Avrupa Yakası Gezilecek Yerler – 38 Yer

Avrupa Yakası Gezilecek Yerler
Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler oldukça fazla olduğundan dolayı Avrupa ve Anadolu Yakası olarak bu şehri bölmekte yarar var. Anadolu Yakası Gezilecek Yerler, Avrupa Yakası Gezilecek Yerler’e nazaran daha az popüler olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa Yakası, daha çok dünyaca ünlü turistik yapıların birçoğuna ev sahipliği yapmakta. Yani İstanbul gezinize Avrupa Yakası’ndan başlamak çok daha mantıklı olacaktır.

Şehrin önde gelen turistik yerlerinden olan Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi yerler Avrupa Yakası’nda bulunuyor. Bu yüzden de gezilecek yerler listenize bu yakadan başlamanızda yarar var.

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası’nda gezilecek birçok yer bulunuyor. Tabi bu yerlerin hepsini gezmek 1-2 günde olacak şey değil. En azından 1 haftalık bir süreye ihtiyacınız var diyebilirim. Aşağıdaki 30 yer arasından güzel bir gezilecek yerler listesi yapabilirsiniz.

1.Balat

İsntabul’un en farklı yerlerinden biri olan Balat, eşsiz güzellikteki tarihi evleri, dar sokakları ve güzel atmosferiyle turistlerin son yıllarda akın akın göz attığı yerlerden. İstanbul’u en iyi tanıtan yerlerden biri olan Balat’ta güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz mekanları da fazlasıyla bulabilirsiniz. Eski bir mahalle havasını yansıtan, birçok diziye ve film çekimlerine ev sahipliği yapan Balat’ı kaçırmayın.

2.Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

İstanbul, camileri ile meşhur bir şehir. Eyüp Sultan Camii de farklı yapısı ve tarihiyle dikkat çeken bir başka güzel yapı. Cami içerisinde mimari yapı oldukça sıradan olsa da cami dışı ve hemen yanında bulunan türbe görülmeye değer.

3.Pierro Loti Tepesi

Avrupa Yakası’nın en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri olan Pierre Loti Tepesi İstanbul’u en iyi seyredebileceğiniz yerlerden biri. Birbirinden güzel ve manzaralı mekanlara ev sahipliği yapan bu tepenin gözlem yerinden çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Tepeye teleferik ile çıkıyorsunuz ve biraz daha iyi bir manzara seyretme şansınız oluyor.

4.Sultan Ahmet Camii

Şüphesiz Avrupa Yakası Gezilecek Yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Sultan Ahmet Camii, Türk-Yabancı turistlerin en çok görmek istedikleri yerlerden biri. Oldukça turistik olan bu camii öğle saatlerinde süper kalabalık oluyor. Eğer sabahın erken saatlerinde ziyaret edecek olursanız çok daha rahat bir gezi yapabilirsiniz.

5.Ayasofya Müzesi

Bir kiliseden camiye daha sonra da müzeye çevrilmiş olan dünyaca ünlü olan Ayasofya Müzesi de İstanbul’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Görkemli ve eşsiz mimari yapısı ile göz kamaştıran bu müzeye girişler ücretli. Tabi yine İstanbul’un birçok popüler yerinde olduğu gibi bu müzeye girmek için de uzun kuyruklar bekleyebiliyorsunuz. Mümkünse öğleden sonra 3-4 gibi ziyaret etmeye çalışın. Çok aşırı bir kalabalık olmuyor.

6.Topkapı Sarayı

İstanbul Sarayları arasında en popüler olan Topkapı Sarayı da Sultan Ahmet’te bulunuyor. Ayasofya Müzesi ziyaretinizden sonra bu saraya yürüyerek 5 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Topkapı Sarayı, oldukça büyük olduğundan dolayı burayı gezmek biraz zaman alıyor. Özellikle sarayı baştan aşağı gezmeyi planlıyorsanız en azından 3 saatinizi bu saray için ayırmanızda yarar var. Bu saray için bilet alırken de kombineli biletleri tercih edin derim.

7.Alman Çeşmesi

Topkapı Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu yapı Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Sultana hediye ettiği görkemli ve güzel bir yapı.

8.Dikilitaş – Örme ve Yılanlı Sütun

Sultanahmet’te bulunan bu 3 sütun da Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler arasında. Tarihi yapısı ve hikayesiyle ünlü olan bu sütunlar birbirine oldukça yakın.

9.Galata Kulesi

Dünyaca ünlü olan Galata Kulesi, Eminönü’nden veya Sultanahmet’ten tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerlerden biri. Karaköy tramvay durağında inip 10 dakika yürüyerek kuleye ulaşabilirsiniz. Kule içerisindeki gözlem kulesine mutlaka çıkın. İstanbul’u en güzel şekilde buradan görebilirsiniz. Ayrıca kule anısına hediyelik eşyaları da bu kule içersinde bulabilirsiniz.

