Amsterdam Gezisi

Amsterdam, Avrupa’nın en popüler ve en güzel şehirlerinden biri. Kanalları, müzeleri, tarihi binaları ve parkları ile her yaştan turiste hitap eden bu şehirde yok yok.

Bu şehir için 3-4 günlük bir gezi planı, güzel bir Amsterdam gezisi için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bisiklet kiralayarak ya da kanal turlarına katılarak, şehri daha çabuk ve daha eğlenceli bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Önemli turistik yerler, birbirinden çok uzak mesafelerde bulunmuyor olsa da, Amsterdam’ı yürüyerek keşfetmek biraz zor olacaktır. Bu yüzden, imkanınız varsa çok uygun fiyatlara bisiklet kiralamanızda fayda var.

Amsterdam’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Amsterdam’da bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

I amsterdam yazısı
Iamsterdam harfleri için Rijksmuseum önündeki yoğun turist trafiğine katlanmanıza gerek yok. Başka yerlerde de bu harfleri bulabilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi 2020

Şehirdeki en turistik yerlerden sonra, yazının sonunda Amsterdam çevresindeki gezilecek noktaları da bulabilirsiniz.

Bu şehirde gezip görülebilecek birbirinden güzel yerler olduğu gibi, yapılacak birçok aktiviteyi de fazlasıyla bulabilirsiniz. Birbirinden farklı kanal turları, Heineken Deneyimi, gece hayatı ve çok daha fazlasıyla şehirde sıkılmadan 3-4 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Şehirde daha fazla zamanınız kalırsa Amsterdam’a yakın birbirinden güzel gidilecek yerleri de bulabilirsiniz. Yazının sonunda Amsterdam çevresindeki turistik noktalara da göz atabilirsiniz.

1.A’dam Lookout

A'dam Lookout
A’dam Lookout Salıncak

Overhoeks mahallesinin güney köşesindeki eşsiz konumuyla şehir merkezinin muhteşem bir manzarasını sunan, 2016 yılında açılmış olan A’dam Lookout, biraz daha heyecan arayan turistlerin tercih edebileceği noktalardan.

Bu tesisin popüler olmasının en önemli nedeni ise, 360 derecelik bir açı ile şehrin muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz, 20. kattaki gözlem alanıdır.

A'dam Lookout - Amsterdam Gezi Rehberi
A’dam Lookout – facebook-adamlookout

Tabi manzaradan önce tesisteki etkileşimli sergiye de mutlaka göz atın.

Adrenalin seven biriyseniz de, dış çatı katındaki güvertede Uçurum Kenarına (Avrupa’nın en yüksek salınımı) bir göz atın derim. Bir salıncak tarzındaki bu yer, sizi kısa bir süreliğine çatı katından sallamaktadır (Aynı salıncak misali, fakat biraz daha adrenalin patlaması yaşatanından)

Yok ben o kadar çılgınlıklara gelemem diyorsanız, 19. kattaki pahalı restorana da göz atabilirsiniz. Biz uzaktan baktık baya sevdik. İçeriden bakması çok daha güzel olsa gerek. Menü fiyatlarına göz atmadan içeri girmeyin deriz. Ayrıca restoran olduğu yerde dönmektedir.

A'dam Lookout - Amsterdam
A’dam Lookout

Not : Eğer buradaki salıncağa binmeyi planlıyorsanız, mutlaka biletinizi önceden alın derim.

Tesisi haritada görmek için tıklayın.

Web Sitesi ; www.adamlookout.com

2.Rijksmuseum Amsterdam (Rijks Müzesi) 

Rijksmuseum (Rijks Müzesi)
Rijksmuseum (Rijks Müzesi)

Rijksmuseum, Amsterdam’ın en iyi ve en popüler müzelerinden biri olarak bilinir ve müzeler bölgesinde bulunmaktadır.

10 yıllık restorasyon çalışmaları sonrasında 13 nisan 2013 yılında tekrar açılmış bu müze, Hollanda tarihini en iyi keşfedebileceğiniz yerlerden biri.

80 galerisi, 8.000’den fazla eserleri ve 800 yıllık tarihi ile, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bu müzede; The Night Watch ve The Milkmaid adlı çalışmalar, kaçırılmaması gereken eserlerden.

