz. Bu yüzden de Alicante, günübirlik geziler ile aradan çıkarabileceğiniz şehirlerden değil. Bu şehir, zaman ister. Detaylı dolaşma ister. Bundan dolayı da, en azından 1 gecenizi şehirde geçirin deriz.

Alicante gezilecek yerler listemize geçmeden önce ilk olarak, şehirde konaklamayı planlıyorsanız hangi bölgede konaklayacağınıza kısaca göz atalım.

ALİCANTE’DE NEREDE KALINIR ?

Alicante’de konaklama için iki bölge seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, Alicante şehir merkezi ve Postiguet adlı bölgelerdir. 

Bu iki bölgede hemen hemen aynı konuma sahip diyebiliriz. Şehir merkezi, adından da anlaşılacağı üzere, şehrin kalbini oluştururken, Postiguet ise, şehir merkezine ortalama 7-15 dakika uzaklıkta bulunan bölgedir.

Postiguet, biraz daha bütçeli bir bölgedir. Fakat konum olarak şehir merkezine en azından 10-15 dakika yürümeniz gerekiyor. Postiguet bölgesindeki otellere göz atmak için dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Şehrin tam kalbinde konaklamayı planlıyorsanız da, şehir merkezi otelleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Alicante’de otel tavsiyesi olarak da ; Hotel Sercotel Spa Porta Maris adlı şehirdeki en lüks ve en çok tercih edilen 4 yıldızlı otele, Tryp Alicante Gran Sol Hotele veya 3 yıldızlı Explanada Hotel Alicante adlı tesise göz atabilirsiniz.

Gelelim şehirde gezip görülecek en önemli noktalara ; 

1.Santa Barbara Kalesi

Santa Barbara Kalesi
Santa Barbara Kalesi

Santa Barbara Kalesi, Alicante’nin sembolik ve en önemli yapılarından biridir. Kalenin Benacantil Dağı’ndaki tepe konumu, kalenin askeri amacının bir kanıtıdır ve Kartacalı dönemine kadar stratejik önem taşımış.

Orta çağ Arap kökenli bir kale olan Santa Barbara, 1500’lü yıllarda İspanya’nın altın çağında yapılan yenileme çalışmaları ile günümüzdeki görkemli haline kavuşmuş.

Santa Barbara Kalesi
Santa Barbara Kalesi Manzarası

Eğer kalenin bulunduğu yere yürüyerek çıkmak isterseniz, güneşin tepede olmadığı bir zamanı seçmenizde yarar var. Yok tırmanmak istemeseniz de, Postiguet Plajı’nın hemen arkasında bir asansör de bulabilirsiniz.

Daha çok manzarası için ziyaret edilen bu kale, görkemli yapısı ve derin tarihi ile de ilginizi çekebilecek bir yer, kaçırmayın.

2.Explanada de España

Explanada de España
Explanada de España

Explanada de España, Alicante’nin zarif mermer döşeli mesire yeri olarak da bilinmektedir. İspanya şehirlerinin çoğunda olduğu gibi aile yürüyüşleri önemlidir. Alicante’de bu gelenek unuttulmamış ve ülkedeki en güzel yürüyüş yollarından biri bu şehre yapılmış.

Eski şehir bölgesinden başlayan ve şehrin sahil boyunca devam eden bu yol, gözünüzü alabilecek mermer döşemesiyle ünlüdür. Şehrin en turistik noktalarından biri olduğundan dolayı da, etrafta birçok restoran, kafe ve diğer cazibe merkezlerini fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Explanada de España
Explanada de España

Güzel sahil manzaralarına ev sahipliği yapan Explanada de España, özellikle yaz akşamlarında oldukça yoğun olmaktadır. Yol boyunca yapılacak pek bir şey olmasa da, sahilin atmosferine ve manzarasına göz atabilir, yol üzerindeki mekanlardan birinde bir şeyler içebilirsiniz.

3.Alicante Arkeoloji Müzesi

Alicante Arkeoloji Müzesi
Alicante Arkeoloji Müzesi

Alicante Arkeoloji Müzesi, şehrin kökenini çok daha detaylı bir şekilde öğrenebileceğiniz bir müzedir.

