Almanya Gezilecek Yerler | En Turistik 21 Yer

Tarih, kültür ve doğal güzellik, Almanya’yı en iyi açıklayan kelimeler. Avrupa’nın en turistik ve en gözde ülkesi Almanya, başlı başına gezilmesi gereken eşsiz bir yer. Birbirinden güzel ve çeşitli tarihi şehirleri, küçük kasabaları, bol orman ve dağlarla çevrili yerler arasından seçim yapmak çok da kolay olmuyor.

Sanat arayanlar, Frankfurt, Münih ve Hamburg gibi büyük şehirlere, dinlence aktiviteleri arayanlar ise, Bavyera Alpleri, Kara Orman veya Ren Vadisi yerleri de ziyaret edebilir. Almanya gezilecek yerler için birbirinden güzel yüzlerce yer var. Bu ülkede, her turiste göre bir şehir/kasaba bulmak mümkün.

Almanya Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Yerler

Almanya’daki turistik noktalar sadece şehirlerden oluşmuyor. Bu ülkede birbirinden güzel kasabaları, doğal yerleri ve birbirinden güzel ormanlık alanları bulabilirsiniz. Özellikle, küçük şehirlere yakın kasabalarda çok daha doğal yerleri görebiliyorsunuz.

Şimdi gelelim Almanya’nın en turistik 21 yerine ;

1.Berlin

Branderburg Kapısı Berlin
Branderburg Kapısı

Almanya’nın başkenti ve en turistik şehri olan Berlin, şüphesiz ülkede görülmesi gereken ilk şehirlerden biri.

Birbirinden güzel tarihi eserlere, kiliselere, meydanlara, müzelere ve ikinci dünya savaşının izlerini görebileceğiniz yapılara ev sahipliği yapan bu şehirde, görülecek yerlerin sınırı yok.

Berlin’de kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden birkaçı ise ; Berlin Duvarı (East Side Gallery), Müzeler Adası ve Brandenburg Kapısı’dır. Bu 3 yer, Berlin’in gezilecek yerleri arasında en önemli yerlerden olduğu gibi, şehirde en fazla turist trafiğine sahip yerlerdir.

Göz At : Berlin’de nerede kalınır ? 

2.Heidelberg

Heidelberg Almanya
Heidelberg

Almanya’nın turistik yerleri arasında olan bu şehir, az duyulmuş şehirlerden biri olsa da, ülke genelinde bir gezi planı yapanların daima listesindeki şehirlerdendir.

Heidelberg Üniversitesi ile ünlü olan bu kartpostallık şehir, ülkedeki en eski şehirlerden biri olarak bilinir ve 1386 yılında kurulmuştur.

Heidelberg’de gezilecek yerler, daha çok tarihi yapılardan oluşur. Özellike Eski şehir bölgesi, bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tabi Heidelberg, sadece bu bölge ile sınırlı değildir. Heidelberg Kalesi ve Eski Köprü de, şehirdeki en önemli ve en turistik yerlerdendir.

3.Köln 

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Almanya’nın en gözde şehirlerinden bir diğeri de, Köln Katedrali ile ünlü olan şehirdir.

Köln, Almanya’nın son yıllarda en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak biliniyor. Eskiden çok daha az rağbet gören bu şehir, son yıllarda yapılan turizm çalışmaları sayesinde olsa gerek, Almanya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında sayılıyor.

Köln, birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan müzeleri ve Köln Katedrali dışında, sarayları ve modern mimari binaları da oldukça popülerdir. Ayrıca bu şehrin de Eski Kent Bölgesi, oldukça etkileyici yapılara ev sahipliği yapar. Yani Köln’de de gezilecek yerler için eşsiz bir liste oluşturmak mümkün.

Göz At : Köln’de nerede kalınır ?

4.Bamberg

Bamberg Almanya
Bamberg Belediye Binası

Bavyera’daki tarihi bir şehir olan Bamberg, birbirinden büyüleyici yapıları ile eşsiz bir deneyim sunan şehirlerdendir. Bu şehirdeki Belediye Binası gibi bir yapıyı da, Almanya’nın başka şehirlerinden de bulamayabilirsiniz.

Bu Belediye Binası, Regnitz Nehri‘ne uzanan bir köprünün ortasında bulunuyor ve binanın iç kısmı, olağanüstü fresklerle süslüdür.

Tabi Bamberg sadece bu Belediye Binası’ndan ibaret değildir. Şehirdeki birbirinden doğal manzaraları ve tarihi yapıları da bulabiliyorsunuz.

5.Leipzig

Uluslar Savaşı Anıtı, Leipzig
Leipzig Uluslar Savaşı Anıtı

Almanya’nın en güzel şehirleri arasında olan Leipzig, çoğu zaman unutulan veya es geçilen şehirlerden biri olsa da, son yıllarda biraz daha artan turist sayısı sayesinde, adından bolca söz ettirmektedir.

