Bamberg Gezilecek Yerler | Bamberg Gezi Rehberi

Bamberg Gezilecek Yerler - Gezi Rehberi

Bavyera’da yukarı Franconia’da bulunan Bamberg, Regnitz kıyısındaki güzel konumu sayesinde sunduğu doğal manzarası ile turistlerin ilgisini çekiyor. Şehrin bugüne kadar çok iyi korunmuş ”Eski Kent Bölgesi” Orta Çağ mimarisinin bolluğu sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almayı başarmış. Her biri birbirinden güzel kiliseyle taçlandırılmış 7 tepe ise, Bamberg gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında geliyor.

Zamana hapsolmuş sertifikalı bir kartpostal şehri olan Bamberg, 1000 yıllık tarihin sokaklara dökülmüş yarı çarpık yarı ahşap evleri ile günübirlik Nürnberg’den veya Münih’ten ziyaret edilecek bir şehir olsa da, zamanınız varsa dolu dolu 1 gününüzü bu güzel şehir için ayırın derim.

NOT : Bamberg’e Nürnberg’den trenler ile 35 dakikada Münih’ten ise 2 saatte ulaşabiliyorsunuz. Çoğu turist bu şehirde 1 gün konaklamayı tercih ediyor olsa da, şehirdeki gezilecek yerler için dolu dolu 1 gün genelde yetiyor.

Bamberg Gezi Rehberi

Bamberg Küçük Venedik
Küçük Venedik

1.Bamberg’de Nerede Kalınır ? ;

Bamberg’de 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, Bamberg Katedrali‘ne yakın bir konumda olduğunuzdan emin olun. Bu katedrale yakın tesislerde konaklayacak olursanız, şehirdeki gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümüne yakın bir konumda olacağınız gibi, şehrin önde gelen restoranlarına, kafelerine ve barlarına da yakın olursunuz.

Şehirdeki en popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel Alt-Ringlein ; Bamberg’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi şehir merkezinde yer alan bu otel, katedrale sadece 2 dakika yürüme mesafesinde orta bütçeli bir konaklama sunuyor.

Hotel Weierich – 3 Yıldız ; Daha çok çiftler tarafından tercih edilen bir otel olsa da, tesisin aile odaları da bulunuyor. Otelden katedrale de çok kısa sürede yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

2.Bamberg’e Ulaşım

Nürnberg’den Bamberg’e Nasıl Gidilir ? ; Nürnberg‘den Bamberg’e her saatte bir tren bulunuyor. Yüksek hızlı ICE trenleri ile Bamberg’e 30-40 dakika içerisinde gidebilirken, bölgesel trenler biraz daha uzun sürmektedir. Tabi bölgesel trenler, ICE trenlerine nazaran biraz daha ucuzdur.

Münih’ten Bamberg’e Nasıl Gidilir ? ; Münih‘ten Bamberg’e en rahat şekilde trenler ile gidebiliyorsunuz. Saatte 2-3 tren seferi bulunuyor ve hem ICE hem de bölgesel trenler bulunuyor. İkinci seçenek ise, ”Flixbus”. Bamberg’e Münih’ten en ucuz olarak gitmeyi planlıyorsanız, otobüslerden daha ucuzunu bulamazsınız. Fakat Flixbus, dakik değildir. Pek kaliteli olduğu da söylenemez. Ancak rahat ve ucuzdur. Trenler ile Bamberg’e 2 saatten az bir sürede gidebilirken, otobüsler ile bu yolculuk 3.5 saate kadar sürebilmektedir.

3.Bamberg Yeme-İçme ;

Bamberg, Almanya‘nın birçok şehri gibi biralarıyla meşhurdur. İnanılmaz bir bira çeşidine ve kalitesine sahip bu şehirde, bir bira içmeden de olmaz. Hem bira içip hem de atıştırmalık bir şeyler yiyebileceğiniz ”Schlenkerla” adlı mekana göz atabilirsiniz. Daha çok biraları ile ünlü olan bu mekanda birçok fast-food seçenekleri de bulunuyor.

Son olarak, ”Zapfhahn” adlı yer ise, daha çok Hamburgerleri ile meşhur. Tabii Hamburger’in dışında daha birçok seçeneğe de sahip.

NOT : Bira ile aranız iyiyse, Almanya’nın en ünlü birası olarak da bilinen isli bir bira olan ”Rauchbier”i (Smoke Beer) denemeyi unutmayın.

 

Bamberg Gezilecek Yerler Listesi

Bamberg’de gezilecek yerlerin büyük bir bölümü tarihi kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Bamberg’i çok daha çabuk keşfetmek için gezinize ilk olarak tarihi merkezden başlayabilirsiniz. Bamberg Katedrali dahil, şehrin en popüler turistik ve tarihi yapıları bu bölgede yer alıyor.

