Atina Gezi Rehberi

Atina, tapınakları, heykelleri, müzeleri ve daha birçok görülmeye değer önemli noktaları ve zengin tarihi, alışveriş seçenekleri, leziz yemekleri ve canlı gece hayatı ile eşsiz bir deneyim sunan şehirlerden.

Yunanistan, daha çok adaları ile ünlü bir ülke olsa da, başkent Atina da kültür seyahati yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan. Ayrıca adalara kolay ulaşım ağı olmasından dolayı da, çoğu zaman turistlerin bir üs olarak tercih ettiği şehirlerden.

Şehirdeki gezip görülecek yerlere geçmeden önce bu şehirde nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Güzel bir bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Atina’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Atina’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Gelelim Atina gezilecek yerler listemizdeki en ünlü 17 noktaya ;

1.Atina Akropolisi

Atina Akropolisi
Atina Akropolisi

Antik Atina’nın ihtişamını hatırlatan Akropolis, antik kentin merkeziydi ve korunan tepenin bulunduğu yerde bir kale olarak uzun yıllar boyunca işlev görmüş.

Buradaki en sembolik yapı şüphesiz M.Ö. 447’den M.Ö. 338’e tarihlenen Parthenon’dur. Etkileyici heykel detayları ve Dor sütunlarının sıralanmış görüntüsü ile güzel bir görüntüye sahiptir.

Akropolis’in diğer kalıntıları ise, girişte bulunan Athena Nike Tapınağı ve Erechtheion’u içermektedir. Erechtheion, MÖ 421 ile 395 yılları arasında inşa edilmiş bir antik kutsal alan olarak bilinir ve en büyük özelliği ise Dorik sütunlar yerine heykellerin sundurulmuş olmasıdır.

Cruise gemi yolcularının ilk olarak görmek istedikleri yerlerden biri olduğu için Akropolis’e ne zaman gideceğinize iyi karar verin. Ziyaret saatleri sabah 8.00’dan sonra başlıyor. Cruise gemi yolcuları da 10’da burada oluyor. Eğer 8 ile 10 arasında burayı aradan çıkarabilirseniz, çok daha sakin bir Akropolis gezisi yapabilirsiniz.

Tarihi 5. yüzyıla kadar uzanan Akropolis’i ziyaret etmenin en mantıklı yolu kombineli seçenekleri tercih etmek olacaktır. Bu kombineli biletler ile Akropolis’i, Atina Antik Agorası’nı, Kerameikos Arkeoloji Müzesi’ni, Antik Agora Müzesi’ni ve birkaç yeri daha ziyaret edebiliyorsunuz. Yok sadece Akropolis’i ziyaret etmek istiyorsanız da ortalama 25-30£’yu giriş ücreti için ödüyorsunuz.

Akropolis’e giriş ücretleri nisan-eylül ayları arasında yüksek diğer aylarda düşük oluyor. Tabi turist trafiği de bu aylar arasında süper yoğun olmakta. Özellikle Cruise gemilerinin limana yanaştığı zamanlarda.

2.Akropolis Müzesi

Atina Akropolis Müzesi
Akropolis Müzesi

Akropolis’ten çıkarılmış 3 binden fazla esere ev sahipliği yapan Akropolis Müzesi, Yunanistan’daki en önemli ve en ünlü müzelerden biri olarak bilinmektedir. Müzenin en güzel yeri ise, Akropolis manzarası olan Restaurantı’dır. Fiyatlar biraz pahalı olsa da, göreceğiniz manzara muhteşem.

Parthenon’un sürekli manzarasını sunmak için güzel bir şekilde yönlendirilmiş olan müze, antik kalıntılar üzerine inşa edilmiştir ve zemin katın çoğunda aşağıdaki temelleri gösteren cam paneller ve açık alanlar bulunmaktadır.

Akropolis Müzesi
Akropolis Müzesi

Mimar Bernard Tschumi tarafından inşa edilmiş olan bu müze 3 katlı. Erectheion ve Nike tapınağından çıkarılmış olan heykelleri de bu müzede görebiliyorsunuz.

