Atina Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Atina Gezilecek Yerler
Atina Gezilecek Yerler

Tapınakları, heykelleri, müzeleri ve daha birçok turistik yerleri ile Atina gezilecek yerler ve yapılacaklar birkaç yerle sınırlı değil. Zengin tarihi, alışveriş seçenekleri, leziz yemekleri ve süper canlı gece hayatı ile Atina ziyaretçilerine muhteşem bir deneyim sunuyor.

Yunanistan, daha çok adaları ile ünlü bir ülke olsa da, başkent Atina’da kültür seyahati yapmak isteyenlerin gezginlerin en çok tercih ettiği güzel destinasyonlardan. Aşağıdaki liste hem Atina’da 1 gün hem de 1 hafta konaklamak isteyenler için. Bu yüzden listeden zamanınıza göre tercih yapabilirsiniz.

Atina’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce bu şehirde nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Güzel bir bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Atina’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Atina’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Bir de Booking.com’da Atina otelleri için birçok fırsat indirimleri bulunmakta. Bu indirimlere de göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Atina Gezilecek Yerler Listesi 

Atina’da gezilecek ve görülecek birçok yer bulunduğu gibi yapılacak şeyler de bir o kadar fazladır. Listede yer alan 25 yer arasında kendinize özel güzel bir liste yapabilirsiniz.

1.Her Turist Gibi Akropolis’e Çıkın

Şüphesiz Atina’da görülecek en güzel yerler arasında olan Akropolis, süper popülerliği sayesinde aşırı kalabalık olabilmekte. Cruise gemi yolcularının ilk olarak görmek istedikleri yerlerden biri olduğu için Akropolis’e  ne zaman gideceğinize iyi karar verin. Ziyaret saatleri sabah 8.00’dan sonra başlıyor. Cruise gemi yolcuları da 10’da burada oluyor. Eğer 8 ile 10 arasında burayı aradan çıkarabilirseniz, çok daha sakin bir Akropolis gezisi yapabilirsiniz.

Tarihi 5. yüzyıla kadar uzanan Akropolis’i ziyaret etmenin en mantıklı yolu kombineli seçenekleri tercih etmek olacaktır. Bu kombineli biletler ile Akropolis’i, Atina Antik Agorası’nı, Kerameikos Arkeoloji Müzesi’ni, Antik Agora Müzesi’ni ve birkaç yeri daha bu kombineli biletler ile ziyaret edebiliyorsunuz. Yok sadece Akropolis’i ziyaret etmek istiyorsanız da ortalama 25-30£’yu giriş ücreti için ödüyorsunuz.

Akropolis’e giriş ücretleri nisan-eylül ayları arasında yüksek diğer aylarda düşük oluyor. Tabi turist trafiği de bu aylar arasında süper yoğun olmakta. Özellikle Cruise gemilerinin limana yanaştığı zamanlar.

Akropolis’e yakın ve Akropolis manzaralı bir otel düşünürseniz Akropolis Select adlı 3 yıldızlı otele mutlaka göz atın derim. Hem fiyat ve konum bakımından hem de Akropolis manzarasından dolayı bu tesisi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bunun dışında, Akropolis’e yürüme mesafesinde olan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Akropolis Müzesi’ni Görün

Akropolis’ten çıkarılmış 3 binden fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, Yunanistan’daki en önemli ve en ünlü müzelerden biri. Müzenin en güzel yeri ise, Akropolis manzarası olan Restaurantı’dır. Fiyatlar biraz pahalı olsa da, izleyeceğiniz manzaraya değecektir.

