Auckland Gezilecek Yerler – En Güzel 19 Yer

Yeni Zelanda’nın en popüler ve en turistik şehirlerinden biri olan Auckland, birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak birçok aktivitesi ile ülkenin en güzel şehirlerinden. Yüksek yaşam kalitesi ile dikkat çeken ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’ya kadar gidip de Auckland’ı görmeden de olmaz. Auckland gezilecek yerler genelde yemyeşil alanları, şehir içerisindeki farklı mimari yapıları ve adalarıyla popüler.

Auckland’da gezilecek yerlere geçmeden önce şehir hakkında az çok bilgi sahibi olmakta yarar var.

Auckland, çok kalabalık bir nüfusa sahip olmasa da, 1.5 milyonluk nüfusu ve turistleri ile her daim kalabalık bir şehir. Yeni Zelanda’nın en büyük şehri ve finansal başkenti olmasından dolayı olsa gerek Auckland havaalanından şehir merkezine kadar her yer çok kalabalık.

Daha çok göçmen olmak için gelmiş veya ingilizce dil eğitimi için gelmiş karışık kültürden oluşan bu şehirde, her ülkeden insanı görmek mümkün. Zaten göçmenliğe en açık ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’da bu gibi durumlar oldukça normal.

Auckland bildiğiniz veya tahmin edeceğiniz üzere dünyanın en pahalı şehirlerinden biri. Yemeden içmeye, konaklamadan ulaşıma her şey burada size pahalı gelecektir. Bu yüzden konaklama konusunda Auckland’da seçici olmanızda yarar var. Auckland’da bulunan en ideal ve en ekonomik otellerin listesine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Auckland Gezilecek Yerler Listesi

Auckland’da gezilecek yerler listesi hazırlarken öncelikle ücretsiz olarak görebileceğiniz yerlerden başlayın derim. Zaten ücretleri olan yerler akıl almaz derecede pahalı olabiliyor. Tabi, Yeni Zelanda’nın bu güzel şehrine bir kere geldim bir daha ne zaman geleceğim diyorsanız, orası başka.

Auckland’da en popüler gezilecek yerler ise ;

1.Auckland Limanı (Waitemata Limanı)

Auckland’da Görülecek Yerler

Auckland denince akla ilk gelen turistik yerlerden biri şüphesiz şehrin limanı oluyor. Tabi şehrin tam kalbinde yer aldığından dolayı birçok turist ilk olarak buraya göz atıyor.

Auckland Limanı, Maori dilindeki adıyla Waitemata Limanı olarak da bilinmekte. Maoriler’de Yeni Zelanda’nın yerli halkı olarak bilinir.

Limanı görmenin en güzel yolu feribot turlarına katılmak diyebiliriz. Zaten bir limana göz atıp başka yerlere geçmeyin. Eğer bütçeniz sınırlı değilse mutlaka bu feribot turlarına katılın. Auckland’ı çok daha iyi bu feribotlardan izleyebilirsiniz.

Auckland Limanı, şehrin kalbi olarak bilinen yerlerden. Bu yüzden Auckland’a konaklama için bu liman çevresinde bulunan konaklama birimlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Auckland Limanı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Sky Tower (Gökyüzü Kulesi)

Gökyüzü Kulesi

Sky Tower, Auckland’ın vazgeçilmez aktivitelerinden biri. Eşsiz şehir manzarasıyla göz kamaştıran bu kule, sıradan bir kule değil. Bünyesinde restorandan kumarhaneye, tiyatrodan spor merkezine birçok aktiviteyi bulundurmakta. 360 derecelik manzaranın keyfini çıkardıktan sonra, yapabiliyorsunuz bir gökyüzü atlayışı veya 1 metrekarelik alanda yürüyüş yapabilirsiniz.

Auckland gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu kule 7’den 70’e herkesin sevebileceği aktivitelere ev sahipliği yapmakta. Bu yüzden ister arkadaşlarınızla ister ailenizle rahatlıkla bu kuleye gidip eğlenebiliyorsunuz.

Sky Tower Çevresi de Auckland’da konaklama için en ideal bölgelerden biri diyebiliriz. Özellikle erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanmak isteyenler için. Bu kule çevresinde bulunan en ideal ve en güzel fiyata sahip olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.Devonport

Devonport

Şehrin sahil kesiminde bulunan banliyolerinden biri olan Devonport, turistlerin uğrak yerlerinden. Daha çok şehir kalabalığından uzaklaşmak, sessiz sakin bir yerde kafa dinlemek isteyenlerin tercih edebileceği Devonport’ta birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve barları da bulabilirsiniz.

