Barselona Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Gezi Rehberi

Barselona, İspanya‘nın ve Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri , futbol denilince akla gelen ilk isimler arasında yer alır. Peki Barselona ne kadar turist sever derseniz cevabı “no more turist” diyen belediye başkanı ve halkıyla karşılaşırsınız. Türkiye’ den özellikle İstanbul’dan çok farklı Akdeniz kültürünü göreceksiniz. İnsanlar da telaş, stres, bir yerlere yetişme koşuşturmacasını göremezsiniz. Türk milleti olarak, öğlen uyumaya “siesta” giden esnafa, ve insanlara alışık değiliz. Ama bunu bir kültür haline getirenler de varmış dedirten bir şehir.

İnsanları her ne kadar soğuk ve yardımseverlikten uzak da olsa Barselona bir türlü bitmeyen kilisesiyle, parklarıyla, meydanlarıyla, tarihi ve turistik yapılarıyla hayran bırakır kendine. Barselona gezilecek yerler dendiğinde ise, akla ilk Gaudi gelir, onun eserleri gelir, sizi masallar diyarında yolculuğa çıkarır. Gaudi’yle severiz bu şehri. Tapasları ile karnımızı doyurur, pahalı hostellerde konaklamak zorunda kalırız 🙂 7’den 70’e herkese seslenir bu şehir. Çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla herkes payına düşen güzelliği alır bu şehirden. Son yıllarda turistleri şehirden uzak tutmak adına kurulan turist tuzakları ve gerçekleşen talihsiz olaylardan dolayı, yavaş yavaş soğuduğumuz bu şehir, hala ziyaret edilmeye değer güzellikte ziyaretçilerini beklemekte.

Yemek kültürü de bizim mutfak dan oldukça uzak olmakla beraber ,eğer deniz mahsüllerine düşkünlüğünüz varsa tam yerindesiniz. Kahvaltılarınızı kruvasan ve kahveyle, öğle ve akşam yemeklerini de deniz masulu yemeklerle tamamlayabilirsiniz.

Barselona’da konaklama için henüz plan yapmadıysanız Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine  ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan en ideal konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler Listesi

Barselona’da gezilecek yerler arasında önemli olan birçok nokta, Eixample, Passeig de Gracia, La Rambla, Gothic Quarter ve Raval gibi popüler semt ve caddelerde bulunur. Barselona’da birçok turistik nokta birbirine oldukça uzak olmasına rağmen, güzel bir şehir haritası ile çok yorulmadan, yürüyerek bu şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

1.Sagrada Familia Kilisesi

Barselona Sagrada Familia Kilisesi
Sagrada Familia Kilisesi

Barselona görülecek yerler listenizin ilk sıralarında olmasını düşündüğüm yerlerden biri olan, Sagrada Familia Kilisesi, 1 asır önce inşaati başlayan, fakat bir türlü bitirilemeyen ve biteceğine de inanmadığım bir Gaudi harikasıdır. Antoni Gaudi tarafından dizayn edilen kilisenin yapımına 1882 yılında başlanmış olsa da, günümüzde kilise inşaatı hala devam etmekte. UNESCO Dünya Kültür Mirası arasında olan Sagrada Familia inşaatinin 2026 yılında biteceği tahmin edilse de, torunlarımızın bu kutlu günü göreceğine bile şüphem var 🙂 Daha çok mimari yapısına ve vitray pencerelerine hayran kalacağınız bu kilisenin en güzel yeri ise, kulesidir. Bu yüzden buraya kadar gelip de kuleye çıkmadan ve Antoni Gaudi’nin mezarını da görmeden ayrılmayın derim.

Barselona Gezilecek Yerler
Sagrada Familia Kilisesi İçi

Her ne kadar kilise için en iyi ziyaret saati, sabahın erken vakitleri olarak söylense de, sabahları çok uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu yüzden size tavsiyem, bu kiliseyi sabah saatleri yerine, akşama doğru 4-5 gibi ziyaret etmeniz olacaktır. Bu saatlerde kilisenin çok daha sakin olacağına emin olabilirsiniz.

2.Casa Mila

Barselona Casa Mila
Casa Mila

Barselona’nın en bilindik yerlerinden biri olan Passeig de Gracia’da bulunan Casa Mila, Gaudi’ye ait muhteşem bir bina. Eşi benzeri olmayan bu bina, dışarıdan görülüp geçilecek yapılardan da değil.

Fırsatınız varsa paraya kıyıp mutlaka içeri girin, Gaudi’nin bu harika mimarisini görün derim. La Pedrera olarak da bilinen Casa Mila, 1906-1912 yılları arasında inşa edilmiş. UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında olan bu yapı, Barselona’da gezilmesi gereken yerler arasında da büyük öneme sahip.

Casa Mila’nın en dikkat çeken yeri, şüphesiz çatı katıdır. Farklı mimaride bacaları da görebileceğiniz bu çatı katında yapabileceğiniz en güzel şey, Passeig de Gracia caddelerinin manzarasını seyretmek olacaktır.

