Ancona Gezilecek Yerler | Ancona Gezi Rehberi

Adriyatik Denizi‘nin üzerinde güzel konumu ile, son zamanlarda turistlerin favori şehirlerinden olan Ancona, birbirinden güzel tarihi yapıları ve eşsiz limanıyla sıkılmadan 1-2 gününüzü geçirebileceğiniz en güzel destinasyonlardan.

Uzun yıllar İtalya’nın unutulmuş şehirlerinden biri olmuş olan Ancona, son zamanlarda özellikle Cruise gemi turlarının Yunanistan ve Hırvatistan’a giderken uğradığı yerlerden biri haline gelmiş. Bu yüzden de, turistler arasında hızla artan bir popülariteye sahip bir şehirdir.

Ancona, çok da büyük bir şehir değil. Bu yüzden, şehri yürüyerek çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Liman ve Guasco Tepesi’nde bulunan Ancona Katedrali, şehrin önde gelen turistik cazibelerinden. İkisi de, güzel bir şehir manzarası için göz atabileceğiniz yerlerdir. Tabi Ancona, bu iki yerden çok daha fazlasıyla güzel bir deneyim sunmaktadır.

Gelelim Ancona gezilecek yerler listemize ;

1.Trajan Kemeri

Trajan Kemeri - Ancona
Trajan Kemeri

Şehrin en iyi bilinen tarihi yapılarından biri olan Trajan Kemeri (Arch Of Trajan) Suriyeli mimar Apollodorus tarafından inşa edilmiş.

MS 2. yüzyılın başlarında, İmparator Trajan onuruna, Roma halkı ve Senato tarafından hükümdarlığı sırasında dikilmiş. Kemerin Marmara’dan getirilen Türk mermerinden yapılmış olması da, oldukça etkileyici.

18.5 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde olan bu kemerin bulunduğu yer ise, Liman bölgesinin tam kalbidir. Yani şehrin birçok yerinden kemerin bulunduğu yere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

2.Ancona Katedrali

Ancona Katedrali - San Criaco
Ancona Katedrali

Cattedrale di San Ciriaco olarak da bilinen Ancona Katedrali, daha çok şehrin ve Adriyatik Denizi’nin manzarasını izlemek için ziyaret edilen yerlerden biri olarak biliniyor olsa da, katedralin dış cephesi ve iç mekanı da oldukça güzel ve süslü bir dekorasyona sahiptir.

Şehrin koruyucu azizi olarak bilinen San Criaco‘ya adanmış olan bu katedral, Ancona’nın en sembolik yapılarından. Guasco tepesine ulaştıktan sonra, beyaz merdivenleri farkedeceksiniz. İşte tam buradan denizin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Katedralin tarihi ise 11. yüzyıla kadar gitmektedir. Bizans-Romanesk mimarisiyle dikkat çeken yapının ön cephesinde oldukça süslü ve güzel bir dekorasyona sahip kapı bulunmaktadır. Bu kapı ise gotik bir tarzda ve kabartmalıdır.

Katedralin içerisinde cam panellerinden aşağı bakacak olursanız da, burada 6. yüzyıldan kalma Paleo Hristiyan kilisesinin kalıntılarını da görebiliyorsunuz. Tarihe, mimariye ve dini yapılara merakınız yoksa bile, sırf görebileceğiniz muhteşem manzara için katedralin bulunduğu yere gidebilirsiniz.

3.Mole Vanvitelliana

Mole Vanvitelliana
Mole Vanvitelliana

Ancona Lazzaretto olarak da bilinen ”Mole Vanvitelliana”, yapay bir adada Karantina Alanı olarak 18. yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir binadır.

Yapı, anakaraya 3 köprü ile bağlanmış.

Luigi Vanvitelli tarafından tasarlanmış olan Mole Vanvitelliana, Papa XII. Clement tarafından yaptırılmış, Ancona’nın en gözde tarihi yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Benzersiz mimari yapısı ve tarihiyle dikkatinizi çekecek olan bu yapıyı da gezilecek yerler listenize ekleyin.

4.Santa Maria della Piazza

Santa Maria della Piazza
Santa Maria della Piazza

Ancona’nın en güzel mimariye sahip kiliselerinden biri olan ”Santa Maria della Piazza” içerisinde, 6. yüzyıldan kalma daha eski bir kilisenin kalıntılarını görebiliyorsunuz.

Kilise, küçük kemerler ile oldukça zarif bir şekilde dekore edilmiş olan cephesi, Dalmaçya mermeriyle kaplı olan alt kısım ve oldukça farklı bir şekilde oyulmuş olan Portal ile görülmeye değer güzel bir mimariye sahiptir.

İç mekan ise, biraz daha sade ve basit bir dekorasyona sahip. Kilise, bir nef ve iki koridor ile oldukça basit bir iç dekorasyona sahip olsa da, yine de 5 dakikalığına göz atmaya değer.

