Barselona Gezi Rehberi

Barselona gezi rehberi adlı bu yazı size Barselona hakkında tüm genel giderleri ve günlük ortalama ne kadar masraf yapacağınızı öğrenmenizde yardımcı olacaktır.Ayrıca, Barselona gezilecek yerler, Barselona’da nerede kalınır?, Barselona’da ne yenir,nerede yenir?,Barselona kaç günde gezilir?,Barselona ne zaman ziyaret edilir?,Müze ve etkinlik ücretleri ve Barselona havaalanından şehir merkezine ulaşım gibi konularda da, rehberiniz olacaktır.

Barselona Gezi Rehberi
Barselona Haritası

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona Gezi Rehberi (Genel Giderler)

Bu fiyatlar sadece bütçeli Barselona giderleridir.Gece kulüp giriş ücretleri,barlar,alışveriş,turlar ve zengin yemekler gibi ekstralar bu ortalama fiyatlara dahil değildir. Bunlar için ayrıca bir bütçe oluşturmanız gerekmektedir.

Las Arenas Alışveriş Merkezi
Las Arenas Alışveriş Merkezi

Bütçeli günlük giderler (60£-70£)

Etkinlikler : 15£ (1 veya 2 etkinlik)

Yemek : 20.50£

  • Kahvaltı : 3£
  • Öğle Yemeği : 5£
  • Akşam Yemeği : 10£
  • Ek (Tatlı,Bira) : 2.50£

Ulaşım : 2.15£

Konaklama (Hostel) : 22£

Süper Tasarruflu Barselona günlük giderleri

Etkinlikler : 5£ (Ücretsiz yürüyüş turları ve 1 önemli yer)

Yemek : 10£

  • Kahvaltı : 0£ (Ücretsiz hostel kahvaltıları)
  • Öğle yemeği 4£ (Sokak yemekleri)
  • Akşam yemeği : 5£ (Kendi yemeğinizi hostelde yapabilirsiniz)

Ulaşım : 0£ (Ayaklarınızın hakkını verin)

Konaklama : 15£ (Hostel Paylaşımlı odalar)

Barselona Etkinlik ve Müze giriş ücretleri

Barselona Gezi Rehberi
Katalan Ulusal Sanat Müzesi ve Magic Fountain

Barselona’da muhteşem parklar ve güzel komşu kasabalar vardır. Bunları da ücretsiz olarak keşfedebilirsiniz.

Casa Mila : 22.50£ (Ses rehberi dahil)

Casa Batllo Müzesi : 22.50£ (Ses rehberi dahil)

La Sagrada Familia Kilisesi : 15£-24£

Picasso Müzesi : 11£-16£

Palace of Catalan Music : 18£ (Tur Rehberi )

Barselona Tarihi Müzesi : 7£

Harbour Cable Car (Telefrik):  Tek yön 9£ – Gidiş dönüş : 13£

Yürüyüş Turları : Ücretsiz (Rehbere Tip vermeyi unutmayın ) veya Ücretli Turlar (17£-25£)

Barselona Yemek ücretleri

Barselona'da Nerede Yenir
Barselone Yemekleri-Tipik İspanyol Öğle Yemeği

Barselona’da tüm bütçelere göre yemekler bulmak mümkündür. Ancak, turistik yerlerin etrafındaki restoranlar veya barlar aşırı pahalı olduğu için her zaman ki gibi turistik yerlerde ki restoranlardan uzak durmalısınız. Çoğu turist akşam saat 10’a kadar akşam yemeğini yememektedir. Barselona da hayatın akşam 10’dan sonra başladığını unutmayın.

Bütçeli kahvaltılar Ücretsiz veya 6£.

Çoğu hostelde kahvaltı ücretsizdir. Basit tost ekmeği, tereyağ ve reçel yanında çay veya kahve. Lezzetli bir tost ya da peynirli sandviç hemen hemen her yerde ortalama 3£-6£ arasındadır ve genelde, yanında içeceğiniz ilk çay veya kahve ücretsizdir.

Bütçeli öğle yemeği 3£-10£

-Marketlerden, uygun dilediğiniz sandviç ekmekleri,peynir ve meyve suyu gibi birçok alternatif üretebilir,3-4£’ya işin içinden çıkabilirsiniz.

-Barselona’nın meşhur taze sandviç sunan fast foodlarını deneyebilirsiniz.Bir içecek ile 4£-7£ arasında dilediğiniz sandvici yaptırabilirsiniz.

-Birçok dürümcü bulabilir, 4£’ya öğle yemeğinizi halledebilirsiniz.

-Tipik bir öğle yemeği restoranlarda 8£-12£ arasındadır. (Turistik yerlere yakın olan restoranlar için geçerli değildir)

-Fast Food menülerini 7£’ya kadar bulabilirsiniz.

