Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir

İzmir‘in en kalabalık ve hareketli caddelerinden biri olan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir’in en güzel semtlerinden biri olan Alsancak’ta bulunuyor. Karşılıklı dizilmiş mağazaları, restoranları, cafeleri ve pastaneleri ile dinlenmek, bir şeyler yemek veya içmek için en ideal yerlerden.

Cadde, daha çok bir yerlere yetişmeye çalışan İzmir halkının en çok kullandığı yerlerden olsa da, nadiren de olsa turistlere denk gelmek mümkün.

İzmir’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olarak bilinen Alsancak Kıbrıs Şehitleri Cadddesi, daha çok akşam saatlerinde hareketleniyor. Özellikle akşam yemekleri ve gece hayatı için bu çevreye göz atabilirsiniz.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Mc Donald’s sağında bulunan Bay Döner İskender de, oldukça yoğun ve hareketli restoranlardan biri olarak biliniyor.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Gezisi

Cadde üzerinde iyi bir kahve içeyim, günün yorgunluğunu atayım diyorsanız, ”Has Kahve” adlı mekan, güzel bir seçenek olacaktır. Hem servis bakımından hem de fiyat bakımından önerebileceğim yerlerden.

Cadde üzerinde ucuz ama lezzetli yemekleri bulabileceğiniz yer ise, ”Döner Evi” adlı mekandır. Daha çok tavuk ve et üzerine servis yapılan bu yer, diğer birçok restorana göre çok daha uygun. Bu Döner Evi, Has Kahvenin hemen çaprazında bulunuyor.

Göz At : İzmir Gezi Rehberi

Ayrıca Edirne Kırkpınar lokantası ve Ekmekiçi adlı mekanlarda, fiyat bakımından oldukça uygun görünüyordu. Çarşının biraz daha merkezine gittiğinizde çok adını duyduğum fakat denemek nasip olmayan, Köfteci Ramiz burada da oldukça popüler.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde olaylar da yaşanmıyor değil. Bir kavga esnafların araya girmesiyle son buluyor

Aklınıza gelebilecek birçok ünlü giyim mağazasını Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulabilirsiniz. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, akşamları daha da hareketli olduğu söyleniyor. Gündüz gördüğüm kalabalıktan sonra, bu caddeyi akşamları hayal edemiyorum.

İstanbul’un nasıl İstiklal Caddesi varsa, İzmir’in de Kıbrıs Şehitleri Caddesi var.

Göz At : İzmir Kemeraltı Çarşısı

Bu cadde üzerinde veya yakınlarından tarihi veya turistik yer bulunmuyor. Caddeye, İzmir’de alışveriş yapmak ve güzelce bir karnımı doyurayım, bir cafeye oturup dinleneyim, kahvemi yudumlarken insanların telaşını seyredeyim diyorsanız gelin. Bunun dışında pek fazla aktivite bulamayabilirsiniz.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Cadde üzerinde, sokak başlarında bulunan Rakı-Balık yapabileceğiniz ve diğer farklı restoranları bulabilirsiniz

Kıbrıs Şehitleri Caddesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Konak Alsancak’ta bulunan caddeye, Kordon Boyu gezinizden sonra uğrayabilirsiniz. Cadde, Kordon Boyu’na yürüme mesafesinde bulunduğu gibi Atatürk Müzesi’ne de yakın.

Eğer şehrin herhangi bir yerinden caddeye ulaşmaya çalışıyorsanız, otobüsleri kullanarak en kolay şekilde caddeye ulaşabilirsiniz. Konak-Alsancak yazan otobüslere binerek, Tekel otobüs durağında inmeniz gerekiyor. Bu durak, caddeye 3-5 dakika yürüme mesafesinde.

İzmir Gezilecek Yerler
Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’de Nerede Kalınır ? 

İzmir’e kültür gezisi için gidiyorsanız, konaklamanızı tavsiye edebileceğim bölgeler, Alsancak ve Konak olacaktır. Konak’taki otellerin hemen hemen hepsi şehirdeki birçok turistik yere yürüme mesafesinde bulunduğundan, ilk olarak tercihinizi Konak Otellerinden yana kullanın derim. 4 yıldızlı bir otel olan İzmir Palas Hotel ve 3 yıldızlı bir otel olan Kilim Hotel, Konak’ta gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz otellerden.

Gazi Kadınlar Sokağı

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi‘nin ara sokaklarından biri olarak bilinen Gazi Kadınlar Sokağı, daha çok barları ve eğlence mekanları ile bilinen bir yer.

Sokak üzerinde bulunan tarihi evler günümüzde restore edilmiş ve tarihi yapılarının kaybolduğu söylenebilir.

Göz At : İzmir Müzeleri

Gündüz vakti pek kalabalık olmasa da, açık bar ve cafeleri az da olsa bulabiliyorsunuz. Akşam olunca Alsancak’ın en hareketli yerlerinden olan bu bölge, İzmir gece hayatı için plan yapanların vazgeçilmez adreslerinden.

İzmir Gezilecek Yerler
Gazi Kadınlar Sokağı

Burada bulunan bar ve eğlence mekanlarının isimleri de oldukça dikkat çekiyor. Öküz, Tren, Trafik ve Jackies gibi farklı isimlerde mekanlar, bu sokağın en gözde yerleri olarak biliniyor.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi sokakları arasında en bilinen ve en çok tercih edilen sokaklardan biri, Gazi Kadınlar Sokağı olarak biliniyor.  Ayrıca hafta sonu aşırı kalabalık olduğu söylenen bu caddeye kız kıza gitmek pek de mantıklı bir seçenek değilmiş.

Göz At : İzmir Tarihi Asansör

İzmir gezilecek yerler
Gazi Kadınlar Sokağı, akşama doğru yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyor

Sokak, daha çok gece hayatı ile ünlü olduğundan gündüz vakti sokak adeta bomboş. Tabi bir şeyler içebileceğiniz bir iki cafeyi de bulmak mümkün.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi‘ne gelmişken uğrayabileceğiniz yerlerden olan Gazi Kadınlar Sokağını gece hayatı için tercih edin. Caddede bulunan birçok rakı-balık yapabileceğiniz mekanlarda bulunmakta. Tayfa Balık Evi’ne gidip, bir Rakı-Balık veya Kola-Balık yapabilirsiniz 🙂 Cadde gezinizi aceleye getirmeyin. Çok muhteşem bir yer olmasa da, atmosferi ile İzmir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Bunun dışında gece kulüplerini de bu çevrede bulabilirsiniz. Daha çok öğrenci kesimin takıldığı mekanlar olduğundan dolayı da fiyatlar çok uçuk değil.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...