Birçok Hollandalı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan bu müzede, Rembrandt, Vermeer gibi ünlü sanatçıların eserlerini de bulabilirsiniz.

I Amsterdam Kart ve Amsterdam Museumkaart ile ücretsiz olarak bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzeye ulaşım için ise, Amsterdam merkez istasyonundan 2 ve 5 nolu tramvayları kullanabilirsiniz.

Müzeyi google haritalarda görmek için tıklayın.

Web Sitesi ; www.rijksmuseum.nl

3.Van Gogh Müzesi 

Van Gogh Müzesi 
Van Gogh Müzesi

Dünya’nın en popüler sanatçılarının koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi, şehrin en ünlü turistik yerlerinden biri.

Rijksmuseum ziyaretinizi tamamladıktan sonra, hemen 50 metre ilerisinde Van Gogh Müzesi’ni görebilirsiniz.

1853-1890 yılları arasında yaşamış Van Gogh‘un, psikolojik sorunlarıyla mücadele ederken yapmış olduğu birçok eseri bu müzede görmek mümkün. Aşırı kalabalık olan bu müzeye sabahın erken saatlerinde (9-10), ya da bizim yaptığımız gibi öğleden sonra saat 3-4 gibi gitmenizde fayda var.

Müzeyi google haritalarda görmek için tıklayın.

Web sitesi ; www.vangoghmuseum.nl

4.Amsterdam Dam Meydanı

Dam Meydanı
Dam Meydanı

13. yüzyılda Amstel nehri etrafında yapılan bu meydan, şehrin kalbinin attığı bir yer olarak bilinmektedir.

Amsterdam Kraliyet Sarayı, Madame Tussaud’s Vax Müzesi, Yeni Kilise (Nieuwe Kerk), Ulusal Anıt (Dikilitaş) ve şehrin önde gelen alışveriş merkezi olan, De Bijenkorf bu meydanda bulunuyor. Bu da, meydanı önemli yapan en büyük faktörlerden.

Dam Meydanı‘nda bulunan, restoranlar, barlar ve kafeler oldukça pahalı ve kalabalıktır. Bu yüzden meydanda bulunan mekanlar yerine, meydan etrafında bulunan ara caddelere girin. Buralarda çok daha uygun restoranları bulabilirsiniz.

5.Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Gezilecek Yerler
Amsterdam Kraliyet Sarayı

Dam Meydanı’nda, Ulusal anıtın hemen karşısında ve Yeni Kilise (Nieuwe Kerk)’in hemen yanında bulunan Amsterdam Kraliyet Sarayı, şehrin tarihi yerlerinden biri.

Saray, çoğu zaman ziyaretçiye açıktır. Fakat bizim gittiğimiz zamanda kutlamalardan dolayı kapalıydı. Toplantılar ve kutlamalar gibi sebeplerden dolayı bazen halka kapalı olabilmekte. Bu yüzden ziyaret etmeden önce açık olup olmadığını, sarayın kendi sitesinden kontrol etmenizde fayda var.

Google haritada görmek için tıklayın.

6.Vondelpark

Vondelpark
Vondelpark

Amsterdam’ın en büyük şehir parkı olan Vondelpark, şehirde görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Yeşilliği, nehri ve açık hava tiyatrosu ile turistlerin en popüler mekanlarından biri olarak biliniyor.

Lokal halkın en çok takıldığı yerlerden biri olan Vondelpark, 1865 yılında halka açılmış olan tarihi bir parktır. Amsterdam’ı yaz sezonunda ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Vondelpark’ta birçok konser ve partiler veriliyor. 5 günlük Amsterdam gezimizde bize denk gelmese de, belki bu konserlerden birine denk gelebilirsiniz. Bu yüzden parkın sitesini şehirde bulunduğunuz süre boyunca takip etmekte fayda var.

Vondelpark - Amsterdam Gezilecek Yerler Blog
Vondelpark

Parkı google haritalarda görmek için tıklayın.

