Ayasofya Müzesi (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti)

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Ayasofya Müzesi, tüm güzelliği ve dev ihtişamıyla İstanbul‘u süsleyen tarihi yapılardan. Tarihi Yarımada üzerinde bulunan, yerli yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu müze, aynı yerde 3 kez inşa edilerek, 1935’ten sonra müze olarak hizmet vermeye başlamış.

”İstanbul’u gezdim” diyen her gezginin mutlaka detaylı bir şekilde gezmesi gereken bu müze, aslında bir kilisedir. Zaten müzeyi gezmeye başladığınızda buranın bir kilise olduğunu, duvarlardaki mozaiklerden ve hristiyanlık sembollerinden anlayabiliyorsunuz. Fakat kiliseden camiye çevrilmiş bu yapı uzunca yıllar Osmanlı’nın ibadet yeri olarak kullanılmış. Günümüzde ise kiliseden çok camiye benzemekte.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Haritası

Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgi

Özet olarak bu süper turistik müze hakkında bilgi vermek gerekirse, Ayasofya birinci kilise olarak 360 yılında Bizans İmparatoru tarafından yaptırılmış. Daha sonra 537 yılında yeniden inşa edilerek, İstanbul’un fethinden sonra Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiş. 1935’ten sonra da müze olarak kullanılmaya başlanmış, İstanbul’un, hatta dünyanın en önemli yapılarından biri.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya İçi

1935 yılından bu yana bir müze olarak faaliyet gösteren Ayasofya, Bizans İmparatorluğu’na tanıklık edip Osmanlıyı yaşayan ender yapılardan.

Zamana meydan okuyan bu yapıda, iklim ve yer sarsıntılarından dolayı oluşan tahribat günümüzde yapılan restorasyon çalışmaları ile giderilmeye çalışılıyor.

İstanbul’da henüz konaklama için aradığınız oteli bulamadıysanız, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, konaklama için en ideal bölgeleri ve en iyi otel tavsiyelerini öğrenebilirsiniz. İstanbul’daki tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Ayasofya Ne Demek ?

Ayasofya Müzesi
Müzenin altın renginde süslemeli koridoru

Sofya eski Yunancada bilgelik anlamına gelen Sophos kelimesinden gelmekte. Aya da Kutsal/İlahi anlamına geldiğinden, Aya Sofya İlahi Bilgelik veya Kutsal Bilgelik anlamına gelmektedir.

Ayasofya Müzesi Neden Önemli

Ayasfoya mimarlık tarihi açısından önemli. Bazilika ile merkezi planı birleştiren kubbeli bazilika tarzında bir yapı olup taşıyıcı sistemi özellikleri ve kubbe geçişi ile mimarlık konusunda bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

Ayasofya Müze Gezisi

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Mozaikleri

İstanbul gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken Ayasofya’nın çevresinde yapılan kazılarda bulunmuş birçok Bizans sütunları bulunan bahçeden geçerek müzeye girdiğinizde kapı üzerinde eşsiz mozaikler ile karşılaşıyorsunuz. Sol tarafa ayrılan taş döşemeli yokuş yol da sizi müzenin üst galerisine çıkarıyor.

Üst kata çıkıp sol tarafa doğru ilerlediğinizde sergi panoları bölümünü ve müzenin ana mekanına seyir imkanı sunan yeri görüyorsunuz. Burada Hz. Muhammed, Hz. Osman ve Hz. Ebubekir gibi birçok hat sanatı levhalarını görebiliyorsunuz.

Ayasofya Müzesi
Üst kattan müzenin görünümü

Üst kata çıkıp sağ tarafa doğru ilerlediğinizde tavanı muhteşem süslemeli bir koridordan geçip mermer kapıya ulaşıyorsunuz. Kapının hemen sağ tarafında ”Deisis Mozaiği’ni görmek mümkün.

Ayasofya Müzesi
Deisis Mozaiği

Güney tarafta bulunan galerinin sonuna geldiğinizde ilk dikkatinizi duvarda bulunan Meryem-Çocuk İsa, İmparator Ioannes Kommenes ve İmparotoriçe Irene mozaiği çekiyor. Büyük sanat ustalığı ile yapılan bu eser de müzenin kaçırılmaması gereken eserlerinden.

Ayasofya Müzesi
Meryem Çocuk İsa Mozaiği

Terleyen Direk

Müzenin kuzey batısında bulunan dört köşeden yapılmış beyaz mermer direkte, yaz/kış aylarında sürekli terleme özelliği görülüyor. Bu yüzden de bu direk, Terler Direk veya Terleyen Direk olarak anılmakta. İnsan hizasındaki bronz levhalarla kaplı bulunan delik ise ziyaretçilerin en beğendiği şey oluyor. Bu delik, milyonlarca ziyaretçinin ortasına parmağına değdirmesi ile oluşmuş. Birçok sebepten dolayı da Ağlayan Direk, Hızır’ın Parmağını Soktuğu Delik veya Uğurlu Direk gibi isimlerle de anılıyor.

