Azerbaycan Gezilecek Yerler | TARİHİ VE TURİSTİK 15 Yer

Hazar Denizi kıyısında tüm güzelliğiyle duran Azerbaycan, eski bir Sovyet ülkesi olmasından dolayı İslam Kültüründe bazı Rus etkilerini de sergilemektedir.

Bu yüzden Azerbaycan’daki insanların büyük bir çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen, oldukça liberal ve laiktirler.

Azerbaycan, genel olarak turizme doyabileceğiniz bir yer. Birbirinden güzel şehirleri, turistik yerleri, kasabalar ve önemli noktalar ile çok çabuk sevebileceğiniz ülkelerden.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü ve büyük ihtimalle de ülke gezisine buradan başlayacaksınız. Zaten güzel bir gezi rotası yapmadan önce, başkent Bakü’ye uğramak şart. Zira ülkedeki görülecek önemli yerlerin büyük bir bölümü de bu şehir ve çevresinde bulunmaktadır.

Gelelim Azerbaycan gezilecek yerler listemize ;

1.Bakü

Bakü - Azerbaycan
Bakü

Azerbaycan’ın başkenti ve en güzel şehri olan Bakü, bir çok seyahat rehberine göre de ülkenin en çok ziyaret edilen şehridir.

Bakü’de yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri bulabileceğiniz gibi, görülebilecek birçok turistik ve tarihi yerleri de bulabilirsiniz.

Ülkenin yerel yemeklerini denemek için de iyi bir adres olan Bakü’de en ünlü yer, şüphesiz Orta Çağ duvarları ile çevrili olan Eski Şehir Bölgesi’dir. Burada, şehrin en gözde yapılarından olan Şirvanşahlar Sarayı ve Kız Kulesi’ni görebilirsiniz. Bu iki tarihi yer, hem Bakü’nün hem de Azerbaycan’ın en bilinen yerlerindendir.

Biraz daha modern yapılar ilginizi çekiyorsa da, Haydar Aliyev Kültür Merkezi veya Alev Kuleleri’ne göz atabilirsiniz. Bu iki mimari yapı da, şehirde görülmeye değer.

Şehir Hazar Denizi kıyısında yer aldığından, Bakü’yü güzel bir Azerbaycan tatili için de düşünebilirsiniz. Birbirinden lüks ve havalı otellere ev sahipliği yapan bu şehirde, ülkedeki en ünlü plajlardan bazılarını bulabilirsiniz.

Azerbaycan yemeklerini deneyebileceğiniz ”Nizami Caddesi” de bu şehirde mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz noktalardan. Ayrıca bu cadde, Bakü’de alışveriş için en popüler ve en bilindik yerdir.

Göz At : Bakü gezilecek yerler

Bakü’de nerede kalınır ?

2.Gence

Gence - Azerbaycan
Gence

Azerbaycan’ın ikinci büyük Rayon’u olan Gence, Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği rejimi sırasında adını birçok kez değiştirmiş ve günümüzde halini ”Gence” almıştır.

Ülkenin batı kesiminde yer alan bu güzel şehir, ülkenin en ünlü müzelerinden doğal yerlerine kadar birçok görülmeye değer yeri bulabilirsiniz.

Gence’de görülecek en önemli yerlerden biri şüphesiz Tarih Müzesi’dir. Atatürk Bulvarı’nda bulunan bu müzede, Azerbaycan’ın tarihi hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Şehirdeki çok popüler noktalardan biri olmasa da, bu tarihi müzesi ülkenin geçmişine ışık tutması bakımından oldukça önemli.

3.Kobustan Millî Parkı

Kobustan Millî Parkı
Kobustan Millî Parkı

Eski uygarlıklar hakkında büyüleciyi bir fikir sunan Kobustan Milli Parkı, Azerbaycan’ın en doğal yerlerinden biridir.

Kobustan, genel olarak cromlech-dolmen (dikey olarak yerleştirilmiş bir taş çemberi) içerdiğinden dolayı, Birleşik Krallık’taki ”Stonehenge”nin Azerbaycan versiyonu olarak da bilinmektedir.

Bakü’nün güneyinde yer alan bu milli park, 537 hektarı aşan 6.000’den fazla kaya çizimiyle farklı bir deneyim sunuyor.

Gobustan’daki bulguların büyük bir bölümü, Taş Devrinden kalma yerleşim yerlerine, mağara ve kaya resimlerine ek olarak, insan yerleşimlerinin ve hatta eski mezar taşlarının kanıtlarına da işaret etmektedir.