7.Yeni Kilise (Nieuwe Kerk)

Yeni Kilise (Nieuwe Kerk)
Yeni Kilise (Nieuwe Kerk)

Daha çok Kraliyet düğünleri için kullanılan bu kilise, 2002 yılında Hollanda Kralı Willem Alexander ve Kraliçe Maxima’nın düğünlerine ev sahipliği yaptıktan sonra daha çok üne kavuştuğu söyleniyor.

Yeni Kilise giriş ücretleri ise, etkinliklere göre değişiklik göstermekte. Fakat standart fiyat 10£ civarındadır. I Amsterdam Kart ve Museumkaart ile kiliseye ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Açılış saatleri ise, 10:00-17:00 arasıdır. Dam Meydanı’nda bulunan bu kiliseye ulaşım ise oldukça kolay. Amsterdam merkez istasyonundan 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu kiliseye hemen hemen tüm tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.

8.Jordaan District

Jordaan District
Jordaan District

Amsterdam merkezinin en popüler bölgelerinden biri olan Jordaan, başlangıçta işçi sınıfı mahallesi olarak biliniyormuş. Günümüzde ise, sanat galerileri ile Amsterdam’ın en lüks ve en popüler bölgelerinden biridir.

Restoranları, barları ve alışveriş mağazalarıyla turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Öğle veya akşam yemekleri için uygun restoranları bulabileceğiniz Jordaan, Amsterdam gece hayatı için de ideal seçeneklerden.

Şehirdeki görülecek önemli yerlerden biri olan olan Jordaan, ayrıca konaklama seçenekleri için de düşünülebilecek yerlerden.

Jordaan Bölgesi Amsterdam Gezi Rehberi
Jordaan District

Dam Meydanı’ndan veya Amsterdam merkez istasyonundan yürüyerek 5 dakikada ulaşabileceğiniz Jordaan’a gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmanıza gerek yoktur. Amsterdam’ın en popüler iki bölgesi olan Dam Meydanı ve Amsterdam merkez istasyonunu bulmanız, Jordaan’a ulaşmanız için yeterli olacaktır.

Konum için tıklayın.

9.Red Light District

Red Light District
Red Light District – Kırmızı Işık Bölgesi

Avrupa’nın en popüler gece hayatına ev sahipliği yapan Red Light District, şehirdeki gece hayatı için en iyi seçeneklerden biri.

Peep Şovları, vitrinlerden el sallayan kadınları, CoffeShopları ve seks sarayları ile oldukça farklı bir yer. Erkeklerin ağırlıkta olduğu bu bölgede, genci yaşlısı birçok çift için de, en popüler yerlerden biri.

Klasik parti için gece kulübü veya bar arıyorsanız bu bölgenin dışına çıkmanız gerektiğini de unutmayın.

Amsterdam’ın en meşhur yeri olan Red Light’ta yankesicilere ve hapçılara dikkat etmek gerekmekte. Bölge, Amsterdam’ın en güvenli yeri olarak bilinse de, en çok olayın yaşandığı yerlerden biri. Bu yüzden, mümkünse kameranızı ve pasaportunuzu otelinizde bırakmanızda fayda var.

Red Light’da fotoğraf çekmenin birçok blog sitesinde yasak olduğu söylenmekte. Fakat bu tam olarak doğru değildir. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu yerler, çalışan kadınların bulunduğu vitrinler ve bazı kulüp girişleridir. Bu yüzden bu bölgede dilediğiniz gibi manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Sadece yakın pozlamadan ve kadınların fotoğrafını çekmekten uzak durun yeter.

10.Begijnhof 

Begijnhof 
Begijnhof

Amsterdam’ın turist kalabalığından kurtulmak için en iyi seçeneklerden biri olan Begijnhof, muhteşem tarihi evlerin arkasında bulunan bir avludur.

1420 yılından kalan Amsterdam’ın en eski evlerinden birini görmek için bu avluya göz atabilirsiniz.

Amsterdam merkezinin sakin bir bölümünde bulunan Begijnhof’a gidebilmek için, 1,2 ve 5 nolu tramvayları kullanarak, Begijnhof’a en yakın durak olan Spui’de gitmeniz gerekiyor. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu bölgeyi de listenize ekleyin deriz.