Ayrıca, bu binanın iki girişi bulunmakta. Ana girişi otoyola bakan taraftadır ve birçok turist bu girişi kullanır. Eğer bu giriş kalabalık ise, diğer girişi kullanarak da çatı katına daha rahat ve daha çabuk ulaşabilirsiniz.

3.Casa Batllo

Barselona Casa Batllo
Casa Batllo

Casa Mila’dan çıkar çıkmaz 5 dakika yürüyüp ulaşabileceğiniz bir diğer popüler bina, yine Gaudi’ye ait bir yapı olan Casa Batllo‘dur. Gaudi’nin 1875-1877 yılları arasında Joseph Batllo için inşa etmiş olduğu bu bina, Barselona gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken bir diğer yerdir.

Bina, Casa Mila’da olduğu gibi dışarıdan göz atıp geçebileceğiniz yerlerden değil. Binanın dış mimarisi oldukça etkileyici olsa da, çatı katı, avlusu ve iç dizaynı da bir o kadar etkileyicidir. Bu yüzden, yine paraya kıyıp bu binanın içine de bir göz atın derim.

Barselona Gezilecek Yerler
Passeig de Gracia-Casa Batllo ve Casa Mila’nın bulunduğu bölge

Eğer, Barselona gece hayatı için bir planınız varsa, bu caddede bulunan barlar ve cafeler, sert bir gece hayatına başlangıç için en ideal yerlerden olacaktır.

4.La Rambla Caddesi

Barselona La Rambla Caddesi
La Rambla Caddesi

Barselona‘nın en kalabalık turist trafiğine ev sahipliği yapan La Rambla Caddesi, Las Ramblas olarak da biliniyor. Birçok turistik nokta, restoran, barlar, cafeler ve alışveriş mağazalarını da bu cadde üzerinde fazlasıyla bulabilirsiniz. Barselona gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri olan La Rambla Caddesi’nde, Liceu Tiyatro Binası, Columbus Anıtı, Boqueria Market gibi yerler, caddenin bilindik ve popüler yerleri arasında diyebilirim.

Konum için tıklayın.

Barselona Columbus Anıtı
Columbus Anıtı-La Rambla Caddesi’nin kuzey tarafında bulunmaktadır.

Turistlerin en yoğun olduğu La Rambla Caddesi, konum itibari ile oldukça merkezi bir bölgede yer almakta. Buradan birçok turistik noktaya yürüyerek gitmek de, gayet mümkün. Bu cadde, yankesicileri ve dolandırıcıları ile meşhur bir cadde olduğundan, cüzdanınıza ve çantanıza da sahip çıkmayı unutmayın.

La Rambla Caddesi’ne, Drassanes, Liceu ve Catalunya metro duraklarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu duraklara ulaşmak için ise, L3 hattı (Yeşil Hat) yönünde çalışan metroları kullanmanız gerekiyor.

5.Gothic Quarter

Gothic Quarter Barselona
Gothic Quarter-Dar Sokakları

La Rambla Caddesi’nin hemen arka sokağında bulunan tarihi bir bölgedir, Gothic Quarter. Dar sokakları ve gotik yapıda binalarıyla hayran kalacağınız, Barselona’da gezilecek ve görülecek yerler listenizde mutlaka olması gereken oldukça etkileyici yerlerden. Bu bölgede bulunan en önemli turistik yapılar ise ; Barselona Katedrali, Plaça del Rei (Kral Meydanı), Tarihi şehir müzesi, Sant Jaume Kilisesi ve Santa Maria del Pi Kilisesinden oluşuyor.

Gothic Quarter’a giden ziyaretçilerin birçoğu, Barselona Katedrali (Kutsal Haç ve Aziz Eualia Katedrali) görmek için gidiyor olsa da, bölgede bulunan birçok tarihi yapı ve diğer kiliseler de görülmeye değer yerlerden.

Barselona Katedrali, genelde Sagrada Familia Kilisesi ile karıştırılabilmekte. Bu yüzden, Sagrada Familia’nın bitmemiş ve daha büyük bir kilise, Barselona Katedrali’nin ise, inşaati bitmiş, fakat Sagrada Familia’ya göre daha küçük bir kilise olduğunu unutmamakta fayda var.

Barselona Katedrali
Barselona Katedrali

6.Park Güell

Barselona Turistik Yerler - Park Güell
Park Güell

Masal Parkı olarak da bilinen Park Güell, Gaudi’nin muhteşem eserlerinden bir diğeridir. 1900 yılında yapımına başlanmış olan park, 1914 yılında tamamlanmış ve 1922 yılında Barselona Hükümeti tarafından satın alınarak halka açılmış oldukça renkli bir yer. Eşsiz manzarası ve masal diyarını andıran mimari yapısı ile, Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin, diyebileceğim oldukça güzel bir yer.

