Ankara, başkent havasının etkisiyle olsa gerek, turizm açısından pek tercih edilen veya sevilen şehirlerimizden biri değil. Gerek daha önce Ankara seyahati yapmış olanlar, gerekse şehrin yerli halkı, bu şehirde turist olarak yapılabilecek pek çok aktivitenin olmadığından yakınmakta. Fakat, Ankara’da görülecek o kadar çok turistik yer var ki, mutlaka aralarından beğeneceğiniz birkaç yer bulmak mümkün. Daha çok tarih, müze ve doğa severlere hitap eden, Ankara’da görülecek yerler arasında en çok tercih edilen ve tavsiye edebileceğim bu 10 yere göz atarak, Ankara’da turist olarak yapılacak bir şey var mı, yok mu siz karar verebilirsiniz.

Ankara’da Görülecek Yerler Arasında Tercih Edilebilecek 10 Yer

1.Anıtkabir

Ankara'da Görülecek Yerler
Anıtkabir

Şüphesiz Ankara denince ilk akla gelen yerlerden biri, Ulu Önder Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir olmakta. Her ne kadar 10 kasımda Atamızı ziyaret etmenin anlamı büyük olsa da, diğer günlerde de bu önemli yeri ziyaret etmekte yarar var. Anıtkabir’de, askerlerin nöbet değişimlerini izleyebilir, Anıtkabir Müzesi olarak bilinen, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesini gezebilir ve hediyelik birkaç şey alabilirsiniz. Ankara’da görülmesi gereken yerler arasında oldukça büyük öneme sahip bu yeri es geçmemekte yarar var.

2.Ankara Kalesi

Ankara'da Görülecek Yerler
Ankara Kalesi’nden şehir manzarası

Birçok kişi tarafından pek güvenilir olmayan yerlerden biri olarak damgalanmış Ankara Kalesi, Ankara’da görülecek en güzel yerlerden. Güvenli bir yer mi ? diyecek olursanız, akşam karanlığında gitmediğiniz sürece güvenli. Zaten kalenin surlarına kadar gitmeden önce, Kaleiçi adı verilen bir yerden geçiyorsunuz. Burası, birçok güvenlik görevlisinin, esnafın, hatta bir turist ofisinin bile bulunduğu bir yer. Bu yüzden, bu kaleyi es geçmeyin derim. Surlardan Ankara’nın manzarasını seyredin, ev yapımı hediyelik eşya satan teyzelerden birkaç bir şey almayı da unutmayın.

3.Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı

Ankara'da Görülecek Yerler
Hacı Bayram Camii

Ulus semtinde bulunan Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı, Ankara’da görülecek en güzel yerlerden diyebilirim. Özellikle tarihe meraklı olanların ilgisini çekecek bu iki tarihi yapı, yan yana bulunuyor. Hacı Bayram Camii’ni diğer camilerimizden ayıran pek dikkat çekici özelliği olmasa da, kubbesiz bir camii olması bakımından önemli.

Hacı Bayram Camii’nin hemen yanında bulunan Augustus Tapınağı ise, kalıntılardan ibaret. Daha çok tarihi ile dikkat çeken bu yapı için buralara kadar gelmenizi tavsiye etmesem de, Hacı Bayram Camii’yi görmek için geldiğinizde göz atabileceğiniz yerlerden. Bunun yanında camii etrafında birçok hediyelik eşya dükkanı, bir saat kulesi ve bir de Hacı Bayram-ı Veli çarşısı bulunuyor. Çarşı, daha çok bayanlara hitap ediyor olsa da, erkekler için de birkaç şey bulmak mümkün.

ANKARA’DA NEREDE KALINIR ?

Booking.com aracılığıyla Ankara’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon iptali bulunuyor. Çoğunda da ön ödeme olmadan rezervasyon yapmak mümkün.