11.Amsterdam Arena Stadı

Amsterdam Gezilecek Yerler
Amsterdam Arena Stadı

Arena Stadı, Ajax spor kulübüne ev sahipliği yapan oldukça iyi bilinen bir stadyumdur. 53.000’den fazla koltuğu bulunan bu stad, 1993-1996 yılları arasında inşa edilmiş.

Stadın ilk maçı ise ; Ac Milan ve Ajax arasında yapılmış ve Milan’ın 3-0’lık üstünlüğü ile sonuçlanmış. Özellikle futbol meraklıları için tercih edilebilecek noktalardan olan bu stadın içini gezmek de mümkün.

12.Haarlem 

Haarlem - Amsterdam Çevresinde Gezilecek Yerler
Haarlem

Amsterdam’ın çevresinde gezilecek yerlerden biri olan Haarlem, şehir merkezinden 15 dakikalık tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bir kasabadır.

Bu küçük şirin kasaba, müzeleri, kiliseleri ve marketleri ile görmeye değer yerlerden. Her ne kadar küçük kasaba olarak bilinse de, bir şehirde olması gereken birçok turistik aktiviteyi burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Eğer Airbnb yolu ile ev kiralamayı düşünüyorsanız, Haarlem bunun için en ideal seçeneklerden olacaktır. Birçok kiralık evin tren istasyonuna sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde olması, şehir merkezine ulaşımı oldukça kolaylaştırmakta.

Haarlem - Amsterdam Yakınları
Haarlem

Ayrıca, Amsterdam’ın en uygun fiyatlı otellerini bu bölgede bulmak mümkün. Haarlem’e, bisiklet tren veya otobüsler ile rahatlıkla ulaşabiliyor olmanız, bu bölgeyi tercih etmek için yeterli sebeplerden.

13.Waag

Waag
Waag

Waag, Amsterdam’ın en pahalı restoranına ev sahipliği yapan tarihi bir yapı.

1488 yılında inşa edilen yapı, Nieuwmarkt Meydanı’nda bulunuyor. 6 yıl boyunca Amsterdam’ın tarihi müzesi olarak faaliyet göstermiş bu tarihi yapı, 1996 yılında Restoran-Cafe olarak faaliyet göstermeye başlamış.

Şehrin merkezi diyebileceğim bir yerde bulunan Waag, Amsterdam’da güzel bir öğle veya akşam yemeği için tercih edilebilecek yerlerden.

Bu tarihi restoranın hemen kapısında bulunan menülere göz atarak, fiyatlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bana oldukça pahalı gelen bu restoranın içine girmeden, dışarıdan birkaç fotoğraf çekmek sanırım yeterli olacaktır.

14.Ulusal Denizcilik Müzesi (National Maritime Museum) 

Ulusal Denizcilik Müzesi
Ulusal Denizcilik Müzesi

Amsterdam şehir merkezine çok uzak olmayan Denizcilik Müzesi, şehrin en bilindik müzelerinden biridir.

Oldukça büyük olan bu müze, zengin kütüphanesi, restoranı ve küçük bir alışveriş bölümüyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

1656 yılında Daniel Stalpaert tarafından tasarlanan bina, dönemin mimarlık harikası olarak günümüze kadar ulaşabilmiş.

Müzenin hemen yanında bulunan, Hollanda Cumhuriyeti’nin savaş gemilerinden birinin kopyası bulunuyor. Oldukça renkli olan bu gemi, 1985-1990 yılları arasında inşa edilmiş.

The Replica, olarak bilinen bu gemi, Ulusal Denizcilik Müzesi’nden çok daha fazla ilgi görmekte.

Ulusal Denizcilik Müzesi’ne, merkez tren istasyonundan yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca 22 ve 48 nolu otobüsler ile müzeye ulaşmak da mümkün.

Web Sitesi ; www.hetscheepvaartmuseum.com

Google haritalarda görmek için tıklayın.

15.Amsterdam Bilim Müzesi (NEMO) 

Amsterdam Bilim Müzesi (NEMO) 
Amsterdam Bilim Müzesi (NEMO)

Ünlü İtalyan Mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan bu muhteşem gemi görünümündeki yeşil müze, şehirdeki en ünlü müzelerden bir tanesi.