10.Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş’ta bulunan Dolmabahçe Sarayı en az Topkapı Sarayı kadar popüler. Birbirinden şık ve değerli eşyaları ile göz kamaştıran bu saray da Avrupa Yakası’nda kaçırılmaması gereken turistik yerlerden. Bu sarayı maalesef tek başınıza gezemiyorsunuz. Rehberler eşliğinde gezebileceğiniz bu saray içerisinde fotoğraf çekmek yasak. Tabi sarayın bahçesinde dilediğiniz gibi fotoğraf çekebiliyorsunuz.

11.Galata Köprüsü

Daha çok akşamları güzel bir görüntüye ve atmosfere sahip olan bu köprünün hemen altındaki restoranlarda denize karşı güzel bir balık keyfi yapabilirsiniz. Birbirinden kaliteli ve şık restoranları ile popüler. Köprünün üzerinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz gibi gündüzleri de balık tutabiliyorsunuz.

12.İstiklal Caddesi

Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler arasında bir diğer popüler yer ise, her gün bilerce insanın kullandığı İstiklal Caddesi‘dir. Süper insan trafiğine sahip olan bu caddede birbirinden güzel tarihi yapıları, restoranları, kafeleri ve alışveriş mağazalarını bulabilirsiniz. Tarihi evleri ve canlı atmosferiyle popüler olan bu caddeyi de listenize mutlaka ekleyin.

13.Gülhane Parkı

İstanbul’da yemyeşil bir alan mı arıyorsunuz ? o zaman Gülhane Parkı’na mutlaka göz atın. Eşsiz atmosferi tertemiz havası ve cıvıl cıvıl insanlarıyla güzel bu parkta günün yorgunluğunu atın. Gülhane Parkı Sultanahmet tramvay durağından bir durak sonra. Yani Sultanahmet’ten bu parka yürüyerek 5-10 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

14.Tarihi Tünel Füniküleri

Karaköy – Beyoğlu arası çalışan bu fünikülere de binmeyi unutmayın. Etrafı göremiyorsunuz ama yine de tarihi bir füniküler olduğu için görmeye değer.

15.Yerebatan Sarnıcı

Yine Sultanahmet’te bulunan bir diğer turistik yer ise, Yerebatan Sarnıcı‘dır. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören bu sarnıç, içerisi oldukça karanlık. Özellikle güzel fotoğraf kareleri yakalamak istiyorsanız, flaşlı kameralarınız ile burayı ziyaret ettiğinizden emin olun.

16.Eminönü Balıkçıları

Eminönü, İstanbul Avrupa Yakası’nın en hareketli yerlerinden. Birçok vapur seferinin yapıldığı bu yerden Galata Köprüsüne ve Sultanahmet’e çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca Eminönü’nde güzel bir Balık Ekmek yiyebilirsiniz.

17.Ihlamur Kasrı

İstanbul Kasrları arasında oldukça popüler olan Ihlamur Kasrı Beşiktaş Şişli’de bulunmakta. Güzel bir kahvaltı için veya bir şeyler içmek için ziyaret edebileceğiniz güzel yerlerden.

18.Kapalı Çarşı

İstanbul’un en hareketli çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı, İstanbul halkının ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yerlerden. Lokum ve pişmaniye almayı planlıyorsanız Kapalı Çarşı bunun için en ideal adreslerden biri olacaktır.

19.Atatürk Arboretumu

İstanbul’un en temiz havasına sahip yerlerden biri olan Atatürk Arboretumu, binbir çeşit ağaç ve bitki türleriyle dikkatinizi çekebilecek yerlerden. Toplu taşıma araçları ile ulaşımın biraz zor olduğu bu yeri zahmetsiz görmek istiyorsanız, aracınız olduğundan emin olun.

20.Arkeoloji Müzeleri

Topkapı Sarayı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Arkeoloji Müzeleri içerisinde birbirinden farklı bölümler bulunmakta. 1891 yılında ziyaretçisiyle buluşmuş olan bu müze Avrupa Yakası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Müze içerisinde 1 milyonu aşkın eser bulunmakta. Bu kompleks içerisinde Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi bulunmakta.

21.Yeni Camii

Eminönü’nde bulunan bu camii, ihtişamlı yapısı ve farklı tarihi ile İstanbul Camiileri arasında yerini almış. Süper kalabalık olan bu camiiye de göz atmayı unutmayın.

22.Yıldız Parkı

Daha çok köşkleri ile meşhur olan Yıldız Parkı, Beşiktaş’ta bulunuyor. Köşkler içerisinde güzel bir kahvaltı veya öğle yemeği deneyebilirsiniz. Yemyeşil bir alan sahip bu parktan eşsiz manzara fotoğrafları da çekebiliyorsunuz.

23.Taksim Meydanı

Birbirinden güzel restoranlara, kafelere ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan Taksim Meydanı, konum bakımından İstanbul’da gezilecek birçok turistik yere yakın. Yakın olmasa da buradaki toplu taşıma araçlarını kullanarak dilediğiniz birçok yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

24.Panorama 1453 Müzesi

Topkapı’da bulunan bu müze, İstanbul’un Fethi’nin en iyi anlatıldığı yerlerden biri. Top ve tüfek sesleri ile efektler adeta muhteşem. Küçük bir alanda bulunan bu yere yüzlerce turist aynı anda akın edince biraz yoğun olsa da, gördüğünüz resimlere ve atmosfere değecektir. Panorama 1453 Müzesi‘ne sabahın erken saatlerinde gitmekte de yarar var.

25.Yahya Efendi Türbesi

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan Yahya Efendi Türbesi, Beşiktaş’ta bulunuyor. Burayı ziyaret edenlerin büyük bir çoğunlu da sırf manzarası için ziyaret etmekte olsa da, dua etmeyi de unutmayın.

26.Fatih Camii

Görkemli yapısı ve türbeleriyle Sultanahmet camii kadar popüler olan Fatih Camii de İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Eşsiz atmosferi ve mimari yapısıyla dikkat çeken bu camiiyi seveceksiniz.

27.Ortaköy Camii

İstanbul Camileri arasında denize manzarası olan birkaç camiden biri olan Ortaköy Camii, Beşiktaş’ta bulunuyor. Ulaşımın oldukça kolay olduğu bu caminin deniz manzaralı yerlerini görmeden ve güzel fotoğraflar çekmeden İstanbul gezinizi bitirmeyin.

28.Arasta Bazaar’ı

Küçük bir çarşı olan Arasta Bazaar, yabancı turistler tarafından oldukça rağbet görmekte. Birçok halı, kilim ve el yapımı ürünlerinin satıldığı bu çarşıdan güzel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

29.Emirgan Korusu

İstanbul’un en güzel korularından biri olan Emirgan Korusu, yemyeşil alanı ve tertemiz havasıyla Türk turistlerin ve İstanbulluların en uğrak yerlerinden. Nisan ayındaki lale festivaliyle ünlü olan bu koruyu kaçırmayın.

30.Süleymaniye Camii

İstanbul’da yüzlerce camii bulunuyor. Bunlar arasında süper manzaraya sahip olanlar ise sayılı. Süleymaniye Camii bu güzel manzaraya ev sahipliği yapan camilerden biri. Daha çok manzarası için ziyaret ediliyor olsa da, camii içerisine de göz atmayı unutmayın.

31.Maçka Parkı

Şişli’de bulunan bu büyük park köpeklere ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden. Birbirinden farklı yüzlerce köpeği bu parkta görebiliyorsunuz. İstanbullu köpek severlerin buluştuğu bu parka da mutlaka göz atın.

32.Masumiyet Müzesi

Maalesef İstanbul’da en zor bulabileceğiniz yerlerden biri olan Masumiyet Müzesi’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaşım biraz sıkıntılı. Yani adeta saklanmış bir sokak arasında bulunan bu müzeye aracınız varsa mutlaka göz atın derim. Yaşanmış bir aşk hikayesine bu müzede tanık olabilirsiniz.

33.Çemberlitaş

Sultanahmet’e 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Çemberlitaş, bir sütundan ibaret. Burayı ünlü yapan şey ise çevresinde gezip görebileceğiniz yerler ve mekanlardır. Yani sırf sütun için buraya kadar gitmenize gerek olmayabilir.

34.Kamondo Merdivenleri

Galata Kulesi’ne giderken mutlaka dikkatiniz çekecek olan bu merdivenlerde birkaç fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

35.Oyuncak Müzesi

Çocukluğunuza geri dönüş yapmak veya çocuklarınız ile İstanbul’da ziyaret edilebilecek güzel bir yer arıyorsanız, aradığınızı bu oyuncak müzesinde bulabilirsiniz. Binbir tarihi oyuncakların sergilendiği bu Oyuncak Müzesi‘ni seveceksiniz.

36.Mısır Çarşısı

İstanbul’un en popüler çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı, en eski kapalı çarşılardan biri. Farklı türdeki dükkanları ile ilgi çeken bu tarihi yapıya da göz atmakta yarar var.

37.Miniatürk

Türkiye’de gezilecek popüler yerlerin ve yapıların maketlerini görebileceğiniz bu yer daha çok çocuklu aileler için olduğu söyleniyor olsa da, bence yetişkinler için çok daha eğlenceli olacaktır. Ülkemizin değerli yapılarının maketini görmek ve keşfetmek için bu Miniatürk adlı komplekse de göz atın.

38.Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’da çocuklarınız ile ziyaret edebileceğiniz müzelerden biri olan Rahmi Koç Müzesi’nde, binbir çeşit oyuncakları, arabaları ve tarihi aletleri görebilirsiniz.

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler Listesi tabi ki bu 38 yer ile sınırlı değil. Fakat Avrupa Yakası’nda en çok tercih edilen ve beğenilen bu 38 yer arasından zevkinize göre güzel bir gezilecek yerler listesi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here