Assisi Gezilecek Yerler | Assisi Gezi Rehberi

İtalya’nın Umbria bölgesindeki Prugia Eyaletinden bulunan bir komün olan Assisi, St Francis’in yaşadığı ve dua ettiği şehir olarak bilinir ve Assisi hala ikonik azizin yaşam tarzına tanıklık etmektedir. Floransa‘ya ve Roma‘ya eşit uzaklıkta bulunan bu komün, genellikle günübirlik turlar ile kolayca ziyaret edilebilmektedir.

Bireysel olarak Assisi’yi ziyaret etmek de gayet mümkün. Özellikle aracınız varsa, İtalya’nın diğer şehirlerinden çok kolay bir şekilde Assisi’ye ulaşabilirsiniz. Otobüs veya trenler ile de bu kente ulaşmak mümkün.

Assisi manevi bir yer olarak kabul edilse de, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bazilikası, kültürü, tarihi ve manzarasıyla her turistin sevebileceği destinasyonlardan. Bu yüzden, burada 1 gece konaklamayı da düşünebilirsiniz. Zaten kent içerisinde 200’den fazla konaklama birimi bulunmakta. Her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimlerini de bulabiliyorsunuz.


Booking.com

Assisi’de Nerede Kalınır ?

Kent’teki gezip görülecek önemli noktalara geçmeden önce bu şehirde konaklama için bir planınız varsa, konaklayabileceğiniz iki bölge var. Bunlar ;

Assisi Merkez ; Daha çok kentte bir gün konaklamayı planlayan turistlerin tercih ettiği yerdir. Merkezde, 50’den fazla konaklama birimini bulabilirsiniz. İster lüks isterseniz de düşük bütçeli otelleri, merkezde bulabiliyorsunuz. Merkezdeki Otelleri İncele

Santa Maria degli Angeli ; Bu bölge, şehir merkezine 2-3 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Assisi tren istasyonu da bu bölgede bulunmaktadır. Bölgedeki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim Assisi gezilecek yerler listemize ; 

1.San Francesco d’Assisi Bazilikası

San Francesco d'Assisi Bazilikası
San Francesco d’Assisi Bazilikası

San Francesco d’Assisi Bazilikası, Assisi’yi ziyaret etmedeki en büyük nedendir. Sadece kentin değil, İtalya’nın en ünlü bazilikalarından biridir.

Assisi Aziz Francis’in mezarı üzerine 13. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir bazilika olan San Francesco d’Assisi Bazilikası, ayrıca dünyanın en önemli hac yerlerinden biri olarak da bilinmektedir.

1253 yılında tamamlanmış olan yapı, İtalya‘nın en eski gotik kilisesidir. 1997 yılındaki depremde büyük hasar olmuş olan bazilika, 1999 yılına kadar açılmamış.

Bazilika teknik olarak iki kiliseden oluşuyor. Alt kısım, Geç Romanesk tonozlu ve üst kısmı ile aynı kat planına sahip, ancak yükselen dikey Gotik çizgiler ile alt kısımdan ayrılmaktadır.

Her iki kilisede de, birbirinden etkileyi freskleri görebiliyorsunuz. Fresklerin tarihi ise 13. ve 14. yüzyıla dayanmaktadır.

San Francesco d'Assisi Bazilikası
San Francesco d’Assisi Bazilikası

Alttaki kilisede bulunan şapelde, Giotto ve Simone Martini tarafından tasarlanmış St. Francis’in hayatından sahneleri görebiliyorsunuz. Üst kilisenin korosunda ve transeptslerde Cimabue tarafından yapılmış olan freskler vardır ve nefte, St.Francis’in hayatından Giotto ve öğrencilerine atfedilen 28 sahne yer almaktadır. Her iki kilise de, birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapar. Zamanınız varsa, ikisini de detaylı bir şekilde inceleyin.

Ayrıca, mezar odasında bir taş lahit bulunuyor. Birçok azizin kalıntılarını içeren bu lahitte, turistler arasında oldukça popülerdir.

2.Santa Maria degli Angeli Bazilikası

Santa Maria degli Angeli Bazilikası
Santa Maria degli Angeli Bazilikası

Santa Maria degli Angeli Bazilikası, Meleklerin Aziz Meryem Bazilikası olarak da bilinen ve Assisi’nin en önemli yapılarından bir diğeridir. Yine İtalya’nın genelinde ünlü olan bu bazilika, da bu kenti ziyaret etmedeki önemli nedenlerdendir.