Birbirinden kaliteli kahvaltı mekanlarıyla ünlü devonport daha çok Auckland’ın eşsiz manzarasını seyretmek için tercih ediliyor olsa da, siz kafeleri ve restoranlarına da bir göz atın.

4.Rangitoto Adası

Rangitoto Adası
Rangitoto Adası hakkında bilgileri bulabilirsiniz

Auckland gezilecek yerler listesinin en güzel yerlerinden biri olan Rangitoto Adası, bir volkanik adadır. Toprak oluşmamış olsa da, lav taşlarıyla oluşmuş bu ada görülmeye değer. Tabi havaların sıcak olduğu bir zamanda bu adaya gidiyorsanız, normal sıcaklığın üstünde bir hava sıcaklığı hissedebileceğinizi de unutmayın. Çünkü lav taşlarına yansıyan güneş ışıkları adanın daha da sıcak olmasına neden oluyor.

Ada içerisinde sıcakta yürümek biraz zor. Bu yüzden küçük cuf cuf adı verilen trenler ile kısa bir gezi yapıp adanın en üst kısmına çıkabilirsiniz. Bu adanın en güzel yeri ise şüphesiz eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan tepedir. Adanın en yüksek noktası olan bu tepeye çıkıp mutlaka fotoğraf çekmekte şart.

5.Queen Street (Kraliçe Caddesi)

Queen Street
Queen Street Fotoğrafı

Auckland’da en güzel yerlerden bir diğeri de Queen Street olarak bilinen caddedir. Bu cadde süper kalabalık olduğu gibi, süper neşelidir. İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni aratmayan bu caddede bir yürüyüş yapın.

1840 yılında kurulmuş caddede birkaç tarihi binayı görmekte pekala mümkün. Belediye Binası ve Gümrük Binası bunlardan bazıları.

Queen Street olarak bilinen bu cadde Quay caddesinde başlayıp yukarı çıkmakta. Cadde üzerinde birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

6.Viaduct Limanı

Viaduct Limanı
Viaduct Limanı

Şehrin en canlı yerlerinden biri olarak bilinen Viaduct Limanı, birbirinden güzel restoranlara ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Gemilerin gelip gidişini izleyerek güzel bir akşam yemeği keyfini çıkarabilirsiniz.

7.Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium

Kelly Tarlton's Sea Life Aquarium
Akvaryum

Yeni Zelanda’nın en ünlü keşif dalgıçlarından biri olan Kelly Tarlton tarafından 1985 yılında kurulmuş olan bu akvaryum, çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olsa da, yetişkinlerinde doyasıya eğlenebileceği güzel bir yer.

Bu akvaryumun en heyecanlı aktivitesi ise, köpek balıkları ile dolu olan bir havuza kafes ile dalıp onları yakından görebilirsiniz. 100’e yakın hayvan türünün bulunduğu bu akvaryuma da göz atmayı unutmayın.

8.Auckland Sanat Galerisi

Auckland Sanat Galerisi
Auckland Sanat Galerisi

Auckland gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir güzel yer ise, Sanat Galerisi’dir. 1988 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan bu galeride 16 binden fazla eseri bir arada görebiliyorsunuz.

Galeride birçok tarihi eserleri bulabileceğiniz gibi, Maori ile Avrupalı kaşiflerin, 17. yüzyıldaki ilk karşılaşmaları hakkında da birçok bilgiyi burada bulabilirsiniz.

9.Auckland Botanik Bahçeleri

Auckland Botanik Bahçeleri
Auckland Botanik Bahçeleri

10.000’in üzerinde bitkiye sahip olan bu bahçe, 1982 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamakta. Manuwera’da 64 hektarlık bir alana ev sahipliği yapan bu Botanik Bahçelerini de Auckland’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

10.Auckland Hayvanat Bahçesi

Auckland Hayvanat Bahçesi
Auckland Hayvanat Bahçesi

Yağmur Ormanı, Yeni Zelanda ve Afrika adlı 3 farklı temaya ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesi 138 farklı türden 1000’e yakın hayvana ev sahipliği yapıyor. Daha çok çocuklu ailelerin tercih edebileceği bu hayvanat bahçesini de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca safari turlarına veya fotoğraf kurslarına katılarak da bu gezinizi çok daha anlamlı hale getirebilirsiniz.

11.Eden Park

Eden Park Auckland
Eden Park Auckland

60 bin kişilik oturma alanıyla oldukça büyük bir stadyum olan Eden Park, birçok spor karşılaşmasına ev sahipliği yapmakta. Oldukça farklı ve modern bir dış cepheye sahip bu stadyumu da listenize ekleyerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

12.StarDome Gözlemevi

StarDome Gözlemevi
StarDome Gözlemevi

Daha çok uzay bilimine meraklı olan turistlerin tercih ettiği yerlerden biri olan StarDome Gözlemevi’nde 30 dakikalık astronomi ile ilgili bir multimedya gösterisi yapılıyor. Tree Hill’de bulunan bu gözlemevi 1960 yılından beri hizmet vermekte. Uzay bilimine merakınız yoksa es geçebilirsiniz.

