Amsterdam Gezi Notları

Amsterdam’a, Eindhoven üzerinden geçmeyi planlıyorduk. Aylar öncesinden oldukça ucuza bulduğumuz bilet sayesinde, bilet ücretleri bizi fazla kasmamıştı. Eindhoven’a ulaştığımızda, Amsterdam’a nasıl ulaşacağımız hakkında pek fikrimiz yoktu. Hemen bir turist ofisine girip en iyi ve en ucuz yolun hangisi olduğunu sormuştuk. Eindhoven havaalanından Amsterdam’a en ucuz yolun otobüsler olduğunu öğrendikten hemen sonra, otobüs için bilet alıp otobüsümüze binmiştik. Yaklaşık 1 saat 10 dakika sonra Amsterdam merkez istasyonunun yakınlarındaydık ve şehir  keşfi için hazırdım 🙂

Amsterdam’da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve en ideal konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bunun yanında Amsterdam’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Notları

Amsterdam için zorunlu olarak 6 günlük bir gezi planı yapmıştık (Polonya’ya dönüş için uygun uçak bulamamıştık). Bu yüzden bize pahalıya mal olabileceğini biliyorduk. 4 kişi olduğumuzdan dolayı konaklama için ikiye ayrılmıştık. Çünkü, Couchsurfing’de 4 kişiyi kabul edecek bir host bulmak çok da kolay değildi. Couchsurfing’de yeni olduğumuzdan dolayı uzun uğraşlar sonucunda iki host bulmuştuk. Fakat,bu iki host için de, ”üç gün kalacağız” demiştik. Ancak, son 3 günümüz için Airbnb yolu ile oldukça pahalı bir ev kiralamak zorunda kalmıştık. Yani, pek kar ettiğimiz söylenemez.

Amsterdam Gezi Notları
Amsterdam Gezi Notları

İşin güzel yanı Couchsurfing yaptığımız yerler, şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesindeydi ve Airbnb ile kiraladığımız ev ise, Haarlem’deydi (şehir merkezinden trenle 15 dakika). Amsterdam’ı nisan ayının son haftasında ziyaret ettiğimiz için, hava bir gün sıcak bir gün aşırı soğuktu. Havanın soğuk olduğu günlerde sadece müzeleri ziyaret ediyorduk. Çok acele etmemize de gerek yoktu. Çünkü 6 gün Amsterdam için gerçekten çok uzun bir süreydi.

Amsterdam Gezi Notları
Denizcilik Müzesi’nin hemen yanında bulunan oldukça eski bir gemi.

Amsterdam’da ikinci günümüzde bisiklet kiralamayı planlıyorduk. Çünkü, çoğu zaman bisiklet yolunu yaya olarak kullanmak zorunda kalıyorduk ve lokal halk tarafından baya tepki alıyorduk. Ancak, gitmek istediğimiz yere yürüyerek gitmek istiyorduk ve buna mecburduk. Yani, 500 metre uzaklıkta bir yere gitmek için ulaşım aracına ihtiyacımız yoktu. Şehirde turistlerin kullandığı en çok bisiklet yeşildi ve bizde bu yeşil bisikletleri kiralayan firmayı arıyorduk. Uzun uğraşlar sonucunda, Jordaan bölgesinde bu firmayı bulmuştuk. Oldukça uygun fiyata bisikletlerimizi kiralamıştık ve Amsterdam’ı bisiklet ile keşfetmeye hazırdık.

Amsterdam Gezi Notları
Jordaan-Amsterdam Gezi Notları

Amsterdam’da bisiklet kiralamak, mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biri olmalıdır. Oldukça kolay bir şekilde dilediğiniz birçok yere ulaşabiliyorsunuz.Hiç kimseye yol sormanıza da gerek kalmıyor. Zaten adım başı tabelaları göreceksiniz. Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum ve Vondelpark‘ı keşfettikten sonra. Bisikletlerimizi akşam üzeri teslim edip, kendimizi Amsterdam’ın en övülen caddesi olan Red Light District’e atmıştık. Sevgilisini, eşini alan buradaydı ve işin garibi, canlı şovları izlemek için bilet kuyruklarında bekleyen insanların büyük çoğunluğu çiftlerdi. İlk gördüğümde biraz garipsemiştim fakat, bir süre sonra alışmıştım. Daha caddeye adımımızı atar atmaz, hapçıları keşfetmiştik. Hapçılar, Amsterdam’da biraz tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden muhattap olmadan yolunuza devam etmenizde yarar var. Küçük küçük odalarda bulunan yüzlerce hayat kadını ve onları camlardan izleyen meraklı turistlerin davranışları gerçekten görülmeye değer.

Amsterdam Gezi Notları
Red Light District-Amsterdam Gezi Notları

Red Light District 50’li yaşlarda bir amcamın camlarda bulunan kadınlara bakması ve eşinin onu çekiştirmesi gibi oldukça enteresan sahnelere ev sahipliği yapmaktadır. Caddenin biraz tehlikeli olduğu söylenmektedir. Fakat, bu konuda bir deneyimimiz olmadığı için o kadar korkulacak bir yer olmadığını düşünüyorum. Ayrıca her köşede gizli polisin bulunduğu söylenmektedir. Ne kadar doğru bilmiyorum ama turist olarak az da olsa rahatlıyor insan.

