Astronomik Saat Kulesi, Prag

Astronomik Saat Kulesi, Prag eski kent meydanı‘nda bulunan, 600 yıldan beri kentin en büyük hazinelerinden biri olarak kabul edilen, turistlerin Prag’da en çok görmek istedikleri ve en çok zaman geçirdiği yapılardan biridir. Kule hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da, kule hakkında birçok efsane bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise, kulenin 1410 yılında Master Hanus tarafından inşa edilmiş olmasıdır.

Prag Meclisi, bu saate öylesine hayran kalmıştı ki Hanus’un benzer bir saati başka Avrupa Ülkelerde yapmasından korkuyordu. Bu yüzden, bir akşam, Meclis Hanus’un kör olmasını sağlamış ve endişelerinin yok olmasını sağlamış ve böylece harika saatin sadece Prag’da olması ve kalması sağlanmıştır.

Rehberlere ve Prag halkının büyük bir çoğunluğuna göre, bu efsane doğrudur. Daha doğrusu, artık onlarda kabul etmek zorunda kalmış,diyebilirim. Ancak, bu Astronomik Saat hakkında daha birçok efsane duymak, gayet mümkün.

Astronomik Saat Kulesi Hakkında Bilgiler

Üzerinde gök cisimlerini görebileceğiniz bu Astronomik Saat, her saat başı farklı figürler sunmaktadır. Genci yaşlısı yaz kış demeden bu saatin önünde o muhteşem anı beklemektedirler. Uzaktan bakıldığında sıradan bir saat gibi duruyor olsa da, saat başı o değişim anını yakaladığınız zaman gerçekten hoşunuza gidebileceğini düşünüyorum.

Saat üzerinde bulunan 12 saat dilimi 12 burcun sembolleri ile gösterilmekte ve burca inananların vazgeçilmez yerlerinden biridir. Saatte bulunan figürler ise, Mandolin çalan Osmanlı,iskelet, altın kesesi tutan yahudi ve elinde ayna tutan model. Her saat başı farklı figürler ortaya çıkmaktadır.

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Astronomik Saat Kulesi,Prag
Saatin solunda bulunan pencereden her saat farklı figürler çıkmaktadır.

Eski Kent Meydanı’nda yer alan bu Astronomik Saat Kulesi, Prag gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli turistik yerlerden biridir. Saate ulaşım oldukça basittir. Öncelikle saatin bulunduğu Eski Kent Meydanı (Old Town Square)’na gelmeniz gerekmekte. Bunun için 17,18 ve 53 nolu tramvayları kullanarak Staromestske Radnice veya Staromestske Namesti durağına ulaşmanız yeterli olacaktır. Ayrıca, 133 nolu otobüs ile de, meydana ulaşabilirsiniz.

Astronomik Saat Kulesi, Prag’ın en popüler yerlerinden olan, Dans Eden Ev, Karl Köprüsü ve Prag Kalesi gibi turistik yerlere 10-15 dakika yürüme mesafesindedir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...