Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, 1998 yılında ilk kadın Türk pilotu olan Sabiha Gökçen’in katılımıyla açılmış bir müze. İstanbul yolunun 12. km’nde bulunan bu müzeye, Göksu Parkı‘ndan birkaç km önce ulaşılabilmekte. Müzeye ulaşımın pek kolay olmadığı söylense de, İstanbul yolundan geçen tüm Etimesgut otobüs ve minibüsleri ile müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ankara Hava Müzesi olarak da bilinen bu müze, havacılığa merakı olan veya hafta sonunu farlı değerlendirmek isteyenlerin Ankara gezilecek yerler listesine ekleyebileceği güzel bir müzedir.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Müzenin heykeller ile çevrili giriş bölümü

Hava Kuvvetleri Müzesi Gezisi

Müzeye dış kapıdan girdiğinizde, ilk olarak heykeller ile dolu bir bahçe görüyorsunuz. Bu ön bahçede 1-2 uçak bulunmasına rağmen pek vakit geçirilen bir bölüm değildir. Bu ön bahçede bulunan Atatürk ve Cengiz Topel’in heykeline bir göz attıktan sonra müzenin ana girişine gidebilirsiniz.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Atatürk ve Cengiz Topel’in müzenin girişinde bulunan heykeli

Müzenin kapalı olan bölümüne girdiğinizde ilk olarak hediyelik eşya satışı yapan yeri ve giriş biletlerini alabileceğiniz yeri görüyorsunuz. Tam bilet 7 TL, öğrenci ve 18 yaş altı ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebiliyor. Ancak müzede daha önce belki de hiçbir yerde görmediğiniz bir uygulama bulunuyor. Eğer, fotoğraf makineniz (Profosyonel ve amatör makine farketmiyor) ile geliyor ve müzede fotoğraf çekmeyi planlıyorsanız, giriş ücretinden hariç bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun yerine cep telefonunuz ile dilediğiniz gibi video ve fotoğraf çekmek ücretsiz ve serbest.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Kapalı sergi salonunun üst katı

Bu yüzden, müzeye fotoğraf makinesi ile değil, iyi bir kamerası olan cep telefonu ile gelmekte yarar var. Tabi, 20-30 TL fazladan bir ücret ödemek istemiyorsanız.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Müzenin alt katında bulunan uçak motorlarından biri

Müzenin hediyelik eşya satışı yapılan bölümünde, birçok maket uçaklar, anahtarlıklar ve bardaklar gibi eşyaları satın alabiliyorsunuz.

Müzenin kapalı alanı iki kattan oluşuyor. Alt katta, Hezarfen Ahmet Çelebi ve Lagori Hasan Çelebi’nin ilk uçuş deneyimlerini anlatan maket eşyalar, THK’nin kuruluşundan itibaren günümüze kadar olan uçakların ve silah sistemlerinin maketleri bulunmakta. Türk ve Dünya Havacılık Tarihi Salonunda, ilk yerli uçakların maketleri, çeşitli fotoğraf ve belgeler ile, Türk ve Dünya havacılık tarihi anlatılıyor. Bunun dışında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini yapmış komutanların büstleri ve hayat hikayelerini anlatan sergi de bulunmakta.

Ankara’da Nerede Kalınır ?

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Müzenin alt katında bulunan uçaklardan biri ve havacı komutanların büstleri

Kapalı alanın üst katı ise, kıyafetler salonu olarak biliniyor. Bu bölümde Osmanlı’dan günümüze kadar kullanılmış olan havacılık kıyafetleri sergilenmekte. Anılar salonu da bu katta bulunuyor. Bu anılar salonunda ise, komutanlara ait eşyalar ve hava şehitlerimizin isimleri yer almakta. Bunun dışında, Kıbrıs Barış Harekatı’nda ilk şehit pilotumuz Cengiz Topel’e ait birtakım eşyalar da bulunuyor.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Kapalı sergi salonunun alt katında bulunan maket uçaklar