Müze içerisinde, şehir çevresinde dövülmüş ilk el yapımı metalik eşyaları fazlasıyla görebiliyorsunuz. Heykel ve seramik parçalarına merakınız varsa da, Roma öncesi arkeolojik alanlara adanmış İber odasına bayılacaksınız.

Yahudi, İslam ve Hıristiyan kültürlerinin yan yana bulunduğu Orta çağ dönemlerini kapsayan görüntüler ise, müzede en çok dikkat çeken şeylerden.

4.Alicante Santa Maria Bazilikası

Alicante Santa Maria Bazilikası
Alicante Santa Maria Bazilikası

Santa Maria Bazilikası, tarihi ”Santa Cruz” bölgesinde bulunan şehirdeki en eski dini kilisedir.

Şehirde, turistlerin favori yapılarından biri olan bu dini yapının tarihi 13. yüzyıla kadar gitmektedir. Katolik hükümdarlar tarafından Eski bir caminin bulunduğu yere inşa edilmiş.

İlk inşa edildiği anda gotik mimariye sahipmiş bu yapı. Daha sonra 18. yüzyılda barok tarzda bir cephe ve iç mekan ile yenilerek günümüzdeki halini almış.

Bazilikanın ana cephesinde Juan Bautista Borja’nın Virgin heykeli, ayrıntılı taş oymacılığının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bazilikanın bir diğer bilinen özelliği ise, girişin her iki tarafında konumlandırılmış olmasına rağmen, birisi 14. yüzyılda diğeri ise 18. yüzyılda inşa edilmiş çan kulesi çiftidir.

İç mekan, zengin bir şekilde dekore edilmiş ve 18. yüzyıl Rokoko yüksek sunağı ilk dikkatinizi çeken yerlerden oluyor. Ayrıca, 16. yüzyıldan kalma vaftiz yazı tipine ve 1653’te inşa edilen Barok tarzı bir Valensiya organına ev sahipliği yapmaktadır.


Booking.com

5.Playa del Postiguet (Postiguet Plajı)

Postiguet Plajı - Alicante Gezisi
Postiguet Plajı

Postiguet Plajı, özellikle yaz aylarında aşırı yoğun turist trafiğine sahip olmasıyla ünlüdür. Eski Şehir (Santa Cruz) bölgesinin hemen yanında yer alan bu plaj, Santa Barbara Kalesi’nin enfes manzarasına da ev sahipliği yapıyor. Hem güneş, kum ve denizin keyfini çıkarıyor, hem de muhteşem manzaralara doyabiliyorsunuz.

Yaz aylarında, yoğunluktan dolayı birçok şikayet olsa da, turistik plajların hemen hemen hepsinin kalabalık olduğunu düşünürseniz, bunun çok da büyük bir problem olmadığını görebilirsiniz. Zaten sabahın biraz erken saatlerinde gidecek olursanız, en güzel yeri de siz kapabilirsiniz.

6.Çağdaş Sanat Müzesi

Çağdaş Sanat Müzesi
Çağdaş Sanat Müzesi

Alicante’nin en güzel müzelerinden biri olan ”Çağdaş Sanat Müzesi” sanatseverlerin, plaj heyecanından ve şehrin kalabalığından kaçıp buluştuğu yerlerden biridir.

Santa Maria Bazilikası’nın karşısındaki güzel ve merkezi konumuyla çok rahat bir şekilde bulabileceğiniz bu müze, 17. yüzyıldan kalma Barok bir mimariye sahip binada yer almaktadır. 20. yüzyıl İspanyol sanatının eşsiz koleksiyonunu sunan bu müze de, Alicante’de mutlaka görülmesi gereken önemli yerler arasındadır.

Bu Çağdaş Sanat Müzesi, 2011 yılında açılmış ve her geçen gün kalıcı koleksiyonuna eklemeler yapılarak günümüzdeki halini almış.

Müzede çok değerli sanat eserleri bulunsa da, kaçırmamanız gereken yer, Joan Miró, Salvador Dalí, Juan Gris ve Julio González gibi ünlü sanatçıların 200’e yakın sanat eserine ev sahipliği yapan 20.yüzyıl sanat koleksiyonudur.

7.El Palmeral (Elche)

El Palmeral (Elche)
El Palmeral (Elche)

El Palmeral, Alicante’nin yaklaşık 20 dakika batısında yer alan, bir Palmiye Korusu’dur.

