Almeria Gezilecek Yerler | Almeria Gezi Rehberi

İspanya'nın güneydoğusunda gizlenmiş Akdeniz kıyısındaki güzel şehir Almeria, tarih ve gelenek açısından ülkenin en zengin şehirlerinden. Güzel ve sakin plajları, muhteşem manzaraya sahip koyları ve Alcazaba Kalesi'yle bu şehirde sıkılmadan, dolu dolu bir gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Otantik bir İspanyol havasına hakim olan şehir, Endülüs'ün birçok şehri gibi, lezzetli yemeklere, birbirinden farklı atmosfere sahip barlara ve alışveriş için çeşitli geleneksel pazarlara ev sahipliği yapıyor.

Gelelim Almeria gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 8 yere ; 

POPÜLER ALMERİA OTELLERİ

Torreluz Almeria

Torreluz Senior

Gran hotel Almeria

Ohtels Gran Hotel Almeria

1.Alcazaba

Alcazaba
Alcazaba

Şehrin en ünlü ve en çok ziyaret edilen yeri, şüphesiz görkemli yapısıyla turistlerin ilgi odağı olan Alcazaba Kalesi‘dir. Arapça olarak ”al-qasbah” veya müstahkem şehir olarak da bilinir.

Kalenin tarihi 955 yılına kadar gitmektedir.

Kale, yerel hükümetin merkezi olması gerekiyordu. Bu yüzden de savunma duvarları içinde, evler, meydanlar ve bir de camii inşa edilmiş.

Farklı dönemlerde farklı amaçlar için inşa edilmiş 3 duvarlı sur katmanı bulunur. Bunlardan ilki, tehlike anında insanların gidebilecekleri bir sığınak olarak inşa edilmiş. İkincisi, valilerin ve ailelerin ikametgahı. Üçüncüsü ise, şehrin en güvenli bölgesi olarak inşa edilmiş.

Avrupa’nın en büyük Müslüman kalesi olarak bilinen Alcazaba, birçok kez restore edilmiş olmasına rağmen, kırmızı betonla kaplı Roma duvarlarının kalıntılarını günümüzde görebiliyorsunuz. Son olarak, Hristiyan köle kızlarının bir günlük çalışmadan sonra, kilitlendiği zindana göz atmayı da unutmayın.

  • Giriş ücreti ; 2£’dur. Ziyaret saatleri ise, 09:00-18:30 saatleri arasında (Kış aylarında ziyaret saatleri 1-2 saat değişebilmektedir)

2.Almería Katedrali

Almería Katedrali
Almería Katedrali

Tarih ve kültür bakımından şehrin en zengin yapısı olarak kabul edilen Almeria Katedrali, Alcazaba’dan sonra şehirdeki en popüler turistik yerlerden biridir.

Katedralin bir dini yapıdan çok kaleye benzemesinin en önemli sebebi ise, 1524-1562 yılları arasında Berber korsan saldırılarına korunmak amacıyla katedral-kale şeklinde inşa edilmesinden dolayıdır.

Almería’nın Enkarnasyonu Katedrali olarak da bilinen bu dini yapı, şehrin piskoposluğunun yeridir.

Katedral inşa edilmeden önce bu alan kutsal bir yermiş. Çünkü burada, 1522’deki depremde yıkılana kadar bir camii bulunmaktaymış.

Almeria Katedrali
Almeria Katedrali

Katedralin güney kapısının bulunduğu yer, çiçekler ve ağaçlarla farklı ambiyans yarattığı gibi, yapının en fotojenik yanını da buradan görebiliyorsunuz. Bu kumtaşı renkli bina, gotik ve rönesans tarzlarının karışımından oluşmuş. Az çok tarihe merakınız varsa, katedrali mutlaka ziyaret edin derim.

  • Giriş Ücreti ; Ücretsiz.

3.Almeria İç Savaş Sığınakları (Civil War Shelters of Almeria)

Almeria İç Savaş Sığınakları
Almeria İç Savaş Sığınakları – Foto Kaynak ; Flickr.com

Hava saldırısı sığınakları olarak da bilinen bu sığınaklar, İspanya’nın iç savaşı boyunca katlandığı acımasız koşulların en önemli kanıtıdır.

Bu tünel ağı, Almeria merkezindeki sokakların 9 metre altında bulunuyor ve 1936 yılında inşa edilmiş. Gruplar halinde burayı dolaşabiliyorsunuz. Her seferinde 25 kişi alınıyor ve 50 basamak aşağı iniyorsunuz.

Tünele girmeden 1937 yılında Almeria’nın Almanlar tarafından bombardımanını detaylandıran oldukça kısa bir video ile, savaşın arka planı hakkında bir fikir sahibi olacaksınız.

Toplamda 40 bin kişilik olduğu söylenen sığınaklarda, bir ameliyathane ve gıda depolama odası bulunuyor. Aşağı indiğinizde, bu ameliyathanenin önünden de geçeceksiniz. Almeria’nın tarihi hakkında güzel bir deneyim sunan bu sığınakları da listenize eklemeyi unutmayın.

4.Almeria Müzesi

Almeria Müzesi
Almeria Müzesi – Foto Kaynak; www.turismodealmeria.org

Bölgedeki en büyük Arkeolojik kalıntı koleksiyonuna ev sahipliği yapan Almeria Müzesi, içerideki eserlerin güzelliği kadar eşsiz bir mimariye sahip bir binada bulunuyor.

Müzede, Almeria’daki 5 bin yıllık toplumun seramiklerini görebileceğiniz gibi, amphoraları, bir mozaik ve tanrı Bacchus’un enterasan bir mermer heykelini de görebilirsiniz.