İlk kadın pilot olan Sabiha Gökçen için bir bölüm de üst katta yer alıyor. Atatürk’ün hediye ettiği tabanca ve kendisinin bağışlamış olduğu fotoğraf ve eşyalar da bu bölümde sergilenmekte. Yine, üst katta bir de kafeterya bulunmakta.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Müzenin üst katında bulunan Silah Sergisi

Sinevizyon salonunda ise, havacılık tarihi ile ilgili kısa gösterimler yapılmakta.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Üst katta bulunan kıyafetler salonunda bulunan objeler

Üst katı gezdikten sonra, giriş katında bulunan bilet gişesinin hemen yanında arka bahçeye, açık hava sergi salonuna çıkabiliyorsunuz. Açık hava sergi salonunda sergilenen eserler, eğitim, ulaştırma, nakliye, jet, arama kurtarma uçakları ve 1 adet helikopterden oluşuyor. Bunun yanında, Macaristan, Pakistan ve Bulgaristan tarafından bağışlanmış olan 3 uçak da bu bölümde bulunuyor.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Müzenin açık hava sergi salonunda sergilenen uçaklar

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Hakkında Bilgiler

THK geçmişini canlı tutmak, havacılık sevgisini genç nesillere aktarmak amacıyla kurulmuş Hava Kuvvetleri Müzesi, açık alanı 62 bin metrekare, kapalı alanı ise 2 bin metrekareden oluşuyor.

Hava Kuvvetleri Müzesi 2020 Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Bilet ücreti tam 10 TL. Öğrenci ve 18 yaşından küçükler ise müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilmekte. Bunun yanında, müzekart bu müzede geçerli değil. Müzeyi, pazartesi günü hariç haftanın her günü 09:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Açık hava sergi salonunda bulunan Mavi Dünya adlı bu küçük yerde, pilot koltukları ve kıyafetlerini görebilirsiniz

Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul yolunda bulunan bu müzeye ulaşım için, İstanbul yolundan geçen Etimesgut minibüsleri ve otobüslerini kullanabilirsiniz. Eğer minibüsler ile müzeye gitmeyi planlıyorsanız, Sıhhiye’de bulunan Adalet Sarayı’nın hemen önünden Etimesgut minibüslerine binebilirsiniz. Ayrıca, minibüsle gidecek olursanız, Şaşmaz kavşağında inin derim. Müzenin tam karşısında inecek olursanız, karşı yola yola geçmek için üst/alt geçit bulunmuyor. Yani, tekrar Şaşmaz kavşağında bulunan üst geçidi kullanmanız gerekiyor. Şaşmaz Kavşağında indiğinizde üst geçitten karşıya geçerek 2-3 dakika içerisinde müzenin girişine ulaşabilirsiniz.

Müzeyi google maps‘te görmek için tıklayın.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Açık hava sergi salonunda bulunan Türk Yıldızları adlı jet

Müzeye araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, Şaşmaz Kavşağından ”U” dönüşü yapmanız gerekiyor. Müzede bulunan otopark ise ücretsiz.

NOT : Müzeyi 1 saatte rahatlıkla gezebilirsiniz. Ayrıca, müzeye araçlarınız ile gidiyorsanız, müze ziyareti sonrasında Göksu Parkı’na da bir göz atabilirsiniz.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Müzenin kapalı sergi salonun üst katında yer alan bu panoda, I. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olan savaş ve sivil uçakların fotoğrafları bulunuyor

ANKARA’DAKİ DİĞER İLGİ ÇEKİCİ MÜZELER

  1. Ulucanlar Cezaevi Müzesi
  2. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
  3. Ankara Etnografya Müzesi
  4. Anadolu Medeniyetleri Müzesi
  5. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Hava Kuvvetleri Müzesi, Ankara’da çocuklar ile gidilebilecek farklı yerlerden olabilir. Uçak maketleri, savaş, nakliye uçaklarının ve jetlerin gerçek boyutlarını oldukça yakından görmek, çocuklar için farklı bir deneyim olacaktır. Bunun yanında, havacılığa merakı/ilgisi olan tüm yetişkinlerin mutlaka kısa bir süreliğine de olsa göz atması gereken yerlerden biri diyebilirim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...