Mimar Bernard Tschumi tarafından inşa edilmiş olan bu müze 3 katlı. Erectheion ve Nike tapınağından çıkarılmış olan heykelleri de bu müzede görebiliyorsunuz. Bunun yanında Parthenon tarihini en iyi şekilde açıklayan bir gösterim yeri bulunuyor. Yani tam anlamıyla bir sanat-tarih cümbüşü. Birbirinden güzel ve kaliteleri eserlere ev sahipliği yapan bu müzeyi de Atina gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

3.Hadrian’s Kütüphanesi’ni Görün

M.S 132 yılına kadar dayanan tarihi ile eşsiz bir tarihi eser olan Hadrian’s Kütüphanesi, günümüzde bir kütüphane değil. Kalıntılardan ibaret olan bu yapıyı da birçok turistin yaptığı gibi Atina’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Monastiraki bölgesinde bulunan bu kütüphaneden kalan pek fazla bir şey olmasa da yine de görülmeye değer diyebilirim. Kütüphanenin bulunduğu bu kalıntılar Akropolis’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden kaçırmayın derim.

Hadrian’s Kütüphanesi’nin bulunduğu bölge Atina’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olduğu gibi, en güzel konuma sahip bölgelerden biri. Eğer bu bölge yakınlarında konaklayacak olursanız, Atina gezilecek yerler listenizde kesinlikle olması 4-5 yere yürüme mesafesinde olursunuz. Bu bölgede bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

4.Adalar Yerine Edem Plajı’na Gidin

Tabi Yunan adalarındaki plajlar gibi süper popüler olmasa da, Atina’da az bilinen yerlerden olan Edem Plajı da rahatlayıp denize girebileceğiniz güzel yerlerden. Zaten adalar gitmiyorsanız, bu plaj size fazlasıyla yetecektir.

Edem Plajı’na havlunuzu alıp tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Eğer Yunan adalarını da görme gibi bir planınız varsa bu plajı es geçebilirsiniz. Yok sadece Atina için geldiyseniz, bu plaja mutlaka göz atın derim.

5.Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne Bir Göz Atın

Yunanistan’daki en büyük müzelerden biri olan Ulusal Arkeoloji Müzesi 20 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor. Tarih öncesinden geç antik çağa kadar birçok eseri burada görebiliyorsunuz.

6.Monastiraki Bölgesinde Hediyelik Bir Şeyler Alın

Akropolis’in hemen alt tarafında kalan bu bölgede birbirinden güzel hediyelik eşya satan mağazaları bulabilirsiniz. Bunun yanında bu bölgede de tarihi birkaç yeri de görmek mümkün. Bölge genel olarak popüler. Özellikle konaklama konusunda bu bölgeyi tercih eden birçok turistin olduğunu söyleyebiliriz.

Monastiraki bölgesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

7.Philoppaou Tepesi’ne Çıkın

Akropolis’in muhteşem manzarasına sahip bu parkta el yapımı kaldırımlar ile popüler. Sırf manzarası için gidilebilecek bu parkta birçok heykelleri de görebilirsiniz. Daha çok heykel severlere hitap eden bu tepeyi de Atina gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

8.Sokak Sanatı Turuna Katılın

Atina’da yapılacak en güzel şeylerden biri de sokak sanatı turuna katılmak olacaktır. Birçok turistin severek katıldığı bu turlar biraz pahalı. Yaklaşık 50$’a bu turlara katılabiliyorsunuz ve tur toplamda 3 saat sürüyor. Sanat adına Atina sokaklarında bulunan hemen hemen her şeyi görebiliyorsunuz. Tabi bunu kendi başınıza yapacak olursanız da, en fazla 20$ gibi bir ücret ödüyorsunuz. Yani göreceğiniz yerlerin bazıları ücrete tabi.

9.Plaka Bölgesinde Alışveriş Yapın

Atina’da görülmeye değer en güzel yerlerden biri olan Plaka Bölgesi, daha çok alışveriş için tercih ediliyor olsa da, sırf bölgeyi görmeye bile değecektir. Trafiğe kapalı olan bu bölge Akropolis’in alt kısmında kalıyor. Tabi bölgenin bazı yerleri trafiğe açık fakat size lazım olan bölgeler trafiğe kapalı olan yerler. Buralarda dilediğiniz tarzda hediyelik eşyaları ve butik mağazaları bulabilirsiniz.

