Bakü Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer

Azerbaycan’ın başkenti ve en güzel şehri olarak bilinen Bakü, birbirinden farklı tarihi yapıları ile ön plana çıkıyor olsa da, zamanla gelişen şehir merkezinde birçok kültürel ve sanatsal yerleri de bulmak mümkün.
Bakü gezilecek yerler listesi hazırlarken, öncelikle şehir merkezinde bulunan yerlerden başlamanızı öneririz. Zaten birçok turistik yer merkez etrafında toplanıyor.

Bakü’de gezilecek yerler listemize geçmeden önce, eğer Bakü’de konaklama için bir tercih yapmadıysanız, Bakü’deki en ideal, en iyi konuma ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bakü Gezilecek Yerler Listesi

Bakü’de gezilecek birçok müze, saray ve kültür merkezlerini bulabilirsiniz. Eğer sıralamanızı aşağıdaki popüler yerlerden başlayarak yapacak olursanız, çok daha rahat bir Bakü gezisi yapabilirsiniz.

1.Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanşahlar Sarayı
Şirvanşahlar Sarayı

Bakü denilince aklan ilk gelen yerlerden biri olan Şirvanşahlar Sarayı, Bakü’de ilk görmeniz gereken yerlerden. Farklı mimari yapısı ve içerisindeki eserleri ile göz kamaştıran bu saray, Bakü’nün ”İçeri Şeher” olarak bilinen eski yerleşim bölgesinde bulunuyor.

15. yüzyılda inşa edilmiş olan bu saray devletin görkemini yansıtması amacıyla inşa edildiği söylenmekte. Saray içerisinde 52 adet oda bulunmakta. Bunun yanında, surlar içerisinde bir cami ve şahın ailesi için ayrılmış bir türbe bulunmakta. Sarayda en popüler olan bölüm ise, sarayın su deposudur. 34 basamakla inilen su deposu zamanında sarayın su ihtiyacını karşılıyormuş.

Günümüzde bir müze olarak hizmet gösteren bu saray içerisinde şahlara ait olan özel eşyaların dışında, vitray ve halı gibi el yapımı ürünler sergilenmekte.

Şirvanşahlar Sarayı ve çevresi Bakü’de konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden. Birbirinden kaliteli ve uygun otelleri bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz. Saraya birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.İçeri Şehir

İçeri şehir
İçeri şehir

Bakü gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan İçeri Şehir veya Azerililerin dediği gibi İçeri Şeher olarak bilinen bu bölgede birçok tarihi yapıyı görebiliyorsunuz. Ayrıca şehrin en hareketli noktalarından biri olarak biliniyor.

Paleolitik dönemden beri bir yerleşim yeri olarak kullanılan bu bölge UNESCO tarafından 2000 yılında Dünya Tarih Mirasları Listesi’ne eklenmiş. Onlarca tarihi yapıyı bir arada görebileceğiniz İçeri Şehir bölgesi de kaçırılmaması gereken yerlerden.

İçeri Şehir bölgesi Bakü’de konaklama için en iyi ve en ideal bölgelerden biri. Hem turistik yerlere yakın oluşu, hem de otel ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasından dolayı birçok turist konaklama için bu bölgeyi tercih etmekte. İçeri Şehir bölgesi içerisinde bulunan en ideal otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.Kız Kulesi

Kız Kulesi
Kız Kulesi

Bakü’nün en gözde yapılarından biri olan Kız Kulesi, tarihi ve farklı mimari yapısıyla Bakü’de görülmeye değer yerler arasında. Bu kulenin eski bir Zerdüşt Tapığı olduğu söyleniyor. Bir zamanlar deniz feneri olarak da kullanılmış olan bu kule 12. yüzyılda kurulmuş. İçeri Şehir olarak bilinen bölgede bulunan bu yapı, birçok hediyelik eşya satıcısıyla dolup taşmakta.

Deniz kıyısında yükselmekte olan bu kule, Mimar Masud İbn Davut tarafından inşa ettirilmiş. Bir zamanlar hazar denizi dalgaları kulenin eteklerine kadar ulaştığı söylenmekte. Ayrıca günümüzde kulenin en üst bölümüne çıkılmasına izin veriliyor. Kulenin bu üst bölümünden Bakü’yü eşsiz bir manzara ile seyredebilirsiniz.

4.Bakü Bulvarı

Bakü Bulvarı
Bakü Bulvarı

Bakü’de gezilecek en güzel yerlerden bir diğeri de Bakü Bulvarı’dır. Deniz Kenarı Milli Parkı olarak adlandırılan ve koruma altına alınmış olan bu yer 1909 yılında açılmış. Özellikle akşam saatlerinde muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu bulvara da göz atmayı unutmayın.