1.Altes Rathaus (Bamberg Eski Belediye Binası)

Altes Rathaus (Bamberg Eski Belediye Binası)
Altes Rathaus (Bamberg Eski Belediye Binası)

Bamberg gezilecek yerler dendiği zaman akla ilk gelen yer şüphesiz Eski Belediye Binası oluyor. İşte tam bu yapının bulunduğu yer, şehirde kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yer.

Eski Kenti keşfetmek için, eski balıkçı evleriyle ve Küçük Venedik’in eşsiz manzarasını sunan bir yaya köprüsü olan ”Obere Brücke”den daha iyi bir yer bulamayabilirsiniz. Köprünün ünü ise, tam ortasındaki ilginç ve tehlikeli bir şekilde inşa edilmiş olan Belediye Binası’ndan geliyor. Burada çok daha öncesinden (1386 yılında) başka bir belediye binası bulunuyormuş. Günümüzdeki bina ise, bu eski binanın 1744-1756 yılları arasında yeniden inşa edilmiş hali.

Hem Bürgerstadt’a hem de piskoposluk kasabasına hizmet amacıyla inşa edilmiş olan binanın en dikkat çeken yeri ise, dış cephesindeki süslü freskler. Binanın içerisi de, en az dış cephe kadar etkileyici bir dekorasyona sahip. Özellikle eski Rokoko Salonu görülmeye değer yerler arasında ilk sırayı alıyor. Bunun yanında içeride, 300’den fazla esere ev sahipliği Ludwig Koleksiyonu da bulunmakta.

2.Bamberg Katedrali

Bamberg Katedrali
Bamberg Katedrali

En az Belediye Binası kadar popüler olan bir diğer tarihi yapı ise, tam adı Aziz Petrus ve Aziz George İmparatorluk Katedrali olan Bamberg Katedrali’dir.

Katedral, Kutsal Roma İmparatoru II. Henry tarafından 11. yüzyılın başlarında kurulmuş. Orta çağ mimarisi ve birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çeken katedralin 4 kulesi sayesinde, yapıyı şehrin birçok yerinden görebiliyorsunuz.

Dış mekan ve kuleler oldukça gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahip, tıpkı iç mekan gibi. İçeride, 1024 yılında ölmüş olan İmparator II. Henry‘nin mezarı ilgi odağı olan en önemli yer. Bunun yanı sıra, koroda 1225 yılından kalma ünlü Bamberg Süvari heykeli de iç mekanı süsleyen önemli eserlerden.

Katedralin bir de ”Diocesan Museum” (Piskoposluk Müzesi) bulunuyor. Bu müzede ise, nadir tekstil ürünleri, kıyafetler (Henry II’nin İmparatorluk kıyafetleri dahil), hazineden kadehler, birçok eski heykel ve gümüş eşyalar gibi birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz. Yeteri kadar zamanınız varsa, 1966 yılında kurulmuş olan bu müzeye de 5 dakikalığına göz atın.

  • Giriş Ücreti ; 5£ ve ziyaret saatleri ise 08:00-18:00 arasındadır.

3.Alte Hofhaltung

Alte Hofhaltung
Alte Hofhaltung

Rönesans mimarisi ile dikkat çeken bu kompleks, Bamberg’in Orta Çağ piskoposluk mahkemesinin konut ve ticari binalarına ev sahipliği yapıyor. 1576 yılında Piskopos Sarayı olarak inşa edilmiş kompleksin iç avlusunda, ilk sarayların izleri hala görülebiliyor.

Günümüzde görülen binalar eski mahkeme binalarının sadece küçük bir kısmı. Bu binaların büyük bir bölümü 1777 yılında yıkılmış. Yine de geriye kalan yapı ilginizi çekecektir. Dilerseniz içeride girebiliyorsunuz. Günümüzde burada tarihi bir müze bulunuyor. Uygulamalı ve dekoratif sanat koleksiyonuyla ilginizi çekebilecek bu müze de, görülmeye değer.

4.Neue Residenz Bamberg

Neue Residenz Bamberg
Neue Residenz Bamberg

Şehrin en büyük sarayı olan Neue Residenz (Yeni Konut), 40’dan fazla devlet odasına ev sahipliği yapıyor. Alegorik freskler ve avizeler tarafından süslenmiş İmparatorluk Salonu, saray içerisindeki en ilgi gören bölüm olsa da, daha birbirinden değerli sanat eserlerine ve zengin süslemelere sahip birçok oda da görülebilir.