4.Nabran

Azerbaycan’da tatil köyü olarak ün yapmış olan Nabran, Bakü’ye yaklaşık olarak 3 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Nabran, Hazar Denizi’nin kıyısında yer almaktadır ve burası daha çok yaz aylarında güneşin ve plajın tadını çıkarmak isteyen yerli yabancı turistlerin favori destinasyonlarındandır.

Bu yüzden Nabran,  birçok su bazlı aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Tabi Nabran’da geceler de oldukça hareketlidir. Birbirinden güzel gece kulüpleri, barları ve pubları bulabileceğiniz bu tatil köyü de, yaz aylarında ülkeyi ziyaret ediyorsanız, gezi rotanıza eklemenizi tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

5.Şeki

Şeki - Bakü, Azerbaycan
Şeki

Şeki Rayonu’nun başkenti olan Şeki şehri de, ülkede görülmeye değer yerlerden biri.

Bakü’nün batısında bulunan, Kafkasya’daki en eski insan yerleşimlerinden biri olduğu söylenmektedir. 2500 yıl öncesine kadar giden eski bir tarihiyle ünlü bir şehirdir.

Şeki Şehri, İpek Yolu’ndaki bir duraktı ve mükemmel ipek ve diğer tekstillerle de ünlüydü. Günümüzde bu etkileri hala görebiliyorsunuz. Bu şehirde süslü nakış ve yerel el sanatlarını bulabileceksiniz.

18. yüzyıldan beri ayakta kalan Seki Hanlar Sarayı’nın yanı sıra kaleler, camiler ve hatta eski hamamlar da bulunmaktadır ve bunlar Azerbaycan’ın tarihi yerleri arasında en değerli olanlardandır.

Buradaki sarayın çivi kullanılmadan inşa edildiğini düşününce mimari bakımdan da oldukça harika bir eser olduğunu söyleyebiliriz.

6.Bakü Ateşgahı

Bakü Ateşgahı Azerbaycan
Bakü Ateşgahı

Eski günlerde yanan gaz çıkışlarının ilahi bir varlığa dair kanıt içerdiği düşünülüyordu ve antik tapınaklar bu alanlara inşa ediliyordu. Bunlardan bir tanesi de Bakü’ye 30 km uzaklıkta bulunan Bakü Ateşgahı’dır.

Ateşgah’ın 17. yüzyıldan kalma olduğu söylenmektedir ve tapınak kompleksi altıgen şeklinde inşa edilmiştir.

Surakhany banliyösünde bu Ateşgah, süper turistik bir yer olmasa da, Azerbaycan gezisinde birçok turistin rotasına eklediği yerlerden biridir.

7.Abşeron Millî Parkı

Bakü’nün doğusunda, şehre ortalama 60 km uzaklıkta bulunan Abşeron Milli Parkı, kum tepeleriyle ünlüdür.

Hazar’ın berrak, kirlenmemiş sularına karşı muhteşem bir manzara sunan bu park, sadece sunduğu doğal güzelliği ile değil, ceylanlar, porsuklar ve çakallar da dahil olmak üzere 50’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin doğal güzellikleri arasında en sevileni Abşeron Milli Parkı da, listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

8.Şirvan Millî Parkı

Şirvan Millî Parkı Azerbaycan Gezilecek Yerler Blog
Şirvan Millî Parkı

Azeybaycan’ın Salvan Rayonu’nda bulunan Şirvan Milli Parkı da, ülkenin en turistik yerleri arasındadır.

Bakü’nün 100 km güneybatısında bulunan yarı çöl vahşi yaşamı, kum tepelerini ve kısa bir sahil şeridini birleştirmektedir.

Burada, ceylan popülasyonları, orman kedileri ve kaplumbağalarla birlikte manzara ve fauna çeşitliliğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bungalovlar ve kamp alanlarına ev sahipliği yapan bölgeleri sayesinde dilerseniz bu milli parkta konaklayabilirsiniz.

9.Kuba

Kuba
Kuba

Azerbaycan’ın en güzel şehirlerinden biri olan Kuba, Kuba Rayonu’nun idari merkezidir.

Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan bu şehir, Azerbaycan kültürü için önemli bir destinasyondur.

Küçük bir Yahudi yerleşim yeri, kasabadan geçen nehrin karşı tarafında yer almakta ve mutlaka göz atılmaya değer bir yerdir.

Sarp dağlar ve vadiler kültürel toplulukları çevrelemektedir. 2350 metre mesafedeki Khinalug köyü de eşsiz manzarası ve yürüyüş yolları ile bilinmektedir.

10.Bottle house of Ganja – Gence Şişe Ev

Bottle house of Ganja - Gence Şişe Ev
Bottle house of Ganja – Gence Şişe Ev

Azerbaycan’ın en meşhur şehirlerinden biri olan Gence’deki bu ev, ülke genelinde hem tarihi ile hem de mimarisi ile dikkat çeken yapılardandır.

Gence sakinleri için büyük bir gurur kaynağı olan Bottle House, aynı zamanda dokunaklı bir anıttır. Tarihi 1966 yılına kadar giden bu yapıyı İbrahim Jaffarov, yaklaşık 50 bin şişe ile dekore etmiş.

Evin saçaklarının altına, II. Dünya Savaşı’ndan asla geri dönmeyen bir Kızıl Ordu askeri olan kardeşi Yussif’in bir portresi de bulunmaktadır ve evdeki en önemli, en popüler eserlerdendir.

11.Imamzadeh – Gence

Imamzadeh - Gence
Imamzadeh – Gence – historyfangirl.com

Gence’deki önemli yapılardan bir diğeri ise, ”Imamzadeh Mozolesi” veya ”Goy İmam Camii” olarak da bilinen bu yapıdır. Gence’nin merkezine 7 km uzaklıkta bulunan bu yapı, şehri ziyaret eden her turistin mutlaka göz attığı yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Buraya Gence merkezden taksiler ile uygun bir fiyata rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

12.Haydar Aliyev Kültür Merkezi 

Haydar Aliyev Kültür Merkezi 
Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Bakü’nün turistik yerlerini ayrıca ele almakta da yarar var. Malum ülkedeki görülecek noktaların ve yapılacak şeylerin büyük bir bölümü bu şehir ve çevresinde bulunmaktadır.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi, şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilir ve şehre gelen her turistin en merak ettiği yerlerden biridir.

Dünyadaki modernist mimarinin en güzel örneklerinden biri olan bu kültür merkezi, Yılın Tasarım Ödülü’nü kazanan ilk kadın mimar olan Irak-İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmış.

Enteresan bir mimariye sahip olan bu kültür merkezinin içerisine girmeden önce, dışarıdaki mimariyi detaylıca inceleyin. Yapının dalgalı mimari yapısını seveceksiniz. Ayrıca bu kültür merkezinin yenilikçi mimari yapısı oldukça fotojenik.

Bu kültür merkezine ulaşım için de ”Uber” veya herhangi bir taksiyi kullanabilirsiniz. Havaalanı ve şehir merkezi arasındaki bu yapıya, merkezden gitmek için en fazla 3-5 dolar ödersiniz. Malum Azerbaycan’da yakıt ucuz, bundan dolayı da taksi ve uber de ucuzdur.

Not : Eğer yaz aylarında burayı ziyaret ediyorsanız, güneşin sıcağı ciddi anlamda bunaltıcı olabiliyor. 5-10 dakika göz atıp geçerim diyorsanız önemli değil, fakat 1 saate yakın burada kalmayı planlıyorsanız, yanınıza bol bol su aldığınızdan emin olun.

13.Kız Kulesi

Kız Kulesi
Kız Kulesi

İstanbul’da olur da, Bakü’de olmaz mı ? tabi ki olur. Tabi bizimkinin eline su dökemez. Fakat oldukça güzel bir mimarisi ve derin tarihi vardır.

Sadece Bakü’nün değil, Azerbaycan’ın da en eski yapılarından biridir.

Yapılış ama kesin olarak bilinmese de, birçok efsanesi vardır. Kulenin yukarısına da cüzi bir ücret ödeyerek çıkabiliyorsunuz. Buradan şehrin güzel bir manzarasını seyredebilirsiniz.

14.İçerişehir – Eski Şehir

İçerişehir - Eski Şehir
İçerişehir – Eski Şehir

İngilizce Old Town, Türkçe Eski Şehir ve Azerice Icheri Sheher olan Bakü’nün bu tarihi yeri, hem şehrin hem de Azerbaycan’ın en güzel tarihi yerlerinden biri olarak bilinir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Burası, şehrin kalbinin attığı yer. Yani tam olarak şehir merkezidir. Bu yüzden de şehirde yapılacakları ve görülmesi gereken önemli yerleri burada fazlasıyla bulabilirsiniz. Bunun yanında, birbirinden güzel kafeleri ve restoranlar ile de Azerbaycan yemeklerini deneyebileceğiniz mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Kasaba, kale surları ile çevrilidir ve Şirvanşah Sarayı kompleksi, Kız Kulesi, camiler, minareler ve kervansaray kalıntıları ile sıkılmadan 1 gününüzü geçirebileceğiniz bir bölgedir.

