Bari Gezisi

İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Bari, İtalya’nın güneydoğu kıyısında yer alıyor. Roma İmparatorluğu zamanında adından çokça söz ettiren bu şehir, günümüzde de oldukça popüler. Bari gezilecek yerler ise, genel olarak tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde mutlaka kaybolarak gezin. Eşsiz sokak araları, doğal yerli halkının vermiş olduğu samimiyeti hiçbir şehirde bulamayabilirsiniz.

İtalya’yı tanımak için Bari’ye gidin derlerdide inanmazdık. Gerçekten İtalya’yı İtalya yapan bir şehir diyebiliriz. Doğal geleneksel hayatına devam eden insanları görmek, kapılarını bile örtmeyen, çoluk çocuk sokak aralarında oturan yerel halkı görmek, eşsiz bir deneyim olacak, kendinizi gerçek bir İtalyan filminin içindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz.

Bari’de nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, şehirdeki en iyi konuma ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip ideal otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bari Gezilecek Yerler Listesi 

Gezilecek yerler denince bu şehirde akla ilk olarak tarihi yapılar geliyor olsa da, bu şehir müzeleri ve meydanları ile de oldukça güzeldir. Samimi bir atmosferi olan bu şehirde başlıca gezilecek yerler ise şöyle ;

1.San Nicola Bazilikası

San Nicola Bazilikası
San Nicola Bazilikası

Bari’deki simge yapılardan biri olarak bilinen San Nicola Bazilikası, şehirde görülmeye değer ilk tarihi güzel yapılardan. Güney İtalya’nın ilk norman kiliselerinden biri olan bu bazilika 1089 yılında inşa edilmiş. Bazilika’da 1700 yıl önce yaşamış olan Nikolaos’un kalıntıları bulunuyor.

Bu kilisenin en güzel yanı ise, hem katolikler hem de Ortodokslar tarafından saygı görüyor olmasıdır. Bunun en önemli nedeni de yoksullara yardım eden bir kilise olmasından kaynaklanmakta.

2.Bari Katedrali

Bari Katedrali İtalya
Bari Katedrali

Bari’nin turistik yerleri arasında bir diğer görülmeye değer yer ise, Bari Katedrali’dir veya meşhur adıyla Cattedrale di San Sabino. 1062 yılında Bizans İmparatorluğu yardımı sayesinde inşa ediliyor. Tabi 1170 yılında  Romanesk tarzında yeniden inşa edilip günümüzdeki halini alıyor.

3.Vecchia (Eski Şehir)

Vecchia - Eski Şehir Bari
Vecchia

Eski Şehir olarak bilinen bu bölge, Bari’yi Bari yapan yerlerden. Bu bölgenin en güzel yanı sokaklarda kaybolarak gezmektir. Kayboldukça yerli halkın yaşadığı evleri görüyorsunuz. Kapılar açık bir tül ile kapanmış bu kapıların hemen yanında oturan teyzeler, ablalar çamaşırlarını asmak ile uğraşanlar, oldukça doğal bir havası var buranın.

Eski Şehir bölgesini gezmenin bir diğer güzel yöntemi ise, iki kişilik bisiklet turlarıdır. Rehberler ile de gezebileceğiniz bu bisiklet turlarıyla Eski Kent bölgesini karış karış gezebiliyorsunuz.

Bu bölgede görebileceklerinizin sınırı yok. Klasik 3 katlı Bari evleri, mahalle aralarında antik sütunlar, Meryem Ana figürleri ve daha nicesi. Burada sokakta hayat var. Her karışı buram buram tarihi kokan bu bölgede her sokak başı çocukların koşuşturmacısı ve sesleriyle karşılaşırsınız. Evlerinin hemen önünde makarna kesen ev kadınlarını izleyebilir, dilerseniz satın da alabilirsiniz. Puglia bölgesine de bu yüzden kesinlikle uğrayın derim.

Göz At : Milano Gezilecek Yerler

4.Bari’ye Yakın Köyler

Bari’de gezilecek yerler listesine Bari’ye yakın köylerden herhangi birini eklemeden de olmaz. Araçlar ile ortalama 45 dakikada ulaşabileceğiniz bu köylere bayılacaksınız.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

5.Mercantile Meydanı

Mercantile Meydanı
Mercantile Meydanı

Etrafında şehrin en popüler restoranları, dondurmacıları ve barları dizili olan bu meydan, Bari’de kaçırılmaması gereken güzel noktalardan. Meydandaki çeşme ise klasik bir İtalya gerçeği. Eşsiz bir atmosfere sahip bu meydan ve çevresi Bari’yi çok iyi anlatan yerlerden biri.

6.Castello Normanno Svevo

Castello Normanno Svevo
Castello Normanno Svevo

12. yüzyılda inşa edilmiş bir kale olan Castello Normanno Svevo, Norman Kralı II. Ruggero tarafından inşa ettiriliyor. Daha çok iç avlusu, güzel merdivenleri ve odaları ile popüler olan bu kale, Bari’ye gelen turistlerin favori yerlerinden. Tarihe meraklı olanların göz atabileceği yerlerden

Göz At : Venedik Gezilecek Yerler

7.Lungomare

Lungomare
Lungomare

Daha çok turistlerin deniz manzarası için tercih ettiği yerlerden biri olan Lungomare, Bari’deki popüler yerlerden. Bembeyaz evleri ve lüks balıkçı restoranları ile popüler olan bu bölgede manzara karşı güzel bir balık yiyebilirsiniz. Tabi fiyatlar biraz uçuk olduğundan dolayı, es de geçebilirsiniz.