Santa Maria degli Angeli Bazilikası, Assisi şehir merkezinin 4 km batısında bulunuyor. 1569-1630 yılları arasında inşa edilmiş olan bu bazilika, 1832 depreminde büyük hasar alıyor. Bu depremden sonra Nef ve koro yeniden inşa ediliyor. Son olarak, 1925-1928 yılları arasında yeni bir cephe eklenerek günümüzdeki görkemli haline kavuşmuş.

Bazilikanın doğu tarafında, azizlerin kefaret eyleminden bu yana güllerin dikenli olduğuna inanılan küçük bir bahçe de bulunmaktadır. Assisi’de mutlaka görülmesi gereken önemli yerler arasında bulunan bu bazilikayı da listenize eklediğinizden emin olun.

3.Cathedral of San Rufino (Assisi Katedrali)

Assisi Katedrali
Assisi Katedrali

Assisi Katedrali olarak da bilinen ”Cathedral of San Rufino” kentteki bir diğer tarihi yapılardan.

Bu katedrali diğer dini yapılardan ayıran özelliği ise, erken Orta çağ taş oymacılığının harika örneklerine sahip oluşudur. Tarihi 12. yüzyıla kadar giden Assisi Katedrali de, görkemli dış mimarisi ve zengin bir şekilde dekore edilmiş iç mekanıyla hayranlık uyandıran yapılardan.

Kilise bodrumu, katedralde en dikkat çeken noktalardan. Günümüzde bu bodrumda, üç koridor ve apsisi olan, mermerle oyulmuş olağanüstü bir üçüncü yüzyıl Roma lahitini görebilirsiniz.

Cathedral of San Rufino
Cathedral of San Rufino

Katedralin bir de küçük müzesi bulunuyor. Ve kesinlikle olağanüstü eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan, çok panelli Tesbih Madonna tuvali Lorenzo Doni tarafından 1581 yılında boyanmış. Diğer eserlerden, Mesih’in hikayesini anlatan 13. yüzyıl freskleri, 1462’den güzel bir San Rufino polipisi ve ikinci yüzyıl Roma lahitleri ile birlikte Jacopo della Quercia ve Filippo Lippi’nin resimleridir.

4.Saint Clare Bazilikası (Basilica di Santa Chiara)

Saint Clare Bazilikası
Saint Clare Bazilikası

Saint Clare Bazilikası, iki tarafta da kemerler ile destekleniyor ve taştan yapılmış pembe ve beyaz çizgilerle dekore edilmiş güzel bir mimariye sahiptir.

Tek nef ve iki küçük şapel ile kilisenin yapısı temeldir ve arkasında bir çan kulesi yükselmektedir.

Saint Clare Bazilikası
Saint Clare Bazilikası

Yüksek sunağın altında 1253 yılında ölen St. Clare’in mezarını da görebiliyorsunuz. Bazilikanın içerisinde freskler ise, çeşitli sanatçılar tarafından yapılmış ”St Clare”nin hayatından bölümler içermektedir.

Kilisenin hemen önündeki meydandan da vadi boyunca eşsiz bir manzara seyredebilirsiniz.

5.Rocca Maggiore

Rocca Maggiore - Assisi Gezilecek Yerler
Rocca Maggiore

Şehrin yukarısında eşsiz bir konumda bulunan ”Rocca Maggiore” savunma kalesi olarak yapılmış ve tarihi 1174 yılına kadar dayanmakta. Fakat 1365 yılında yeniden inşa edilerek son halini almıştır.

Başlangıçta şehir surları boyunca inşa edilmiş birkaç kaleden biri olan Rocca Maggiore, Cardinal Albornoz tarafından inşa edilmiştir. Kale, keşfedilmeye değer güzel bir yapıdır. Mimari teknikleri ve sunduğu eşsiz manzarasıyla, sizi hayal kırıklığına uğratmayacak güzel bir yer.

Son olarak, kalenin kulesine çıkıp çok daha iyi bir manzarayı seyredebileceğinizi de unutmayın. Rocca Maggiore, biraz şehir merkezi dışında yer alıyor olsa da, çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz, kalenin konumu için tıklayabilirsiniz.

