Bali Adası Gezi Rehberi, Endonezya

Bali Adası, Endonezya’nın en popüler ve en muhteşem yerlerinden biri diyebilirim. Dünya standartlarında birçok yemeği bulabileceğiniz bu adanın muhteşem plajları ve sıcakkanlı yerli halkı sayesinde, buradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz.

Bali Adası Gezi Rehberi
Bali Adasında birçok tapınak bulabilirsiniz

Genel anlamda, Endonezya ucuz olduğu için Bali Adası gezinizi dilediğiniz gibi rahat yapabilirsiniz. Genelde çok kalabalık olan alanlardan çok çabuk sıkılıyor olsak da, Ubud ve Kuta’da kalabalıktan sıkılmak gerçekten çok zordur. Muhteşem havası, sahilleri, yemekleri ve etkinlikleriyle mutlaka ziyaret etmeniz gereken adalardan biridir. Endonezya’nın para birimi Rupiah’tır ve IDR olarak kısaltılmıştır.

Bali Adası Gezi Rehberi
Bali Adası, Pirinç tarlaları

Bali Adası Genel Giderler

Konaklama : Ucuz hosteller genelde 15-25tl arasındadır. Ancak Bali Adasının bir güzel yanı 10tl’ye kadar hosteller bulabilmektir. Eğer güzel bir Otelde kalmak isterseniz 50-150 tl arasında dilediğiniz oteli rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yemek : Lokal yemekler çok ama çok ucuzdur. 0.50tl-3tl arasında sokak yemekleri bulabilirsiniz. Ancak batı yemekleri lokal yemeklere göre biraz pahalıdır. 10-25 tl arasında batı yemeklerini bulmak gayet kolaydır.

Bali Adası Gezi Rehberi
Bali Adasında küçük bir market

Ulaşım : Bali Adasında ulaşım gayet ucuzdur, taksilerde buna dahil. Ortalama 15tl’ye dilediğiniz birçok yere taksilerle ulaşmanız mümkündür. Ayrıca Minivanları (Küçük Minibüs) özel olarak kiralamak isterseniz buda yaklaşık 40 tl’dir ve en eğlencelisi de Minivanlardır.

Aktiviteler :Bali Adasında birçok turist genelde, ya sörf yapmaktadır ya da dağlara yürüyüş turlarına katılmaktadır ve bunlar ortalama 30-90 tl arasındadır. Ancak en popüler olan ve tavsiye ettiğim Mt. Batur Hike’tır. Bununda 120-180 tl arasında bir ücreti vardır. Fakat verdiğiniz her kuruşa değeceğine emin olabilirsiniz.

Bali Adası Gezi Rehberi
Bali Adası

Tasarruf Tavsiyeleri

Aslında Bali Adası için bu çokta gerekli değildir. Fakat etkinliklere bütçe ayırabilmeniz için tasarruflu olma adına birkaç yol izlemenizde fayda var.

Lokal Yemekler Tercih edin : Bali’de lokal yemekler çok ucuz olduğundan dolayı ve bu yüzden genelde bir Türk zihniyetiyle yaklaştığımızdan dolayı pek tercih etmeyiz. Çünkü, ucuz olan her şey de bize göre mutlaka bir sıkıntı vardır. Fakat, inanın bana öyle değil. Muhteşem lezzetli yemekleri bulunmaktadır. 2-3tl’ye doyabileceğiniz gibi batı yemeklerini seçerek 15-20 tl’ye de doyabilirsiniz. Fakat Bali Adasında uzun süre kalmayı planlıyorsanız mutlaka lokal yemekleri denemelisiniz.

Bali Adası Gezi Rehberi
Bali, Tanah Lot Din

Pazarlık yapın : Bali’de hiç bir şey göründüğü fiyatta değildir, özellikle turistler için. Size çok ucuz gelen şeyler dahi olsa, mutlaka pazarlık yapın. Çünkü genelde size 4-5 katı fazladan fiyat vermektedirler. Asla ama asla ilk söylenen fiyatı ödemeyin.

Kuzeye doğru gidin : Balinin güney tarafı (Kuta,Ubud,Seminyak gibi) diğer yerlere nazaran biraz pahalıdır. Ancak kuzeye veya kuzey doğu tarafına doğru gittikçe fiyatların yarı fiyatına düştüğünü göreceksiniz ve konaklama için çok daha iyi seçenekleri kuzeyde bulmak mümkündür.

Bali Adası Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Hindu Tapınaklarını ziyaret edin : Bali Adası, birçok tapınaklarla kaplıdır. Bali’nin hemen hemen tüm şehrinde en az 3 tane tapınak bulabilirsiniz. Ve bu tapınakların birçoğu turistler için en popüler yerlerdendir. En önemli tapınaklar ise, Nine Directional Temples ve The Mother Temple’dır.

Bali Adası Gezi Rehberi
Bali Adası Tapınaklar

Kaplıcalarda rahatlayın : Bali Adasında rahatlıkla bulabileceğiniz kaplıcaların çevresinde muhteşem yeşillikleri seyrederken havuzlarda rahatlayabilirsiniz. Bunlardan en iyisi diyebileceğim kuzey sahillerinde bulunan Air Banjar, kaplıca için iyi bir seçim olabilir. Lovina’ya çok  yakındır.

Macera Sporları 

Belki de Asya’nın en iyi macera sporlarına ev sahipliği yapan Bali Adasında çok fazla macera sporları bulabilirsiniz. Bungee jumping, yamaç paraşütü, dağlarda bisiklet yolculuğu, binicilik, ormanda yürüyüş, hatta treetop zip-lining adı verilen (Ağaçtan ağaca ya da bir noktaya ip üzerinde kayarak gitme) sporu da yapabilirsiniz.

Bali Adası Gezi Rehberi
Bali Adası Gezilecek Yerler

Tüplü veya Tüpsüz Dalış yapın : Bali Adası olağanüstü dalış noktalarıyla bu konuda Dünyaca popüler olan bir yerdir. Dalış için en iyi seçenekler ise ; Liberty ve The Wreck of US cargo ship’tir. Dalış yaparak batan bir gemi olan ve parçaları hala suyun altında bulunan The Wreck adlı esrarengiz bir gemiyi dalış yaparak görmek mümkündür.

Kuta’da Eğlenin : Dar sokaklarda birçok hediyelik eşya dükkanları bulunan Kuta eğlenmek ve sahte olan birçok giyim, aksesuar ve butik mağazalar bulmak için iyi bir seçenektir.

Bali Adası gezilecek yerler sınırlı olsa da Adanın bitmeyen eğlencesi ve etkinlikleri bu adayı daha çekici kılmaktadır. Ayrıca, yunusları, maymunları, bufaloları ve Endonezya danslarını izlemeden seyahatinizi bitirmeyin derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...