Almeria Müzesinde geçireceğiniz her saniyeye değecektir. Muhteşem eserlerin yanı sıra, binanın mimarisi ve eserlerin özenle dizilişi, her şeyiyle mükemmel bir müze. Yeteri kadar reklam yapılmamış olmasından dolayı, diğer tarihi yapılar kadar ilgi görmüyor olsa da, kesinlikle görülmeye değer müzelerden.

Ayrıca müze, kalıcı sergilerin yanı sıra birbirinden değerli geçici sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden müzenin 4 katını da gördüğünüzden emin olun.

  • Pazartesi kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 09:00-15:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişler ise ücretsizdir.

5.Cerro San Cristobal

Cerro San Cristobal
Cerro San Cristobal – Foto Kaynak ; spaincenter.org

Almeria’nın en muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz bir yer arıyorsanız, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğim yer, Cristobal Tepesi‘dir. Cerron San Cristobal olarak bilinen bu tepe, Almeria gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler ve en güzel noktalardan.

Tepe, 11. yüzyılda ”Jairan Krallığı” zamanında inşa edilmiş. Eski kulelerle süslenmiş antik koruyucu duvar kalıntıları ile çevrili olan tepe, sunduğu manzaranın yanı sıra, birbirinden değerli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor.

Buradaki en önemli tarihi yapı ise, ”Castillo de San Cristobal” adlı kaledir. Müslüman askeri bir kale olarak inşa edilmiş olan bu tarihi yapıdan günümüze çok bir şey kalmamış olsa da, yine de Almeria tarihinin çeşitliliğini incelemek ve kalan harabeye göz atmak için uğrayabilirsiniz.

 

6.Las Ramblas

Las Ramblas
Las Ramblas – Flickr.com

Barselona‘nın Las Ramblas’ı kadar olmasa da, Almeria’nın Las Ramblas adlı caddesi de oldukça ünlü ve güzeldir. Burası, birbirinden güzel tarihi yapıların yanı sıra, alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve restoranlarla çevrili bir yer.

Şehirdeki en turistik noktalardan biri olduğu için de, cadde üzerindeki mekanların hemen hemen hepsi, turist fiyatlarına sahip 🙂

Alışveriş için caddenin Paseo de Almería da adlı bölümüne geçebilirsiniz. Avenida Federico Garcia Lorca ise, burada hem yerli halkın hem de turistlerin en sevdiği yerdir.

Şehrin üst kısmını limana bağlayan bu cadde ayrıca, akşam saatlerinde de oldukça hareketlidir. Cadde üzerinde, şehrin önde gelen birkaç barını da bulabilirsiniz. Cadde ziyaretinizden sonra, denizi izlemek için sahile gitmeyi de unutmayın.

7.Cabo de Gata

Cabo de Gata
Cabo de Gata

Almeria’nın plajları, İspanya kıyılarında en popüler olanlardır. Cabo de Gata da bunlar arasındaki en popüler plajlardan. Turistlerin ve yerel halkın akınına uğrayan bu plaj, özellikle yüksek sezonda aşırı yoğun olsa da, sahilde biraz daha sakin yerler bulabiliyorsunuz.

Cabo de Gata boyunca doğudaki plajlar, Cabo da Gata Tabiat Parkı’na kadar gitmektedir. Buradaki plajlar biraz daha kalabalık olduğu gibi, popülerdir.

Ayrıca Cabo da Gata Tabiat Parkı da, en az plajlar kadar popülerdir. Eşsiz bir manzaranın yanı sıra, Avrupa’nın tek subtropikal çölü olması bakımından da önemlidir.

8.Almeria Central Market

Almeria Merkez Pazarı
Almeria Central Market – foto kaynak ; www.turismodealmeria.org

Taze balık tezgahlarından şarap satan dükkanlara aklınıza gelebilecek tüm gıda ürünlerinin bulunduğu bu pazar, aslında yerlilerin günlük alışverişini yaptığı bir yer. Ancak, turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinir. Çünkü pazar, Almeria kültürünü en iyi görebileceğiniz yerdir.

Ayrıca pazar içerisinde birkaç kafe de bulabiliyorsunuz. Zamanınız varsa bu pazara da mutlaka göz atın derim.

Almeria Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

Almeria’da konaklama için birçok seçenek bulabilirsiniz. Oteller, hosteller, daireler ve pansiyonları fazlasıyla bulabileceğiniz bu şehirde Alcazaba ve Almeria Katedrali’ne yakın bir konumda olduğunuzdan da emin olun. Çünkü şehirdeki görülecek yerlerin büyük bir bölümü, bu iki tarihi yere oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Şehirdeki en popüler otellerden bazıları ise ;

  • La Perla – 2 yıldız ; Almeria’nın en ekonomik tesislerinden biri olan bu otel, konum olarak Almeria Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın olan bu tesisin, aile odaları ve 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.
  • AC Hotel Almeria – 4 Yıldız ; Muhteşem manzaraya sahip otellerden biri olan bu tesis, Almeria’nın kültür ve ticari merkezinde, Alcazaba surlarına 6 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Almeria Katedrali’ne 400 metre uzaklıkta bulunan bu tesisten limana da 15-20 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz.
  • Nuevo Torreluz – 4 Yıldız ; Şehirdeki en lüks ve en popüler otellerden biri olan bu tesis, Alcazaba’ya ve Almeria Katedrali’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Almeria gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yer daha bulabilirsiniz. Fakat, kısa bir süreliğine bu şehri ziyaret ediyorsanız, ilk olarak bu 8 yeri gördüğünüzden emin olun. Bunun yanında şehirde çok daha fazla zamanınız varsa, çevredeki illere ve kasabalara da göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...