İlk olarak Müslümanların yerleştiği zamanlarda diktiği bu palmiyeler, Avrupa’nın en büyük ”Palmiye Korusu”nu oluşturmaktadır.

El Palmeral Alicante
El Palmeral

200 binin üzerinde ağaç olan bu yeşil alan, UNESO Dünya Mirası Alanıdır ve kesinlikle kaçırılamaması gereken yerlerdendir.

8.Concatedral de San Nicolás

Concatedral de San Nicolás
Concatedral de San Nicolás

San Nicolás de Bari Katedrali olarak da bilinen Concatedral de San Nicolás, şehrinin kalbinin attığı yerde, belediye binasının yakınında bulunmaktadır.

Tarihi 17. yüzyıla kadar giden San Nicolás de Bari Katedrali, eski bir caminin bulunduğu yere, tam olarak 1613-1662 yılları arasında bir kilise olarak inşa edilmiş ve 1959 yılında bir katedral olarak belirlenmiş.

Concatedral de San Nicolás
Concatedral de San Nicolás

Dış mimari oldukça sade bir yapıya sahip olsa da, iç mekan oldukça zengin bir dekorasyona sahiptir. Bu katedral, 16. ve 17. yüzyıl İspanya’sının bir mimari okulu olan Herrerian tarzını örneklendirmesiyle ünlüdür. Herrerian tarzı binalar, sade cepheler ve hassas geometrik çizgilerle diğer yapılardan ayrılırmış. Bu katedral de, bunun en güzel örneklerinden.

9.Town Hall of Alicante – (Alicante Belediye Binası)

Alicante Belediye Binası
Alicante Belediye Binası – travelguide.michelin.com

Explanada de Espana parkının hemen arkasında ve Plaza Puerta del Mar yakınında yer alan Alicante Belediye Binası, şehirdeki en görkemli mimari yapılardan biri olsa da, çoğu turistin pek sevmediği yapılardan. Yine de, şehirdeki görülecek en önemli yapılardan bir tanesidir.

35 metre yüksekliğindeki iki kulesiyle, şehrin birçok noktasından rahatlıkla görebileceğiniz bu tarihi yapı, barok mimariye sahiptir.

Belediye binası, günümüzde halka açık ve içeride özellikle göz atmanız gereken bir yer olan Mavi Oda (Salón Azul) oldukça etkileyicidir. Binada ayrıca bazı ilginç Dalí sanat eserleri sergilenmektedir.

10.Mercado Central de Alicante

Mercado Central de Alicante
Mercado Central de Alicante

Alicante’nin yerel halkı ile iç içe olabileceğiniz bir yer olan Mercoda Central, bir pazar yeridir. Yani taze sebze ve meyveden, balık ürünlerine hemen hemen her şeyi burada bulabiliyorsunuz.

Bu pazarın en güzel yanı da, deniz ürünlerini oracıkta yiyebiliyor olmanızdır. Yani Alicante’de yeme içme için de bu pazar alanına göz atabilirsiniz. Ayrıca, şehrin en güzel şarabını, en uygun fiyata bulmayı planlıyorsanız bu pazara göz atmak şart. Bulunduğu görkemli tarihi bina ise bonus.

Alicante Hakkında Bilgiler

Alicante Hakkında Bilgiler
Alicante Sokakları

Alicante, Valencia‘nın güneyinde yer aynı adı taşıyan bölgenin merkezi olan şehirdir. Özellikle son zamanlarda trend olan bu şehir, İspanya’da görebileceğiniz tarih dolu, yoğun turist trafiğine sahip olmayan bir şehirdir.

Şehir çok büyük olmadığından dolayı da, kolayca gezebiliyorsunuz. Fakat bu şehirde plajlara gitmeyi de planlıyorsanız, günübirlik bir gezinin yeterli olmayacağını söyleyebiliriz. Şehirde görebileceklerinizin dışında yapılacak da birçok turistik aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Bu yüzden, en azından 1 gecenizi bu şehir için ayırın deriz.

Maalesef Valencia dışında diğer İspanya şehirleri Alicante’ye biraz uzak konumda yer alıyor. Yani trenler veya otobüsler ile ulaşılması oldukça zor. Fakat Valencia hali hazır İspanya’da gezilecek yerler listenizde yer alıyorsa, Alicante’yi de rotanıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...