Dış narteks adı verilen yerden iç nartekse açılan kapı, İmparator Kapısı olarak biliniyor. İç nartekse geldiğinizde ise 9 kapı görüyorsunuz. İç nartekste bulunan altın rengindeki mozaik işlemelerinin oldukça dikkat çekici olduğunu da söyleyebilirim.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya

Müzenin ana bölümüne girer girmez 56 metre yükseklikte olan kubbesi, ilk dikkatinizi çekecek yer oluyor. Yüksek sezonlarda muhteşem kalabalık olan bu ana bölüm, süper kalabalık olduğu zamanda bunaltıcı olabiliyor.

Kubbenin altında dört köşede de bulunan Serafim Melekleri adlı çalışma, müzede en dikkat çeken eserlerden. Serafim Melekleri, Ayasofya’nın korucusu olduğuna inanılan 6 kanadı olan melek olarak biliniyor. Bu dört meleğe baktığınızda sadece bir tanesinin yüzünü net bir şekilde görebilmeniz ise farklı bir gizem 🙂

Ayasofya Müzesi
Meryem-Çocuk İsa

Çıkış kapısına geldiğinizde kapının hemen üzerinde ”Vestibül Mozaiği”ni görebiliyorsunuz. Bu kompozisyonda sağda İmparator Konstantinus şehrinin maketini, solda ise İmparator Iustinianus Ayasfoya’nın maketini Meryem’e sunuyor şekilde tasvir edilmiş.

Müzenin dışında ise, Sıbyan Mektebi, Ayasfoya İmareti, Hünkar Mahfili, Çeşme, I. MAhmut Şadırvanı ve Türbeler bulunmakta. Bu yerleri görmek için çaba harcamanıza gerek yok. Zaten müzeden çıkış yolu üzerinde bulunuyor.

Ayasofya Müzesi
Müzede bulunan levhalar

Ayasofya Müzesi’nde 3 adet güneş saati bulunmakta. Bunlardan biri çıkış kapısının bulunduğu cephede duvarın üstünde, ikincisi batı cephesindeki duvarda ve sonuncusu da çıkışta sebil ve turnikelerin arkasındaki bahçede bulunmakta.

Ayasofya Müzesi Tarihi

Ayasofya Müzesi
Minber

1500 yıllık tarihi ile göz kamaştıran Ayasofya, İmparator Konstantinos tarafından M.S 360 yılında yaptırılmış ve 404 yılında çıkan bir yangınla harap olmuş. Daha sonra İmparator II. Theodosios tarafından 415 yılında yeniden inşa ettirilen ikinci kilise 532 yılında çıkan Nika İsyanı ile yıkılmış. 3. yapı ise 537 yılında İmparator Justinianos tarafından inşa ettirilerek günümüz Ayasofya’sı oluşmuş.

Orjinal adı Hagia Sophia olan Ayasofya 1453 yılında Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Mimar Sinan’ın katkılarıyla camiye çevriliyor. 1930 yılına kadar camii olarak kullanılmış bu dev yapı, 1934 yılında Atatürk’ün isteği üzerine müze olarak düzenlenmiş.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Şadırvanı (I.Mahmud)

Ayasofya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. Ayasofya, dünyadaki en eski katedral olarak bilinir.
 2. Dünyadaki en hızlı inşa edilen (5 yıl) katedraldir.
 3. 15 yüzyıl boyunca ibadet yeri olarak düyanın en uzun süreyle ibadet yeri olmuş yapı özelliğine sahip.
 4. Ayasofya’nın yapımında 100 mimar ve her mimarın 100 işçisi olduğu tahmin ediliyor.
 5. Kubbesi, eski tarz katedral kubbeleri arasında çapı bakımından dördüncü büyük kubbe sayılmakta.