Bunun yanında Parthenon tarihini en iyi şekilde açıklayan bir gösterim yeri de bulunuyor. Yani tam anlamıyla bir sanat-tarih cümbüşü. Birbirinden güzel ve kaliteleri eserlere ev sahipliği yapan bu müzeyi de listenize eklemeyi unutmayın.

3.Hadrianus Kütüphanesi

Atina Hadrianus Kütüphanesi
Hadrianus Kütüphanesi

M.S 132 yılına kadar dayanan tarihi ile eşsiz bir eser olan Hadrian/Hadrianus Kütüphanesi, günümüzde kalıntılardan ibarettir.

Hadrian, sadece bir kütüphane değil ayrıca müzik ve konferans salonları da varmış. Tipik bir Roma forumu olarak düzenlenmiş ve avlunun ortasındaki havuz 100 sütunla sınırlandırılmıştır.

Monastiraki bölgesinde bulunan bu kütüphaneden kalan pek fazla bir şey olmasa da yine de görülmeye değer diyebilirim. Kütüphanenin bulunduğu bu kalıntılar Akropolis’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Kütüphanenin kalıntılarını haritada görmek için tıklayabilirsiniz.

4.Edem Plajı

Edem Plajı
Edem Plajı – greece-is.com

Tabi Yunan adalarındaki plajlar gibi süper popüler olmasa da, Atina’da az bilinen yerlerden olan Edem Plajı da rahatlayıp denize girebileceğiniz güzel yerlerden. Zaten adalara gitmiyorsanız, bu plaj size fazlasıyla yetecektir.

Edem Plajı’na havlunuzu alıp tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Eğer Yunan adalarını da görme gibi bir planınız varsa bu plajı es geçebilirsiniz. Yok sadece Atina için geldiyseniz, bu plaja mutlaka göz atın deriz.

5.Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi
Ulusal Arkeoloji Müzesi

Yunanistan’daki en büyük müzelerden biri olan Ulusal Arkeoloji Müzesi 20 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor. Tarih öncesinden geç antik çağa kadar birçok eseri burada görebiliyorsunuz.

Tarihi 19. yüzyıla kadar giden Ulusal Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük antik müzelerinden biridir. Neoklasik mimariye sahip bir binada yer alan bu müze, 8 bin metrekarelik sergi alanına sahip.

Tarih öncesi dönemi koleksiyonu, Neolitik, Kiklad ve Miken dönemlerinden ve Thera’daki tarih öncesi yerleşimden bulgular sunmakta.

Heykel koleksiyonu ise, MÖ 6. yüzyıldan MÖ 5. yüzyıla kadar antik Yunan heykellerine ev sahipliği yapmaktadır.

Vazo ve Dekoratif Obje Koleksiyonu’nda ise, MÖ 11. yy’dan klasik Roma dönemine kadar antik Yunan çanak çömleklerini görebiliyorsunuz.

Stathatos Koleksiyonu, çok çeşitli tarihsel dönemlere ait küçük objelere sahip olmasıyla ünlüdür. Metalurji Koleksiyonunda metallerden yapılmış zarif küçük heykeller ve figürinler sergilenmektedir.

Arkeoloji adına aklınıza gelebilecek birçok eseri görebileceğiniz bu müze, ”Patission Street” adı verilen Atina’nın en büyük caddelerinden birinde bulunuyor. Şehir merkezinden müzeye ulaşım da oldukça kolay. Müzeyi haritada görmek için tıklayın.

6.Monastiraki

Monastiraki
Monastiraki Meydanı ve Bölgesi

Atina’nın en ünlü yerlerinden biri olan Monastiraki, ”Flea Market” yani Bit Pazarı ile daha çok turistlerin ilgisini çekmektedir. Takı ve biblolardan kıyafetlere ve günlük eşyalara kadar her şeyi satan dükkanlarla kaplı dar sokaklar, bu bölgede görebileceğiniz en fazla şeydir.

Atina’da dolaşmak, alışveriş için birkaç yere bakmak ve yerel halk ile iç içe olmak istiyorsanız, Monastiraki’ye mutlaka bir göz atın. Güzel atmosferi, kafeleri ve birbirinden güzel restoranları da bulabileceğiniz bu bölgeyi seveceksiniz.

