Çanakkale Aynalı Çarşı Nerede – Nasıl Gidilir ?

Çanakkale Savaşları sırasında halk türküsüne bile konu olmuş Aynalı Çarşı, II. Abdülhamid’in padişahlığı sırasında (1889), Çanakkale’nin en bilindik Yahudi ailelerinden biri tarafından yaptırıldığı tahmin edilmekte. Bazı kaynaklara göre ise, Musevi cemaatinden olan Eliya tarafından yaptırıldığı söylenmekte.

Tıflı Cami’ye zafer meydanından giriş yapıp diğer kapıdan çıkarsanız, çarşının tam önüne ulaşırsınız. Oldukça kalabalık olan bu çarşı İstanbul’da bulunan Mısır Çarşısı’nın bir minyatürü olduğu söylenir. Evliye Çelebi bile, Seyahatname adlı eserinde bu tarihi çarşıdan bahsetmiş.

Çarşıya, Aynalı Çarşı denilmesinin en büyük sebebi ise, çarşı içerisinde önceden atlar için süs eşyası ve koşum yapan dükkanların yer alması olarak biliniyor.

Aynalı Çarşı Çanakkale
Çarşıda bulunan birkaç hediyelik eşya dükkanı ve çarşının ana girişi

Çarşı Hakkında Bilgiler

Çarşı, içerisinde bulunan yüzlerce hediyelik eşya satan dükkanları ile alışveriş merkezi konumunda. Çarşının kırmızı taştan yapılmış kapısı kemerli olup, kemerin kilit taşı kabartma çiçek desenleriyle süslenmiş.

Çarşı‘nın kapısında yer alan kitabede, ”Adaletliliği ile tanınan Sultan Gazi II. Abdülhamid Hazretleri’nin lütuf ve sahip çıkmalarıyla, kendine bağlı musevi uyruğundan, İlyo Halyo kullarının çabalarıyla yaptırılmış ve gönülde yer tutan çarşıdır” yazmakta.

Aynalı Çarşı Çanakkale
Çarşının içerisinden bir görünüm

2007 yılına kadar oldukça kötü durumda olduğu söylenen çarşı, bu tarihten sonra restorasyonu tamamlanarak turistlerin en çok ziyaret ettikleri çarşılardan biri olmuş.

ÇANAKKALE’DE NEREDE KONAKLAMALI ?

Bütçeli bir Çanakkale gezisi için 3 yıldızlı otel olan Hotel Helen Park‘ı veya Anzac Hotel‘i, orta bütçeli bir Çanakkale gezisi için 4 yıldızlı otel olan Akol Hotel‘i ve lüks bir Çanakkale gezisi için de 5 yıldızlı otel olan Kolin Hotel‘i deneyebilirsiniz.

Tüm Çanakkale’deki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aynalı Çarşı Çanakkale
Çarşının hemen çıkışında bulunan sokaklara kurulmuş masaları ile muhteşem kafeler ve restoranlar bulabilirsiniz.

Aynalı Çarşı tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak ; Çarşı, 1918-1921 yılları arasında İngilizlerin atları için ahır olarak kullanılmış. Çarşının bugünkü haline 1967 yılında getirildiği söylenmektedir.

Başka kaynaklarda çarşı hakkında çok daha farklı bilgiler bulabilirsiniz. Mesela, çarşının kırmızı kapısı üzerinde yazan tarih 1889’dur. Fakat bu tarih çarşının yapıldığı tarih değil, onarım yapıldığı tarih olarak tahmin edilmekte. Çarşı içerisinde bulunan birkaç esnafa göre ise, çarşı en az 500 yıllıktır. Yani, anlayacağınız çarşının tam olarak ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi bulunmuyor.

Çanakkaleni bu tarihi çarşısı, öyle mimarisine hayran olabileceğiniz bir yer değil. Sizin en çok dikkatinizi hediyelik eşyalar çekecektir. Bildiğiniz kapalı çarşılardan biri demek daha doğru olur. Fakat, gerek içeride satılan oldukça uygun fiyatlı ürünleri ile, gerekse çarşı çevresinde bulunan tarihi yapılar ile görülmeye değer çarşılardan.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Aynalı Çarşı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Çanakkale şehir merkezinde bulunan çarşıya ulaşım oldukça kolaydır. Çanakkale Saat Kulesi veya merkezde bulunan Feribot İskelesinden yürüyerek 5-10 dakika içerisinde çarşıya ulaşabilirsiniz. Ben Çanakkale Deniz Müzesi ziyaretinden sonra çarşıya gitmiştim ve en fazla 5 dakikamı aldı diyebilirim. Bu yüzden, size tavsiyem direkt çarşıya gitmek yerine önce Deniz Müzesi’ni ve içerisinde yer alan Çimenlik Kalesi’ni ziyaret etmeniz. Müzeden çıkar çıkmaz sağ tarafa dönün ve hiçbir yere sapmadan 5 dakika yürüyün. Çarşı sağ tarafınızda kalacaktır. Konum için tıklayın.

Çanakkale gezilecek yerler bakımından önemi büyük olan Aynalı Çarşı, gerek kolay ulaşımı ile gerekse oldukça uygun fiyatlı hediyelik eşyaları ile, şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...