Barselona Gezi Notları, İspanya

En sonunda Avrupa’nın en övülen şehirlerinden biri olan Barselona’daydık ve Barselona gezi notları tutmaya başlamıştım bile. Kalacağımız hostel Sagrada Familia Kilisesi‘nin hemen yanında olduğu için kolay bulacağımızı düşünüyorduk. Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine tren ile geçmiştik. Fakat, henüz bir haritamız olmadığı için sora sora kiliseyi bulmaya çalışıyorduk. Yanlış yerde indiğimizi söyleyen bir İspanyol abla bizi hayal kırıklığına uğratmıştı. Çünkü, yaklaşık 15 gündür Avrupa’yı seyahat ediyorduk ve sadece 2 gün dinlenebilmiştik. Uykusuz,yorgun ve bitkin bir halde yürümeye karar verdik ve Passeig de Gracia bölgesinden yürüyerek 20 dakika sonra hostelimize ulaşmıştık.

Barselona Gezi Notları
Passeig de Gracia-Barselona Gezi Notları

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona Gezi Notları

Hostelimiz hemen Sagrada Familia Kilisesi’nin yanında olmasına rağmen kişi başı 13£ gibi düşük bir ücret ödeyerek paylaşımlı dorm,  rezervasyonu yapmıştık. Fakat, oda 22 kişilik bir dormdu ve benim bu zamana kaldığım en büyük paylaşımlı odaydı. Biraz kestirelim derken birkaç backpacker ile tanışıp çantamızı yerleştirmeden Sagrada Familia Kilisesi ziyaretine gitmiştik. Oldukça yorgun olmamıza rağmen, Sagrada Familia’yı gördükten sonra yorgunluğumuz kalmamıştı. Yaklaşık 40 dakika gibi bir süre kilise ziyaretimizi yaptıktan hemen sonra, gerçekten az da olsa kestirmek istiyordum. Çünkü, Barselona’da daha 5 günümüz vardı ve bu kadar acele etmemizin bir anlamı yoktu.

Barselona Gezi Notları
Sagrada Familia Kilisesi-Barselona Gezi Notları

Her neyse, Sagrada Familia’dan sonra Casa Mila‘ya doğru yola çıkmıştık. Yaklaşık 10-15 dakika da Gaudi’nin muhteşem eseri Casa Mila’ya ulaşmıştık. Fakat, bilet kuyruğunda bulunan turistleri gördükten sonra, binayı görme iştahım kaçmıştı. Arkadaşları ertesi gün ziyaret ederiz diye ikna edip, dışarıdan birkaç fotoğraf çektikten sonra tam hostele dönecektik ki, Casa Batllo binası da hemen Casa Mila’nın yakınındaymış. Maalesef bu binanın bilet kuyrukları da muhteşem kalabalık olduğu için, ertesi günün sabahına ertelemiştik. Öğleden sonra 2-3 gibi bu binaların nasıl kalabalık olduğunu hayal bile edemezsiniz. Bu yüzden, Barselona’nın bu popüler 2 binasını sabahın erken saatlerinde ziyaret etmekte fayda var.

Barselona Gezi Notları
Casa Mila-Barselona Gezi Notları

Hemen ertesi günün sabahında Casa Mila ve Casa Batllo’u görme heyecanıyla yola çıkmıştık. Bu defa yorgun veya uykusuz olmadığımız için aklımızda Barselona’nın her yerini gezmekten başka düşüncemiz yoktu. Bu iki bina da Passeig de Gracia adı verilen bir bölgede bulunmaktadır. Bölgede dilediğiniz gibi restoran,bar,kafe, ne arıyorsanız bulabilirsiniz.Yaptığım araştırmalara dayanarak bizimkileri Passeig de Gracia’dan La Rambla Caddesi‘ne götürmüştüm. Burada tek yapmak istediğimiz ucuz ve güzel bir yemek bulmaktı. Fakat, restoranların çoğunda menüler 17-20£’dan başladığı için, uygun restoranı bulmak 1 saatimizi almıştı. Ben 7£’ya iki dilim kızarmış tavuk ve çok az bir pilav sipariş etmiştim.

Çok fazla doyurmasa da akşama kadar yeteceğini umarak, La Rambla’ı keşfetmeye çıkmıştık. Bu bölgede bulunan Boqueria Market, taze meyve ve sebzeleri bulabileceğiniz kapalı bir pazardır ve marketlere oranla herşey gayet uygun.

Buradan birkaç muz aldıktan sonra, La Rambla’a sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan Barri Gothic Bölgesi‘ne ulaşmıştık. Bu bölge, benim Barselona’da en çok beğendiğim yerlerdendi. Gerek tarihi binalarıyla, gerekse turistik yerleri ile oldukça etkileyiciydi. Bu bölgede bulunan Barselona Katedrali, Barselona gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yer ve katedrale öğleden önce ücretsiz olarak giriliyormuş, tabi biz katedrali ziyaret ettikten sonra bunu öğrenmiştik ve biraz hayal kırıklığı olmuştu.

Barselona Gezi Notları
Barselona Katedrali-Barselona Gezi Notları

Hemen,Katedral ziyaretinden sonra hediyelik eşyalar arıyorduk ve bütçemize uygun bir yeri bulmak oldukça zordu ve sonunda istediğimiz yeri bulmuştuk. Hemen, Barceloneta Sahilleri’nin arkasında olduğumuzu bilmiyorduk. Tam hostelimize dönecekken, denizi görünce vazgeçtik. Barceloneta adı verilen, sahillerden ve plajlardan oluşan bu bölge, biraz zengin işi. Balık restoranlarında fiyatlar 25£’dan başlamakta ve plajlarda şezlong kiralamak 15£ tabi şemsiyesiz,şemsiye isterseniz ayrıca 5£ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu fiyata sadece 2 saat boyunca şezlonglarda kalmanız ise, bence biraz pahalı. Plajın hemen arkasında bulunan banklarda otururken iki ispanyol öğrenci kızların bizi çalıştıkları gece kulübündeki partiyi haber vermesi (2£ indirim kuponumuzuda bu iki İspanyol’dan almıştık) ile Barselona gece hayatı için plan yapmaya başlamıştık. Çünkü, giriş ücreti sadece 10£’du ve bir içecek ücretsizdi. Macarena adlı bu gece kulübü, Barri Gotic Bölgesi yani Gothic Quarter adı verilen bölgedeydi ve hostelimizde biraz uyuduktan sonra gece 11.30 gibi Sagrada Familia’nın oradan bu gece kulübüne doğru yola çıkmıştık.

Barselona Gezi Notları
Barceloneta Sahilleri-Barselona Gezi Notları

Açıkcası, Barselona’da gece hayatı için pek planımız yoktu.Ancak, iki günde Barselona’nın en önemli turistik yerlerinin çoğunu görmüştük ve daha 3 günümüz vardı. Bu kadar yorgunluğun ardından güzel bir parti fena olmazdı. Macarena adı verilen bu gece kulübüne girdikten sonra, İspanyolların parti anlayışlarının biraz daha farklı olduğunu düşünmeye başamıştım.

Hemen hemen herkes oturuyordu ve oturduğu yerden müziğe eşlik etmeye çalışıyordu. İçeceklerimizi içip hadi gidelim derken bir anons yapıldı ve sanki bardan ücretsiz içecek dağıtılıyormuş gibi herkes birden bara doğru gelmeye başladı.

Meğer gece 1’den 1.30’a kadar alacağınız içkileri yarı fiyatına alıyormuşsunuz. Yani, 20£’luk bir kokteyl gecenin belirli saatlerinde, tabi anons yapılırsa yarı fiyatına alabiliyormuşuz. Bu gazla sanki bedava diye düşündüğümüz içeceklerden birkaç tane aldıktan sonra kulüpte biraz daha kalmaya karar verdik. Sonradan öğrendik ki, burda gece hayatı 01:00’dan sonra hareketleniyormuş.

Barselona Gezi Notları
Barceloneta-Barselona Gezi Notları

Barselona’ya mayıs ayının ilk haftası gittiğimiz için hava gayet güzeldi ve çok aşırı da kalabalık değildi. Üçüncü gün için plan, Barselona’da bulunan diğer tüm yerleri görmekti ve bunun için şehrin biraz dışında yer alan, Montjuic’e doğru yola çıkmıştık. Montjuic, daha çok bir tepe olarak bilinmektedir. Bu tepede Poble Espanyol,Katalan Ulusal Sanat Müzesi gibi oldukça popüler turistik yerleri görme imkanı bulabilirsiniz. Poble Espanyol’un övüldüğü kadar olmadığını anlayıp, Plaça d’Espanya‘ya yani Katalan Ulusal Sanat Müzesi ile Magic Fountain adı verilen çeşmenin bulunduğu meydana gelmiştik. Meydanın az yukarısında bulunan müze, Katalan Ulusal Sanat Müzesi ve Montjuic Tepesi ile Plaça d’Espanya adı verilen meydanın arasında kalmaktadır.

Barselona Gezi Notları
Barselona Gezi Notları

Meydanda bulunan Magic Fountain adı verilen çeşmede, akşamları ışık ve müzik gösterilerinin yapıldığı öğrendikten sonra, daha zamanımız var diyerek, etrafta biraz zaman geçirmeye başlamıştık. Montjuic Tepesi’ne oldukça yakın olan Tibidabo‘ya bir göz atalım diye yola çıktık ve 25 dakika gibi uzun bir süre sonunda, Tibidabo adı verilen eğlence parkına gelmiştik. Bu eğlence parkı her ne kadar çocuklar için olduğu düşünülüyor olsa da, içeride birçok yetişkin görmek mümkün. Hemen bu eğlence parkının üst tarafında bulunan, Tibidabo Kilisesi olarak bilinen  bir dini yapı bulunmaktadır. Kiliseye girmesek de, kilise etrafında Barselona’nın muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz yerler bulunmakta. Tibidabo’ya park için veya kilise için değilde, manzara seyretmek için gitmek sanırım daha mantıklı olacaktır.

Barselona Gezi Notları
Plaça d’Espanya yakınlarında adını hatırlayamadığım bir iş hanı-Barselona Gezi Notları

Tibidabo’dan sonra Plaça d’Espanya’da bulunan Magic Fountain’de gösterileri izlemek için hemen Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nin merdivenlerinde yerimizi almıştık. Işıkla müziğin uyumu ve muhteşem kalabalık olan bu meydan etrafındaki atmosfer, mutlaka denenmesi gereken tecrübelerden biridir,diyebilirim.

Dördüncü gün için plan, Park Güell, Parc de la Ciutadella ve Nou Camp Stadyumu idi. Sabah ilk iş Park Güell’e gitmeye çalışıyorduk. Turist ofislerinin ve hostel resepsiyonistimizin bize verdiği bilgiye göre, parka doğru yola çıkmıştık. Park Güell, kaldığımız hostele oldukça uzak olduğundan dolayı, parka metro ile gitmek zorunda kaldık. Metro ile Valcarca durağında indikten sonra, kimse yürümemizi tavsiye etmiyordu. Fakat, taksicilerden aldığımız fiyatları beğenmedikten sonra yürümeye karar vermiştik. Valcarca metro durağından Park Güell’e oldukça yavaş yürümemize rağmen 20 dakikadan daha az bir sürede ulaşmıştık. Fakat, bu duraktan gelen yol, direkt olarak ana girişe çıkmamaktadır. Ana giriş tarafından gitmek isterseniz Lesseps adı verilen metro durağını kullanmakta fayda var.

Barselona Gezi Notları
Columbus Anıtı-Barselona Gezi Notları

Park Güell, bana göre Barselona’da bulunan en iyi parktı. Yani, bir parktan beklediğiniz birçok şeyi karşılayamamasına rağmen, muhteşem şehir manzarası ve Gaudi evi, burayı sevmek için yeterli sebeplerdendi. Park Güell genel olarak kalabalık olmakta. Biz parkı terkederken parkın geneline baktığımda muhteşem bir kalabalık gördüğümü söyleyebilirim. Fakat, çarşamba günü sabah saat 9:30 civarı parkta olduğumuzda tek tük turist bulunmaktaydı ve fotoğraf karelerimize turistleri almadan güzel güzel fotoğraf çekmiştik. Ancak, öğleden sonra veya 11 gibi gidecek olursanız, doğru dürüst fotoğraf çekemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Barselona Gezi Notları
Parc de la Ciutadella-Barselona Gezi Notları

Park Güell’den hemen sonra Barselona’nın bir diğer popüler parkı olan, Parc de la Ciutadella’ya gidiyorduk. Fakat, Park Güell’den buraya gitmek oldukça mantıksızdı. Aktarma yaparak parka gelmiştik ve yolculuk ortalama 40 dakika sürmüştü. Bu yüzden, Parc de la Ciutadella’yı ziyaret etmek istiyorsanız, Barri Gotic bölgesi,La Rambla veya Passeig de Gracia ziyaretinizden sonra bu parkı ziyaret etmek, hem daha kısa yolculuk için, hem de parkı kolay bulmak açısından mantıklı olacaktır. Gezilecek pek yer kalmadığını düşündüğümüz için, Parc de la Ciutadella’da 3-4 saat gibi uzun bir süre oyalanmıştık. Parkta bulunan baya eski ve sağlıklı olmayan sandalları kiralayarak, parkın içinde bulunan gölde yarım saat kadar bir tur attıktan sonra, parkı keşfetmek için turumuza son vermiştik.

Barselona Gezi Notları
Barselona Gezi Notları

Ciutadella adı verilen bu park, bence Barselona’da en çok seveceğiniz yerlerden olacaktır. Parkın hemen yanında bulunan Üç Ejderhalar Kalesi ve yanında bulunan küçük müzelere de göz atabilirsiniz. Ya da, park boyunca uzun bir yürüyüş yaparak, park içerisinde bulunan yüzlerce banktan birinde dinlenebilirsiniz. Parkın hemen çıkışında bulunan Arc de Triomf adı verilen anıt, parkın bir sembolü haline gelmiş. Zaten parka girerken veya çıkarken mutlaka dikkatinizi çekecek bu anıtın etrafında birkaç fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Son olarak ziyaret etmek istediğimiz yer olan Nou Camp Stadyumu için biraz yorgun ve bitkindik. Bu yüzden, bu stad ziyaretimizi 5. güne yani,Barselona’da ki son günümüze bırakmıştık. Öğleden sonra gittiğimiz stadyumda, pek kalabalık yoktu ve stad ziyaretimiz oldukça kolay ve eğlenceliydi. Ancak, stadın boş olması pek birşey ifade etmese de, yine de ”Nou Camp’ı da gördük” diyerek teselli buluyorduk. Stadyumda maç izlemek isterseniz, bilet ücretleri ortalama 150£’dan başlamaktadır.

Barselona Gezi Notları
Nou Camp Stadyumu-Barselona Gezi Notları

Nou Camp Stadyumundan sonra Barselona gezimizi Sagrada Familia Kilisesi’nin hemen karşısında bulunan parkta uçak saatimizi bekleyerek tamamlamıştık..


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul'daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...