Denizin doldurulmasıyla oluşturulmuş bu bulvar, çevresinde bulundurduğu müzeler, anıtlar ve eğlence merkezleri sayesinde bir cazibe merkezi haline dönüştürülmüş. Daha çok akşam saatlerinde tercih edilen hazar kıyısında bulunan bu bulvarı gündüzde mutlaka görün.

Bakü Bulvarı çevresi de Bakü’de nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan. Özellikle akşamları otelinizden çıkıp bi koşu manzaranın keyfini çıkartmak istiyorsanız, bu bulvara yakın yerlerde konaklamanızı öneririz. Booking.com aracılığıyla Bakü Bulvarı çevresinde bulunan en ideal ve en güzel konuma sahip otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

5.Ateşgah

Ateşgah
Ateşgah bakü

Bakü’nün şehir merkezine epey uzak olan Ateş Mabedi olarak bilinen bu tapınak, bizim görmeden döndüğümüz fakat turistlerin akıl almaz bir ilgi gösterdiği yerlerden biri. Surakhani Kasabası’nda yer alan bu yapı tam olarak 1810 yılında inşa edilmiş. Nevruz kutlamaları için de kullanılmakta olan Ateşgah’a Bakü’de yeteri kadar zamanınız varsa bir göz atın deriz.

6.Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi
Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Adını Azerbaycan’ın üçüncü Cumhurbaşkanı olan Haydar Aliyev’den alan bu kültür merkezi, bir Türk inşaat firması tarafından 2013 yılında inşa edilmiş. Sahip olduğu modern mimari yapısı sayesinde Bakü’nün yenilenmiş yüzünün simgelerinden biri olmuş diyebiliriz.

Bakü’nün simgesi haline gelmiş olan bu kültür merkezi, Bakü gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Kıvrımlı mimari yapısı sayesinde turistlerin ilgisini kazanan bu merkezde, Aliyev’in mirasının araştırılması ve tanıtımı üzerine birçok çalışma yapılmakta. Merkezin bir de müzesi bulunuyor. Bu müze içerisinde Azerbaycan tarihi hakkında bilgileri yanı sıra Aliyev’in yaşamı ve çalışmaları hakkında birçok bilgiyi bulabiliyorsunuz.

3 katlı bir yapıda dizayn edilmiş bu müzeyi pazartesi günleri dışında haftanın her günü çalışma saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Bu kültür merkezine ulaşım için de metroları kullanabilirsiniz. Merkez, Nariman Narimanov metro istasyonuna sadece 7 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta.

7.Letif Kerimov / Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan Halı Müzesi
Azerbaycan Halı Müzesi

Bakü müzerleri arasında popülerliğini koruyan Azerbaycan Halı Müzesi, Türk turistlerin uğrak yerlerinden. Şüphesiz Azerbaycan’ın dünya üzerinde ün kazanmasının en büyük nedenlerinden biri, Azerbaycan’ın halıcılık ve dokumacılıkta önder olmasıdır.

Deniz kenarına yakın bir yerde konumlanmış olan bu halı müzesi 1967 yılında Azerbaycan’ın ünlü halıcısı Letif Kerimov’un öncülüğünde ziyaret açılmış. Müze binasının çatı dizaynı da bir rulo yapılmış halı şeklindedir.

Dünyanın ilk ve en büyük halı müzesi olma özelliğini koruyan Azerbaycan Halı Müzesi içerisinde 7 bine yakın halının sergilendiği söyleniyor. Bu halılar ise, çeşitli dönemlerden kalma halılardan oluşmakta. Bu halıların büyük çoğunluğu 14 ve 20. yüzyıllar arasında dokunmuş olan halılar.

Karabağ Halıları ve Kasımuşağı gibi popüler halılardan oluşan bu koleksiyonu görmek için bu müzeye mutlaka göz atın deriz.

8.Bakü Hayvanat Bahçesi

Bakü Hayvanat Bahçesi
Bakü Hayvanat Bahçesi

Zengin tarihi ile turistlere farklı bir deneyim sunan Bakü, doğal güzellikleri ile de turistlerin beğenisini kazanabiliyor. 5 hektarlık alana 1942 yılında kurulmuş olan bu hayvanat bahçesi de bunun en önemli kanıtı.

Zooloji, teriologiya, ornitologiya, akvanarium / terrarium olmak üzere 4 bölümden oluşan bu hayvanat bahçesinde nesli tükenmekte olan hayvanlar korunma altına alınmış ve bu hayvanların nesillerinin devamı için çalışmalar gerçekleştirilmekte. Hayvanat bahçesi içerisinde 170 türe ait 1000’den fazla hayvan bulunmakta.

Haftanın her günü ziyaretçiye açık olan bu hayvanat bahçesini de, eğer çocuklarınız ile Bakü’yü ziyaret ediyorsanız gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

9.Devlet Bayrağı Meydanı

Bayrak Meydanı
Bayrak Meydanı

Bakü’nün en popüler meydanlarından biri olan Devlet Bayrağı Meydanı’da Bakü gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. 2010 yılında açılmış olan bu meydanda bulunan 162 metrelik bayrak en uzun bayrak olma özelliğini koruyor. Bu bayrak, Azerbaycan’ın birlik ve bütünlüğünü simgeliyor.

Devlet Bayrağı Meydanı çevresi de konaklama için tercih edilebilecek ucuz yerlerden. Birkaç oteli bu bayrak yakınlarında bulabilirsiniz. Devlet Bayrağı Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

10.Alev Kuleleri

Alev Kuleleri Bakü
Alev Kuleleri Bakü

Bakü’de akşam vakitlerinde görebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Alev Kuleleri, 3 kuleden oluşmakta. Bu kuleler ofis, konut ve otel olarak kullanılmakta. 2007 yılında inşasına başlanmış olan yapı 2013 yılında tamamlanmış.  10 bin led armatürle kaplı olan dış cephesi akşam saatlerinde eşsiz bir görüntü sunuyor. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

11.Nizami Caddesi

Nizami Caddesi
Nizami Caddesi

Bakü’de en popüler caddelerden biri olan Nizami Caddesi, araç trafiğine kapalı 3.5 km uzunluğunda bir caddedir. Tarihi binalarla süslü olan bu cadde daha çok alışveriş için Bakü’ye gidenlerin tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, akşam saatlerinden alışveriş yapmayacak olsanız bile mutlaka bu caddeye uğrayın. Eşsiz ışıklandırma sayesinde güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

12.Şehitler Hiyabanı

Şehitler Hiyabanı
Şehitler Hiyabanı

Yine Bakü’de gezilecek güzel yerlerden biri olan Şehitler Hiyabanı, şehrin merkezine yürüme mesafesinde bulunmakta. Bakü Muharabesi’nde şehit edilen Azeri ve Türk askerler buraya defnedilmiş. Bölge, Bolşevikler tarafından ele geçiriliyor ve 1924’ten 1990’a kadar bir eğlence merkezi olarak kullanılıyor. Daha sonra 1990’da Kara Ocak olayının ardından eski adıyla anılmaya başlanıyor.

15 bin mezarın bulunduğu bu mezarlıkta, şehit düşmüş 1000’den fazla Türk askeri defnedilmiş.

13.Azerbaycan Devlet Filormonisi

Azerbaycan Devlet Filamonisi
Azerbaycan Devlet Filormonisi

1910 yılında inşa edilmiş olan bu filormanide Klasik batı müziği ve Azerbaycan müziğine merakı olanların göz atabileceği yerlerden. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde ve Rus İç Savaşı sırasında daha çok mitingler için kullanılmış olan bu binanın mimari ise Gabriel Ter Mikelov’dur.

14.Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi
Ulusal Tarih Müzesi

Azerbaycan’ın tarihine merakı olanların Bakü gezilecek yerler listesine ekleyebileceği yerlerden biri olan Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi, ünlü Tagiyev Sokağı’nda bulunmakta. Etnografik ve Arkeolojik eserlerin sergilendiği bu müze 300.000 parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yapmakta. Eğer Bakü’de yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka göz atın diyebileceğimiz yerlerden.

15.Kobustan Milli Parkı

Kobustan Miili Parkı
Kobustan Miili Parkı

Neden birçok turistin ısrarla bu parka gitmeye çalıştığını anlayamasak da listemizin son sırasına eklemek istedik. Bu park, Bakü’ye yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunuyor. Fakat buna rağmen birçok turist ısrarla buraya gitmekte. Tabi gördükleri şey onca uzun yolculuğa değer mi bilmem. Fakat zamanınız varsa, bir kaya sanatını burada fazlasıyla görebilirsiniz. Park içerisinde 40 bin yıl öncesinden kalma kayaları da görebiliyormuşsunuz.

Bakü’de nerede kalınır ?

Bakü’de konaklama için birçok seçeneğiniz bulunuyor. Tabi, otel veya diğer konaklama birimlerine karar vermeden hangi bölgede konaklayacağınıza da mutlaka karar verin. Çünkü bu şehirde bazı oteller ve diğer konaklama birimleri, şehirdeki turistik yerler oldukça uzak. Bu yüzden de toplu taşıma araçlarının kurbanı olabiliyorsunuz.

Bakü’de konaklama için önerebileceğimiz en güzel ve en ideal bölgeler ise İçeri Şehir Bölgesi ve Bakü Bulvarı çevresidir. Her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimlerini bu iki bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yüzden diğer bölgeleri es geçebilirsiniz.

Bakü gezilecek yerler, bu listeyle sınırlı diyebiliriz. Listeye 1-2 yer daha eklemek mümkün. Kobustan Milli Parkı gibi, fakat şehir merkezinden çok fazla uzaklaşmanıza değecek yerlerin olmadığını düşündüğümüzden Bakü’de görülecek yerler listemizi bu 15 yer ile sınırlı tuttuk.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...