NEMO’da bulunan hemen hemen her şey bilim ve teknoloji ile bağlantılı. Sergiler, tiyatro gösterileri, atölye çalışmaları ve gösterileri bulabileceğiniz bu müze, Hollanda’nın en büyük bilim merkezi olarak da biliniyor.

Ayrıca, müzenin en üst bölümünde bulunan kafede dinlenebilir veya bir şeyler atıştırarak manzara bile seyredebilirsiniz. Müze Ulusal Denizcilik Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Çocuklar için de eğlenceli bir yer olan NEMO, I Amsterdam kartınız olsun veya olmasın, şehirde mutlaka görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Farklı mimarisi ile oldukça dikkat çeken NEMO’ya bisikletler ile gitmek isterseniz, müze yakınlarında bulunan oldukça büyük bir bisiklet parkı bölümü de bulunduğunu unutmayın.

Web sitesi ; www.nemosciencemuseum.nl

16.Magere Brug (Amsterdam Köprüsü)

Magere Brug
Magere Brug

Sıska Köprü olarak da bilinen Magere Brug Köprüsü, Amstel nehir kenarlarını bağlayan oldukça küçük bir köprü. Daha doğrusu önceden çok daha küçükmüş fakat birçok restorasyon çalışmaları sonucunda, biraz daha büyüdüğü söylenmekte.

1691 yılında inşa edilen bu köprü Amsterdam’ın en ünlü köprüsü olarak biliniyor.

Amsterdam Gezilecek Yerler
Magere Brug

Gündüzleri çok popüler olmasa da, geceleri köprü üzerinde bulunan 1200 lambanın ışıkları ile birlikte, ortaya muhteşem bir manzara çıkmakta.

Gündüz ışığında bu köprüyü görmek büyük anlam ifade etmese de, akşam karanlığında görülmeye değer bir yer diyebilirim.  Şehir gezilecek noktalardan biri olan Magere Brug’a, 6, 7, 10 ve 20 nolu tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.

17.Singel Kanalı

Singel Kanalı - Amsterdam Kanalları
Singel Kanalı

Amsterdam, müzeleriyle olduğu kadar kanallarıyla da oldukça ünlü bir şehir.

Bu kanallar arasında en popüler olanlardan biri de Singel Kanalı‘dır. Daha çok konaklama bakımından popüler olan Singel ve Kanalı, şehirdeki en iyi kanal manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden biridir.

18.Amsterdam Çin Mahallesi (Chinatown)

Amsterdam Çin Mahallesi - He Hwa Tapınağı
He Hwa Tapınağı – Chinatown

Nieuwmarkt bölgesi, Amsterdam’ın tarihi bölgelerinden biri.

Bu bölgede bulunan Çin Mahallesi, varlığından birçok turistin haberdar olmadığı bir yer olarak biliniyor.

Alışveriş ve Çin yemekleri için ideal seçeneklerden olan bu Çin mahallesi, şehirdeki en az bilinen noktalardan biri.

Daha çok Amsterdam’da yaşayan Çinlilerin ve Asyalıların en çok tercih ettiği yerlerden biri olsa da, Çin yemeklerini seven turist kalabalığını da bu bölgede görmek mümkün.

Chinatown, tabi ki sadece Çin yemeklerinden ibaret değil. Oldukça uygun fiyatlara, muhteşem Thai, Endonezya ve Japon yemeklerini de bu bölgede bulabilirsiniz.

Amsterdam merkez istasyonuna yürüme mesafesinde olan Nieuwmarkt bölgesini ziyaret ettikten sonra, son durak olarak Çin mahallesi iyi bir seçenek olacaktır.

Hemen Red Light District’in yakınında bulunan Çin mahallesi, ucuz biraları ve uygun fiyatlara yemekleri bulabileceğiniz en iyi adrestir. Günün yorgunluğunu burada atabilir ve birkaç hediyelik eşya alabilirsiniz. Ayrıca yine bu mahallede bulunan He Hua Tapınağı‘nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Çin Mahallesi’ni haritalarda görmek için tıklayın.

19.Oosterpark

Oosterpark - Amsterdam da Gezilecek Yerler Blog
Oosterpark

Oosterpark, Amsterdam’ın ilk büyük parklarından biri.