Bamberg Piskoposlarının ve Seçmenlerinin gücünün bir kanıtı olan sarayı, katedralin yakınında bulabilirsiniz. 1600’lerin başında inşa edilmiş olan sarayın öne çıkan diğer odaları arasında ise, Heisterbach Altarı ile Alman Sanat Galerisi, 15. ile 18. yüzyıllardan kalma güzel resimler koleksiyonu ve Devlet Kütüphanesi yer alıyor. Ayrıca sarayın gül bahçesi ve avlusu da ziyaretçilere açık.

  • Giriş ücreti 5£ ve ziyaret saatleri ise, 09:00-18:00 arasıdır.

POPÜLER BAMBERG OTELLERİ

ibis Styles Bamberg

ibis Styles Bamberg

Welcome-Hotel-Residenzschloss

Welcome Hotel Residenzschloss

5.Michaelsberg Abbey (Michaelsberg Manastırı)

Michaelsberg Abbey (Michaelsberg Manastırı)
Michaelsberg Abbey (Michaelsberg Manastırı)

Bamberg Katedrali’nin hemen yanındaki tepede bulunan Michaelsberg Manastırı da, Bamberg gezilecek yerler listesinin en popüler yapıları arasında geliyor. Manastırdaki yapıların UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olması da, kompleksin turistler arasındaki popülaritesini artırıyor.

Manastırın tarihi 1015 yılına kadar gidiyor. Bir sonraki yüzyılda (1115) ise, Bishop Otto tarafından yeniden inşa edilmiş. 17. yüzyıldaki yangından sonra yapılan restorasyon çalışmasının ardından günümüzdeki halini aldığı söylenen manastırın içerisinde en önemli yer, Mahzendeki Otto’nun Mezarı oluyor.

Eski bir Benedictine manastırı olan Michaelsberg Manastırı’ndaki en önemli yapılardan biri de, 12. yüzyılda inşa edilmiş olan St. Michael Kilisesi‘dir. Kilisenin arkasındaki terastan güzel bir şehir manzarasını seyretmeyi ve eski Barok teraslı bahçeye göz atmayı da unutmayın. Daha çok manzarası için ziyaret ediliyor olsa da, manastıra ve içerisindeki yapılara da göz atın derim.

6.Bamberg Tarihi Müzesi

1830’larda kurulmuş olan bu müze, Eski Kent’in merkezinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Katedralin hemen yanındaki Eski Mahkeme’ye oldukça yakın olan bu müze, daha çok 16. yüzyıl ve 19. yüzyıllardan kalma saatlere ev sahipliği yapmasıyla ünlü olsa da, müzede birçok heykel ve yerel sanat eserleri de görülebilir. Eski madeni para koleksiyonunun yanı sıra bir dizi astronomik araç ve antik doğuş sahnelerine ev sahipliği yapan bu müzeyi de listenize ekleyebilirsiniz.

7.Altenburg Kalesi

Altenburg Kalesi
Altenburg Kalesi

Şehirdeki en yüksek tepenin üzerinde yer alan Altenburg Kalesi, Bamberg’deki en turistik cazibe merkezlerinden biri. Tarihi 12. yüzyılın başlarına kadar giden kale, ilk olarak kasaba halkı için sığınak olarak kullanılmış, daha sonra ise Bamberg piskoposlarının saray evi olarak hizmet vermiş.

1553’te yok edilmiş olan orijinal Orta Çağ yapısından geriye kalan tek şey, çevredeki duvarın parçaları ve 33 metrelik kule. Kale, yok edildikten sonra romantik tarzda yeniden inşa edilmiş.

Kalenin içerisini günümüzde ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak bu kalenin bulunduğu yeri görmedeki amaç, şehrin muhteşem manzarasını seyretmektir. Ayrıca kalede, Bamberg’in en ünlü restoranlarından biri de bulunuyor. 33 metre yüksekliğindeki kuleden izleyebileceğiniz manzara için bile ziyaret edilmeye değer bir tarihi yapı diyebilirim.

8.Obere Pfarre

Obere Pfarre
Obere Pfarre

Oldukça eski ve görkemli bir kilise olsa da, çoğu turistin es geçtiği bir yapı. Eğer Bamberg’de yeteri kadar zamanınız var ve tarihe meraklıysanız, bu gotik kiliseyi de listenize ekleyin.

Kilise, 14. yüzyılda inşa edilmiş. Geç Gotik mimarinin yanı sıra, yapı üzerinde Barok stilleri de görebilirsiniz. Kilisenin güneybatı tarafında bulunan kule, orijinal olarak bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş ve daha sonradan kiliseye eklenmiştir. Farklı bir yapı gibi duruyor olmasının en önemli nedeni de budur.

Kilisenin dış yapısı kadar iç mekanı da oldukça oldukça gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahip. İçeride birbirinden değerli eserleri görebileceğiniz gibi, 17. yüzyıldan kalma sunak gibi birçok önemli bölümü de görebilirsiniz.

