Amsterdam Hakkında Bilgiler

Amsterdam Avrupa’nın en güzel küçük şehirlerinden biridir. Dünyaca ünlü müzeleri,mekanları ve kanalları ile ayrıca Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biridir. Amsterdam hakkında genel bilgiler içeren bu yazıda, detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Amsterdam’ı en iyi keşfetme yolları, Bisiklet kiralamak ve Kanal turlarına katılmaktır. Amsterdam’ın hemen hemen çoğu turistik yerlerini görebileceğiniz rehber eşliğinde olan kanal turları ile Amsterdam hakkında çok detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amsterdam Hakkında

Amsterdam hakkında birçok detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz bir diğer tur ise yürüş turlarıdır. Donanımlı rehberler sayesinde Amsterdam’ın tüm önemli noktalarını gezerek detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Yürüyüş turları ücretli ve ücretsiz olarak faaliyet göstermektedir. Genelde en çok tercih edilen ücretsiz yürüyüş turlarıdır ve rehberler lokal öğrencilerden oluşmaktadır. Ücretsiz yürüyüş turunuz bittikten sonra rehbere bahşiş vermeyi de unutmayın.

Amsterdam’da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve en ideal konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bunun yanında Amsterdam’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Hakkında

Amsterdam Nerede ?

Kuzey-Batı Avrupa’da bulunan, Hollanda’nın başkenti olan küçük bir şehirdir. Dünya’nın en iyi 13.şehri olan Amsterdam’ın doğusunda Almanya, güneyinde Belçika vardır. Ayrıca kuzeyinde ve batısında Kuzey Denizi bulunmaktadır.

Amsterdam para birimi Euro’dur. Avrupa Ülkelerinin hemen hemen çoğu yerinde Euro kullanılmaktadır. Fakat bozuk paraların üzerinde hangi Ülkenin bozuk parası olduğu yazmaktadır.

Amsterdam Tarihi

Amsterdam’ın uzun ve dolaylı bir tarihi vardır. 13.yüzyıl’da 2 balıkçı ve onların köpeği ile bulunan Amsterdam 15.yüzyıla gelindiğinde çok gelişmiştir. İspanyollar Antwerp’i fethettikten sonra birçok zengin yahudi Amsterdam’a kaçmıştır. Yanlarında getirdikleri paraları Hindistan’a seyahat için kullanmışlardır ve bu büyük bir ticari başarı sağlamıştır. Bundan sonra 1602 yılında Dutch east İndia şirketi bulunmuştur. Hızla gelişen firma sayesinde 17.yy Amsterdam’ın refah dönemi olmuştur.

17.yy’ın yarısında sanatçıların sayısı çığ gibi büyümüştür. 17.yy’ın sonlarına doğru Amsterdam sanat merkezi haline gelmiştir. Sadece 30 yıl içerisinde Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer ve Jan Steen gibi Dünyaca tanınan sanatçılar tarafından yapılan eserler sayesinde Amsterdam sanat dalında adını Dünya’ya duyurmuştur.

20.yy’a gelindiğinde Amsterdam çok iyi durumdaydı. Hollanda I. Dünya savaşı sırasında tarafsız kalmış olsa da Ülke ciddi bir gıda sıkıntısı içerisindeydi. Bu zamandan sonra çalkantılı bir dönem içerisine giren Amsterdam, tarihinin en kötü zamanlarıydı. Kriz yıllarında bir isyan patlak verdi (1934). Özellikle Jordaan sakinleri bu krizde en etkili olanlardı.

II. Dünya savaşı sonucunda binalarda ve altyapıda büyük bir hasar meydana gelmiştir. Büyük bir açlık sıkıntısı çeken halkın %10’u hayatını kaybetmiştir. Savaştan sonra Amsterdam nüfusu hızla artmaya başlamıştır. Kentte, Türkler,Faslar ve Suriyeliler sayesinde büyük bir nüfus artışı yaşanmıştır. Günümüzde Amsterdam 180 farklı Ülkeden 880.000 insana ev sahipliği yapmaktadır.

Amsterdam Hakkında Bilgiler

Amsterdam’a Ne zaman gidilir ?

Amsterdam’ın en iyi sezonu, temmuz ve ağustos aylarıdır. Ancak mayıs ve haziran ayları genelde çok kalabalık olmakla birlikte otel ve hostel fiyatları aşırı pahalı olmaktadır. Mayısın sonları ve haziranın ortalarında ücretsiz yürüyüş turları bulamayacağınız gibi çoğu tur paketleri aşırı derecede pahalı olmaktadır. Eğer imkanınız varsa ağustos sonu ile eylül ortalarında gidin. Bu aylarda hostel ve otel fiyatlarının düşmesi ile birlikte tur fiyatları ve kanal turu ücretleri de düşmektedir.

Amsterdam gezisi için en ideal süre 2-3 gündür. 3 günde Amsterdam’ın hemen hemen tüm önemli yerlerini gezebilirsiniz. Güvenlik konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Şehrin hemen hemen her yerinde güvende hissedebilirsiniz.Geceleri size hap veya farklı ürünler satmaya çalışan Afrikalı yerli halktan uzak durun yeter. İstediğinizi onlarda bulamazsınız, Caffeshop dükkanlarında dilediğiniz birçok şeyi yasal olarak bulabilirsiniz.

Amsterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Amsterdam’da 165 adet kanal bulunmaktadır ve bu kanalların toplam uzunluğu 100 km’den fazladır. Amsterdam kanalı 2010 yılında UNESCO Dünya mirası olarak seçilmiştir.

Amsterdam Hakkında

  •  Amsterdam’da toplam 1.515 bar ve kafe bulunmaktadır.
  • Amsterdam havaalanı deniz seviyesinin altında bulunmaktadır. Deniz seviyeleri yükselecek olursa Amsterdam havaalanı bir nakliye limanına dönüşebilir.
  • Amsterdam’da insanlardan fazla bisiklet bulunmaktadır. 811.000 İnsan, 880.000 bisiklet.

Amsterdam Hakkında

  • Amsterdam’da bisiklet yolu uzunluğu toplamda 400 km’dir.
  • Her yıl 25.000 bisiklet kanallardan çıkarılmaktadır. Bunun sadece 8.000 tanesini kullanılabilir durumdadır. Büyük çoğunluğu çalınan bisiklerdir.
  • Her yıl 100.000’den fazla bisiklet çalınmaktadır ve bu Amsterdam halkı için sıradan bir durum haline dönüşmüştür. Çalınan bisikletin peşine düşmek yerine yeni bisiklet almaktadırlar.

Amsterdam Hakkında

  • 20 Milyon turist her yıl Amsterdam’ı ziyaret etmektedir.
  • Red Light District şehrin en güvenli yeri olarak bilinmektedir.
  • XXX bir erotik içerik değildir. Bir ordu elbisesi üzerinde ki amblemdir.

Amsterdam’da gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak şehirdeki turistik yerler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...