1891 yılında Leonard Anthony Springer tarafından dizayn edilen park, Vondelpark’tan sonra, bana göre Amsterdam’ın en meşhur parklarından biridir. Daha çok yerli halkın tercih ettiği yerlerden biri olan Oosterpark, Amsterdam’ın gezilecek önemli yerlerinden biridir.

Yaz sezonunda, akşamları Üniversite öğrencilerinin toplanma yeri olarak bilinen bu park, ayrıca Pub Crawl için bir buluşma noktası. Gece hayatı için plan yapmadan önce, bu parka giderek birçok turistle tanışabilir ve gençlerin en büyük etkinliklerinden olan, bar bar gezmelere (Pub Crawl) katılabilirsiniz.

Gündüzleri daha çok çiftleri görebileceğiniz bu parkta, marketlerden birkaç yiyecek veya içecek alarak, bu muhteşem yeşilliğin içinde küçük bir piknik yapabilirsiniz.

Yaz sezonunda oldukça aktif olan bu parkta, şahit olamasam da haftanın 2 günü konser veriliyormuş, yaz sezonunda Amsterdam’ı ziyaret etmeyi planlıyorsunuz seyahat edeceğiniz tarihteki yaklaşan etkinliklere de mutlaka göz atın.

Parkın haritadaki konumu için tıklayın.

20.Oude Kerk (Eski Kilise)

Oude Kerk (Eski Kilise)
Oude Kerk (Eski Kilise)

Oude Kerk, Felemenkçe Eski Kilise anlamına geliyor.

Hollandalı Protestanlığın karakterini ifade eden bu Eski Kilise, başlarda bir katolik ibadethanesi olarak inşa edilmiş.

Olağanüstü mimarisi sayesinde, oldukça yüksekte bulunan pencerelerin hemen hemen hepsi ışık alıyor. Harika mimarisi, tarihi ve etkileyici eski granit mezar taşları ile oldukça ilgi çekici bir yapı.

Kilise’nin ilginç yanı ise, hemen solunda bir Coffeshop ve hemen karşısında ise çalışan kadınların (Escortların) olmasıdır. Sanırım, Flemenkler için, bu çok da mühim bir konu değil.

Kiliseyi bulmak oldukça kolaydır. Amsterdam merkez istasyonundan ve Dam Meydanı’ndan yürüyerek gidebileceğiniz bu kilisenin ziyaret saatleri, 10:00-18:00 saatleri arasındadır.

21.Aziz Nicholas Bazilikası

Amsterdam Gezilecek Yerler
Aziz Nicholas Bazilikası

Oldukça farklı mimarisi olan bu Katolik Kilise, Amsterdam’da gördüğüm, mimari bakımından en iyi kiliselerden biri.

Rönesans ve Gotik tarzda yapılmış bu kilise, Adrianus Bleijs tarafından 1884-1887 yılları arasında yaptırıldığı söyleniyor. 58 metre yüksekliğinde olan kubbesi, kilisenin en belirgin özelliklerinden.

Amsterdam merkez istasyonunun güney tarafında bulunan caddeyi takip edin, Prins Hendrikkade tabelasını görür görmez sola dönün ve 200 metre sonra Bazilikayı göreceksiniz. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir yer olduğundan dolayı da mutlaka göz atın derim.

22.Westerkerk

Westerkerk - Amsterdam
Westerkerk

Amsterdam’ın en büyük kilisesi olan Westerkerk, 1619-1631 yılları arasında inşa edilmiş.

Şehrin en önemli Protestan Kilise’si olarak bilinen bu yapının kulesi, Amsterdam’ın sembolü olarak kabul edilmiş. Bu kiliseyi ziyaret etmek de ücretsizdir. Fakat kuleye çıkmak isterseniz ortalama 1 paket sigara ücreti ödemeniz gerekiyor ve sanırım buna değmeyecektir.

Ben kuleye çıkmadım. Fakat, Amsterdam’da çıkabileceğiniz daha muhteşem kuleler varken, bu kuleyi es geçin derim.

23.Anne Frank Evi

Anne Frank Evi Müzesi
Anne Frank Evi

Amsterdam’ın en popüler yerlerinden biri olan ‘‘Anne Frank Evi Müzesi” şehirdeki müzelerden en kalabalık olanıdır. Müze, hem küçük hem de çok fazla sayıda ziyaretçi var. Zaten müzenin önündeki kuyruğu gördükten sonra, bu müzeyi görme iştahınız kaçabiliyor.