9.Klein-Venedig

Klein-Venedig
Klein-Venedig

Bamberg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer kartpostallık yer ise, renkli evleri ve eşsiz manzarasıyla dikkat çeken Klein-Venedig‘tir (Küçük Venedik). Burası, Belediye Binası’ndan hemen sonra gelen, Regnitz Nehri’nin sol kıyısında bulununan oldukça turistik bir balıkçı kasabası.

Burada tarihi 17. yüzyıla kadar giden birçok ahşap ev bulunuyor. Evlerin karmakarışık ve nehir tarafında oluşu sayesinde ortaya güzel bir manzara çıkıyor. Kasabanın doğu tarafında kısmen su üzerine inşa edilmiş olan Altes Schalchthaus (Eski Mezbaha) bölgedeki en dikkat çeken yerlerden. Ayrıca bu bölge, Sanderkwa halk festivalinin en hareketli ve kalabalık olduğu yer olarak da bilinir.

Küçük Venedik olarak bilinen bu bölgede yapılacak en popüler şey, biraları alıp nehrin ve bölgenin eşsiz manzarasını seyretmektir. Bira için de  ”Rauchbier”i (Smoke Beer – İsli Bira) deneyebilirsiniz.

10.E. T. A. Hoffmanns House

E. T. A. Hoffmanns House
E. T. A. Hoffmanns House – Foto Kaynak ; www.hellobamberg.de

Romantik yazar E. T. A. Hoffmann’ın 1808’den 1813’e kadar yaşadığı ev de, şehirdeki görülebilecek turistik yerlerden. Ev, bir müze olarak hizmet veriyor ve yazarın ruhunu ve kişiliğini yaratıcı kurulumlarla aktarmaya odaklanmış. Çalışmalarından birçok alıntının ve motiflerin bulunduğu ”Sihirli Bahçe” ise, günümüzde ziyaretçilere açık.

Ünlü yazar Hofmann hayranları tarafından ağırlıklı olarak ilgi gören bu müzeyi de, Bamberg’de zamanınız varsa listenize ekleyebilirsiniz.

Bamberg’de Yapılacak Diğer Şeyler

Bamberg
Bamberg

Yukarıdaki 10 yerden sonra, hala bu şehirde zamanınız varsa, Grüner Markt adı verilen Yeşil Pazar‘a da uğrayabilirsiniz. Şehrin yaya bölgesinde bulunan bu pazar, taze meyve sebzeleri satan bir yer. Fakat turistlerin büyük bir bölümü buraya, Bamberg halkının günlük yaşamını izlemek için geliyor.

Bamberger Kreuzweg ; Bamberg’deki en büyüleyici sanat eserlerinden biri de, yerel olarak Bamberger Kreuzweg olarak da bilinen Haç Yolu figürüdür. Heinrich Marschalk von Raueneck tarafından 1500’lü yıllarda şehre bağışlanmış olan bu figür de, turistler arasında oldukça ilgi görüyor. Daha çok yüzyıllık tarihiyle dikkat çeken bu figür, hem sanat hem de tarih meraklıları için güzel bir yer olacaktır.

Carmelite Monastery (Karmelit Manastırı) ; Bu manastırın tarihi 12. yüzyıla kadar gidiyor olsa da, günümüzde yapı üzerinde görülen şeylerin büyük bir bölümü 1692-1701 yılları arasında yapılmış, geniş çaplı Barok yenilemeden kalma. Manastırı günümüzde rehberli turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz.

Doğa Tarihi Müzesi ; Bölgenin jeolojisi, florası ve faunasına odaklanan sergisiyle dikkat çeken bu müzeyi bizim gibi birçok turist de es geçiyor olsa da, son zamanlarda oldukça rağbet görmeye başlamış bir müze olduğu söyleniyor. Müzede birçok bitki ve hayvan örneği, kristalleri, mineralleri ve kayaları görebileceğiniz bölümler bulunuyor. Şehirdeki müzeler yeterli gelmediyse, son olarak bu müzeye de göz atabilirsiniz.

Bamberg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Ancak bu şehre bizim yaptığımız gibi günübirlik bir gezi düzenlemeyi planlıyorsanız, ilk olarak listedeki 10 yeri görmeye çalışın. Hepsi mutlaka görülmesi gereken yapılar olmasa da, Bamberg Katedrali‘ni, Belediye Binası‘nı ve Neue Residenz (Yeni Konut) adlı tarihi yapıyı gördüğünüzden emin olun. Bamberg’de yarım gününüz varsa bu 3 yer ile gezinizi tamamlayabilirsiniz. Çok daha fazla zamanınız kalırsa da, tarihi kent merkezinde dolaşın. Listede olmayan birkaç tarihi yapıyı da bu bölgede görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz