Ankara’da Yapılacak En Güzel 10 Şey

Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, başkent olduktan sonra en çabuk gelişen şehirlerimizden biri. Son günlerde yapılan yeniden yapılandırma projeleri ile, Ankara turizmininde geliştiği ve hala gelişmekte olduğu aşikar. Bu sayede, Ankara’da yapılacak birçok turistik aktivite bulmak mümkün. Gerek tarihi yapılarıyla gerekse müzeleri ve gölleri ile, bu şehri seveceğinize emin olabilirsiniz.

Ankara’da Ne Yapılır ? Yapılacak En Güzel Şeyler

1.Keçiören’de Teleferik Keyfi

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Teleferik Keyfi

Teleferiğe binmek için Keçiören’e gitmek gerekiyor olsa da, Ankara’da teleferik kulağa oldukça hoş geliyor. Çok olağanüstü bir manzara göremiyor olsanız da, sonuçta Ankara’da bulunuyorsunuz ve bir Ankara şehri için gayet güzel aktivitelerden biri diyebilirim. Henüz, Atatürk Botanik Bahçesi ve Tepebaşı Mevkii Güçsüzler Yurdu olmak üzere iki istasyonu bulunuyor olsa da, Türkiye’nin en büyük şehir içi teleferiğinden Keçiören’e kuşbaşı bakmak, gerek turistler gerekse Ankaralılar için güzel aktivitelerden olabilir.

İki teleferik durağı arası 1600 metre ve yolculuk ortalama 20 dakika sürüyor. Çok etkileyici olmasa da, Ankara’da yapılacak aktiviteler arasında Teleferiğe binmek de eklenebilir.

2.Mogan’da Gün Batımını Seyredin

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Mogan’da gün batımı

Gölbaşı’nda bulunan Mogan gölü, pek çok forumda tavsiye edilmeyen yerlerden biri olarak biliniyor. Tabi, bunun en önemli nedeni, şehre uzak olması diyebilirim. Fakat, özellikle fotoğrafçılığa merakınız varsa veya gün batımına karşı bir şeyler içip, temiz havanın keyfini çıkarmak istiyorsanız, Mogan sizin için güzel bir seçenek olacaktır. Etrafında bulunan birçok cafe ve restoranlarıyla, güzel bir gün geçirebileceğiniz gayet güzel yerlerden.

3.İçinizdeki Çocuk Ruhunu Canlı Tutun, Harikalar Diyarı’na Gidin

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Harikalar Diyarı Masal Adası

Bir Ankaralı olup da, Harikalar Diyarı‘nı duymayan sanırım pek yoktur. Daha çok çocuklara hitap eden bu yerde, olabildiğince eğlenmek mümkün. İster su bisikletleri ile gölette tura çıkabilir, isterseniz romantik bir kayık turuna. Park içerisinde bulunan Masal Adası, mini golf sahaları ve daha birçok yerde ise, çocuklarınız ile gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Masal adasına girmek için illa çocuk olmanıza da gerek yok. Parkın bu küçük bölümüne girerek çocukluğunuzun çizgi/masal kahramanlarını görerek nostalji yapabilirsiniz. Yani, sadece çocuklar için olduğunu düşünmeyin, bu parkta yetişkin olarak da çok fazla aktivite bulabilirsiniz.

4.Osmanlı Havasını Hamamönü’nde Hissedin

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Hamamönü

Tarihi binaları, atmosferi, dar sokakları ile Osmanlı havasına hakim olan Hamamönü, Ankara’da gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alması gereken oldukça turistik bir yer. Ankara’yı sevmeyenin bile, Hamamönü hakkında güzel şeyler söylediğini de hesaba katacak olursanız, bu semt ciddi anlamda övgüyü hak ediyor.

Hamamönü’nde güzel bir kahvaltı yapın, üstüne güzel bir kumda kahve için, sonra da, semtte bulunan tarihi ve turistik yerleri keşfedin. Bu semtte yapılacak birçok turistik aktivite bulunuyor. Ankara’ya kadar gelip de Hamamönü’nü es geçmeyin derim.

5.Seğmenler Parkı’nda Yürüyüşe Çıkın

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Seğmenler Parkı

Ankara parkları arasında oldukça rağbet gören yerlerden biri de, Seğmenler Parkı’dır. Genci, yaşlısı, öğrencisi, çifte kumruları, 7’den 70’e birçok insanı bu parkta görmek mümkün. Seğmenler Parkı, Ankara’nın en popüler caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi caddesine ve Ankara’nın bir diğer güzel parkı olan, Kuğulu Park‘a yürüme mesafesinde olduğundan, ulaşımın oldukça kolay olduğu yerlerden diyebilirim. Tertemiz havanın olduğu bu parkta yürüyüş yapmak veya eşiniz, dostunuz, sevgiliniz ile banklarda oturup temiz havayı solumak, Ankara’da yapılacak en güzel şeylerden olacaktır.