Saksonya‘daki büyük şehirlerden biri olan Leipzig, ”Uluslar Savaşı Anıtı” ile ünlüdür. Napolyon savaşlarında Leipzig Savaşı’nı hatırlamak amacıyla inşa edilmiş olan bu anıt, bugün Almanya’nın en ünlü anıtlarından biri olarak sayılıyor.

Anıt içerisinde bir de müze bulunuyor. Müzede de, 19. yüzyıl Napolyon Savaşları hakkında bilgileri içeren sergiler bulunmaktadır.

Göz At : Leipzig gezilecek yerler

6.Quedlinburg

Quedlinburg - Almanya
Quedlinburg

Harz Dağları Milli Parkı‘nın kuzeyinde Almanya’nın en güzel kasabalarından biri bulunuyor, Quedlinburg.

1000’den fazla ahşap eve sahip olan bu kasabada, parke taşı döşeli olan caddelerde yürümek, yapılacak en güzel şeylerden. Birbirinden güzel ve tarihi ara sokakları, her ara sokakta birbirinden değerli tarihi yapıları görebiliyorsunuz.

Bu kasaba, İkinci Dünya Savaşı sırasında en az yıpranmış yerlerden biri olarak bilinir ve bugüne kadar çok iyi bir şekilde korunarak gelmiş Almanya kasabaları arasındadır.

Hem tarihe hem de sanata merakı olanlar için birbirinden güzel müzeleri ve eski yapıları, bu kasabada görebiliyorsunuz.

7.Sakson İsviçre Ulusal Parkı

Almanya Sakson İsviçre Ulusal Parkı
Sakson İsviçre Ulusal Parkı

Dresden’den çok rahat bir şekilde gidebileceğiniz yerlerden biri olan Sakson İsviçre Ulusal Parkı, Almanya’nın gezilecek yerleri arasında en sevilenlerdendir.

Elbe Kumtaşı Dağları’nın yakınında yer alan bu ulusal park, Çek Cumhuriyeti’ne geçiyor olsa da, İsviçre Ulusal Parkı olarak bilinmektedir.

Burası, eşsiz doğa manzaralarını seyredebileceğiniz, birbirinden güzel kaya oluşumlarını, derin vadileri ve etkileyici yürüyüş parkurları ile, her turistin sevebileceği yerlerden.

Burada dağ bisikleti ile etrafı dolaşabilir veya kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Fakat, adrenaline gerek yok derseniz de, sadece yürüyüş parkurlarından güzel yürüyüşler yapabilirsiniz.

8.Schwerin Kalesi

Schwerin Kalesi
Schwerin Kalesi

Almanya’nın en güzel tarihi yerleri arasında olan Schwerin Kalesi de, ülkede görülmeye değer güzel yerlerdendir.

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bulunan bu kale, Schweriner Denizi’nin ortasındaki bir adada bulunuyor. Korku filmlerinde gördüğünüz perili saraylara benzeyen bu kalenin dış mimari yapısı oldukça başarılı. Ayrıca kalenin içi de oldukça güzel dekorasyona sahip.

14. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kaleye, efsaneye göre Petermännchen adı verilen bir hayaletin musallat olduğu söyleniyor. Bu efsaneler sayesinde kaleye, her yıl çok daha fazla sayıda turisti çekmeyi başarıyorlar.

9.Berchtesgaden

Kehlstein Evi Almanya
Kehlstein Evi – Berchtesgaden

Güney Bavyera‘da bulunan bu küçük dağ kasabası, Avusturya sınırına kadar uzanıyor.

Burası daha çok tuz madenleri ile tanınmış bir yer olsa da, Hitler’den sonra artık ”Hitler’in yazlık yeri” olarak bilinmektedir.

Bu kasabaya gitmedeki en büyük amaç, Kehlsteinhaus veya Eagle’s Nest (Kartal Yuvası) olarak bilinen yeri ve bu yerin sunduğu nefes kesen manzarayı görmektir. Günümüzde bir müze olarak hizmet veren Kehlstein Evi, bu kasabada görmeniz gereken en önemli ve en popüler yerdir.

10.Hohenzollern Kalesi

Hohenzollern Kalesi
Hohenzollern Kalesi

Masal Şatosu’nu andıran mimari yapısı ile ünlü olan Hohenzollern Kalesi de, Almanya’da görülecek yerler arasında oldukça popülerdir.

Swabian Alplerinin eteklerinde bulunan bu kale, Neo-Gotik tarzıyla dikkat çekmektedir. Birbirinden zengin dekorasyonlara ve fresklere sahip odaları bu kalede görebileceğiniz gibi, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Zaten bu kaleyi ziyaret etmedeki en büyük amaç da, bu manzarayı görmektir.

