Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Odunpazarı Bölgesinde bulunan, Lületaşı’nın yeniden tüm dünyaya tanıtımı ve pazarlanması  için Odunpazarı Belediyesi tarafından 2006 yılında açılmış bir çarşı. Çarşının iki girişi bulunmakta, biri Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ne giden tarafta, diğeri ise tarihi Odunpazarı Evleri arasında bulunmakta.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Benim gittiğimde çarşı oldukça sakindi. Zaten sabah 9 gibi gittiğimden dolayı, esnaflar dükkanlarını bile yeni açmışlardı. Birkaç fotoğraf çektikten sonra Esnaflardan biri bana, dükkanında dilediğim gibi fotoğraf çekebileceğimi söyledikten sonra, 5-10 dakika hem fotoğraf çekip hem de, tek tek el yapımı bu harika eserlere bakma fırsatım olmuştu. Dükkanlarda satılan ürünler ağırlıklı olarak cam, gümüş ve lületaşı’ndan yapılmış ürünler olduğunu söyleyebilirim ve fiyatlar da öyle uçuk fiyatlar değil. Benim girdiğim dükkanda bulunan ürünler genel olarak kolye, yüzük, pipo ağırlıktaydı ve oldukça dikkat çekiciydi.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir
Atlıhan’da bulunan bir dükkanın iç görünümü

Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘nda bulunan dükkan ve atölyeler oldukça küçüktü. Dükkanların küçük olmasının yanı sıra binlerce ürünü bu dükkanlarda sergiliyorlar ve seçim yapmanız bir o kadar zorlaşıyor, diyebilirim. Benim girdiğim dükkan 3-4 adım bir şeydi. Hemen dükkan sahibine ” Bu kadar küçük yerde kalabalık olunca nasıl başa çıkıyorsunuz” diyince, zaten müşterilerde alıştı artık diyor. Yani, dükkan içerisine bakıyorlar, kalabalıksa diğer dükkana gidiyor ve böylece birçok dükkana göz atmış oluyorlar, diyor.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir
Atlıhan’da bulunan dükkanlar

Bu çarşı, öyle sanıldığı gibi büyük bir yer değildir. Zemin ve birinci kat olmak üzere iki katlı ve çarşıda, Lületaşı, toprak kap, gümüş ve cam atölyelerinin olduğu, geleneksel el sanatları ürünlerinin satışının yapıldığı küçük dükkanları ile, ziyaretçileri ve müşterileri ağırlayan bir çarşı.

Çarşı, Eskişehir Odunpazarı Çarşısı olarak da bilinse, tam adı Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘dır.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir
Çarşının Kurşunlu Külliyesi tarafındaki girişi

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Hakkında Bilgiler

Çarşının tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak ; Atlıhan, 1850 yılında Eskişehir’in sayılı zenginlerinden olan ”Takattin Bey” tarafından, çevre şehirlerden ve köylerden gelen seyyahların ve pazarcıların hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklayabilmesi amacıyla yapılmış.

Tavafçı Hanı, Odunpazarı Hanı gibi isimlerle de anılan Atlıhan, 20.yüzyılın ikinci yarısından sonra işlevini yitirmiş ve birçok bölümü yanarak yıkılmış. Daha sonradan, Odunpazarı Evleri yaşatma projesi kapsamında 2006 yılında, Atlıhan adıyla Odunpazarı Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmiş.

Atlıhan, Eskişehir gezilecek yerler listenize eklemeniz gerektiğini düşündüğüm yerlerden biridir ve çarşı esnaflarının genelinin oldukça anlayışlı ve nazik olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir şey satın almasanız dahi, dükkanlara tek tek girip tüm ürünlere göz atabilir veya çok kalabalık olmadığı zamanlarda atölyelerde çalışan ustaları seyredebilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir
Çarşının Odunpazarı Evleri arasında olan diğer girişi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Konum için tıklayın.

Atlıhan, Eskişehir’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı Bölgesinde bulunmakta. Eğer, Odunpazarı’na Cam Sanatları Müzesi tarafından girecek olursanız. Çarşıyı bulmak için, müzeyi geçtikten hemen sonra sağ tarafa doğru gitmeniz gerekmekte. Sağ tarafa döner dönmez büyük bir çay bahçesi göreceksiniz. Bu çay bahçesi etrafında çarşıyı kime sorsanız size gösterecektir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...