Anne Frank Evi, Amsterdam (Bilgiler-Hayatı-Günlüğü)

Anne Frank Evi,Amsterdam’da bulunan,günümüzde müze olarak ziyaretçilere açık olan turistik bir yapıdır. II. Dünya Savaşı sırasında ailesiyle birlikte iki yıl boyunca saklanarak yaşadığı bu evde, Yahudilere zulüm ve ayrımcılık konusunda, dramatik sergileri bulabilirsiniz.

Anne Frank ve ailesinin saklandığı yer, bu evin ek giriş kapısı için özel olarak inşa edilmiş bir hareketli kitaplık arkasıydı.Ancak 4 ağustos 1944 yılında saklandıkları yer ifşa edilmiştir. Saklananların hepsi toplama kampına götürülmüş ve hayatta kalan sadece Otto Frank olmuştur. O dönemlerde Anne’nin hatıra defteri yayınlanmış ve Dünya çapında en çok satanlar arasında yer almıştır.

Amsterdam’da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve en ideal konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bunun yanında Amsterdam’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Anne Frank Evi
Anne Frank Evi

Anne Frank Müzesi açılış saatleri ; Yaz sezonunda 09:00-22.00 ve kış sezonunda ise 09:00-19:00 arası açıktır.

Bilet Fiyatları : Yetişkinler için 9£ ve 10-17  yaş 4.5£

Not: I amsterdam şehir kartı ile girişler ücretsiz değildir.Birçok turistik yerlere ücretsiz giriş olanağı sağlayan I amsterdam kart, Anne Frank evi için geçerli değildir.

Nasıl Gidilir ? Anne Frank Evi şehir merkezinde (Prinsengracht 263-267) yer almaktadır. Merkez istasyondan yürüyerek 20 dakikada müzeye ulaşabilirsiniz.

Anne Frank Kimdir ?

12 haziran 1929 yılında Almanya,Frankfurt’ta Dünya’ya gelmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Amsterdam’da 2 yıl boyunca ailesiyle yaşamıştır. Annesinin adı Edith Frank ve Babasının adı ise Otto Frank’tır.Ayrıca Anne’nin kendisinden 3 yaş büyük olan, Margot adında bir ablası vardı. I.Dünya Savaşı sırasında bir teğmen olan Otto Frank,daha sonra bir işadamı olmuştur.

Franklar,Frankfurt eteklerine yakın,sakin ve dini bir mahallede yaşayan, tipik orta sınıf Alman-Yahudi ailesiydi.1920’li yılların sonunda,1930’lü yılların başlarında Adolf Hitler önderliğindeki, şiddetli anti-semitik ulusal Alman sosyalist işçi partisi (Nazi Partisi),1933 yılında hükümetin kontrolünü kazanarak,Almanya’nın önde gelen siyasi gücü haline gelmiştir. Hitler’in 20 ocak 1933 tarihinde,Almanya’nın Şansölyesi olmasıyla,Frank ailesi, Ülkeden kaçmanın zamanı geldiğini anlamıştır.

1933 yılların sonunda Frank ailesi,Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a taşınmıştır. Anne Frank, 1934 yılında Amsterdam altıncı Montessori okuluna başlamış ve 1930’lu yılların sonuna kadar mutlu bir çocukluk dönemi yaşamıştır.

1 eylül 1939 yılında Nazi Almanyası,büyümek için Polonya’yı işgal ederek,küresel çatışmayı ateşlemiş ve bu da II.Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olmuştur.10 mayıs 1940 yılında birkaç günlük çatışma sonucunda Alman Ordusu,Hollanda’yı işgal etmiştir. Hollanda Nazi işgalinin başlaması sonucunda 15 mayıs 1940 yılında teslim olmuştur.

1940 ekim ayından sonra,Naziler Hollanda’da yahudi karşıtı önlemler almaya başlamıştır. Anne ve kardeşi Yahudi okuluna transfer edilmek zorunda kalmıştır. Otto Frank ise gizlice şirketini çalıştırmaya devam etmiş ve şirketinin kontrolünü sağlamıştır.

12 Haziran 1942 yılı Anne’nin 13.yaş günüydü ve ailesi ona bir günlük hediye etmişti.Aynı gün Kitty adlı hayali arkadaşına yazdığı ilk notu ise ; ”Hayatım boyunca kimseye güvenememiştim,umarım sana her konuda güvenebilirim ve umarım sen benim en büyük destekçim olursun” idi.