-Küçük bir pizzayı 4-5£’ya alabilirsiniz.

Bütçeli Akşam yemeği 10£-20£

-Etnik restoranlarda çok uygun akşam yemekleri bulabileceğiniz gibi ara sokaklar da lezzetli ve uygun restoranlar bulabilirsiniz. 8£-14£’ya Etnik restoranlarda dilediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz.

-İspanyollar genelde akşam yemeğini geç saatlerde yediği için sizde öğle yemeği ile akşam yemeği arasında atıştırmalık sandviçler yiyebilirsiniz.

-İspanyolların meşhur tapas adı verilen menülerini akşam yemeği olarak deneyebilirsiniz.Fiyatları ortalama 4£-6£’dur.

İçecekler

-Standart bira : 2.50£

-Aynı standart bira marketlerde : 0.80£

-Bir şişe şarap marketlerde : 4.50£ (Elinizde dışarda içebileceğiniz nazik şişeler, çok büyük değildir)

-Espresso : 1.80£

-Gazlı içecekler marketlerde : 0.60£-1.20£

Barselona Ulaşım Fiyatları

Barselona Gezi Rehberi
Barselona Taksileri

Şehirdeki en önemli konulardan olan ulaşım ücretleri gayet uygundur. Metroları kullanabilir dilediğiniz birçok turistik noktalara ulaşım araçları ile gidebilirsiniz.

-Tek yön bilet : 2.15£

-10 adet tek yön bilet : 9.95£

-2 günlük geçiş kartı : 14£

-3 günlük geçiş kartı : 20.50£

-4 günlük geçiş kartı : 26.50£

-5 günlük geçiş kartı : 32£

Not : Barselona Turist kart ile ücretsiz sınırsız geçiş hakkı,bazı müzelere ücretsiz giriş ve diğer birçok faydası vardır.

-2 günlük için : 34£

-3 günlük için : 44£

-4 günlük için : 52£

-5 günlük için : 58£

Havaalanından şehir merkezine otobüs ücreti : 5.90£

Havaalanından şehir merkezine tren ücreti : 4.10£ + 2.15 (Aktarmalı Tren )

Havaalanından şehir merkezine taksi ücreti : 25£-30£

Barselona Konaklama ücretleri

Barselona için en önemli konu, konaklama ücretleridir. Çok fazla seçenek olan Barselona’da uygun hostel veya oteli bulmak çok basittir.Konaklama ücretlerinin yaz sezonunda biraz daha artabileceğini unutmayın.

Hostel Fiyatları 15£-35£

Daha iyi hostel seçenekleri genelde 25£’dan başlamaktadır. Ancak 15’ya kadar hostel paylaşımlı odaları bulabilirsiniz.Burada fiyatların dorm odaları için yani paylaşımlı odalar için olduğunu unutmayın.Özel odalar istiyorsanız 30£-60£ arasında ücret ödemeniz gerekmektedir.

Bütçeli Otel Fiyatları 55£-135£

Tek kişilik odalar 55£-75£ arasında ve çift kişilik özel odalar ise 75£-135£ arasındadır.Şehir merkezine uzak yerleri tercih ettiğiniz takdirde daha uygun oteller bulabilirsiniz.

Stüdyo Daireler 90£-120£

Eğer yalnız seyahat ediyorsanız sizin için iyi bir seçenek olmayabilir. Ancak 2 veya 3 kişi seyahat ediyorsanız, en mantıklı seçeneklerden biri Airbnb yolu ile bir stüdyo daire kiralamanızdır.Kendi yemeğinizi yapabileceğiniz için yemek konusunu da çok ucuza halledebilirsiniz.

Barselona Gezi Rehberi-Tavsiyeler

Barselona Gezi Rehberi
Barselona

1.Barselona Kart alın : Barselona kart ile ücretsiz toplu taşıma araçları,müzelerde indirim,gece kulüplerine ücretsiz giriş veya indirimli giriş,alışveriş ve restoranlarda birçok indirim şansından yararlanabilirsiniz.

2.Ücretsiz olan yerleri keşfedin : Çoğu müze giriş ücreti almamaktadır ve her ayın ilk pazar günü şehirde ki tüm müzeler ücretsizdir. Barselona Tarihi Müzesi hariç,bu müze her ayın ilk cumartesi günü öğleden sonra ücretsizdir.

3.Deniz ürünlerini tercih edin : Sahillerde ki balık restoranları akşamları muhteşem pahalıdır. Ancak öğle yemeği için giderseniz çok pahalı olmayacaktır. Fiyatlar öğle saatlerinde 9£-13£ arasındadır.