Ankara’da bütçeli bir otel olarak 3 yıldızlı otel olan Maltepe 2000 Hotel‘i, orta bütçeli olarak 4 yıldızlı bir otel olan Demora Hotel‘i veya Radisson Blu Ankara‘yı ve son olarak lüks bir otel için de 5 yıldızlı bir otel olan Grand Ankara Hotel Convention Center adlı oteli deneyebilirsiniz.

Tüm Ankara Otellerine, Hostellerine ve Dairelerine göz atmak için tıklayın.

4.Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Ankara'da Görülecek Yerler
Bu görünen kısma restorasyon çalışması sebebiyle giremiyorsunuz. Fakat, arka tarafta bulunan mezar stellerini görebilirsiniz

Ankara Roma hamamı, son zamanlarda yapılan restorasyon çalışmasından olsa gerek, pek çok turistin ilgisini çekmeyen yerlerden biri olarak biliniyor. Roma ve Bizans dönemlerine ait eserleri görebileceğiniz bu müze de, Ankara’da görülmesi gereken yerler arasında diyebilirim. Gerek tarih, gerekse antik yapılara ilgisi olanların beğeneceğini düşündüğüm bu yere, müzekart ile ücretsiz olarak girebilmeniz ise bonus. Ulus meydanından yürüyerek ulaşabileceğiniz Roma hamamının belirli bir kısmını ziyaret edebilirsiniz. Hamamların bulunduğu kısımda ise, restorasyon çalışması yapılıyor ve restorasyonun 2017 sonlarına doğru biteceği söylenmekte.

5.Hamamönü

Ankara'da Görülecek Yerler
Hamamönü

Ankara’da birçok turistin ve hatta Ankaralıların bile beğendiği yerlerden biri olan Hamamönü, Ankara’da gezilecek yerler arasında en turistik ve en güzel olan yerlerden diyebilirim. Semte geldiğinizde, ilk hissedeceğiniz şey, bir Osmanlı havası olacaktır. Farklı yapıda tarihi evler, restorasyon ile çok daha güzel hale getirilmiş. Semtte bulunan birçok restoran ve cafe ise, Hamamönü’ne farklı bir boyut kazandırıyor. Eşinizi, sevgilinizi alarak güzel hafta sonu kahvaltısı veya kumda yapılan Türk kahvesi içebilir, kahvenizi nargile veya tavla ile taçlandırabilirsiniz.

Hamamönü’nde görülecek birçok turistik ve tarihi yer de bulunuyor. Mehmet Akif Ersoy Müzesi’nden Taceddin Sultan Camii’ne, Karacabey hamamından Hamamönü saat kulesine birçok turistik ve tarihi yeri de bu semtte görebilirsiniz. Şehrin içine saklanmış Osmanlı havasının hakim olduğu bu muhteşem semti kaçırmayın derim.

6.Harikalar Diyarı Parkı

Ankara'da Görülecek Yerler
Güliver Heykeli-Masal Adası

Daha çok çocukların eğlenebileceği yerlerden biri olan Harikalar Diyarı’nda yok yok. Masal adasından lunaparka, gezi treninden mini golf sahalarına, aradığınız tüm eğlenceyi burada bulabilirsiniz. Harikalar Diyarı için giriş ücreti talep edilmiyor. Parka bir ücret ödemiyorsunuz ve parkta bulunan aktivitelerde öyle cebinizi yakacak fiyatlarda değil. Her ne kadar çocuğunu bahane ederek gelen anne ve babaların uğrak yerlerinden olsa da, parkta yetişkinler de unutulmamış. Yaşınız masal adasında oynamaya tutmuyorsa, gölde kayık turuna çıkabilir temiz havanın ve yeşilliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

7.Eymir Gölü

Ankara'da Görülecek Yerler
Eymir Gölü’nün eşsiz manzarası. Ufukta görünen ev gibi yer, kayıkları kiralayabileceğiniz yerdir

Ankara’da görülecek yerler arasında en çok ismi duyulan, hayali kurulan yer olarak bilinir, Eymir Gölü. Çünkü bu gölün olduğu yere araçsız ulaşmak oldukça zordur. Gölde yapılabilecek turistik aktiviteler oldukça fazla. Göle karşı güzel bir kahvaltı, bisiklet turu, binicilik ve daha birçok aktiviteyi burada bulabilirsiniz. Eymir Gölü’nde piknik de yapılabiliyor.