Amsterdam Gezi Notları
Rijksmuseum-Amsterdam Gezi Notları

Amsterdam’da 3. günümüz, Amsterdam’ın parklarını keşfetmekle geçmişti. Parklarda bulunan birçok turist sayesinde, Amsterdam’da yapılması gerekenlerin çoğunu öğrenmiştik. Dam Meydanı‘nı keşfetmek için gittiğimizde, muhteşem kalabalık olan bu meydanda, buraya turla gelmiş birçok turist vardı. Şans eseri ücretsiz yürüyüş turu olduğunu öğrendiğimiz bir grubun içine dalarak, Amsterdam’ı ücretsiz olarak keşfetmeye hazırdık. Bu ücretsiz olan yürüyüş turu, Amsterdam’da mutlaka denemeniz gereken aktivitelerden biridir. Hiçbir ücret ödemeden (Tabi, 2-3£ rehbere bahşiş vermeyi de unutmayın) Amsterdam’ın birçok turistik yerini rahatlıkla görebilirsiniz. Anne Frank Evi’den Rijksmuseum’a, Jordaan‘dan Ulusal Denizcilik Müzesi’ne, bu turlarla ile ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Notları
Amsterdam Kraliyet Sarayı-Dam Meydanı

Amsterdam’ın hemen hemen birçok yerini keşfetmiştik ve Amsterdam gece hayatı için plan yapıyorduk. Amsterdam gece hayatı denince akla ilk gelen yer, Red Light District olmaktadır. Fakat, bence pek alakası yoktur. Çünkü, Red light District’te normal bir bar veya gece kulübü bulamazsınız. Eğlenebilirsiniz, ancak bu eğlence canlı şovların olduğu veya kabaretlerin olduğu kulüplerde olabilir. Bu da size çok pahalıya mal olacaktır. Gece hayatı için turistler ve Flemenkler ile güzel bir parti planlıyorsanız, Jordaan,Westergasfabriek, Bloemendaal aan zee plajları, ilk düşünülmesi gereken bölgelerdir.

Amsterdam Gezi Notları
Amsterdam

Amsterdam’da 4. günümüzü tekne turları ile geçirmeye karar vermiştik. 30 kişilik bu tekneler pek rahat değildir. Yani, dilediğiniz gibi resim çekemediğiniz gibi sürekli oturmak zorundasınız. Ayrıca, uzun boylu biriyseniz, bu teknede ki koltuklar size göre değildir. Ancak, Amsterdam’ı keşfetmek için en ideal araçlardan biridir. Amsterdam gezilecek yerler bakımından en önemli yerleri, bu tekne turları ile görebilirsiniz. Tekne turundan hemen sonra Haarlem’i, yani konakladığımız bölgeyi keşfetmeye karar vermiştik. Ancak, bu bölge 2-3 saatte gezilebilecek yerlerden biri olduğu için pek zorlanmamıştık. Haarlem oldukça ucuz restoranları ve kafeleri ile, güzel zaman geçirebileceğiniz yerlerden biridir.

Amsterdam Gezi Notları
Haarlem-Amsterdam Gezi Notları
Amsterdam Gezi Notları
Haarlem

Amsterdam’da 5. ve 6. günümüz için hiçbir planımız yoktu. Çünkü, Amsterdam’da görülecek daha ne kalmıştı? diye düşünüyorduk. Şehir haritasını almadan Amsterdam’da dolaşmaya başladık. Rijksmuseum’un hemen karşısında bulunan IAmsterdam yazısının bulunduğu yer,  5. günümüzde en çok zaman geçirdiğimiz yerlerden biriydi. Hemen karşısında bulunan yeşillikte oturup öğle yemeklerimizi yedikten sonra, tekrardan Red Light District tarafına gündüz gözüyle göz atmaya gitmiştik. Burada biraz oyalandıktan sonra, son durağımız olarak Heineken’i tercih etmiştik. Bu bira fabrikası tam olarak bir fabrika değildir. Yani, içeride gayet modern dizayn edilmiş bir bar ve müze olarak adlandırılan küçük bir bölüm bulunmaktadır. Heineken’e 18£ gibi bir ücret ödeyerek giriyorsunuz ve ilk iki bira ücretsiz olarak servis ediliyor.

Amsterdam Gezi Notları
Chinatown-Amsterdam 

Polonya’ya dönüş uçağımız Eindhoven’dan olduğu için 6.günü Eindhoven’da geçirmek gayet mantıklı olacaktı ve 1 saat 10 dakikalık gibi uzun bir süre sonunda nihayet Eindhoven’daydık. Ancak, Eindhoven’de gezip görülebilecek pek fazla yer bulunmamaktadır. Yani, sadece Eindhoven gezisi için bu şehre gelmeye sanırım gerek yoktur. Ancak, bizim yaptığımız gibi ucuz bilet bulabilirseniz, şehri 4-5 saatte rahatlıkla gezebilirsiniz. Birkaç fotoğraf çektikten sonra uçağımızın saatini bekliyorduk ve Hollanda gezimiz kazasız bir şekilde sona ermişti…

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...