Atina’nın en lüks bölgelerinden biri olan ”Plaka”ya nazaran Monastiraki çok daha uygun restoranlara ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Burası, Yunan yemekleri için tercih edebileceğiniz birçok restorana ev sahipliği yapar ve şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha uygundur. Yani ucuza yeme içme için güzel bir yer arıyorsanız, aradığınızı Monastiraki’de bulabilirsiniz.

Monastiraki Meydanı ise, eski ve yeni binaların karışımı ile çevrili olan güzel ve açık bir alandır. Bölgenin, hatta şehrin kalbinin attığı noktalardan biri olarak da bilinir. Bu meydan, şehirdeki önemli noktalara ulaşım konusunda da oldukça merkezi bir konuma sahiptir. Akropolis’e ve Hadrian (Hadrianus) Kütüphanesi’ne de buradan kısa bir yürüyüş ile ulaşabiliyorsunuz. Monastiraki Meydanı’nı haritada görmek için tıklayın.

Akropolis’in hemen alt tarafında kalan bu bölgede birbirinden güzel hediyelik eşya satan mağazaları bulabilirsiniz. Bunun yanında bu bölgede de tarihi birkaç yeri de görmek mümkün. Bu bölge, turistler arasında bütçeli bir konaklama yeri olarak da bilinmektedir. Bu yüzden, henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

7.Filopappou Tepesi

Filopappou Tepesi
Filopappou Tepesi

Muses Tepesi olarak da adlandırılan Filopappou Tepesi, daha çok gün batımı yürüyüşleri için tercih edilen noktalardan biridir. Birbirinden güzel şehir manzaralarısına ev sahipliği yapan tepe, fotoğrafçıların favorileri arasındadır. Ayrıca tepenin, Akropolis’i en iyi şekilde görebileceğiniz yeri ile, güzel manzara fotoğrafları yakalayabiliyorsunuz.

Akropolis’in muhteşem manzarasına sahip bu park el yapımı kaldırımlar ile popüler. Sırf manzarası için gidilebilecek bu parkta birçok heykelleri de görebilirsiniz. Hem heykeller hem de güzel bir gün batımı manzarası arıyorsanız, Filopappou Tepesi’ne göz atmayı unutmayın.

8.Plaka

Plaka Bölgesi Atina Gezilecek Yerler
Plaka

Atina’nın en renkli ve en havalı bölgesi olarak bilinen Plaka, daha çok alışveriş için tercih ediliyor olsa da, sırf bölgenin atmosferini görmek için bu semte uğrayabilirsiniz.

Akropolis’in kuzey yamaçları ve Ermoú Caddesi arasında yer alan Plaka, büyüleyici köy ambiyansı ile turistlerin favori noktalarından biridir. Bölgede hemen hemen her şey pahalıdır. Restoranlar, kafeler, oteller, marketler. Fakat bir şey yemek veya içmek için değil de, bölgenin doğal güzelliğini keşfetmek için Plaka’yı dolaşın.

Dar yaya caddeleri, küçük meydanları, şirin kafeleri ve birbirinden güzel tarihi evleriyle severek gezeceğiniz bu semtte, Metamórfosis ve Kapnikaréa Kilisesi gibi tarihi yapıları da görebiliyorsunuz.

Yaz aylarında çiçekli begonvillerle süslenmiş 19. yüzyıl cepheleri ile renkli bir görüntüye ev sahipliği yapan bu bölge, her biri seramik, müzik aletleri, el yapımı takılardan zeytin ve baharatlarla yığılmış özel yiyecek dükkanlarına kadar aile işletmesi dükkanlarıyla doludur.

Plaka Alışveriş Caddesi
Plaka’da bulunan Alışveriş Caddesi

Trafiğe kapalı olan bu bölge Akropolis’in alt kısmında kalıyor. Tabi bölgenin bazı yerleri trafiğe açık fakat size lazım olan bölgeler trafiğe kapalı olan yerlerden oluşmaktadır. Buralarda dilediğiniz tarzda hediyelik eşyaları ve butik mağazaları da bulabiliyorsunuz.

