Augsburg Gezilecek Yerler | En Güzel 12 Yer

Augsburg Gezilecek YerlerRomalılar tarafından 2 bin yıl önce kurulmuş olan Augsburg, Almanya‘nın en eski ve en renkli şehirlerden. ”Romantik Yol” ile ünlü olan şehir gezilecek ve görülecek birbirinden değerli tarihi güzellikler sunuyor.

Aktif bir kültürel yaşamın olduğu bu güzel şehir, daha çok tarihi eski kenti ile turistlerin ilgisini çekiyor. Münih‘ten trenle 35 dakikada ulaşabileceğiniz Augsburg, dolu dolu 1 gün için yapılacak birçok turistik aktiviteye sahip.

Augsburg’un kiliseleri, Rönesans sanatı ile dolu olan galerileri, hareketli ve canlı Maximilian Caddesi şehirdeki en önemli turistik yerlerden oluşuyor. Tabii çok daha fazla gezip görülecek yerleri de şehirde bulabiliyorsunuz.

Augsburg, Münih ve Nürnberg‘den sonra Bavyera’nın üçüncü büyük kenti. Bu ünlü imparatorluk şehri bir zamanlar Fuggers ve Welsers’ın, iki büyük Orta Çağ tüccar hanedanının eviymiş. Günümüzde ise, Bavyera Swabia’nın (Bayerisch-Schwaben) idari bölgesinin merkezi olarak hizmet veriyor.

Augsburg Gezilecek Yerler Listesi

Augsburg’da gezilecek yerlerin büyük bir bölümü tarihi kent merkezinde bulunuyor. Şehirde çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak birbirinden eski tarihi binalara, kiliselere, kafelere ve şehrin önde gelen restoranlarından bazılarına ev sahipliği yapan tarihi kent merkezi ile gezinize başlayabilirsiniz.

Augsburg'da Nerede Yenir ? ; Augsburg'da en ucuz ve en çeşitli yemekleri bulabileceğiniz yer, lokal markettir. Burada, Yunan, İtalyan ve Asya yemeklerini bulabiliyorsunuz. Günlük menüler 12-20£ arasında değişiyor.

Öğle veya akşam yemeği için bir diğer seçenek ise, Riegele Brewery'de (Bira Fabrikası) bulunan ''Beer Garden''dır. Burası biraların yanı sıra, yerel yemekleri bulabileceğiniz güzel bir yer olabilir.

Augsburg Nasıl Gezilir ? ; Şehri günübirlik geziler ile ziyaret ediyorsanız, tarihi şehir merkezi ile gezinize başlayın ve hava güzelse bisiklet kiralayın. Tarihi merkez bölgesi, yürüyerek keşfedilebilecek bir yer olduğundan, yarım günde çok rahat bir şekilde burayı gezebiliyorsunuz. Ancak bisikletler ile şehrin tüm turistik yerlerini yarım günden biraz daha kısa sürede görmek mümkün.

Augsburg'da Nerede Kalınır ? ; Bu şehri, günübirlik olarak çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Ancak gezinizi aceleye getirmek istemiyor ve şehirde konaklamayı planlıyorsanız, tarihi merkez sınırları içerisinde olduğunuzdan da emin olun. Şehrin en popüler otellerinden olan 2 yıldızlı ibis Augsburg Hauptbahnhof ve 3 yıldızlı Hotel Augusta, konum olarak güzel bir yerde. Turistik yerlere yakın olmak adına tercih edilebilir.

Gelelim Augsburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yere ;

1.Augsburg Katedrali

Augsburg Katedrali
Augsburg Katedrali

Şehrin sembolik yapısı olan katedral, 11. yüzyılda inşa edilmiş. Cephe eksikliği ve ikiz koroları sayesinde Avrupa’nın sıradışı katedrallerinden biri olarak biliniyor. Davud, Jonah, Daniel, Musa ve Hoşea peygamberleri tasvir eden 5 vitray penceresi ve Eski Ahit sahnelerini tasvir eden 35 kabartma paneline sahip bronz kapısı ile ünlü. Günümüzde bu giriş kapısını katedrale bitişik olan Diocesan Müzesi‘nde sergilenmekte.