Buradaki atmosfer, dışarıda tavla oynayan amcalarla, dükkan önünde oturup çay içen esnafların sunduğu eşsiz bir ambiyansa sahip.

Ayrıca bu bölge, Eski Bakü’nün kurulduğu yer olmasından dolayı da tarihi ve kültürel bakımdan da oldukça önemlidir.

Binalar kireç taşından yapılmış, yerel olarak kesilmiş ve pürüzsüz bir yüzeye cilalanmış, bu nedenle binaların çoğu aynı renkleri paylaşıyor ve yollar dar ve dolambaçlıyken bir labirentteymişsiniz hissi vermektedir. Bu da kaybola kaybola güzelce gezebileceğiniz anlamına gelmektedir. Zaten belli başlı cazibe merkezlerinden sonra, bu mahallede kaybolarak gezmeyi de unutmayın. Birbirinden farklı yapıları keşfedebileceğiniz gibi, dar sokaklardaki ambiyansı da seveceksiniz.

15.Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanşahlar Sarayı - Azerbaycan Gezi Rehberi
Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan’ın en güzel saraylarından biri olan Şirvanşahlar Sarayı da Bakü’de yer almaktadır.

Şirvanşah krallığının ana bölgesi olan Şirvan, 15. yüzyılda İçerişehrin tam merkezine yapılmış. Mimari tarz çok zarif ve orta çağ İslam medeniyetinin sanatını vurguluyor.

Burası aslında bir Saray Kompleksi. Yani tek bir saraydan oluşmuyor ve kompleks içerisinde birbirinden güzel tarihi yapıları da görebiliyorsunuz. Bunlar arasında kaçırılmaması gerekenler ise ; Heydar Mescidi, Kraliyet Camii, saray binası, türbe ve hamam evlerinin kalıntılarıdır. Zaten komplekse girdikten sonra buraları kaçırmayacağınızdan dolayı, özellikle bir liste yapmanıza da gerek yok.

Azerbaycan’da bu 15 yer turistik yere, daha birçok yeri eklemek mümkün. Fakat ülkedeki önemli ve tarihi yerlerin büyük bir bölümü Bakü’de bulunduğundan dolayı, ilk olarak bu şehri ziyaret edin. Bu şehirdeki ziyaretiniz bittikten sonra da, şehrin çevresindeki Azerbaycan’ın doğal güzelliklerine de ev sahipliği yapan noktalara gidin. Azerbaycan’da taksiler ve uber oldukça ucuz. Bunun en önemli sebebi de benzinin ucuz olmasıdır. Bu yüzden de turistler istediği yere taksiler ile rahatlıkla gidebilmektedir.

Azerbaycan Kaç Günde Gezilir ?

Azerbaycan gezisi için en azından 1 hafta 10 gününüzü ayırın derim. Çünkü ülkeyi gezmek çok daha kolay olmuyor. Özellikle araç kiralamazsanız. Bakü ve Gence için toplamda 4 gün ayırsanız yeter. Geri kalan günleri de günübirlik turlar ile bu şehirlerden veya Azerbaycan’ın diğer şehirlerinden yapabilirsiniz.

Azerbaycan Güvenli mi ?

Bu soruyu 3-5 yıl önce sormuş olsaydınız, belki farklı cevap verebilirdik. Fakat günümüzde ”Yeni” olan turist polisleri sayesinde, turistler biraz daha iyi korunmaktadır. Bu polislerin bazıları sivil, bazıları üniformalı. Sizi ciddi anlamda takip etmiyorlar ancak, birinin sizi izlediğinin farkına varabiliyorsunuz. Özellik başkentin popüler noktalarında.

Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da turist açısında birçok sıkıntılar yaşanmaktadır. Fakat, bu 100’de 1 olduğundan dolayı duruma kötümser bakmamak gerek. Her turistik yerde yapmanız gerektiği gibi, cüzdanınıza, çantanıza, pasaportunuza sahip çıkın. Yanınızda çok para taşımayın. Kameralarınızı ve telefonlarınız sıkı tutun ve gece hayatı için plan yapmıyorsanız, geceleri de çok fazla dışarı çıkmayın.

Travelsafe-abroad adlı siteye göre de, Azerbaycan’ın %51 oranında güvenliği olduğu söylenmekte. Tabi bu ülkedeki tüm şehirleri kapsamaktadır. Bakü ve Gence gibi şehirler bu orandan çok daha fazla güvenli olacağını söyleyebiliriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...