Romanesk bir mimariye sahip olan yapılardan biri olan Santa Maria della Piazza Kilisesi de, Ancona’da kaçırılmaması gereken tarihi yerlerdendir.

5.Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito
Piazza del Plebiscito

Ancona’nın en güzel ve en hareketli meydanlarından biri olan ”Piazza del Plebiscito” şehirdeki birkaç tarihi binaya ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Daha çok yerel halkın buluşma yeri olarak bilinse de, turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Tarihi şehir merkezinde oldukça merkezi bir konumda bulunan bu meydana, şehrin birçok noktasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Burada, San Domenico Kilisesi, Prefettura Di Ancona, Museo della Città (Güzel bir tarih müzesi) ve oldukça gösterişli bir halk kütüphanesini görebilirsiniz.

Meydanın doğu tarafına gidecek olursanız, birçok tarihi heykeli bulabileceğiniz merdivenleri göreceksiniz. Burada, Papa XII Clement’in heykeli bile bulunmaktadır.

Tabi İtalya’da birçok meydanda olduğu gibi, Piazza del Plebiscito’da da, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve barları da bulabilirsiniz.

Bunun dışında, meydanın çevresinde Kent Kulesi ve 15. yüzyıldan kalma Palazzo del Governo’yu da görebilirsiniz. Son olarak, geç gotik bir mimariye sahip olan ”Loggia dei Mercanti” de meydanın doğu tarafında yer almaktadır.

6.Marche Bölgesi Ulusal Arkeoloji Müzesi

İtalya’nın en tanınmış ve en prestijli müzelerinden biri olan Marche Bölgesi Ulusal Arkeoloji Müzesi, 16. yüzyıldan kalma bir saray olan ”Palazzo Ferretti”de bulunmaktadır.

Müzenin Marche Bölgesi olarak adlandırılmasının nedeni ise, müzedeki buluntuların hemen hemen hepsinin Marche bölgesindeki kazılardan ortaya çıkarılan buluntulardan oluşuyor olmasıdır.

Buradaki buluntular, Paleolitik dönemden Erken Ortaçağ‘a kadar birçok eseri içermektedir.

Müzedeki en dikkat çeken yerler, ilkel tarihe ayrılmış olan 23 odadır. Burada, pişirme kaplarından ilkel silahlara birbirinden değerli eserleri görebiliyorsunuz.

Ayrıca müze içerisinde, sıradan birçok insanın heykellerini, mücevherlerini ve vazolarını da görebilirsiniz.

Müzeyi dolaşırken farkedeceğiniz şey ise, Marche Bölgesi’nin bir amblemi olan ‘‘Yeşil Ağaçkakan”dır. Sürekli tekrar eden bu simgeyi, buluntuların birçoğunda görebiliyorsunuz.

7.Ancona Piskoposluk Müzesi

Ancona Piskoposluk Müzesi
Ancona Piskoposluk Müzesi – foto kaynak ; it.wikipedia.org

Diocesan Museum of Ancona olarak da bilinen Ancona Piskoposluk Müzesi’nin, tarihi 1834’e kadar gitmektedir. Aslında bu müze, Ancona’nın popüler yerleri arasında olmasa da, Ancona Katedrali’nin hemen yanında olduğundan dolayı 5 dakikalığına da olsa göz atabileceğiniz bir yerdir.

Bu müze, Ancona başpiskoposuna aittir ve şehirde Hıristiyanlık tarihinin 20 yıllık geçmişi ile ilgili koleksiyonlara sahiptir. Ayrıca müzede, Roma döneminden kalma sikke ve madalya koleksiyonunu da görebilirsiniz.

8.Monte Conero Plajları

Sirolo Plajı - Ancona Gezilecek Yerler
Sirolo Plajı – Monte Conero

Monte Conero, Ancona’nın güneyinde denizden 572 metre yükseklikte, bölgesel bir park ve korunan bir ekolojik alanın üzerinde bulunmaktadır.

Park boyunca birbirinden güzel yürüyüş parkurları bulabileceğiniz gibi, kireçtaşı kayalıklarının eteklerinde, mavi-yeşil suları olan, plajlarla dolu oldukça uzun bir sahil şeridi bulunmaktadır.

Buradaki plajların 5 tanesi de Mavi Bayraklı‘dır ve İtalyanların favori plajları arasında gelmektedir. Portonovo Plajı da bunlardan biridir ve merkezden toplu taşıma ile rahatlıkla bu plaja gidebiliyorsunuz.

Şehir merkezindeki tur firmalarıyla da bu plajlara gidebilirsiniz.

Bu plajların berrak suyu ve atmosferi, İtalya’daki en iyiler arasında gösterilmektedir, bu yüzden kaçırmayın.