10.Nöbet Değişimini İzleyin

Parlament binası yakınlarında nöbet tutan askerlerin nöbet değişimini izlemek istiyorsanız, Pazar günü Atina’da olmanız gerekiyor. Nöbet değişimi için sabah 11:00’dan önce orada olursanız, tam 11’de yapılan nöbet değişimini ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

11.Little Kook

Neden bu kadar popüler olduğunu bir türlü anlayamadığım bir mekan. Kahve için güzel bir nokta. Fakat adamlar her ay farklı tarzda dış mekan süslemeleri ile turistlerin ilgisini kazanmayı başarıyor. Kahve fiyatları da oldukça uygun. Atina’ya kadar gelmişken göz atmaya değer diyebiliriz.

12.Sintagma Meydanı

Anayasa Meydanı olarak da bilinen bu mermer meydan, Atina’nın en çok insan trafiğine sahip yerlerinden biri. Birçok turistik noktaya ve merkezdeki yerlere bu meydandan ister toplu taşıma araçları ile isterseniz de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Meydanın doğusunda Yunan Parlamentosu bulunuyor. Ayrıca bu meydandan Milli Park’a giriş yapmak da oldukça kolay.

13.Lycabettus Tepesi

Yine Atina’nın eşsiz manzarasına sahip yerlerden biri olan Lycabettus Tepesi, 300 metre yükseliği ile turistlerin en uğrak yerlerinden biri. Tepeye çıkmak için en güzel yol ise, Kolonoki bölgesinden Füniküleri kullanmak olacaktır. Yürüyerek de çıkılabiliyor fakat en rahat ve eğlenceli yolu fünikülerdir.

14.Antik Agora

Atina’da gezilecek yerler arasında en popüler yerlerden bir diğeri de Antik Agora’dır. Akropolis’in kuzeybatısında yer alan bu yer Eski Atina olarak da biliniyor. Bir açık hava müzesi olan Antik Agora’yı da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

15.Zeus Tapınağı

Atina’da en güzel ve en popüler tapınaklardan biri olan Zeus Tapınağı, yapımına m.ö 6.yüzyılda başlanmış ve antik dünyanın en büyük tapınağıdır. Günümüze kalan sütunları ise görülmeye değer güzel tarihi yapılardan.

16.Panathinaiko Stadyumu

Tamamen beyaz mermer yapılmış olan bu stadyum Milli Park’ın yakınında yer almaktadır. 1896’daki ilk olimpiyat oyunlarına, 1906 ara olimpiyatlarına ve 2004 yaz olimpiyatlarında okçuluk müsabakalarına ve maraton finaline ev sahipliği yapmış bu stadyumu kaçırmayın.

17.Ermou Caddesi

Atina’nın en fazla insan trafiğine sahip yerlerinden biri olan Ermou Caddesi, bir nevi İstanbul’un İstiklal Caddesi diyebiliriz. Modern tarzda kafe ve restoranları fazlasıyla bulabileceğiniz bu cadde, trafiğe kapalı. Bu yüzden de rahat rahat alışveriş yapabilir cadde boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.

18.Milli Park

Yemyeşil alanı ve eşsiz büyüklükteki palmiye ağaçları ile popüler olan bu park, Atina gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden. Küçük hayvanat bahçesi birbirinden güzel ağaçları ve çiçekleriyle nefes alabileceğiniz güzel yerlerden.

Atina’da gezilecek yerler listenizi hazırladıktan sonra hala şehirde nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa Atina’nın en iyi konuk değerlendirme puanına ve en iyi konumuna sahip otellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Atina gezilecek yerler listesine birkaç yeri daha eklemek pekala mümkün. Fakat hem seyahat süresi bakımından hem de popüler yerler bakımından önde olan bu liste sanırım 2-3 veya 3-4 günlük bir Atina gezisi için yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here