Bina, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerden saklanan Anne Frank’ın eski evi.

Anne Frank İkinci Dünya Savaşı bitmeden 2 ay önce ölmüş ve evde yazdığı günlük bulunmuş ve dünyanın en önemli kitabı haline gelmiştir. Dokunaklı hikayeleri seviyorsanız, bu müzeyi de mutlaka ziyaret edin derim.

Oldukça kalabalık olan bu müzeye girmek istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde gelmeli veya biletinizi online olarak almalısınız. Eğer bunları yapamazsanız, Anne Frank Evi’ne girmek sizin için ızdırap olabilir.

Bilet fiyatları ve ziyaret saatleri için web sitesi ; www.annefrank.org

24.Amsterdam Kanal Turları

Amsterdam Kanal Turları
Amsterdam Kanal Turları

Şehrin en popüler aktivitelerinden biri şüphesiz kanal turlarıdır.

Birçok turistik noktayı görebileceğiniz gibi, yolculuğunuz da oldukça eğlenceli olacaktır. Amsterdam’da kanal turları oldukça çeşitlidir. Yani, kendinize özel tekne kiralayabileceğiniz gibi, 30 kişilik teknelerle de kanal turu yapabilirsiniz.

Eğer çok bütçeli Amsterdam gezisi planlamıyorsanız, mutlaka 2-3 kişilik olan tekneleri kiralayın derim. Çünkü bu 30 kişilik tekneler oldukça sıkıcı ve uzun boylu kişiler için epey problemli olabiliyor.

Bunun yanında Amsterdam uçak bileti için biletbayi.com adlı adrese göz atabilirsiniz. Site içerisinde birbirinden farklı firmalara göz atarak aradığınız fiyata uygun bileti rahatlıkla bulmak mümkün.

Kanal tur rotaları genelde ; Holland Casino, Leidse Meydanı, Westerkerk, Anne Frank Evi, Merkez İstasyon, Ulusal Denizcilik Müzesi (Maritime), Rembrandt Evi, Belediye Binası, Dam Meydanı, Vondelpark, Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi şeklindedir. Yani, Amsterdam’da gezilmesi gereken en güzel yerleri bu tekne turları ile görebiliyorsunuz.

Kanal turu için düşünülmesi gereken seçeneklerden biri de, Hop On-Hop Off tekne turlarıdır. Bu tekne turlarının ücreti ise, 1 günlük (sabahtan akşama kadar) 27£, 24 saat 32£ ve 48 saat 40£’dur. Yani kısaca 48 saatlik Hop On- Hop Off tekne turu bileti alırsanız, 48 saat boyunca canınız ne zaman isterse o zaman tekneye atlayıp, şehri turlayabilirsiniz.

Kendi başınıza tekne kiralayacak kadar bütçeniz yoksa, kanal bisikletleri de düşünülmesi gereken seçeneklerden diyebilirim. 4 kişilik olan bu bisikletler ile kendi başınıza da kanal turu yapabilirsiniz. Saati, kişi başı 15£ olan bu kanal bisikletleri, sanırım kanal turlarından çok daha uygun olacaktır.

Göz At : Rotterdam gezilecek yerler

25.Bisiklet Kiralayın

Amsterdam Bisikletleri
Amsterdam Bisikletleri

Amsterdam’da mutlaka yapmanız gerekenler arasında, şüphesiz bisiklet kiralamak vardır. Günlüğü 15£’dan başlayan bisikletler ile Amsterdam’ı oldukça rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Şehirde fazla zamanınız yoksa mutlaka bisiklet kiralayın derim. Şehri 3-4 günde bisikletsiz rahatlıkla gezebileceğiniz gibi 2 gün boyunca bisiklet kiralayarak, çok daha çabuk gezebilirsiniz.

26.Heineken Experience

Heineken Experience
Heineken Experience

Heineken birasını en iyi deneyebileceğiniz yerlerden biri olan bu yer, bir nevi müzedir diyebilirim.