Katedralin eski unsurları Rönesans olsa da, günümüzdeki yapının büyük bir bölümü 14. yüzyıldan kalma Geç Gotik‘tir. 11. yüzyılda inşa edilmiş olan yapı, büyük ölçüde 14. yüzyılda değiştirilmiş ve günümüzdeki halini almış.

2.Augsburg Belediye Binası

Augsburg Belediye Binası
Augsburg Belediye Binası

Şehirdeki en turistik yerlerden bir diğeri ise, en fotojenik yapılarından biri olan Belediye Binası‘dır. Augsburger Rathaus olarak da bilinen Rönesans binasının tarihi 1624 yılına kadar gidiyor. Daha çok şehrin zengin ve büyüleyici geçmişiyle ilgili sergileri ile ünlü olsa da, iç mekanın dekorasyonu da takdire şayan.

Binanın içerisinde her oda birbirinden değerli eserlere ve süslü dekorasyona sahip olsa da, bunlar arasında en çok ilgi gören, büyük mermer sütunları ve tonozlu tavan ile Aşağı Fletz ve Altın Salon oluyor. Aşağı Fletz adı verilen bölüm sergilerin bulunduğu yer. Bu sergiler, Augsburg’un zengin geçmişine bir bakış sunuyor. Bu yüzden de binada kaçırılmaması gereken bir bölüm.

Binanın dış kısmını hemen yan taraftaki meydanda bulunan birbirinden güzel kafelerden veya restoranlardan izleyebilirsiniz. Günümüzde siyasi toplantılar ve idari ofisler için kullanılan Prens’in odalarını da ziyaret edebileceğinizi unutmayın.

3.Fuggerei

Fuggerei
Fuggerei

1500’lerin başında inşa edilmiş bir sosyal konut kompleksi olan Fuggerei, onu inşa eden dönemin zengin ailelerinden olan Fugger Ailesi’ni onurlandırmak amacıyla inşa edilmiş. Roma Katolik işçileri ve aileleri için uygun fiyatlı konut sağlamak için inşa edilmiş olan kompleks, günümüzde hala yerleşim görmekte. Bu da onu Dünyanın en eski sosyal konut projesi yapıyor.

”Kasaba İçinde Kasaba” olarak da bilinen Fuggerei, yürüyerek keşfetmek için şehirdeki en güzel yer. Bölgede, 67 bina, 142 konut ve bir de kilise bulunuyor. Bölgedeki sakinler, Katolik inancına sahip olmalarını ve Fuggerların ruhları için dua etmelerini şart koşarak 500 yıl önce belirlenen kurallara benzer kurallara uymak zorunda. Bu sayede de yıllık 1£ gibi bir kira ücreti ödeyerek burada yaşayabiliyorlar. Kurulduğu dönemden beri kira ücretinin değişmemiş olmasının en önemli nedeni ise, semt sakinlerinin belirli kurallara uyması zorunluluğundanmış.

Fuggerei, Ausgsburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en renkli bölge. Tarihe ve mimariye ilgi duyuyorsanız, bu küçük renkli bölgeyi seveceksiniz.

4.Perlach Kulesi (Perlachturm)

Perlach Kulesi (Perlachturm)

Şehrin en büyük simge yapılardan biri olan Perlach Kulesi, Augsburg’un tam merkezinde Belediye Binası’nın karşısında bulunuyor. 10. yüzyılda bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş olan bu kule, günümüzde turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılardan. 70 metre yüksekliğinde olan bu kulenin en güzel yanı da, şehrin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz gözlem yerine sahip olması. Kulenin gözlem yerine ulaşmak için 260 basamak çıkmanız gerekiyor. Cüzi bir ücrete tabi olan bu gözlem yeri, çok kalabalık değilse göz atmaya değecektir.

Kule ilk inşa edildiğinde günümüzdekinin yarısı kadar bir gözetleme kulesiymiş. Yüzyıllar boyunca eklemeler yapılmış olan kule, son olarak 17. yüzyılın başlarında eklenmiş olan Soğan şeklindeki çatı ve Suebian tanrıçası figürü ile günümüzdeki halini almış.