Ayasofya Müzesi
Sıbyen Mektebi

Müzenin Alt Kattaki Bölümleri

 • Narteksler
 • Omphalion ve müezzin mahfili
 • Güney Nef
 • Absid ve Mihrap
 • Orta Nef
 • Kuzey Nef
 • Çıkış

Ayasofya Müzesi
ayasofya İçi

Müzenin Üst Kattaki Bölümleri

 • Kuzey üst nefi
 • Güney üst nefi (Tribün)
 • Avlu
 • Salon

Ayasofya Müzesi
Ayasofya

Ayasofya Müzesi Mimari Özellikleri

Yapı, 55.60 metre yüksekliğinde ve iç kısımdan 31-32 metre çapında 40 kaburgalı bir kubbe ile örtülü. Tüm binayı 67’si üst katta ve 40’ı alt katta toplamda 107 sütun taşımakta. Müze, büyük bir orta mekan, ahsis, iç ve dış nartekslerden meydana gelmiş. İç mekan 100*70 metre ölçüsündedir.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya

Ayasofya Müzesi Nerede

Ayasofya, İstanbul’un fatih ilçesinde, tarihi yarımada üzerinde, Sultanahmet’te bulunmaktadır. Müze tam olarak Sultan Ahmet Camii karşısında ve Yerebatan Sarnıcı yanında bulunmaktadır.

Ayasofya Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Müzeye ulaşım için en ideal yol Eminönü gelip, buradan müzeye kadar yürümektir. Fakat Eminönü’nden Bağcılar-Kabataş hattı üzerinde faaliyet gösteren tramvayları kullanarak da müzeye ulaşmak mümkün. Bunun için Sultanahmet tramvay durağında inip 3 dakika yürümeniz gerekiyor.

Ayasofya Müzesi
Üst kattan müzenin görünümü

Müzeye Anadolu Yakası’ndan ulaşmaya çalışıyorsanız, ilk olarak Eminönü gelmeniz gerekiyor. Buradan da ister yürüyerek isterseniz de tramvayları kullanarak müzeye ulaşmak mümkün.

Ayasofya Müzesi Yakınlarında Gezilecek Yerler

 • Sultan Ahmet Camii
 • Sultan Ahmet Meydanı
 • Dikilitaş
 • Yılanlı Sütun
 • Topkapı Sarayı
 • Halı Müzesi
 • Soğukçeşme Sokağı
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Milyon Taşı

Ve daha birçok turistik yerleri müze etrafında bulabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2019

Müzeye giriş ücreti 60 TL’dir. Fakat daha sonra kullanmayacak olsanız dahi müzekart almanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu müzekart ile İstanbul’daki birçok müzeyi ücretsiz olarak da gezebiliyorsunuz. Gezmeseniz bile fiyatı 60 TL yani bilet ücreti ile aynı olduğundan dolayı, bu kartı almamanız için hiçbir neden yok.

Ayasofya Müzesi
Müzenin dış görünümü

Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü kış aylarında 09:00-16:00 ve yaz aylarında da 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gişelerin müzeden 1 saat önce kapandığını da unutmayın.

Kimler Ücretsiz Girebilir ?

 • 18 yaş altındaki TC çocuklar
 • 65 yaş üstü TC vatandaşları
 • Er ve Erbaşlar

Ayasofya Müzesi
Ayasofya

Tavsiyeler

İstanbul’un en kalabalık turistik yapılarından olan Ayasofya öğle vakti ziyaret edilecek en zor yerlerden. Bu yüzden, müzeyi ziyaret etmeden önce ilk olarak müzekart alın (Bilet ücreti ile aynı fiyat). Bu kart ile bilet kuyruğuna girmeden direkt geçiş sağlayabiliyorsunuz. Yani müzekartınızı alır almaz tekrar uzun kuyruklara girmenize gerek yok.

Müzeyi ses rehberi ile gezmenizde yarar var. Muhteşem açıklayıcı bir şekilde müzedeki tüm eserleri ve kubbeler hakkında detaylı bilgileri bu ses rehberinde bulabilirsiniz. Gezinize anlam katacak bu ses rehberlerini mutlaka deneyin.

Müzeye kalabalık bir grupla veya çok fazla turist eşliğinde giriyorsanız, ilk olarak üst kata çıkın. Tabi alt kat kalabalıksa. Çünkü alt kat süper kalabalık olduğu gibi, en çok zaman geçireceğiniz yerlerden oluyor. Bu yüzden yukarıya çıkıp ilk olarak tepeden müzeyi görün ve daha sonra aşağı kata geçebilirsiniz.

Müzenin çoğu yeri ciddi anlamda karanlık. Yani fotoğraf çekimi için karanlık. Bu yüzden flaşlı bir kamera ile müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca müzede tripod kullanmak da yasak.

Ayasofya, konum olarak Sultanahmet’te bulunuyor. Tabi Sultanahmet’in bulunduğu yerde birçok turistik ve tarihi yapıyı da müze gezisinden sonra halledebilirsiniz. İstanbul’un en güzel sarayları arasında olan Topkapı Sarayı bu müzeye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayasofya Müzesi, gerek eşsiz tarihi, gerek dev ihtişamı ve eserleri, gerekse İstanbul’un en değerli yapılarından. İstanbul’da kadar gidip de bu müzeyi görmeden dönmeyin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...