Stuttgart’tan rahatlıkla gidebileceğiniz bu kaleyi de listenize ekleyin deriz.

11.Zugspitze Dağı

Zugspitze Dağı
Zugspitze Dağı

Garmisch kasabasının üstünde bulunan Almanya’nın en yüksek dağı olarak bilinen Zugspitze, daha çok kayakçıların tercih ettiği güzel bir merkez olsa da, her mevsim zirveye çıkmaya değer.

Gölden, Zahnradbahn trenine atlayın ve dağın geri kalanını teleferikle tamamlayabileceğiniz yere gidin. Buradan teleferiğe binerek dağa ulaşıyorsunuz. Teleferikten görünen manzara ise, kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Zirvede, 4 ülkenin de manzarasını görebiliyorsunuz.

12.Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber

Almanya’nın en güzel yerleri arasında olan bir diğer yer ise, renkli evleri ve tarihi yapılarıyla ünlü Rothenburg ob der Tauber adı verilen bu kasabadır.

Ortaçağ havasının hakim olduğu bu kasabada bulunan evlerin büyük bir bölümünün tarihi 15.yüzyıla kadar gitmektedir. Bu kasabanın en ünlü yeri ise, Belediye Sarayı Kulesi’nin de bulunduğu pazar meydanıdır.

13.Kara Orman – Black Forest

Kara Orman - Black Forest
Kara Orman

Almanya’da gezilecek en güzel yerlerden biri olan Kara Orman, manzara, temiz hava ve orman sevenlerin en uğrak yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Doğa yürüyüşleri de oldukça popüler olan Kara Orman içerisinde birkaç kasaba ve medeniyete açılan şehirler de vardır. Freiburg, bir Üniversite şehridir ve Almanya’nın en iyi gece hayatına sahip şehirlerden biri olarak ün yapmıştır.

14.Dresden

Frauenkirche Dresden
Frauenkirche

Almanya’nın en güzel şehirleri arasında olan Dresden, birbirinden güzel tarihi yapıları, dar sokakları ve kiliseleriyle ünlü bir şehirdir.

Frauenkirche (Leydi Kilisesi) bu şehirdeki en ünlü yapıtlardan biridir ve Almanya’nın en iyi kiliselerinden biri olarak bilinmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmış olan bu kilise, 1720’den kalma kalıntılar ile  inşa edilmiş ve 2005’te yeniden açılmıştır.

Eski ABD Başkanı Barrack Obama’nın da 2009 yılında ziyaret etmiş olduğu bu kilise Dresden’de gezilecek en güzel yerler arasında olsa da, bu şehir bu kiliseden ibaret değildir. Daha birçok tarihi ve turistik yerleri bu şehirde görebilirsiniz. Ayrıca Dresden, gece hayatı için de oldukça canlı bir şehir diyebiliriz.

15.Münih (Oktoberfest)

Münih
Münih

Eğer birayla aranız iyi ve parti seven biriyseniz, mutlaka Oktoberfest’i duymuşsunuzdur. Münih, dünyanın en ünlü festivallerinden biri olan Oktoberfest‘e ev sahipliği yapmaktadır.

Oktoberfest’i kısaca özetlemek gerekirse, bu festival 1 litrelik şarap bardakları ile çatlayana kadar bira içebileceğiniz, aralıksız partilerin yapıldığı, günde 100 kişiyle tanışıp ertesi gün birini bile hatırlamayacağınız bir festivaldir. Akıl almaz derecede ünlü olduğu gibi, dünyanın her yerinden genç turistlerin katıldığı bir festivaldir. Genç dediğime bakmayın 50’lik amcaları teyzeleri de bu festivallerde bolca görebiliyorsunuz.

Yılda 6 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en fazla tercih edilen festivallerinden biri olan Oktoberfest, Münih’in vazgeçilmez etkinliği olsa da, Münih’te gezilecek yerler de fena değildir. Yani, birbirinden güzel tarihi yapıları ve müzeleri de bu şehirde bulabilirsiniz.

1810 yılından beri yapılan bu festival her yıl Eylül ayının sonundan ekim ayının ilk haftasının bitimine kadar devam ediyor.

Göz At : Münih’te nerede kalınır ? 

16.Holstentor

Holstentor kapısı
Holstentor

Almanya’da gezilecek en güzel şehirlerden biri olan Lübeck, tarihi ve ünlü bir kapı olan Holstentor’a ev sahipliği yapıyor.

Tarihi 1464 yılına kadar giden bu kapı, günümüzde bir müze olarak hizmet vermektedir.

Büyüleyici iki yuvarlak kulesi ve kemerli girişi nedeniyle Lübeck’in bir sembolü olarak kabul edilir.