6.Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’ne Bir Göz Atın

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’nde bulunan oyuncak koleksiyonlarından bazıları

İlk bilgisayardan ilk fotoğraf makinelerine binlerce farklı koleksiyonu ile ilginizi çekecek bu müzeye, çocukla seyahat edenlerdenseniz mutlaka gelin. Müzede bulunan eserlerin büyük bölümü çocuklarınızın ilgisini çekebileceği gibi, sizin de ilginizi mutlaka çekecektir. Müzede birçok eser ve birçok bölüm bulunuyor. Fakat, müzeyi tam anlamıyla gezmek için en az 2-3 saate ihtiyacınız olacağından dolayı, daha çok önemli ve popüler olan bölümleri gezmenizi tavsiye ederim.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi‘nde tavsiye edebileceğim en güzel bölümler ise ; Vehbi Koç Dükkanı, İsmail Amca Atölyesi, Ali Rıza Eczanesi ve Esnaf Sokağı’dır. Bu bölümler daha çok yetişkinlere tavsiye edebileceğim ve birçok kişininde en çok beğendiği yerlerden. Fakat, çocuklarınız ile müzeye geliyorsanız, daha çok eski bisikletlerin, tren koleksiyonlarının ve oyuncak koleksiyonların olduğu bölümleri tercih etmenizde yarar var.

7.Şehrin Manzarasını Ankara Kalesi’nden İzleyin

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Ankara Kalesinden şehir manzarası

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’ne 1 dakika yürüme mesafesinde olan Ankara Kalesi, şehrin en iyi manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden. Kaleye Hisar Kapısından girdiğinizde, Kaleiçi adı verilen bir yere geliyorsunuz ve etrafta birçok restoran ve cafeyi bulmak da mümkün. İç kalenin olduğu yere, yani surların bulunduğu yere giderken birçok el işi hediyelik eşya satan teyzeleri göreceksiniz. Bu teyzelerden, kendi yaptıkları hediyeliklerden birkaç şey alabilirsiniz. Bunun yanında, surlara çıktığınızda biraz dikkatli olmakta yarar var. Zemin düzgün olmadığından az da olsa tehlikeli olabiliyor.

8.Gençlik Parkı’nda Kahvaltı Yapın

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Gençlik parkında bulunan kahvaltı yapabileceğiniz veya bir şeyler yiyebileceğiniz birçok mekan bulunuyor

Ankara’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, Gençlik Parkı‘nda zaman geçirmektir. Fakat, birçok Ankaralı ve turistlere göre, burası akşamları pek tekin olmuyormuş. Akşam bu parka gitmediğimden dolayı bir şey söyleyemesem de, gündüz vakti gelen ziyaretçi kalitesinin genel olarak yüksek olduğunu söyleyebilirim. Ulus meydanına oldukça yakın bir girişi bulunan bu parkta birçok aktivite, akşam saatlerinde başlıyor. Fakat, su bisikletleri deneyimi yaşayabileceğiniz bir yer, kahvaltı yapabileceğiniz güzel mekanlar ile, gündüz vakti de bu parkta sakin sakin zaman geçirebilirsiniz.

9.Eymir Gölü’nde Piknik Yapın

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Eymir Gölü

Ankara’da yapılacak bir diğer güzel aktivite ise, Eymir Gölü‘nde piknik yapmak veya bisiklete binmektir. Muhteşem bir göl manzarası olan Eymir’de, eşiniz veya sevgiliniz ile romantik bir bisiklet turuna çıkabilirsiniz. Bunun için 2 kişilik olan bisikletler daha da güzel olacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gölün girişine gelmeden Arda bisiklet adlı bir yer göreceksiniz. İster aracınızla gelin ister taksi ile, gölün girişine geldikten sonra 2 dakika geriye yürüyün ve gelirken dikkatinizi mutlaka çekecek olan Arda bisikletten bisikletlerinizi kiralayın. Gölün iç kısmında da bisiklet kiralayabileceğiniz bir yer bulunuyor. Fakat, göle araçlarınız ile giremeyeceğinizden dolayı, 30 dakika gibi uzun bir süre ilk tesise ulaşmak için yürüyeceksiniz. Bu yüzden, bisikletlerinizi tesisin içerisine girmeden, hemen girişe 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bisikletçiden kiralayın. Çift olarak geliyorsanız da 2 kişilik olan uzun bisikletleri deneyin derim.

10.Son Olarak Ata’mızı Ziyaret Edin

Ankara'da Yapılacak Şeyler
Anıtkabir Tören Alanı

Şüphesiz Ankara’da yapılacak en anlamlı şey, Anıtkabir ziyareti olacaktır. Kızılay’dan Ankaray’a binerek ulaşabileceğiniz Tandoğan veya Maltepe istasyonuna yürüme mesafesinde olan Anıtkabir, Atatürk’ün mezar odasıyla (Ziyaretçiye kapalı), Anıtkabir Müzesi olarak bilinen Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ile, Aslanlı yol ile, tören alanıyla muhteşem bir yer. Hiçbir ücret ödemeden her yeri gezebileceğiniz Anıtkabir’de hediyelik eşya alabileceğiniz bir yer veya cafe bulmak da mümkün. Askerlerin nöbet değişimlerini izlemeyi de unutmayın.

Ankara’da yapılması gereken en güzel aktiviteler adlı bu listeye daha birçok aktivite ve turistik yer eklemek mümkün. Fakat, kısa bir Ankara seyahati için, bu listede bulunan aktiviteler sanırım yeterli olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...