13.One Tree Hill Domain

One Tree Hill Domain
One Tree Hill Domain

Şehir merkezine biraz uzak olsa da, meraklıları için yazmaya değer. 3 tane volkanik kraterin bulunduğu bu tepe, şehrin tam merkezine ortalama 8 km uzaklıkta bulunuyor. Buraya daha çok şehrin eşsiz manzarasını seyredip güzel fotoğraf çekebilmek amacıyla gidiliyor olsa da, bölgenin kırsal doğasını gözlemlemekte oldukça etkileyici. Günümüzde kraterlerden çıkan lavların akış yönü ise, Manukau kıyı şerididir.

14.Howick Köyü

Howick Köyü
Howick Köyü

Günümüzde canlı bir müze olarak bilinen bu köyü de Auckland gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Yeni Zelanda’nın yerli halkı olan Maori’ler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, bu köye de göz atın. Zaten köy bir zamanlar Maorilerin yaşadığı bir yer olarak biliniyor.

15.Waiheke Adası

Waiheke Adası
Waiheke Adası

Yine Auckland’ın güzel adalarından biri olan Waiheke Adası da görülmeye değer. Adaya ulaşım için ortalama 30 dakikalık bir feribot yolculuğu yapmak gerekse de, gördüğünüz güzellik 30 dakikalık uzun feribot yolculuğuna değecektir.

Adanın en güzel etkinliği ise, şarap tadım etkinliğidir. Dilediğiniz kadar şarapların tadına bakabilir, satın almadan sarhoş olup dönebilirsiniz 🙂 Bunun yanında yerel sanatçılarında eserlerini bu adada görmek mümkün. Ayrıca ada oldukça sakin ve huzurlu. Yani Auckland’da yeteri kadar zamanınız varsa bu adayı en azından yarım gününüzü ayırmanızı öneririz.

16.Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi

Denizcilik Müzesi Auckland
Denizcilik Müzesi Auckland

Bu müzenin çok fazla albenisi olmasa da, yerli halk olan Maorilerin deniz ile alakalarını inceleyebilir, gemiciliğe dair birçok önemli eseri görebilirsiniz. 1980 yılında kurulmuş bu müzede ayrıca, Nautilus, Ted Ashby, Breeze ve SS Buke adında 4 gemiyi de görebilirsiniz.

17.Auckland Domain Park

Auckland Domain Park
Auckland Domain Park

Şehirdeki en yaşlı parklardan biri olan Domain Park, 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış parklardan biri. Park içerisinde yeşil alanlardan heykellere ve müzeye birçok yapıyı ve güzelliği görebiliyorsunuz.

Parka ulaşım ise oldukça kolay. Toplu taşıma araçlarını kullanarak bu parka 5 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Kentin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan bu parkta yürüyüş yolları, spor sahaları ve birbirinden güzel bahçeleri de bulabilirsiniz.

18.Ulaşım ve Teknoloji Parkı

Yeni Zelanda’nın gelişimini ziyaretçiler anlatmaya çalışan, 1964 yılında açılmış olan bu park içerisinde Güney Yarımküre’nin en geniş koleksiyonunu bulabilirsiniz. İnteraktif sergiler aracılığıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken bu müze park, Auckland gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

19.Auckland Savaş Müzesi

Auckland Savaş Müzesi
Auckland Savaş Müzesi

Auckland’da yeteri kadar zamanınız var ve müzelere ilginiz varsa, bu savaş müzesini de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Daha çok Yeni Zelanda’nın yerli halkı olan Maoriler hakkında bilgileri bulabileceğiniz bu müzede, savaş temalı sergiler daha çok ikinci dünya savaşındaki olayları konu almakta.

Auckland gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat böylesine pahalı bir şehirde kısa sürede yapabileceğiniz en güzel aktiviteler ve görebileceğiniz en güzel yerler bu 19 yerden ibaret diyebiliriz.

Auckland’da Nerede Kalınır ?

Auckland, dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olduğundan dolayı bu şehirde konaklama için iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Özellikle illa otellerde konaklama istiyorsanız.

  • Auckland’da bulunan en ideal ve en uygun otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.
  • Auckland’da en iyi konuma ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Auckland’da Otel Tavsiyesi Olarak da ;

Ascotia off queen adlı 3 yıldızlı otele

President Hotel Auckland adlı 3 yıldızlı otele

-veya The Sebel Auckland Viaduct Harbour adlı 4 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...