Balıkçı Tabyası, Budapeşte

Derin tarihi ve görkemli yapısı ile göz kamaştıran Balıkçı Tabyası, Budapeşte’de en iyi manzaraya sahip yerlerden. Matthias Kilisesi’nin hemen arkasında bulunan bu yapı, ismini Ortaçağ’da burada bulunan balıkçı pazarlarından almış. Balıkçı kalesi olarak da bilinen bu tarihi yapı, gece-gündüz yıl boyu ziyaretçiye açık.

Eşsiz Manzarası ile Balıkçı Tabyası 

Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu yapıdan, Tuna nehri ve Macaristan Parlemento Binası‘nı çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Uzaktan bakıldığında Walt Disney filmlerinin logosuna benzeyen yapıyı, ücretsiz olarak balkondan seyredebilirsiniz. Zaten para verip de kuleye çıkarak çok farklı bir manzara göreceğinizi sanmıyorum.

Balıkçı Tabyası’nda 7 Macar kabilesini temsil eden birbirinden güzel 7 kule bulunmakta. Bu kulelerin ise, 896 yılında bulunduğu tahmin edilmekte. Bu görkemli yapı, Ortaçağ boyunca balıkçılar loncası tarafından korunmuş ve günümüze ulaşabilmiş.

Bu dev yapının mimarı Frigye Shulek adında bir mimar. Yapılış tarihi ise, 1895-1902 yılları arası.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte
Tabyadan Matthias Kilisesi çok rahat görülmekte

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Balıkçı Tabyası Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Budapeşte‘nin bu güzide yapısını görmek için Zincir Köprü (Chain Bridge) adı verilen köprünün hemen yanında bulunan Füniküleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu füniküler bir demir yolu aracıdır, teleferik değildir. Haftanın her günü 07:30-22:00 arasında bu Füniküleri kullanarak Balıkçılar Tabyası’na ulaşabilirsiniz. Füniküler ücreti ise, tek yön : 1100 HUF, gidiş dönüş olarak bilet alacak olursanız ; 1700 HUF olacaktır. Tabi, füniküler kullanmadan yürüyerek de ulaşmak mümkün. Ancak, böyle bir heyecan yaşamaya da sanırım gerek yoktur.

Bunun yanında, Buda Kalesi‘ne giden ”Varbusz” adı verilen otobüsleri kullanarak da Tabyaya ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler ile, Buda Kalesi’nin birçok noktasına gidebilirsiniz.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte
Tabyada birçok heykel ve anıt görmek de mümkün

Balıkçı Tabyası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giriş için hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Bunun yanında kuleye çıkmak istediğiniz zaman belirli bir ücret ödüyorsunuz. Ancak, kule için bilet almanızı kesinlikle tavsiye etmem. Ben kuleye çıkmadım. Ancak, birçok yerde kuleden görebileceğiniz manzara ile balkondan görebileceğiniz manzaranın aynı olduğu söylenmekte. Bu yüzden, kuleye çıkmaya gerek olduğunu sanmam. Yok illa ben kuleye çıkacam diyorsanız, akşam 08:00’dan sonra veya sabah 08:30’dan önce buraya gelerek, ücretsiz olarak kuleye çıkabilirsiniz.

Zaten kule ücreti 1600 HUF (Ortalama 30 TL) olduğundan dolayı, kendinizi çok fazla kasmanıza da gerek yok.

Balıkçı Tabyası‘nı haftanın her günü, her saati ziyaret edebilirsiniz. Yani, bu yapı 7/24 açıktır. Ancak, 09:00-20:00 saatleri arasında burayı ziyaret edecek olursanız, kuleye çıkmak için ücret ödüyorsunuz. Bunun dışında balkon için hiçbir ücret alınmamakta.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte
Balıkçı Tabyası

Tavsiye : Eğer, Budapeşte’de 1 günden fazla zamanınız varsa, buraya akşam 08:00’dan sonra gelin derim. Ben akşam saatlerinde gidememiş olsam da, ışıklar açıldıktan sonra muhteşem bir manzara ortaya çıkıyor. Ayrıca, kuleye de ücretsiz olarak 08:00’dan sonra çıkabilir, bedava manzaranın keyfini sürebilirsiniz. Bunun yanında, eğer yaz aylarında Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, muhteşem bir kalabalık ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden, yaz aylarında kuleye 09:00-20:00 saatleri arasında çıkmayı planlıyorsanız da, online olarak Kule biletinizi alın derim.

Tabyada bulunan Cafe-Restoran ise, Budapeşte’nin birçok turistik yerinde bulunan Restoranlara ve cafelere göre oldukça uygun. Yani, cüzdanınızı yakacak türden değil. Bu yüzden, eğer havanın çok soğuk olmadığı zamanlarda, Budapeşte’yi çift olarak ziyaret ediyorsanız, burada bulunan restoranda manzaraya karşı güzel bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte

Balıkçı Tabyası Yakınında Gezilecek Yerler

Buda Kalesi : Şehrin en eski yapılarından biri olarak bilinen Buda Kalesi, tüm ihtişamıyla, Tabyadan sonra veya önce ziyaret edip hayran kalabileceğiniz bir yapı. Gerek tarihi ile gerekse muhteşem mimari yapısı ile oldukça etkileyici. Buraya kadar gelmişken bu tarihi yapıyı da görmeden geçmeyin derim.

Kalenin en çok beğendiğim yeri kale bahçesiydi. Muhteşem Tuna nehri ve Parlamento Binası manzarası ile güzel fotoğraflar çekebileceğiniz yerlerden. Kalede bulunan Kraliyet Sarayı da en az kalenin bahçesi kadar popüler.

Matthias Kilisesi : Balıkçı Tabyası’nın hemen yanında bulunan, Budapeşte’nin sembolü olarak bilinen bu kilise, Macar Krallarının taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış, farklı yapıda bir kilise. Çok çok etkileyici bir özelliği olmasa da, buraya kadar gelmişken göz atabileceğiniz yerlerden. Bu kiliseye giriş ücreti ise ; 1500 HUF ve çan kulesi giriş ücreti ise, 1000 HUF’tur. Bu yüzden, kiliseyi dışarıdan görseniz bile, sanırım yeterli olacaktır.

Balıkçı Tabyası, upuzun merdivenleri, işlemeli duvarları, birbirinden güzel kuleleri ve eşsiz manzarası ile, Budapeşte gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Bu yüzden, forumlarda veya başka sitelerde bahsedilen olumsuz yorumlara aldırmayın. Gidin, kendiniz görün, bol bol fotoğraf çekin. Fırsatınız varsa bir de akşam karanlığında ziyaret edin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...