Denize karşı bulunan banklarda oturup da denizi de seyredebilirsiniz. Zaten sahil boyu yaklaşık 4 km ve yol boyunca atıştırmalık alabileceğiniz seyyar satıcıları, hediyelik eşya alabileceğiniz standları fazlasıyla bu sahil yolunda bulabilirsiniz. 1927 yılında halkın kullanımına açılmış olan bu sahil yoluna mutlaka uğrayın.

8.Ferrarese Meydanı

Ferrarese Meydanı
Ferrarese Meydanı

Bari’nin en güzel ve en hareketli meydanlarından biri olan Ferrarese Meydanı, kaçırılmaması gereken güzel noktalardan. Orta çağa ait kent kapıları, taş kaldırımları, farklı dükkanları ve deniz manzarası ile oldukça popüler olan bu meydan turistleri en fazla görebileceğiniz yerlerden. Daha çok konser, fuar ve festivaller için kullanılan bu meydanı da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Göz At : İtalya Gezilecek yerler

9.Strada Delle Orecchiette

Strada Delle Orecchiette
Strada Delle Orecchiette – www.agrodolce.it

Eski Bari bölgesinde bulunan oldukça şirin bir sokak. Orecchiette bir makarna türü ve kulak memesine benziyor. İşte bu sokak bu makarnaları yapan güzel İtalyan teyzeler ile dolu 🙂 İtalya’ya kadar gidip de makarna imalatını görmeden olmaz. Bu yüzden bu sokağı da listenize ekleyin.

10.Petruzzelli Opera Binası

Petruzzelli Opera Binası
Petruzzelli Opera Binası – borderline24.com

Bari’deki bu güzel opera binası genel olarak kapalı. Yani bizim araştırmalarımıza göre. 1903 yılında inşa edilmiş olan bu binanın oldukça güzel bir dış yapısı bulunuyor. Zaten buraya giden turistlerin büyük bir bölümü de binayı dışarıdan görmek için gidiyor. Bari’deki önemli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıldığı söylense de, gösterilerin ne zaman olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmuyor internette.

Bunun yanında, eğer Bari’ye yaz aylarında gidiyorsanız Lungomare’de plajlar da bulabiliyorsunuz. Yani denize girmek isterseniz aklınız da bulunsun. Bunlardan en meşhur olanı ise, Pane Pomodoro’dur. Ücretsiz olduğundan dolayı denenebilecek güzel bir plaj.

Eğer Bari’de alışveriş yapmayı planlıyorsanız da, Via Sparano’ya mutlaka uğrayın derim. Bari’nin eşsiz alışveriş caddesi olarak bilinen bu yerde dünyaca ünlü markalardan İtalyan markalarına ait birçok mağazayı bulabilirsiniz.

Bari’ye gidip her gece makarna pizza yemeden olmaz. Bari’de sokak yemeklerini gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Zaten restoranlar bu şehirde pahalı. Bu yüzden de ister istemez sokak yemeklerine yönelebilirsiniz.

Göz At : Floransa Gezilecek Yerler

Bari’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Bari’de konaklama için maalesef binlerce seçenek yok. Bu yüzden de otel ve diğer konaklama birimleri çoğu zaman pahalı olabiliyor. Düşük sezonda bile. Zaten Bari, sadece yabancı turistlerin değil İtalyanlarında favori şehirlerinden biri. Bu yüzden otel konusunda bu şehirde iyi bir araştırma yapmak gerekiyor.

Öncelikle konaklama birimi seçmeden önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra tesisi bulmak çok daha kolay olacaktır.

Bölge olarak tavsiye edebileceğim yerlerden biri Eski Kent bölgesidir. Yani şehrin kalbinin attığı yer. Bu bölgeden şehirde turistik noktaların birçoğuna yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden konaklama için ilk olarak Eski Kent bölgesinde bulunan veya bu bölgeye yakın olan tesislere göz atın.

Bari’nin bölgeler konumuna göz atarak nerede konaklayacağınıza çok daha iyi karar verebilirsiniz.

Bari Gezilecek Yerler Videosu

Bunun dışında Mercantile Meydanı yakınları ve Lungomare çevresi de Bari’de konaklama için tercih edilebilecek ideal yerlerden. Hem konum bakımından hem de fiyat bakımından ideal tesisleri buralarda bulabilirsiniz.Bari’de konaklama birimi tercihi yaparken çok fazla seçici olmamanızda yarar var. Zaten lüks oteller sınırlı sayıda. Bunun dışında konuk değerlendirme puanı süper yüksek olan tesislerde bulmak kolay değil. Eğer beklentinizi çok yüksek tutmazsanız, şirin sade bir konaklama birimini çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Bari gezilecek yerler listesi için bu 10 yer sanırım yeterli olacaktır. Zaten Bari çok büyük olmayan oldukça şirin ve doğal bir şehir. Bu yüzden, bu şehirde geçirdiğiniz her anın keyfini çıkarın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...