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona’da gezilecek birçok turistik yer bulunmaktadır. Bunların tamamını gezebilmek için en azından 4-5 güne ihtiyacınız olacaktır. Fakat 1-2 günde gezebileceğiniz en önemli turistik yerler ;

1.Casa Mila : Barselona’nın en bilindik binalarından biri olan Casa Mila, bir gaudi eseridir. Oldukça farklı mimarisi ile görülmesi gereken en önemli yapılardan biridir.Binanın çatı katına çıkabilir,Barselona’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Barselona Casa Mila
Casa Mila

2.Casa Batllo : Barselona’nın en turistik yapılarından bir diğeri ise, Casa Batllo’dur. Gaudi imzalı bu bina, Casa Mila’ya oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Casa Mila’ya nazaran daha çok beğenilen bu binanın dairelerini ziyaret edebilir ve çatı katından güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Barselona Casa Batllo
Casa Batllo

3.Sagrada Familia Kilisesi : Barselona’nın bitmeyen kilisesi olarak bilinen, Sagrada Familia Kilisesi,Barselona’da ilk görmeniz gereken turistik yerlerden biridir. İnşaati tamamlanmamış olsa da, ziyaretçilere açık olan bu kilisenin kulesine çıkmayı unutmayın.

Barselona Gezi Rehberi
Sagrada Familia Kilisesi

4.La Rambla Caddesi : Barselona’nın en popüler caddelerinden biri olan La Rambla Caddesi’nde görülecek birçok turistik yer bulabilirsiniz. Turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden olan bu caddede her bütçeye uygun restoran ve kafeleri bulabilirsiniz.

Barselona Columbus Anıtı
Columbus Anıtı-La Rambla Caddesi’nin kuzeyi

5.Barselona Katedrali : Barselona’nın en popüler ve en tarihi bölgesi olan Gothic Quarter (Gotik Bölgesi)’da bulunan bu katedrale öğleye kadar girişler ücretsizdir.

Barselona Gothic Quarter
Gothic Quarter

6.Park Güell : Gaudi eserlerinden bir diğeri olan Park Güell, Barselona’da görebileceğiniz en renkli parklardan biridir. Oldukça popüler olan Park Güell’de, Gaudi müzesini bulabilir ve Gaudi’nin hayatı hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

Barselona Park Güell
Park Güell

7.Poble Espanyol : İspanyol Köyü ve bir müze olarak da bilinen Poble Espanyol’da, atölyelerde çalışan ustaları izleyebilir,tiyatroya gidebilir veya birçok sanat eserini bu yerde fazlasıyla bulabilirsiniz.

8.Parc de la Ciutadella : Barselona’nın en büyük ve en renkli parklarından biri olan Ciutadella’da sandal gezisine çıkabilir,müzelere göz atabilir veya Üç Ejderha Kalesi’ni görebilirsiniz. Barselona’nın en popüler parklarından biri olan Ciutadella,kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Barselona Parc de la Ciutadella
Parc de la Ciutadella’nın hemen çıkışında bulunan Arc de Triomf anıtı.

9.Barceloneta : Barselona’da yüzmek ve güneşlenmek için en ideal ve en güvenili bölge, Barceloneta sahilleridir. Birçok balık restoranı bulabileceğiniz bu bölgede, pek fazla turistik yer bulunmasa da, yüzmek ve sahilde yürümek için en popüler yerlerdendir.

10.Montjuic Tepesi ve Plaça Espanya

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Barselona
Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Plaça Espanya (İspanya Meydanı), Barselona’nın en kalabalık meydanlarındandır. Meydanda bulunan Magic Fountain (Sihirli Çeşme)’de akşamları gösteriler yapılmaktadır. Oldukça renkli sahnelere ev sahipliği yapan bu çeşme,Barselona’da kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Hemen meydanın kuzey tarafında, Katalan Ulusal Sanat Müzesi bulunmaktadır. Bu müzenin hemen arkasında ise Montjuic Tepesi’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Barselona Plaça Espanya
Plaça Espanya

Barselona’da Nerede Kalınır?

Şehirdeki en önemli konulardan bir diğeri de, konaklamadır. Barselona’da konaklama için en çok tercih edilen yerler, Plaza Catalunya (Catalunya Meydanı), Eixample Bölgesi ve Ciutat Vella Bölgesidir. Bu bölgelerde,hostel fiyatları oldukça uygun olmakla birlikte, hemen hemen her bütçeye uygun 3,4 ve 5 yıldızlı otelleri bulmak da mümkündür. Hostel tavsiyesi olarak, Casa Gracia Hostel, düşünülebilecek seçeneklerdendir.

Barselona’da Ne Yenir-Nerede Yenir ?

İspanya, ”tapas”ları ile meşhurdur. Barselona’da lokal restoranların hemen hemen hepsinde tapasları bulabilirsiniz. Tapas, birçok yemeklerin tadımlık şeklinde bir tabağa doldurulması ile oluşmuş isimdir.