5.Maximilianstrasse (Maximilian Caddesi)

Maximilianstrasse (Maximilian Caddesi)
Maximilianstrasse (Maximilian Caddesi)

Almanya ve İtalya’yı bağlayan eski Roma yolunun başladığı Augsburg’un kalbinde yer alan bu cadde, hem yerel halkın hem de turistlerin en fazla zaman geçirdiği yerlerden. Birbirinden güzel mimari yapılara ve önemli turistik noktalara ev sahipliği yapan cadde üzerinde, şehrin önde gelen restoranlarından ve alışveriş için birçok mağazayı bulabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde yapılan alışverişi ile ünlü olan caddeyi de listenize ekleyin.

Caddede yapılacak birbirinden anlamlı ve güzel turistik aktiviteleri bulabiliyorsunuz. Bunlardan en popüler olanı ise, Augsburg’un tarihi, sanatı ve kültürünü canlı bir şekilde tasvir eden Maximilian Müzesi‘ni ziyaret etmektir. Tarihi 16. yüzyıla kadar giden eski bir tüccarın evi içerisinde bulunan müzedeki sergiler arasında, heykeller, yerel altın ve Augsburg’un zengin tarihinden daha birçok eser yer alıyor.

Son olarak, Augsburg’un Antik kökenlerine bağlantılı olan 3 ünlü çeşmeyi de bu cadde üzerinde görebilirsiniz. Mannerist Çeşmeleri (Augsburger Prachtbrunnen) olarak da bilinen bu 3 çeşme, tarihi 1594 yılına kadar giden Augustus Çeşmesi, 1599 tarihli Merkür Çeşmesi ve 1600 yılında tamamlanmış olan Herkül Çeşmesi’nden oluşuyor. Mimarisi ve tarihi ile dikkat çeken bu çeşmeler de, cadde ziyaretinde görülmeye değer.

6.Augsburg Botanik Bahçesi

Augsburg Botanik Bahçesi
Augsburg Botanik Bahçesi

25 dönümlük büyük bir alanı kaplayan Augsburg Botanik Bahçesi (Botanischer Garten Augsburg), 1936 yılından günümüze ziyaretçilerine keyifli bir ziyaret sunuyor. Huzurlu bir vaha sunan bu bahçede öne çıkan yerler ise, Roma dönemi bahçesi, Japon Bahçesi, 300’e yakın farklı çeşidi olan Gül Bahçesi ve şifalı bitki bahçesidir. Kelebeklerin tropikal seralarda renkli bir görüntü oluşturduğu şubat ve mart ayları arasında ziyaret edilmesi gerektiği tavsiye ediliyor olsa da, mayıs ayında da gayet güzel ve rengarenk oluyor.

3 binden fazla bitki türünün bulunduğu botanik bahçesindeki ana sera, vanilya, muz ağaçları, kahve çalıları ve kakao ağaçları gibi tropikal bir cennet bahçesi de kaçırılmaması gereken bir yer. Bahçeye cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz ve bahçe haftanın her günü ziyaretçilere açık.

7.Schaezlerpalais

Schaezlerpalais Augsburg Gezilecek Yerler
Schaezlerpalais

18. yüzyılda bir bankacı olan Benedikt Adam Liebert‘in evi, başlı başına Augsburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yer. Rokoko tarzındaki bu evin bahçeleri, avizeleri, tavan freskleri, yüksek aynaları, balo salonu ve avluları en çok ilginizi çekecek eserler ve bölümlerdir.

Tabii saray içerisindeki dekorasyonun yanı sıra, Alman Barok Galerisi ile de ünlü. Bu galeride, Johann Heinrich Schönfeld ve Georg Philipp Rugendas gibi 18. yüzyıl ressamlarının eserleri görülebilir. Bunun yanında, Eski Alman Ustaların Devlet Galerisi ise, Hans Holbein, Yaşlı Lucas Cranach ve Albrecht Dürer’in kalıcı Jakob Fugger portresinin resimlerine ev sahipliği yapıyor.

