Ankara Müzeleri | Ankara’daki Müzeler Listesi

Birbirinden güzel ve çeşitli Ankara müzeleri, genel olarak Ulus etrafında toplanıyor. Tarihi ve farklı eserleri ile oldukça dikkat çeken bu müzelerin çoğuna müzekart ile ücretsiz olarak girebiliyor olmanız da, bu müzelerin başka bir güzelliği. Ankara’daki müzeler tarih meraklıları ve sanatseverler için oldukça etkileyici bir deneyim oluyor.

Peki Ankara’da bulunan tüm bu müzeler görülmeye değer mi ? diyecek olursanız, bu bir müzeden beklediğiniz şeye göre değişir. Eğer, beklentiniz yüksek değilse Ankara’daki müzelerin hemen hemen hepsi görülmeye değer. Fakat, şehirde bulunan müzelerin çoğu, bir Ulucanlar Cezaevi Müzesi kıvamında olamayacağını da unutmayın.

Ankara’daki Müzeler Arasında Görülmeye Değer 12 Müze

1.Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara Müzeleri
Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nin girişi

Ankara’da bulunan bir dönemin işkencelerine tanıklı eden cezaevi, bir müzeye çevrilmiş ve o dönemde yaşananlar ziyaretçilerin gözler önüne seriliyor. Kanınızı donduracak birçok hikaye, rutubetli dar koridorlar, hücrelerde bulunan heykeller ile, bir müzenin nasıl olması gerektiği konusunda da iyi bir örnek olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, ezilen ve haklının yanında olan herkesin mutlaka ama mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden.

Müze, dar koridorlardan ve kapalı birçok koğuştan oluşuyor. Sanatçısından siyasetçisine yazarından şairine birçok ünlü ismin fotoğraflarını ve neden cezaevine girdikleri hakkında bilgileri, koğuşlarda bulunan ranzaların hemen yanında görebilirsiniz. Müzekartın geçerli olmadığı bu müzede, giriş ücreti : tam 5 tl, öğrenci ve öğretmen ise 2 tl.

2.Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan kabartmalar

Ankara Kalesi girişine oldukça yakın bir konumda bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, insanlık tarihinin kronolojik bir sunumuna ev sahipliği yapıyor. Kendine özgü koleksiyonları ile, hoşunuza gideceğini düşündüğüm bu muhteşem müzeye, müzekart ile ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Müzede bulunan bölümler ; Kaba taş çağı, Asur ticaret kolonileri çağı, yontma taş çağı, tunç çağı, bakır çağı, frig çağı urartu çağı, eski hitit ve hitit imparatorluğu çağına ait eserlerin sergilendiği birçok bölüm bulunuyor. Kısaca, taş işçiliğinden maden işçiliğine, çivi yazılı tabletlerden kabartmalara birçok türde farklı eseri görebilirsiniz. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Dünyanın en iyi müzelerinden biri olarak bilinmesi yönüyle de oldukça önemli ve turistik bir müzedir.

3.Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi’nde bulunan eski model lüks arabalar

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne ve Ankara Kalesi girişine oldukça yakın olan Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, daha çok çocukların sevebileceği yerlerden biri olarak bilinse de, bence 7’den 70’e hemen hemen herkesin aradığını bulabileceği bir müze. Gerek eski model lüks arabalar ve motorlar, gerek ilk bilgisayar ve fotoğraf makineleri ile oldukça etkileyici yerlerden.

Eğer bu müze için çok fazla vaktiniz yoksa, mutlaka görün diyebileceğim yerler ; İsmail amca atölyesi, Vehbi Koç Dükkanı, Ali Rıza Eczanesi ve Esnaf Sokağıdır. Bu yerleri rahatlıkla 15-20 dakika içerisinde kabaca gezebilirsiniz. Ancak, size tavsiyem bu müze için en az 1 saatinizi ayırın ve doya doya gezin. Müzekartın geçerli olmadığı bu müzeye giriş ücretleri ise, tam 8 TL ve öğrenci 4 TL’dir.

4.Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi
Ankara Etnografya Müzesi’nde yer alan halk kıyafetlerinden bir örnek – Ankara’daki müzeler

Türk kültürünü ve tarihini en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden biri de, Ankara’nın bu güzide müzesidir. Atatürk’ün naaşının Anıtkabir‘e götürülene dek bu müzede yer almış olması, Ankara müzeleri arasındaki önemini artırıyor. Gerek sergilediği eserleri ile, gerekse Türk kültürünü anlatması yönünden Ankara’da gezilecek yerler listenizde olması gereken oldukça özel bir müze diyebilirim.

Ankara Etnografya Müzesi, Türk sanat hayatının, Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen en iyi örneklerine ev sahipliği yapıyor. Halk kıyafetlerinden geleneksel gelin kıyafetlerine, Türk çini porselenlerinden süs eşyalarına, milli kültürümüzü yansıtan birçok eseri bu müzede görebilirsiniz. Ulus meydanına 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan bu müzeye giriş 15 TL ve müzekart geçerli.

5.Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Mehmet Akif Ersoy Müzesi - Ankara
Mehmet Akif Ersoy Müzesi salonunda yer alan balmumu heykelleri

İstiklal Marşımızın yazıldığı ev olan, Mehmet Akif Ersoy Müzesi oldukça küçük bir müze olmasına rağmen, ziyaretçisi oldukça fazla. Hamamönü olarak bilinen tarihi semtte yer alan bu müzede, Mehmet Akif Ersoy’un yatak odası ve bir de salon bulunuyor. Salonda Ersoy’un balmumu heykelini görebileceğiniz gibi, kişisel eşyalarından (Tesbihi, saati, gözlüğü gibi) birkaçını da görebilirsiniz.

Taceddin Sultan Dergahı olarak bilinen yer, bu müzedir. Caminin hemen yanında bulunan bu müzeye girişler ücretsiz olduğu gibi, müze hakkında detaylı bilgiler içeren broşürleri de müze içerisinde ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

6.Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde yer alan 3 boyutlu gösterimler

Ankara’daki müzeler arasında en anlamlı müzelerden biri olan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Anıtkabir’de bulunmakta. M.Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarından balmumu heykellerine, Atatürk’ün katıldığı savaşların 3 boyutlu gösterimlerinin yapıldığı bölümden, resimlere ve madalyalara birçok eseri bu müzede görebilirsiniz. Müze, Anıtkabir’de bulunduğundan dolayı aşırı yoğun müzelerden. Bu yüzden Anıtkabir ziyaretinizi, sabahın erken saatlerinde yapacak olursanız, o saatlerde de müzeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Müzede, bir kafeterya ve bir de hediyelik eşya satışı yapılan yer bulunuyor. Müzeyi bir tünel gibi düşünün. Bir ucundan giriyor, diğer ucundan çıkıyorsunuz. Müzenin giriş bölümü, tören alanının hemen yan tarafında yer alan şeref holü ve çıkışı da yine, tören alanı içerisinde, müzenin son kısmı olan hediyelik eşya satışının yapıldığı yer. Anıtkabir’de bulunan bu muhteşem müzeye girişler ise ücretsiz.

7.Ankara Hava Müzesi (Hava Kuvvetleri Müzesi)

Ankara Hava Müzesi
Ankara Havacılık Müzesi’nde yer alan maket uçak koleksiyonu

Türk Hava Kurumu müzesi ile karıştırılabilen müzelerden biri olan Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, araçsız ulaşımın biraz zor olduğu müzelerden biri. Etimesgut’ta bulunan bu müzede, Dünya havacılık tarihine ait bilgiler, bilgisayardan uçuş simülatörü, askeri radarlar, savaş uçağı kokpiti deneyimi, model uçaklar, uçak motorları ve eğitim uçakları ziyaretçilerini bekliyor. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, özellikle gidilmesi gereken bir yer değil diyebilirim. Özellikle aracınız yoksa. Fakat, havacılığa meraklı biriyseniz, bu müze sizi yeterince tatmin edecektir.

Müzeye giriş ücreti ise, tam 7 TL ve öğrenciler ise ücretsiz. Müzede oldukça ilginç bir de uygulama bulunuyor. Fotoğraf makineleriniz ile müzenin içerisini ve bahçeyi gezmek isterseniz, giriş ücretine ek olarak bir ücret daha ödüyorsunuz. Fakat, sadece telefonlarınız ile fotoğraf çekecek olacak olursanız da, ücretsiz.

8.Cumhuriyet Müzesi (İkinci Meclis)

Ankara Müzeleri
Cumhuriyet Müzesi (İkinci Meclis) koridoru

I. TBMM’nin yetersiz kalması sonucunda açılan İkinci Meclis Binasında, Ülkemizdeki ilk 3 Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan fotoğraflar, olaylar, o dönemde alınan meclis kararları ve kanunlar sergileniyor. Ayrıca, Cumhurbaşkanlarına ait kişisel eşyalar da, müze içerisinde görülebilmektedir.

Müzenin bulunduğu yapı, ahşap tavan süslemeleri, saçaklar ve çinilerin yer aldığı bölümler ile, Selçuklu ve Osmanlı dönemi motiflerini yansıtıyor diyebiliriz. 30 ekim 1981 yılında  ziyaretçiye açılmış olan Cumhuriyet Müzesi‘ne giriş ücreti ise, 10 TL ve müzekart burada geçerli. Ankara’daki en güzel müzeler arasında, en çok rağbet gören müzelerden olan Cumhuriyet Müzesi, Ulus meydanına oldukça yakın bir konumda bulunmakta.

9.Ziraat Bankası Müzesi

Ziraat Bankası Müzesi
Ziraat Bankası Müzesi

Ziraat Bankası Müzesi, pek popüler olmayan fakat, bankacılık gelişimine merakı olanların ziyaret edebileceği farklı konsepte sahip bir müze. Müzeyi, özel bir rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz. Binanın giriş katı müze olarak kullanılıyor ve üst katlarda da bankacılık hayatı hala devam etmekte.

Ücretsiz olarak girip rehber eşliğinde gezebileceğiniz bu müze, Ulus meydanına 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Müzede, teftiş ve kara defter, ilk kasalar, muhtelif hesap makineleri gibi, bankacılıkla ilgili birçok tarihi eseri görüp, nostalji yapabiliyorsunuz. Ziraat Bankası Müzesi, özellikle gidilecek müzelerden olmasa da, Ankara’da görülmeye değer müzeler arasında görülmeye değer müzelerden.

10.PTT Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi Ankara
PTT Pul Müzesi

Ziraat Bankası Müzesi’nden çıkıp karşı yola geçtiğinizde görebileceğiniz PTT Pul Müzesi, oldukça modern bir müze diyebilirim. Müzede, Osmanlı Devletinin kullandığı pullardan Dünya pullarına, Anadolu Hükümet Pullarından, Türkiye Cumhuriyeti Pullarına ait birçok koleksiyonu görebilirsiniz.

PTT Pul Müzesi de, özellikle gidilmesi gereken yerlerden değil. Ben sırf girişlerin ücretsiz olduğu için gitmiştim ve Ankara müzeleri arasında etkilenmediğim müzelerden biriydi, diyebilirim.

11.Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara müzeleri arasında en çok dikkatimi çeken müzelerden biri olan Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara Etnografya müzesinin hemen yanında bulunuyor. Müze içerisinde bine yakın heykel ve tabloların bulunduğu söyleniyor. Birçok ünlü sanatçıya ait tabloları bulabileceğiniz bu müze, birçok sanatçının ismine göre bölümlere ayrılmış oldukça detaylı bir müzedir.

Cumhuriyet dönemi öncesi ve sonrasına ait birçok eserlerin sergilendiği bu müzede bulunan eserlerde imzası olan bilindik sanatçılar ise ; Fikret Mualla, İbrahim Çallı, Arif Kaptan, Abidin Dino, Osman Hamdi Bey ve Abdülmecid Efendi gibi sanatçılardır. Müzede kaçırmamanızı tavsiye edebileceğim bölümler ise ; Refik Epikman Teşhir Salonu ve İbrahim Çallı Sergi Salonudur.

Ulus meydanına 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ne girişler ise ücretsizdir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

12.Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Ankara Müzeleri
Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Daha çok antik bir kente benzettiğim Ankara Roma Hamamı, bir açık hava müzesi olarak bilindiğinden, Ankara müzeleri arasında sayabiliriz. Roma ve Bizans dönemlerine ait mezar stelleri, hamam binası ve sütunlu yol ile, Ankara’da görülmeye değer müzeler arasında diyebilirim. Pek dikkat çeken veya popüler olan bir yer olmasa da, Ankara’da yeterli zamanı olanların bir göz atabileceği yerlerden.

Roma Hamamı’na, Ulus meydanından yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Müzeye giriş ücreti ise, 10 TL ve müzekart burada geçerli.

Ankara’nın müzeleri arasında gördüğüm ve sayabileceğim müzeler bunlardan ibaret diyebilirim. Bunun dışında bahsetmediğim 1-2 müze daha bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ise, Birinci Meclis, yani Kurtuluş Savaşı Müzesidir. Bu müzede, fotoğraf çekmek yasak olduğu gibi, müzekart da geçerli değil. İkinci meclisi gördükten sonra bu müzeyi görmeye de pek gerek olduğunu sanmıyorum.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...