9.Roma Amfitiyatrosu

Roma Amfitiyatrosu
Roma Amfitiyatrosu – foto kaynak ; Tripadvisor.com

Ancona’nın İmparator Augustus döneminde inşa edilmiş olan oldukça büyük bir Amfitiyatronun kalıntılarını, Guasco Tepesi’nin yamacında bulabilirsiniz.

Mozaiklere sahip termal banyoları ile ünlü olan bu Amfitiyatro, Ancona Katedrali’ne de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Kurulduğu dönemde bir gladyatör okulu olarak da kullanılmış olan, Ancona’nın tarihine farklı bir bakış açısı sunan Roma Amfitiyatrosunu da listenize eklediğinizden emin olun.

10.Ancona Limanı

Ancona Limanı
Ancona Limanı

Yunanistan, Hırvatistan ve Arnavutluk’a giden uluslararası feribot seferlerinin terminali olarak önemli bir işlevi olan Ancona Limanı da, Ancona’da gezilecek önemli yerler arasındadır.

Burası, hem yukarıda bahsetmiş olduğum Trajan Kemeri’ne hem de Piazza della Repubblica adı verilen meydana ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

Piazza della Repubblica, Ancona’nın hem deniz hem de kara trafiğinin merkezi olarak bilinmektedir. Hemen batı tarafında ise, Roma döneminden beri kullanılmakta olan büyük bir oval havza bulunmaktadır.

Burada, manzara seyredebileceğiniz güzel yürüyüş yolları da bulabilirsiniz. Ayrıca ticari gemileri ve Cruise gemilerini de burada görmek mümkün. Eğer liman yakınlarında bir şeyler yemek isterseniz de, marinaya gidebilirsiniz. Marina’nın bulunduğu yerde birkaç güzel ve popüler restoranı bulmak mümkün.

Eğer Ancona’da yapacak hiçbir şey bulamazsanız, limana gidin. Burada, mutlaka ilginizi çekebilecek bir şeyler bulabilirsiniz.

Ancona’da Yeme İçme Rehberi

Sirolo - Ancona Gezi Rehberi
Sirolo Plajı 

La Degosteria adlı restoran, Ancona’daki en ünlü ve en çok sevilen restoranlardan biridir. Tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alan bu restoran, geniş menü yelpazesi ile aradığınız lezzeti bulabileceğiniz güzel bir mekandır.

Kaliteli etler ve makarnaların yanı sıra, geleneksel İtalyan yemeklerinin büyük bir bölümünü burada bulabilirsiniz. Güzel olumlu yorumlara da sahip olan bu restoranın Tripadvisor‘daki yorumlarına göz atmayı da unutmayın.

Liberty Cocktail lounge ise, yine tarihi şehir merkezinde Piazza del Plebistico adlı meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan, daha çok kokteylleri ve alkollü içecekleri ile ünlü olan güzel bir mekandır. Her ne kadar birkaç atıştırmalık bulabileceğiniz bir yer olsa da, bu mekan bir bardır. Hoş bir müziğe sahip olan bu mekanı da bir şeyler içmek isterseniz tercih edebilirsiniz. Mekanın tripadvisor’daki güzel yorumlarına göz atmayı da unutmayın.

Ancona’da Nerede Kalınır ? – Otel Önerileri

Ancona’ya günübirlik turlar ile gitmiyor ve bu güzel şehirde 1 günde olsun konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezi veya liman yakınlarında konakladığınızdan emin olun.

Şehir merkezi, Ancona’nın gezilecek yerleri arasında popüler olan birçok tarihi ve turistik yapıya oldukça yakın bir konumda bulunur. Bunun yanında, bölgede birçok restoran, bar ve kafeleri de fazlasıyla burada bulabilirsiniz.

Şehir merkezinde otel önerisi olarak da ;

  • Hotel della Vittoria – 3 Yıldız ; Orta bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız, ilk olarak 16. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren, oldukça şık ve modern olan bu tesise göz atabilirsiniz. Şehir merkezinin tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelin, aile odaları, otoparkı ve 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.
  • Grand Hotel Palace – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, şehrin tam merkezine ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesise göz atabilirsiniz. Ayrıca bu otel, Ancona Limanı’na da kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Barı, restoranı, aile odaları ve fitness merkezi olan bu otelin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Ancona’daki en önemli ve en popüler yerler bunlardan ibaret olsa da, listeye birkaç yer daha ekleyebileceğinizi unutmayın. Şehirdeki yeteri kadar zamanınız varsa, çevredeki güzellikleri de mutlaka keşfedin deriz. Ancona, İtalya’da gezilecek en güzel yerler arasında Rimini‘ye de yakındır. Bu şehirden Rimini’ye ortalama 1 saatte otobüs veya trenler ile ulaşabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...