Heineken’in nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz bu bira fabrikasında, ayrıca bir bar bölümü bulunmakta. Bu bölümde birçok turistle tanışabileceğiniz gibi, ücretsiz biralar da kazanabilirsiniz.

Göz At : Amsterdam gezi rehberi

27.Ücretsiz Yürüş Turlarına Katılın

Amsterdam’da en önemli bölgeleri, ücretsiz olan bu yürüyüş turlarıyla rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Gönüllü rehberler ile ortalama 2-3 saat süren bu yürüyüş turlarına katılarak, Amsterdam’da bulunan tarihi yerler ve müzeler hakkında daha detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz. Birçok ücretsiz yürüyüş turu bulabileceğiniz gibi, bizim katıldığımız ”360 Free Walking Tour” tavsiye edebileceğim turdur. Hiçbir ücret ödemeden katılacağınız bur tur sonunda, nezaketen 2-3£ rehbere bahşiş vermeyi de unutmayın.

Şehirdeki bu 27 yer ve yapılacak turistik aktivitelerin dışında, daha listeye birçok ekleyebilirsiniz. Bizim göremediğimiz, fakat kesinlikle tavsiye ettiğimiz ; Amsterdam İşkence Müzesi de gezi rotanıza ekleyebileceğiniz farklı müzelerden. Müzeler bölgesinde bulunan büyük ve kalabalık müzelerden sıkıldıysanız, bu işkence müzesine de göz atabilirsiniz.

Amsterdam Çevresinde Görülecek Yerler

Şehir merkezindeki gezilmesi gereken yerleri hallettiyseniz ve hala zamanınız varsa, şehir merkezine 1 saatten daha kısa bir sürede ulaşabileceğiniz meşhur yerlere de göz atın derim.

28.Keukenhof

Keukenhof - Amsterdam yakınları
Keukenhof

Avrupa Bahçesi olarak da bilinen Keukenhof, Hollanda’nın en popüler ve en bilindik yerlerinden biridir.

Çiçeklerin farklı renkteki güzelliğine hayran kalmamak elde değil. Burası, Amsterdam’dan sadece 30 dakika uzaklıkta ve yaz aylarında Amsterdam’ı ziyaret ediyorsanız buraya da mutlaka göz atın derim.

29.Efteling

Efteling - Amsterdam Çevresinde Gezilecek Yerler
Efteling

Kaatsheuvel’de bulunan Hollanda’nın en büyük eğlence parkı olarak bilinen Efteling, çocuklarla gidilecek en güzel yerlerdendir.

Tarihi 1952 yılına kadar giden bu eğlence parkından öne çıkanlar ise, Joris en de Draak, George ve Ejder ile Gezici Hollandalı ve Python gibi gezintileri içermektedir.

30.Madurodam

Madurodam
Madurodam

Amsterdam’a yakın meşhur yerlerden bir diğeri ise, Madurodam adı verilen Minyatür Şehir’dir. Amsterdam’ın merkezinden bu minyatür şehrin bulunduğu yere, araç veya tren ile 1 saatte rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Hollanda’nın tamamını kısa yolda görmek istiyorsanız, bu minyatür park tam size göre. Ülkedeki her şehrin ve önemli yerlerin minyatürünü burada görebilirsiniz.

BONUS : Volendam

Volendam
Volendam

Amsterdam şehir merkezinden tren veya araba ile yarım saatten kısa bir sürede ulaşabileceğiniz yerlerden biri olan Volendam, küçük bir balıkçı köyüdür.

Doğal güzelliği ile öne çıkan Volendam, Amsterdam’dan günübirlik geziler ile rahatlıkla gidip gelebileceğiniz bir yer.

Ahşap evler, takunyalar, doğal manzaralar ve en önemlisi Hollanda yemekleri ile ünlü olan bu köy, Amsterdam yakınlarında görebileceğiniz en güzel yerlerden.

Amsterdam Gezilecek Yerler Videosu

Amsterdam, Paris, Barselona ve Roma gibi Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biridir. Bu şehir de, tıpkı diğer popüler şehirler gibi oldukça pahalı olabiliyor. Özellikle nerede konaklayacağınızı, nerede yemek yiyeceğinizi veya nerelere gideceğinizi bilmiyorsanız.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...