6 temmuz 1942’de, Frank ailesi,Otto Frank’ın şirket binasının hemen arkasında bulunan gizli ofisde  saklanmaya başlamışlardır. Frank ailesi yalnız değildi, Otto’nun iş ortağı Hermann van Pels’in yanı sıra eşi ve oğlu peter, saklanarak Frank ailesine eşlik etmiştir. Otto’nun çalışanları olan Kleirmen ve Kugler yiyecek ihtiyacını karşılıyor ve dışarıdan bilgi getiriyordu. Bulundukları nemli ve karanlık odanın içinde dışarıya bir defa çıkmadan iki yıl boyunca saklanmışlardır.

4 Ağustos 1944 yılında, dört Hollandalı ve yanında Nazilerle birlikte Frank ailesinin ve iş ortağının ailesinin bulunduğu gizli yere baskın düzenleyerek herkesi tutuklamışlardır. Bugüne kadar ismi bilinmeyen biri tarafından ihanete uğrayan Frank ailesi, kuzeydoğu Hollanda’da bulunan bir Nazi toplama kampına götürülmüştür. 3 eylül 1944’te gece yarısı Frank ailesi,buradan Polonya Krakow’da bulunan Auschwitz ölüm kampına transfer edilmiştir. Auschwitz’e geldikten sonra kadınlar ve erkekler ayrı bölümlere yerleştirildiğinden dolayı Otto Frank’ın karısını ve kızını son defa burada görmüştür. Anne Frank ve kardeşi Margot birkaç ay ölüm kampında kaldıktan sonra Almanya’da bulunan Bergen-Belsen toplama kampına götürülmüştür.Ancak annelerinin onlarla gitmesine izin verilmemiş ve annesi,kısa bir süre sonra, 6 ocak 1945 yılında Aushchwitz’de hastalanarak hayatını kaybetmiştir.

Anne Frank ve kız kardeşi Margot’un en son gittiği Bergen-Belsen toplama kampında açlık ve bulaşıcı hastalık sorunu baş göstermiştir. 1945 mart ayı içerisinde ikiside tifo’ya yakalanarak hayatlarını kaybetmiştir. Anne Frank öldüğünde 15 yaşındaydı ve hemen hemen aynı yaşta olan 1 milyondan fazla çocuk, soykırım sırasında hayatını kaybetmiştir.

Frank ailesinin hayatta kalan tek üyesi, Anne Frank’ın babası Otto Frank’tır. II.Dünya Savaşı sonunda Amsterdam’a, evine dönen Otto,çaresizce ailesinden haber almayı bekliyordu. Daha sonra toplama kampında bulunmuş iki kız kardeş ile tanışmış, Anne ve Margot’un ölüm haberlerini, bu iki kardeşden öğrenmiştir.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Otto Amsterdam’a döndüğü zaman,Miep Gies tarafından bu zamana kadar korunan Anne Frank’ın günlüğüne ulaşmıştır. Günler boyunca günlüğü okumak için güç bulamayan Otto,en sonunda günlüğü okumuş ve çok derinden etkilenmiştir. Daha sonra günlüğü yayımlamaya karar vermiş ve ”14 haziran 1942 yılından 1 ağustos 1944” yılına kadar olan günlük notları,25 haziran 1947 yılında yayımlanmıştır.Genellikle İngilizce olarak bilinen günlük, 67 dilde yayımlanmış ve Dünya’nın en çok satanları arasında yer almıştır.

”Kaos, acı ve ölümün olduğu bir yerde,Hayatımı kurmak tamamen imkansızdır” 15 temmuz 1944 yılında yazmıştır. ”Dünya’nın yavaş yavaş çöle dünüştüğünü görüyorum,yaklaşan gök gürültüsünü duyuyorum ve bir gün bu gök gürültüsü bizi de yok edecektir”. ”Ben milyonlarca insanın acısını hissediyorum ve gökyüzüne her baktığımda herşeyin daha iyi olacağını,zulmün sona ereceğini,barış ve huzurun bir kez daha döneceğini hissediyorum”

Amsterdam gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken acıklı bir tarihi hikayesi olan Anne Frank Evi görülmeye değerdir. Sıradan basit bir müze gibi görünsede acıklı ve derin bir tarihi vardır. Anne’nin orijinal günlüğü müzede sergilenmektedir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...