Bu şehrin Eski Kent Bölgesi ise, Almanya’daki en güzel tarihi kent merkezlerinden biri olarak biliniyor. Birbiriden eski yapılara, hoş kafelere ve havalı restoranlara ev sahipliği yapan bu bölge, Lübeck’in en güzel ve en turistik yeri olarak bilinmektedir. Konum için tıklayın.

17.Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu
Neuschwanstein Şatosu

Almanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer de, Nihai Masal Şatosu olarak bilinen Neuschwanstein‘dir.

Neuschwanstein Şatosu, güneybatı Bavyera’da Füssen yakınlarında engebeli bir arazinin üzerindeki eşsiz konumuyla, kartpostallık pozlar vermektedir.

Disneyland tema parklarındaki şatoları anımsatan yapısı ile dikkat çeken Neuschwanstein Şatosu, ülkedeki en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biridir. Konum için tıklayın

18.Frankfurt

Frankfurt Almanya'nın Gözdesi
Frankfurt – Almanya gezilecek yerler 

Franfkurt, Almanya’nın iş ve finans şehirlerinden biri olarak nam yapmış şehirlerden biri olsa da, Frankfurt’ta gezilecek yerler diğer Almanya şehirlerindeki turistik yerleri aratmıyor diyebiliriz.

Frankfurt’un eski kent bölgesi olarak bilinen Römerbeg, bu şehirde kaçırmamanız gereken yerlerden biri. Rengarenk tarihi evleri ve eşsiz kafeleri ile bu bölge, Frankfurt’un en ünlü yerlerinden.

Göz At : Frankfurt gezilecek yerler

19.Hamburg

Hamburg - Almanya Gezilecek Yerler
Hamburg

Sanatsever biriyseniz ve Almanya’da gezilecek güzel bir şehir arıyorsanız, Hamburg da aklınızda olsun. Bu şehirde birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri ile, turistlerin takdirini kazanmış güzel bir şehir.

Tabi Hamburg’da gezilecek yerler sadece müzelerden ve galerilerden ibaret değil. Ülkenin birçok şehrinde bulamayacağınız tarihi yapıları ve muhteşem atmosfere sahip barları ve gece kulüpleriyle Hamburg, her yaştan turistin sevebileceği eşsiz bir şehirdir.

Göz At : Hamburg’da nerede kalınır ?

20.Hannover

Hannover Marktkirche
Hannover

Almanya’da gezilebilecek şehirlerden bir diğeri de Hannover’dır. Berlin ve Münih kadar süper turistik bir şehirde olmasa da, Hannover’ın gezilecek yerleri de her yaştan turistin sevebileceği yerlerden oluşmaktadır.

Sarayları, müzeleri, parkları ve güzel caddeleri ile eşsiz bir deneyim sunan Hannover’ı da listenize ekleyebilirsiniz.

21.Bremen

Bremen
Bremen

Almanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel şehir ise, Bremen’dir.

Tarihi ve hoş sokakları ile turistlerin beğenisi kazanmış olan bu şehir, daha çok renkli evleri, dar sokakları ve güzel atmosferi ile tercih edilebilecek şehirlerden.

Göz At : Bremen gezilecek yerler listesi

Almanya’da Gezilecek Diğer Şehirler

Yukarıdaki şehirler ve kasabalar bizim Almanya’daki favori yerlerimizden oluşuyor olsa da, bu ülke, yukarıdaki listeden çok daha fazlasına ev sahipliği yapmaktadır.

Almanya’nın sadece şehirlerini, kasabalarını ve bazı turistik yerlerinden bahsetmiş olsak da, bu ülkedeki her bir şehrin mutlaka görülmesi gereken en az 2-3 yeri bulunmaktadır.

Aşağıdaki şehirler de, son yıllarda güzel bir Almanya turu için adından söz ettiren şehirlerdir.

Düsseldorf ; Ren Nehri kıyısındaki bu güzel şehir, fuar ve moda kenti olarak bilinir. Süper turistik bir şehir olmasa da, ülkede adını en fazla duyacağınız şehirlerden biridir.

Bonn : Ren Nehri’nin her iki tarafına yayılmış olan bu şehir, Almanya’nın en eski şehirlerinden biri olarak bilinir. 2000 yıllık tarihi ile, tarih severlere eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Nürnberg : Bavyera Eyaleti’ne bağlı bu şehir endüstri başkenti olarak da bilinir ve daha çok sanatseverlere hitap eden bir şehirdir.

Almanya’da gezilecek yerler için Dortmund ve Stuttgart gibi şehirlerden bahsetmekte mümkün. Fakat, yukarıdaki turistik ve tarihi şehir/kasabalar arasından zevkinize göre çok daha iyi yerleri bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...