Bir yemek çeşiti değil, bir mezedir,diyebilirim.Ayrıca, Barselona’da oldukça popüler olan Fideua, denenebilecek İspanyol yemeklerindendir. Fideua, Noodle ile yapılan bir yemek çeşitidir.

Barselona Kaç Günde Gezilir ?
Barselona Restoranları ve Kafeleri

Barselona’da dilediğiniz birçok meyve ve sebzeyi bulabileceğiniz La Boqueria’da, birçok küçük lokal restoranları bulabilirsiniz. Fiyat bakımından oldukça uygun olan bu restoranlar,Barselona’nın en popüler bölgesi olan La Rambla’da bulunmaktadır. La Rambla,öğle veya akşam yemeği için her bütçeye uygun restoran ve barları ile meşhur bir yerdir.

Barselona Kaç Günde Gezilir ?
La Boqueria Market

Barselona Kaç Günde Gezilir?

Aslında bu soruya net bir cevap vermek pek mümkün olmasa da, Barselona, 2-3 günde gezilemeyecek şehirlerden biridir. Barselona’yı tam anlamıyla gezmek istiyorsanız, en azından 4-5 gününüzü bu şehir için ayırmalısınız. Bana göre 10 gün kalsanız sıkılmayacağınız Avrupa şehirlerinden biridir. Ayrıca,gece hayatı için planlarınız varsa, bu süreye 1-2 gün daha eklemenizde fayda var.

Barselona Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Şehirdeki bir diğer merak edilen konu ziyaret süresidir. Barselona’da turistik aktiviteleri en fazla bulabileceğiniz aylar Mayıs-Haziran ve Temmuz aylarıdır. Fakat, haziran ve temmuz ayları bu şehir için yüksek sezon olduğu için, konaklama ve etkinlik ücretleri pahalı olabilmektedir. Bu yüzden, nisan ve mayıs ortası arası,Barselona’yı ziyaret için en ideal zamanlardır. Mayısın ilk haftasında ziyaret etmiş olmama rağmen, havalar az da olsa akşamları serin oluyordu. Hostel fiyatları benim gittiğim zamanda oldukça uygundu ve hostel çalışanlarına göre, Barselona’da bulunan çoğu hostel, mayıs ayının 15’inden sonra fiyatları biraz yükseltmekteymiş. Sonuç olarak, imkanınız varsa mayıs ayının ilk haftası, bence Barselona seyahati için en ideal zamandır.

Barselona Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Barselona Kaç Günde Gezilir ?
Barselona Trenleri

Barselona havaalanından şehir merkezine ulaşım ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Birçok turistin en çok tercih ettiği ulaşım aracı otobüsler olsa da, bana göre havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ideal ulaşım aracı RENFE adı verilen trenler veya metrolardır. Barselona havaalanından Passeig de Gracia Bölgesi (Casa Batllo ve Casa Mila gibi turistik yapıların bulunduğu bölge)’ne direkt olarak trenler ile ulaşabilirsiniz. Trenler ile Barselona’nın en bilindik tren istasyonlarına ulaşabilirsiniz. Fakat, konaklayacağınız yer turistik yerlere yakınsa, Passeig de Gracia’ya giden trene binmenizi şiddetle tavsiye ederim.Ancak unutmamanız gereken son tren 23:45’te hareket etmekte ve sabah 05:45’te seferler tekrar başlamaktadır.(2016 tren ve metro bilet ücretleri, 4.10£-4.50£’dur).

Barselona havaalanından şehir merkezine diğer ulaşım araçları ; şehre ulaşmak için taksileri kullanmayı planlıyorsanız,taksi aramanıza gerek yok. Havaalanından dışarı çıkar çıkmaz, yakanıza yapışacak yüzlerce taksiciyle pazarlık yapabilirsiniz (2016 ortalama taksi ücretleri 25-30£’dur). Şehir merkezine gitmek için bir diğer ulaşım aracı Shuttle Bus adı verilen minibüslerdir. Bu minibüsler biraz pahalıdır,fakat en rahat ulaşım araçlarından biridir.Bu ulaşım aracı için önceden rezervasyon yapmanız gerekebilir.

Aerobus, Ekspress Otobüsler şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım araçlarıdır. En çok tercih edilen bu Aerobus araçları, Terminal 1 ve Terminal 2 çıkışlarının ikisinden de, 10 dakikada bir bulunabilir (Bilet ücretleri 5.90£’dur.)

Barselona gezi rehberi adlı bu yazı umarım ilgilenenler için faydalı olmuştur. Barselona hakkında dilediğiniz her türlü soruyu yorum olarak sorabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul'daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...