Son olarak Plaka bölgesi, şehirde gece hayatı için de tercih edilebilecek bölgelerden biri olarak bilinir. Çok sert partiler değil de, ailece eğlenebileceğiniz mekanları ile ünlüdür. Tabi birkaç gece kulübünü de bu bölgede bulabileceğinizi unutmayın.

9.Sintagma Meydanı

Sintagma Meydanı
Sintagma Meydanı ve Parlemento Binası

Anayasa Meydanı olarak da bilinen Sintagma Meydanı, Atina’nın en çok insan trafiğine sahip yerlerinden biri. Birçok turistik noktaya ve merkezdeki yerlere bu meydandan ister toplu taşıma araçları ile isterseniz de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Sintagma Meydanı, daha çok muhafız değişimlerini izlemek için buraya gelen turistlerle dolu. Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Askerleri Syntagma Meydanı’ndaki Yunan Parlamentosu’nun önünde yıl boyunca 24 saat nöbet tutarlar. Muhafızlar pilili etekler, bacak püsküllü ve ponpon ayakkabılarla geleneksel kostümler giyiyorlar.

Muhafızların değişimi ise, her gün saat 11:00’da Meçhul Asker Anıtı’nın önünde gerçekleşmektedir. Bu anıt, ülke için savaşırken ölen anonim askerleri onurlandırıyor. Ayrıca Anıt, antik çağların savaşçı mezar stelini taklit eden mermer bir kabartmaya sahip olmasıyla da ünlüdür.

Meydanın doğusunda Yunan Parlamentosu bulunuyor. Ayrıca bu meydandan Milli Park’a giriş yapmak da oldukça kolay.

10.Lycabettus Dağı (Mount Lycabettus)

Lycabettus Dağı
Lycabettus Dağı

Yine Atina’nın eşsiz manzarasına sahip noktalardan biri olan Lycabettus Tepesi, 300 metre yükseliği ile turistlerin en uğrak yerlerinden biri. Tepeye çıkmak için en güzel yol ise, Kolonoki bölgesinden Füniküleri kullanmak olacaktır. Yürüyerek de çıkılabiliyor fakat en rahat ve eğlenceli yolu fünikülerdir.

Füniküler ile bu dağın tepesine yaklaşık yarım saatte çıkabiliyorsunuz. Yürüyerek dağa çıkan turistler de var. Fakat füniküler ile yarım saat süren yolculuk, yürüyerek çok daha uzun sürecektir.

En tepede, şehrin en güzel manzarasını seyredebileceğiniz bir yer bulunmakta. Zaten Lycabettus Dağı’na çıkmaktaki amaç da bu ; şehrin panoramik manzarasını seyretmektir.

11.Olimpos Zeus Tapınağı

Olimpos Zeus Tapınağı
Olimpos Zeus Tapınağı

Zeus’a ithafen inşa edilmiş olan Olympieion (Olimpos Zeus Tapınağı), önceden 100’den fazla mermer sütun ile desteklenmiş olmasına rağmen, günümüze kalan sadece 15 sütundur. Tabi harabelerin anıtsal varlığı, orijinal binanın büyük boyutu hakkında az çok fikir vermektedir.

Olympieion’un hemen kuzeyinde, Themistokles duvarının kalıntılarını ve antik Roma hamamlarını içeren küçük bir park da bulunmaktadır. Bu tapınak kalıntılarını ziyaret ettikten sonra, ücretsiz olarak görebileceğiniz bu parka da bir göz atın deriz.

Atina’da en güzel ve en popüler tapınaklardan biri olan Zeus Tapınağı, yapımına MÖ 6.yüzyılda başlanmış ve MS 2. yüzyılda İmparator Hadrian’ın yönetimine kadar tamamlanamamış antik dünyanın en büyük tapınağıdır. Günümüze kalan, sütunlardan ibaret olsa da, yine de görülmeye değer tarihi yapılardan.