6.Piazza del Comune

Piazza del Comune
Piazza del Comune

Piazza del Comune, Assisi’nin kalbinin attığı meydandır. Burası, şehirdeki önemli tarihi yerleri ve birbirinden güzel cazibe merkezlerini bir arada görebileceğiniz yerdir.

Şehrin bu ana meydanının bir tarafında yine kaçırılmaması gereken yapılardan biri olan ”Minerva Tapınağı” diğer tarafında ise, 47 metre uzunluğundaki ”Torre Del Popolo” adlı kule bulunmaktadır.

Meydanın ucundaki taş aslanlı çeşmeyi görmeyi, meydan yakınlarındaki birbirinden güzel restoranlara ve kafelere de göz atmayı unutmayın. Bu meydan çevresi, kentte yeme içme için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

7.Chiesa Nuova Kilisesi

Chiesa Nuova Kilisesi
Chiesa Nuova Kilisesi

Tarihi 1615 yılına kadar giden Chiesa Nuova, St.Francis’in doğum yeri olduğu düşünülen yere dikilmiş oldukça güzel bir kilisedir. Kentteki diğer popüler dini yapılara nazaran biraz daha az turistik olsa da, zamanınız varsa bu kilisenin mimarisine ve içerisine de göz atın.

Chiesa Nuova Kilisesi, Cesare Sermei ve Giacomo Giorgetti gibi ünlü isimlerin 17. yüzyıl reskleriyle dekore edilmiş. Kilisenin hemen bitişinde bulunan manastırın içerisinde de bir de müze bulunmaktadır. Çok etkileyici bir müze olmasa da, bi 5-10 dakikalığına göz atabileceğiniz yerdir.

8.Santuario San Damiano

Santuario San Damiano
Santuario San Damiano – Foto kaynak ; Flickr.com

St. Francis tarafından kurulan San Damiano’nun küçük manastırı, Santuario San Damiano, kent merkezinin biraz dışında bulunuyor.

Kiliseyi, Eusebio di San Giorgio’nun 16. yüzyılın başlarında freskleri olan manastırı, ve manastır bahçelerini ziyaret edebiliyorsunuz.

San Damiano, aslında bir kompleks. Yani, kilise, manastır ve bahçelerden oluşan bir komplekstir. Ve burası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasıyla ünlüdür.

9.Eremo delle Carceri

Eremo delle Carceri
Eremo delle Carceri – assisiofm.it

Assisi’nin merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan ”Eremo delle Carceri” Assisi’de görülecek en önemli yerlerden bir tanesidir.

Monte Subasio üzerinde yer alan bir orman geçidinde bulunan bu katolik kilise, deniz seviyesindeden 791 metre yükseklikte bulunmaktadır. Güzel de bir manzaraya ev sahipliği yapan bu tarihi yapıya da göz atmayı unutmayın.

Assisi Nasıl Gezilir ?

Assisi Nasıl Gezilir ?
Assisi Nasıl Gezilir ?

Assisi’yi, Floransa veya Roma’dan günübirlik turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Bazı sitelerde Venedik‘ten de buraya kadar günübirlik turlar ile gelinebileceği söylense de, böyle bir çılgınlığa sanırız gerek yoktur. Zaten git gel toplamda 10 saate yakın sürecektir. Bu yüzden, Venedik’te Assisi’yi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en azından 1 gece burada konaklayın deriz.

Assisi’ye bireysel olarak ulaşmış olsanız dahi, burada şehrin ana meydanı yakınlarında tur firmalarını bulabilirsiniz. Yarım günlük turlar ile Assisi’nin önde gelen turistik ve tarihi noktalarını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bireysel olarak kenti gezmeyi planlıyorsanız ve burada konaklamayı düşünmüyorsanız, mutlaka sabahın erken saatlerinde kente gidin.

Assisi Gezi Rehberi
Assisi

Assisi Nerede ?

Assisi, İtalya haritasında tam merkezde bulunur. Bu yüzden de, Napoli gibi birçok şehirlere yakın bir konumda yer almaktadır. Ayrıca, Napoli’yi de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, günübirlik turlar ile bu şehirden Assisi’yi de ziyaret edebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...