Her ne kadar araçsız ulaşım zor olsa da, imkansız değildir. Bu göle ulaşım için Kızılay meydanında, güvenparkın hemen yanında bulunan otobüs duraklarından, Gölbaşı otobüslerine binerek ortalama 25 dakika içerisinde mezarlık ve makro durağına gelebilirsiniz. Buradan da taksilere 15 tl gibi bir ücret vererek Eymir’e gitmek mümkün. Fakat, bu duraktan Eymir’e yürümek çok ama çok zor. Bu yüzden, böyle bir sevdanız varsa, bu sevdanızdan vazgeçin derim.

8.Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara'da Görülecek Yerler
Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara müzeleri arasında sizi en çok etkileyeceğini düşündüğüm müzelerden biri olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, cezaevinde yaşanmış sıkıntıları, acıları ve çaresizliği mükemmel bir şekilde gözler önüne seriyor. Dar ve rutubet kokan koridorlar, hücreler, koğuşlar, duvarlarda asılı olan fotoğraflar ve gazetelerin sizi derinden etkileyeceğine emin olabilirsiniz. Koğuşlarda bulunan sergi bölümlerinde, Ulucanlar Cezaevi’ne girip çıkmış, sanatçısından siyasetçisine, gazetecisinden yazarına birçok ünlü ismin fotoğraflarını görebilirsiniz. Dar ağacını görebilirsiniz, özgürlüğün ve çaresizliğin ne demek olduğu görürsünüz, Türkiye’nin koskoca bir ayıbını görür, duygulanır, öfkelenir, üzülürsünüz. Kısaca, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara’da görülecek en anlamlı yer diyebilirim.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

9.Kocatepe Camii

Ankara'da Görülecek Yerler
Kocatepe Camii

Yapımından sonra en çok eleştiriyi almış camilerimizden biridir, Kocatepe Camii. Sultanahmet Camii ve Edirne’de bulunan Selimiye Camii’nin bir kopyası olarak düşünülen bu camii, gerek mimarisiyle gerekse 7.5 tonluk avizesi ile göz kamaştıran camilerden biri diyebilirim. Birçok camii yapılırken, bir diğerinden mutlaka ilham alınarak yapılıyor. Zaten, günümüzde ilham alınmadan bu tarzda bir camii inşa etmek oldukça güç. Bu yüzden, bu durumun çok normal olduğunu düşünerek, tek kelimeyle muhteşem olan bu camii’yi de, Ankara gezinizde ziyaret edin derim.

10.Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara'da Görülecek Yerler
Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara’nın gezilecek yerleri arasında, sanata düşkün olanları ağırlayan Devlet Resim ve Heykel Müzesi, binlerce farklı koleksiyonu ile, aradığınız sanat lezzetini bulabileceğiniz yerlerden. Heykellere pek meraklı olmasam da, müzede bulunan tablolar beni fazlasıyla mutlu etmişti. Gerek İbrahim Çallı gerekse Abidin Dino ve Osman Hamdi Bey’in eserlerini görebiliyor olmanız oldukça güzel. Tabi, resim ve heykeller ile aranız iyi değilse, bu müzenin hemen yanında bulunan Ankara Etnografya Müzesi‘ni de görebilirsiniz. Yan yana bulunan bu iki müzeden birini mutlaka seveceksiniz.

Ankara’da görülecek yerler dendiğinde, en beğendiğim ve tavsiye edebileceğim yerler bunlar. Tabi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Mogan Gölü gibi daha birçok turistik ve önemli yerler de, görülmeye değer. Fakat, Ankara’da pek fazla zamanınız yoksa, bu turistik ve tarihi yerler, sanırım güzel bir Ankara gezisi için yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here