12.Panathinaiko Stadyumu

Atina Panathinaiko Stadyumu
Panathinaiko Stadyumu

Tamamen beyaz mermerden yapılmış olan Panathinaiko Stadyumu, Milli Park’ın yakınında yer almaktadır. 1896’daki ilk olimpiyat oyunlarına, 1906 ara olimpiyatlarına ve 2004 yaz olimpiyatlarında okçuluk müsabakalarına ve maraton finaline ev sahipliği yapmış bu stadyum, Atina’daki en ünlü yerlerden biridir.

45 bin seyirci kapasitesine sahip olan bu stadyum, Herodes Atticus döneminde MÖ 335 yıllarında inşa edilmiş. 204 metre uzunluğunda parkur, koşucuların yarışlara döneceği dört çift ring ile tasarlanmış.

Bu görülen stadyum aslında orjinal değil. 1896 Olimpiyat Oyunları için yeniden inşa edilen orijinal stadyumun bir kopyasıdır.

13.Ermou Caddesi

Ermou Caddesi
Ermou Caddesi – ekathimerini.com

Atina’nın en fazla insan trafiğine sahip yerlerinden biri olan Ermou Caddesi, bir nevi İstanbul’un İstiklal Caddesi diyebiliriz.

Modern tarzda kafe ve restoranları fazlasıyla bulabileceğiniz bu cadde, trafiğe kapalı. Bu yüzden de rahat rahat alışveriş yapabilir cadde boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.

Atina’da yeme içme için de bir hayli popüler olan bu caddede, küçük kafeleri ve butikleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca konaklama için de düşünülebilecek bölgelerden birinde bulunmaktadır.

14.Ulusal Bahçe

Ulusal Bahçe
Ulusal Bahçe

Psyri ve Plaka bölgelerine oldukça yakın bir konumda bulunan Ulusal Bahçe, eskiden bir Kraliyet Bahçesiymiş.

Günümüzde şehirdeki en büyük yeşil park olarak da bilinen Ulusal Bahçe, özellikle çocuklu ailelerin favori noktalarından.

Yemyeşil alanı ve eşsiz büyüklükteki palmiye ağaçları ile popüler olan bu parkta ayrıca tavus kuşları, yırtıcı kuşlar, kurtlar ve maymunlar ile küçük bir hayvanat bahçesi ve bir botanik müzesi bulunmaktadır.

Atina Ulusal Bahçe
Ulusal Bahçe

Yunan Parlementosu’nun yanında yer alan Ulusal Bahçe, Olimpos Zeus Tapınağı’nın hemen arkasında bulunmaktadır. Yani tapınak ziyaretinizden sonra buraya yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ulusal Bahçe’nin konumu için tıklayın.

Ücretsiniz olarak görebileceğiniz bu yeşil alan, özellikle yaz aylarının sıcaklarından kaçmak için güzel bir yer. Ayrıca bahçede, Zappeion Salonu adı verilen tarihi bir yapı da bulunuyor. Bu tarihi yapı, 1870’lerde inşa edilmiştir ve etkinlikler için kullanılmaktadır. Ana girişin içinde sütunlarla kaplı etkileyici bir yuvarlak, açık hava salonu var. Bahçe ziyaretinizde göz atabileceğiniz güzel ve eski bir yapı.

15.Atina Agorası

Atina Agorası Hephaestus Tapınağı
Atina Agorası -Hephaestus Tapınağı

Antik Agora olarak da bilinen Atina Agorası, eski Atina’daki günlük yaşamın merkeziymiş.

Agora, yönetim ve ticaretin yanı sıra sivil bir karar alma grubu olan Agora tou Dimou’nun buluşma yeriydi. Atletik etkinlikler ve tiyatro gösterileri de burada yapılırmış.

Atina Agorası’nın en dikkat çeken yeri ise şüphesiz Attalos Stoası’dır. İlk olarak Kral II. Attalos tarafından inşa edilmiş, fakat 1950 yılında yeniden inşa edilen bu Stoa’nın, MÖ 399’da Sokrates’in duruşmasına sahne olduğu da söylenmektedir.