8.St Ulrich ve St Afra Kilisesi

St Ulrich ve St Afra Kilisesi
St Ulrich ve St Afra Kilisesi

Şehrin önde gelen dini yapılarından St Ulrich ve St Afra Kilisesi, ilk olarak 900’lü yıllarda kurulmuş olsa da, günümüzdeki mevcut yapı 15. yüzyıldan kalma geç gotik bir tasarıma sahip. Barok tarzdaki soğan kubbesi ile şehrin birçok noktasında görebileceğiniz bu kilise, Augsburg’un eski Piskoposları olan Ulrich, Afra ve Simpertus azizlerinin lahitlerine sahip olmasıyla ünlü olsa da, dış cephesi ve iç dekorasyonuyla da turistlerin ilgisini çekiyor.

9.Augsburger Puppenkiste

Augsburger Puppenkiste
Augsburger Puppenkiste

Şehirde en çok duyacağınız şeylerden biri de Augsburger Puppenkiste adı verilen bu Kukla Tiyatrosu olacaktır. Yapımları 1950’de Alman televizyonlarında yayınlanmaya başladığında ünlenmiş olan tiyatroda, geçmiş performanslar arasında Hansel ve Gretel ve Sleeping Beauty’den Aladdin ve Oz Büyücüsü’ne kadar her türlü masal ve çocuk hikayesi yer alıyor.

17. yüzyıldan kalma Heilig-Geist-Spital (Kutsal Hayalet Hastane) adlı tarihi bir bina, 1948 yılından beri bu Kukla Tiyatrosu’na ev sahipliği yapıyor. Bu eşsiz tarihi ortamda çocuklar için birbirinden farklı kukla gösterileri bulunuyor. Tabii çocukların yanı sıra, yetişkinler için de akşamları gösteriler bulunmakta. Gösteriye katılmasanız da, tüm tiyatronun en ünlü kuklalarının sergilendiği üst kattaki müzeye de göz atılabilir.

10.Mozarthaus (Mozart’ın Evi)

Mozarthaus (Mozart'ın Evi)
Mozarthaus (Mozart’ın Evi)

Fuggerei bölgesinde yer alan, Mozart’ın babası Leopold Mozart‘ın doğum yeri olan Mozarthaus, Augsburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz farklı bir tarihi yapıdır. Günümüzde bir müze olarak hizmet veren bu ev, Mozart ailesinin hayatına bir bakış sunuyor. Sergiler arasında gravürler, kitaplar, mektuplar ve orijinal müzik notalarının yanı sıra tarihi müzik aletlerinin güzel bir koleksiyonu bulunuyor.

Ev, her yıl ağustos ayı sonu ve eylül ayı başında Alman Mozart Festivali‘ne ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor. Şehirde yeteri kadar zamanınız varsa ilgi çekici bu müze de, listeye eklenebilir.

11.Rotes Tor

Rotes Tor Kırmızı Kule
Rotes Tor

Kırmızı kapı olarak da bilinen Rotes Tor, şehri güneyden gelen trafikten korumak için inşa edilmiş bir kapıdır. Kapının tarihi Orta Çağ’a kadar gidiyor. Yüzyıllarca bir gümrük istasyonu olarak hizmet vermiş olan yapı günümüzde, hemen yanındaki opera konserlerine ev sahipliği yapan açık hava sahnesi ile ünlü.

12.Augsburg Eiskanal

Dünyanın ilk yapay beyaz su nehri olarak bilinen Eiskanal, 1972 yaz olimpiyatları için kano ve kayak slalom etkinlikleri için inşa edilmiş. 50’den fazla benzer tesise örnek olmuş olan Eiskanal, günümüzde Dünya Kupası etkinlikleri için kullanılıyor.

Daha çok rafting yapmak için tercih edilir. Rafting yapılmadığı zamanlarda da, şehrin kalabalığından uzaklaşıp doğada yürüyüşe çıkmak isteyenlerin tercih ettiği bir yer. Ayrıca yaz aylarında (Temmuz-Ağustos) Augsburg’u ziyaret ediyorsanız, Eiskanal’da yüzmek bile mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz