Avusturya’da Gezilecek Yerler | En Turistik 20 Yer

Avrupa’daki en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Avusturya, her turistin çok çabuk sevebileceği güzel bir ülke.

Hem yaz hem de kış aylarında gezilecek yerleri ile turistleri cezbeden Avusturya’da görülecek birbirinden değerli turistik ve tarihi yerler, köyler, şehirler ve yapılacak turistik aktiviteleri bulabilirsiniz.

Avrupa’daki en iyi kayak merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla da, kış aylarında Avusturya, yaz aylarındaki kadar kalabalık olabilmektedir.

Gezinmesi çok da zor olmayan bu ülkede, eşsiz bir gezi listesi hazırlayabilmek adına, ülkedeki en popüler aşağıdaki 20 yere göz atabilirsiniz.

Avusturya Gezilecek Yerler Listesi

Ülkedeki en önemli turistik şehirlerden olan Viyana, Salzburg ve Halltstatt bu ülkede gezi planı için daima ilk sıralarda gelmektedir.

Tabi ülkedeki en önemli ve en güzel yerleri bu 3 şehirde fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Fakat Avusturya’nın bu 3 şehirden çok daha fazlası olduğunu unutmayın.

Ülke için güzel bir gezi rotası oluşturmayı planlıyorsanız, birçok turistin yaptığı gibi sizde Viyana’dan başlayabilirsiniz. Bu şehir hem konum hem de sunduğu olanaklar ile ülkeyi dolaşmaya başlayabileceğiniz en güzel şehirdir.

Gelelim şehrin gezilecek en turistik yerlerine ; 

1.Melk Manastırı

Melk Manastırı
Melk Manastırı

Dünyanın en ünlü manastırlarından biri olarak bilinen Melk Manastırı, 7 avlu üzerinde düzenlenmiş muhteşem binaları ile ülkedeki en görkemli yapılardandır.

Burası büyük bir kompleks ve 325 metre uzunluğunda. En dikkat çeken yeri ise, batı ucudur. Burada, ikiz kuleli kilise dikkat çekmekte ve kompleksin en önemli mimari harikalarından biridir.

Melk şehrinin yukarısındaki yüksek bir tepenin üzerinde yer alan Melk Manastırı, Tuna’ya bakmakta ve eşsiz bir doğal manzara sunmaktadır.

Bu manastırı için en azından 1-2 saatinizi ayırın. Bu kompleks için Detaylı bir gezi şart. Burada gezip görebileceğiniz birbirinden güzel tarihi yerleri bulacaksınız.

Komplekste görebileceğiniz yerlerden bazıları ise, Babenberg Evi, Avusturya’nın ilk yönetici ailesinin kalıntıları ve en önemlisi de, Avusturya Hükümdarları’nın portrelerine ev sahipliği yapan, içerisinde ”İmparatoriçe Maria Theresa”nın da portresi olan, İmparatorluk Koridoru’dur. Hiçbir yeri görmeseniz dahi, bu koridora göz attığınızdan emin olun.

2.Hochosterwitz Kalesi

Hochosterwitz Kalesi
Hochosterwitz Kalesi

Burg Hochosterwitz olarak da bilinen bu kale, Avusturya’nın en önemli Ortaçağ kalesi olarak bilinir.

Hemen uçurumun kenarında ve 160 metreye kadar yükseliyor. Sırf sunduğu manzara için görülmeye değer bir tarihi yer diyebiliriz.

Veit’in doğusunda bulunan bu kale, Julian Alpleri ile Doğu Alpleri arasındaki Zollfeld ovalarında güzel bir konumda bulunuyor.

Habsburg imparatorları ve Doğu’dan gelen Türk işgallerinin korkusunu kapsayan bu kalenin tarihi 1000 yıl öncesine kadar gidiyor.

Hochosterwtitz’in tepesine giden giriş yolunda sizi 14 adet görkemli savunma kapısı karşılıyor. Tepeye ulaştıktan sonraki manzara muhteşem olsa da, yol üzerinde de eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz manzaraları görebiliyorsunuz.

3.Eisriesenwelt

Eisriesenwelt Mağaraları
Eisriesenwelt Mağaraları

Eisriesenwelt, Tennengebirge’nin batı tarafında bulunan dünyanın en büyük buz mağarası sistemidir. Avusturya’nın en doğal yerleri arasında olan bu yer, 30 bin metrekarelik bir alana yayılan, yeraltı nehri tarafından oyulmuş mağaralarla dolu.

1879 yılında keşfedilmiş ve 1912 yılında da ziyaretçiye açılmış.

Buz oluşumları ve buz sarkıtları ile ünlü ”Hymir Hall” adı verilen yer ise, bölgedeki en turistik yer. Buradaki taş basamaklardan 2 bin metreye yaklaşan yükseklikteki Buz Sarayı’na çıkabiliyorsunuz. Burası, ülkede görebileceğiniz en iyi manzaraya ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Buraya Salzburg’dan turlar ile gidebiliyorsunuz (Ortalama 40km) turlar 2-3 saat sürüyor ve gidiş geliş de bir o kadar sürmektedir. Yani Salzburg’daysanız ve burayı görmeyi planlıyorsanız, 1 gününüzü bu mağaralar için ayırmanız gerekiyor.

Göz At : Web Sitesi

4.Graz

Graz - Avusturya Gezilecek Yerler Blog
Graz

Avusturya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Graz, ülkenin ikinci büyük öğrenci şehridir.

Ülkedeki en fazla öğrenci sayısına sahip olan yerlerden olan Graz, Avusturya’daki en iyi gece hayatı ortamını bulabileceğiniz şehirlerden.

Avrupa’daki en iyi korunmuş ”Eski Şehir” bölgelerinden birine ev sahipliği yapan bu şehirde yapılacak birçok şey bulabileceğiniz gibi, mutlaka görülmesi gereken birbirinden güzel yerler de bulabilirsiniz.

Sanattan zırhlara birkaç müzesiyle sanatseverlerin de çok çabuk sevebileceği bir şehirdir.

Graz, ülkedeki en çeşitli uluslararası yemekleri bulabileceğiniz yer olduğu gibi, en güzel Avusturya yemeklerini deneyebileceğiniz yerdir. Her şekilde, gezi rotanızda olması gereken bir şehir.

5.St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg
St. Anton – snowplaza.co.uk

Avusturya’nın kayak merkezleri arasında en iyi bilinen yerlerden biri olan St. Anton am Arlberg, daha çok ”St Anton” olarak anılır.

Tirol’de bulunan bu köy, Avusturya’nın en güzel köyleri arasında ve en fotojenik yerlerinden birisi.

Daha çok Avusturya şehirlerinden düzenlenen kayak turlar ile tercih ediliyor olsa da, kayağa ilginizi yoksa dahi görülmeye değer bir doğal güzelliktir.

Daha çok maceracı gençlerin favori yerlerinden olan St Anton, ”Sıkı çalış sıkı oyna” mantığındadır.

Kışın buraya kayak için veya yazın muhteşem manzarayı seyretmek için gidebilirsiniz. Her halükarda listenizde olması gereken güzel bir nokta.

Göz At – Resmi web sitesi : www.stantonamarlberg.com

6.Wachau

Wachau Vadisi
Wachau

Wachau Vadisi, Avusturya’nın doğal güzellikleri arasında en iyilerdendir.

Daha çok şaraplarıyla tanınan Wachau, kayısılarıyla da ünlü bir vadidir. Vadide’de 500’den fazla tarihi yer bulunmakta. Bu yüzden de, tarihe ve doğal güzelliğe merakı olan her turistin göz atabileceği bir yer.

Güney Avusturya’nın en ünlü yerleri arasında olan Wachau, Kültürel önemi ve eşsiz doğal ihtişamı ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz Melk Manastırı’nı da burada görebilirsiniz.

7.Zell am See

Zell am See
Zell am See

Salzburg’dan günübirlik turlar ile rahatlıkla gidebileceğiniz yerlerden biri olan Zell am See, Avusturya’nın gezilecek yerleri arasında en popüler olanlardandır.

Daha çok dağları ve gölleri ile ünlü olan bu yer, Avusturya’nın en iyi kayak merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kayak pistleri dışında oldukça şirin ve güzel bir manzarası ve tarihi bir yapı olan St. Hippolyte Kilisesi vardır. Tarihi 16. yüzyıla kadar giden bu dini yapı da bölgede görülmeye değer yerlerden.

8.İnnsbruck (İnsburg)

İnsburg Avusturya da Gezilecek Yerler
İnsburg

Tirol’in başkenti ve en güzel ilçesi olan İnsburg ”Hanın Üstündeki Köprü” anlamına gelen ismiyle ünlüdür.

Daha çok kış sporları ile tanınan İnsburg, Avusturya’da en iyi kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok kayak turlarıyla ünlü olan İnsburg, bundan çok daha fazlasıdır.

İmparator Maximilian I’in mezarına da ev sahipliği yapan Hofkirche Katedrali, resim ve zırh koleksiyonuna ev sahipliği yapan Ambras Kalesi ve birkaç tarihi yer ile, bu bölgede görülecek birçok yer bulabilirsiniz.

9.Salzkammergut

Salzkammergut
Salzkammergut

Avusturya’da tatil için güzel bir yer arıyorsanız mutlaka Salzkammergut’a göz atın deriz.

Burası, ülkenin en güzel tatil beldesi ve Salzburg’a da oldukça yakın. Eşsiz doğal manzarası ile de büyüleci bir yer olan Salzkammergut’ı, temiz göller, yemyeşil tepeler, muhteşem dağlar, St.Wolfgang ve Hallstatt gibi romantik şehirler oluşturmaktadır.

Güneşlenme alanlarının yanı sıra, spa merkezleri ile de ünlü olan bu bölgeyi de listenize mutlaka ekleyin deriz.

10.Wörthersee Gölü

Wörthersee Gölü Avusturya Gezi Rehberi
Wörthersee Gölü

Daha çok Avusturya’da yazın görülecek yerler arasında olan Wörthersee Gölü, ülkedeki en güzel tatil beldelerinden biri olarak bilinir.

Yüzme, tekne gezintisi veya kano için en ideal yer olan Wörthersee Gölü çevresinde de bazı turistik ve tarihi yerleri bulabilirsiniz.

Doğal güzelliğinin dışında, 12. yüzyıldan kalma Gurk Katedrali’ne veya Griffen Stalactite mağarasına güzel bir gezi yapabilirsiniz. Burası, yaz aylarının dışında biraz durgun oluyor. Kışın yapılacak çok fazla bir şey olmadığı söylenen Wörthersee’yi yazın göremiyorsanız, es geçmenizde yarar var.

11.Bad Gastein

Bad Gastein
Bad Gastein

Salzburg’a yakın bir kaplıca tesisi olan ”Bad Gestein” ülkenin en ünlü yerleri arasında. Buranın en meşhur şeyi, şifalı kaplıca suları ve saf dağ havasıdır. Özellikle kış aylarında gidilecek muhteşem yerlerden biridir.

Tauern Dağı’nda bulunan bu eşsiz tepe kasabası, kayak tutkunları için de güzel adreslerden biridir. Ülkedeki en bilinen kayak merkezlerinden biri de ”Bad Gastein”de bulunmaktadır.

Bu muhteşem kasabada, birbirinden güzel ve kaliteli otelleri ve villaları da bulabilirsiniz. Yani günübirlik bir gezi planı yapmak yerine, dilerseniz burada konaklayabilirsiniz.

Kayak merkezinin ve kaplıcaların dışında, çevrede güzel bir yürüyüş parkuru ve bisiklet turları gibi yapılacak daha birçok şeyi burada bulabilirsiniz.

Kasabanın kalbinde bulunan Gastein şelalesini gördüğünüzden de emin olun.

Yaratıcı atölyeler, caz şovları, ve hareketli bir gece hayatı deneyimi için doğayla baş başa kalabileceğiniz ”Bad Gastein”de zamanınız ve bütçeniz varsa mutlaka konaklayın deriz.

12.Bregenz

Bregenz
Bregenz’deki Pfander dağına giden Teleferik

Avusturya’nın gezilecek en güzel şehirleri arasında olan Bregenz, Konstanz Gölü’nün doğu kıyısında yer alıyor.

İsviçre ve Alman Alplerinin eşsiz bir manzarasını sunan bu şehir, göl kenarındaki güzel bir gezintiye çıkabileceğiniz, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz ve Pfander Dağı’na çıkan teleferiğe binip nefes kesen manzaraları seyredebileceğiniz bir yerdir.

Ayrıca temmuz-ağustos aylarında burayı ziyaret ediyorsanız, Bregenz Festivali’ne de mutlaka katılın deriz.

Bunun dışında şehirde, birkaç tarihi yapıyı, müzeleri ve şehrin merkezindeki güzel atmosfere sahip kafeleri keşfedebilirsiniz.

Google maps‘te görmek için tıklayın.

13.Krimmler Şelalesi

Krimmler Şelalesi
Krimmler Şelalesi

Krimmler Şelalesi, Avusturya’nın en bilindik yerleri arasında gelmektedir.

Ülkedeki en yüksel şelale olduğundan dolayı ünlü olsa da, manzarası ve sunduğu ambiyansı ile de turistlerin sevdiği yerlerden.

Burası, ülkedeki en romantik yerlerden biri. Özellikle Avrupalı çiftlerin favori adreslerinden biri olan bu şelalenin bulunduğu bölgeyi de listenize ekleyin deriz.

Google Maps‘te görmek için tıklayın.

14.Tirol – Avusturya Alpleri’nin Cenneti

Tirol - Avusturya Alpleri
Tirol

Alplerin cenneti olarak da bilinen Tirol, batı Avusturya’daki en meşhur eyalettir.

Popüler bir kayak merkezi olarak da bilinen Tirol, Ambras Kalesi, Ehrenberg Kalesi ve Kufstein Kalesi birbirinden etkileyici tarihi yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Her turistin sevebileceği bir şeylere ev sahipliği yapan Tirol, en az Viyana kadar ünlü yerlerden.

Insburg, Tirol’un başkenti ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ülkenin en güzel şehirlerinden biri.

Daha çok doğal güzelliği ve tarihi yerleri için ziyaret edilebilecek yerlerden biri olan Tirol’de birkaç müze de bulabilirsiniz.

15.Alpbach

Alpbach Avusturya da Gezilecek Yerler
Alpbach

Tirol Alpleri’nin en güzel kasabalarından biri olan Alpbach, ülkedeki kış tatil beldelerinden bir diğeridir.

Kış aylarında 145 kilometreden fazla bakımlı kayak pisti ile ünlü olan bu kasaba, yaz aylarında çok kalabalık olmasa da, sıcak aylarda da gidilecek yerlerden olduğu söylenmektedir.

Yazları, çiçek açan düğünçiçekleri, haşhaş ve rock yaseminleri ile ünlüdür ve geleneksel dağlık evlerinin etrafındaki yürüyüş parkurları ile dolaşılabilecek en iyi yerlerden.

16.Baden

Baden
Baden

Yaklaşık 2 bin yıllık kaplıca kasabası olarak da bilinen Baden, uzun geçmişinden oldukça etkilenmiş görünüyor.

Bu etkisini, parklarda, tarihi binalarda ve ünlü şahsiyetlerin anıtlarında görebiliyorsunuz. Hem kültürel bir gezi hem de doğanın keyfini çıkarabileceğiniz yerlerden biri olan Baden Kasabası, ülkede görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

17.Saint Gilgen

Saint Gilgen
Saint Gilgen

Ülkenin en doğal yerlerinden biri olan St Gillen, Wolfgangsee Gölü kıyısında güzel bir konumda bulunmaktadır.

Ülkenin kuzeyine doğru bir gezi planı yapacak olursanız, St Gillen’i de mutlaka listenize ekleyin. Burası, doğanın tarih ile buluştuğu muhteşem bir yer.

Nefes kesen manzaraları, dağlarla çevrilmiş tarihi evleri ve Schafberg Dağı’na çıkan treni ile kaçırılmaması gereken gezi rotalarından.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de, gölde tekne gezintisine çıkmaktır. Bu tekne gezileri genellikle 45 dakika sürmektedir. Tabi dilerseniz, özel tekneler ile de güzel bir yolculuğa çıkabiliyorsunuz.

18.Salzburg

Salzburg
Salzburg

Gelelim ülkenin en meşhur yerlerinden birine.

Ssalzburg, Avusturya’daki en çok ziyaret edilen şehirlerden biri. Ülkenin merkezinde Almanya sınırına yakın bir konumda bulunan Salzburg, Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum yeri olması ile ünlü olsa da, bu şehirdeki tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü de ülkedeki en önemli yerler arasında gelmektedir.

Ülkenin en büyük dördüncü şehri olan Salzburg, günübirlik turlar ile gidilecek şehirlerden değil. Salzburg zaman ister. Birkaç saatte Salzburg gezisinden pek bir şey anlayacağınızı sanmıyoruz. Bu yüzden, en azından 1 gün bu şehirde konaklayın deriz.

Tepedeki Ortaçağ kalesi, Altstadt (Tarihi Kent Merkezi – Eski Şehir Bölgesi) ve eşsiz Alp manzaraları ile bu şehri seveceksiniz. Bu şehirde gezip görülecek birçok yer olmasına rağmen mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Mirabell Sarayı ve Bahçeleri’ni kaçırmayın deriz.

Salzburg merkezdeki turistik noktaları hallettikten sonra, Sazlburg’a yakın gezilecek noktalar için de bir gezi planı yapın deriz. Bu şehre yakın olan birbirinden önemli yerleri bulabilirsiniz.

Göz At : Salzburg gezilecek yerler

Salzburg’da nerede kalınır ?

19.Halltstatt

Halltstatt
Halltstatt

Şüphesiz ülkenin en güzel yerleri arasında olan Hallstatt, sık sık Avusturya’nın en eski köyü olduğunu iddia eder. Pek kanıtlanmış bir durum gibi olmasa da, birçok yerel halk bu köyün, ülkedeki en eski yerlerden biri olduğu söylemektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Salzkammergut’un bir parçası olan bu köy, ülkedeki en çok seveceğiniz düşündüğümüz yerlerden. Renkli evleri, eşsiz manzarası ve doğal güzelliğiyle muhteşem bir deneyim sunan Halltstatt kaçmaz.

Alp locaları ve küçük caddeleriyle dolu olan Hallstatt, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini almış.

Günübirlik gidilecek güzel noktalardan biri olsa da, zamanınız ve yeteri kadar bütçeniz varsa burada 1 gün konaklayın deriz. Ambiyansa ve atmosfere bayılacaksınız. Ayrıca burası ülkedeki en romantik yerlerden bir tanesi. Çift olarak seyahat ediyorsanız, burada mutlaka konaklamak isteyeceksiniz.

20.Viyana

Viyana
Viyana

Gelelim Avusturya’nın başkenti ve en ünlü şehrine.

Viyana, ülkedeki en fazla turist trafiğine ev sahipliği yapan şehir olduğu gibi, ülkedeki en pahalı şehirdir.

Bu şehirde, oteller, restoranlar, su, ekmek her şey pahalı. Fakat, ülkede gidilebilecek en güzel şehirlerden bir tanesi.

Göz At : 24 saatte Viyana

Viyana, genellikle Avusturya turları ile ziyaret ediliyor olsa da, bu şehri turlar ile gezmeyin deriz. Viyana’da o kadar fazla yapılacak turistik aktivite var ki, öyle yarım günde veya günübirlik turlar ile bitecek gibi değil.

Tabi ki tüm gezilecek noktaları görmek zorunda değilsiniz. Fakat, şehirdeki ünlü yerler için bile en azından 1 gün burada konaklamanız gerekiyor. Birbirinden güzel saraylar, kiliseler ve müzeleri ile Viyana’nın altını üstüne getirmeden, başka Avusturya şehrine veya köyüne gitmeyin deriz.

Göz At : Viyana’da gezilecek yerler

Viyana’da nerede kalınır ?

Avusturya’da gezilecek yerler, sadece bu 20 yer ile sınırlı olmasa da, ülkedeki en önemli tarihi ve turistik yerler, doğal güzellikler ve köylerin büyük bir bölümü, listede yer almaktadır.

Gezi rotası için daha birçok şehri ve diğer kasabaları da bulabilirsiniz. Fakat ilk olarak listedeki yerlerden kendinize bir liste oluşturun. Zamanınız kalırsa da, diğer popüler noktalara da göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...