Atina Agorası - Attalos Stoası
Atina Agorası – Attalos Stoası

Bir diğer ilgi çekici yer ise, Hephaistos Tapınağı’dır. Agora Tepesi’ne giden patikayı takip ederek bu tapınağa da rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar giden bu Dor tapınağı, onu yıkımdan koruyan bir Hıristiyan kilisesine dönüşmesi sayesinde en iyi korunmuş antik Yunan tapınaklarından biri olarak bilinmektedir.

16.Bizans ve Hristiyan Müzesi

Bizans ve Hristiyan Müzesi
Bizans ve Hristiyan Müzesi’nin avlusu

Bizans ve Hristiyan Müzesi, Yunan tarihinin Bizans dönemine dair birçok bilgiyi sunmasıyla ünlüdür.

Aslen Fransa’nın Charles-François Lebrun’un karısı Duchesse de Plaisance için inşa edilmiş 19. yüzyıldan kalma bir sarayda bulunan bu müze, Bizans sanatının birbirinden değerli koleksiyonunu sergilemektedir.

Müzede, Bizans döneminden kalma dini eserlerden başka erken Hıristiyan, ortaçağ ve Bizans sonrası dönemlerden kalma eserleri de görebiliyorsunuz.

Müze içerisindeki sergide 25 binden fazla eser bulunmaktadır. Koleksiyonda heykeller, resimle, tekstil ürünleri ve mozaikler de bulunuyor.

Bizans ve Hristiyan Müzesi, 1914 yılında açılmış ve 2004 yılında olimpiyatlar için yenilenmiş.

Hıristiyanlığın Konstantin tarafından yasal hale getirildiği ve Roma iktidarının 4. yüzyılda Roma’dan Konstantinopolis’e geçtiği gibi önemli olayları da bu müzede görebiliyorsunuz.

Müze ayrıca Bizans gücünün düşüşünü ve kozmopolit nüfusa sahip Venedik kontrolündeki bölgelerin Avrupa’daki Rönesansa giden yolu nasıl hazırladığını da incelemektedir.

17.Kiklad Sanat Müzesi

Kiklad Sanat Müzesi
Kiklad Sanat Müzesi

Kiklad Sanat Müzesi, Atina’daki müzeler arasında en iyi bilinen ve turistlerin en favorileri arasındadır.

Nicholas ve Dolly Goulandris çifti 1960’lı yıllardan beri Ege’deki Kiklad Adaları’ndan dünyanın en büyük tarih öncesi sanat koleksiyonunu topladı. Bu toplanan eserler 1986 yılında açılacak olan Kiklad Sanat Müzesi’nin doldurmak için yeterliydi.

Müzede, MÖ 3. yüzyıldan 4. yüzyıla kadar 3 binden fazla eser var. Bu eserlerin büyük bir bölümü de, Kiklad, Eski Yunan ve Kıbrıs sanatından oluşmaktadır.

18.Benaki Müzesi

Benaki Müzesi
Benaki Müzesi

Atina’nın bir diğer güzel müzesi olan Benaki Müzesi, bir sanat koleksiyoncusu olarak tanınan Antonis Benakis tarafından 1930 yılında kurulmuş. Bir politikacı olan babası Emmanuel’in anısına inşa edilmiş olan bu müze, Yunan tarihi ve kültürünün neredeyse tam bir kronolojisine sahiptir.

Müze 3 kattan oluşuyor ve tarih öncesi çağlardan günümüze kadar Yunan sanatının değişimini bu 3 katta görebilirsiniz.

Müzenin zemin katı, Neolitik vazoların yanı sıra Arkaik seramikler ve figürinler ve Klasik heykellere ev sahipliği yaparken, birinci kat, geç Bizans dönemi ve Osmanlı egemenliğine dayanmaktadır ve dini simgeler ve halk kostümü örnekleri ile doludur.

En üst katta ise, 1821’den 1829’a kadar Yunan Bağımsızlık Savaşı’ndan Osmanlı İmparatorluğu’na karşı resimler, belgeler ve silahları görebiliyorsunuz.

19.Herodes Attikus Odeonu

Herodes Attikus Odeonu
Herodes Attikus Odeonu

Herodes Attikus Odeonu olarak bilinen yer, bir Roma dönemi konser salonudur.

Tiyatro, Pentelicus Dağı’ndan aynı mermer kullanılarak taş katmanlarının yeniden inşa edildiği 1950’lerde restore edilerek günümüze kadar ulaşmıştır.

Atina Akropolü’nün güneybatı yamacında yer alan müzik etkinliklerine ev sahipliği yapan bir taş tiyatro olarak da bilinen Herodes Attikus Odeonu, Atina’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

5 bin kişilik izleyici kapasitesine sahip olan odeon, günümüzde hala konserler ve tiyatrolar için kullanılmaktadır.

20.Ares Tepesi

Ares Tepesi
Ares Tepesi

Akropolün hemen kuzeybatısındaki çam ağaçları ve servi ağaçlarının arasında bulunan Ares Tepesi de, şehirdeki güzel manzara noktalarından biridir.

Kaygan mermer basamaklara dikkat ederek tepeye çıktıktan sonra, Pire Limanı, Akropolis ve Atina Kuzey mahallelerini çok iyi bir şekilde görebiliyorsunuz. Tepenin bulunduğu yer, çok düz bir yer olmadığından dolayı da, yaz aylarında terliklerle dolaşıyorsanız, ayakkabılarınızı da yanınıza aldığınızdan emin olun.

Burada görebileceğiniz tek şey manzaradır. Yani tarihi bir yapıyı, anıtı veya heykeli burada bulamazsınız. Sadece şehrin önde gelen yapılarının manzarasını izlemek için göz atabileceğiniz noktalardan.

21.Dionysos Tiyatrosu

Dionysos Tiyatrosu - Atina'da Gezilecek Yerler
Dionysos Tiyatrosu

Akropolis’in kayalık güney yamacına oyulmuş olan Dionysos Tiyatrosu, şimdiye kadar yapılan ilk tiyatro olarak bilinmekte. Avrupa Tiyatrosu, 6. yüzyılda gösteriler için kullanılmış olan Dionysos’ta doğmuş olması bakımından da önemlidir.

Doğanın ve doğurganlık tanrısı olan Dionysus’un tapınaklarına bitişik yapılmış olan tiyatro, alayı ve kurbanla birlikte tanrının yıllık bahar festivalini oluşturan dramatik performanslar için de kullanılmış.

MÖ 5. yüzyılda tiyatro, Sophocles, Euripides, Aeschylus ve Aristophanes oyunlarının ilk kez yapıldığı yarışmaların yeri olarak da hizmet etmiş.

4. yüzyıldan sonra çürümeye terkedilmiş olan Dionysos Tiyatrosu, 1765 yılında yeniden keşfedilmiş. Günümüzde tiyatro etrafında ara ara kazılar da devam ediyor.

22.Psyri

Psyri
Psyri

Psyri (Psiri), Atina’nın gece hayatına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bir bölgedir. Turistlerin favori bölgelerinden biri olarak bilinen Psyri, sabahlara kadar eğlenmeyi planlayan ve ailesiyle akşam saatlerinde bir barda güzel vakit geçirmek isteyen her turistin tercih edebileceği bir yerdir.

Plaka, daha çok alışveriş için tercih edilirken Psyri de gece hayatı için tercih edilmektedir. İki semt arasındaki en büyük fark da budur. Tabi Plaka’nın daha pahalı bir semt olduğunu da unutmamak gerek.

Her zevke uygun sonsuz müzik tavernaları, barlar, restoranlar, kafeler ve gece kulüpleri ile dolu Psyri, Atina’nın en hareketli semtlerinden. Plaka veya diğer semtler kadar pahalı olmasa da, yine de akşam saatlerinde fiyatlar biraz daha pahalı olabilmektedir. Özellikle hafta sonları gece kulüplerinin birçoğu giriş ücretine tabidir. Her şekilde de listenize ekleyebileceğiniz güzel bir yerdir.

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan sonra, Santorini, Mykonos ve Girit Adası adlı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...