Bu parkta, Gaudi Müzesi olarak faaliyet gösteren, Gaudi’nin yaşadığı evi görebilir ve muhteşem Barselona manzarasını seyredebilirsiniz. UNESCO Dünya Kültür Mirası arasında olan Park Güell’e ulaşmak biraz zahmetli olsa da, göreceğiniz manzaraya ve atmosfere değecektir. Konum için tıklayın.

7.Poble Espanyol

Barselona Turistik Yerler - Poble Espanyol
Poble Espanyol

İspanyol Köyü olarak da bilinen Poble Espanyol da, Barselona’da görülmesi gereken yerler arasında. Bir sarayı andıran Poble Espanyol, bir nevi açık hava müzesi diyebilirim. Montjuic Tepesi‘nde yer alan Poble Espanyol, bir müze olarak da bilinmekte. Bu müzede, birçok atölye, tiyatro ve çocuklar için birçok aktivite de bulmak mümkün. Poble Espanyol’a ulaşmak için ise, Espanya metro durağını kullanabilirsiniz (L1 ve L3). Ayrıca 13,23 ve 150 nolu otobüsler ile de bu açık hava müzesine ulaşmak mümkün.

8.Plaça Espanya – Montjuic Tepesi

Barselona Turistik Yerler - Plaça Espanya
Plaça Espanya
Barselona Turistik Yerler - Magic Fountain
Magic Fountain

Barselona’nın en bilindik ve en popüler meydanlarından biri olan Plaça d’Espanya‘da su gösterilerini izlemek, Barselona’da yapılacak şeyler arasında ilklerden diyebilirim. MeydanMagic Fountain (Sihirli Çeşmeler) ve Katalan Ulusal Sanat Müzesi gibi turistik yerlere ev sahipliği yapmakta. Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Montjuic Tepesi tarafında bulunuyor.

Magic Fountain ise, meydanın ortasında bulunan, özellikle akşamları ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Yüksek sezonlarda 19:00-20:30 arası birçok gösterileri burada izlemek, paha biçilemez bir deneyim olacaktır. Birçok ışık ile süslenmiş fiskiyeler sayesinde, ortaya çıkan muhteşem manzarayı kaçırmayın derim.

Barselona Gezilecek Yerler
Plaça Espanya

Poble Espanyol’a gitmeden önce veya Poble Espanyol gezinizden sonra oldukça rahat bir şekilde ziyaret edebileceğiniz bu meydanda bulunan gösterileri online olarak takip edebilirsiniz.

Akşamları birçok turist, biralarını alıp Katalan Ulusal Sanat Müzesi önünde bulunan merdivenlerden Magic Fountain gösterisini izlemekte. Siz de, akşam saatlerinde, çok geç kalmadan bu müzenin merdivenlerinde yerinizi almayı unutmayın.

Barselona Gezilecek Yerler
Katalan Ulusal Sanat Müzesi-Plaça Espanya

9.Parc de la Ciutadella

Barselona Gezilecek Yerler
Parc de la Ciutadella

Ciutadella Parkı olarak da bilinen Parc de la Ciutadella, heykelleri, anıtları, müzesi, hayvanat bahçesi ve sandal gezisi yapabileceğiniz gölü ile, Barselona gezilecek yerler listenizde olması gereken doğal yerlerden. 30 hektarlık büyük bir alana kurulmuş olan bu park, turistlerin dinlenmek için en çok tercih ettiği yerlerden biri. Parkta mutlaka görülmesi gereken eser, Gaudinin yardımı ile yapılan Cascada anıtı diyebilirim. Parkın içinde, doğa labaratuvarı müzesi ve martorell müzesi de, görülmeye değer yerlerden. Parkın çıkışına doğru gidince, oldukça popüler bir anıt olan, Arc de Triomf’u görmeyi ve yine parkın çıkışında Üç Ejderha Kalesi’ne de bir göz atmayı unutmayın.

10.Tibidabo Eğlence Parkı ve Kilisesi

Barselona Gezilecek Yerler
Tibidabo

Barselona’nın en iyi manzaralarından birine sahip, Tibidabo, Barselona gezilecek yerler listenizde olması gereken, ulaşımın biraz zor olduğu yerlerden.

Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden biri olan Tibidabo’da, sadece eğlence parkı yoktur. Hemen yakınında bulunan Tibidabo Kilisesi de fotoğraf tutkunları ve manzara severler için oldukça güzel bir yerdir. Tibidabo Eğlence Parkı‘na girmek isterseniz, 30£ gibi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz. Fakat, çocuklar ile seyahat etmiyorsanız,  sanırım buna pek gerek yoktur. Konum için tıklayın.

11.Barceloneta – Port Vell

Barselona Gezilecek Yerler
Barceloneta

Barselona’nın en hareketli ve en kalabalık bölgelerinden biri olan Barceloneta, evet yapıtı görünce benim de aklıma ilk gelen “bu şaheserin mimarı ayık olamaz”:) Gece hayatı, restoranları, barları, sahilleri ve Port Vell (Vell Limanı) ile ünlü bir bölge. Turistler, bu bölgeyi daha çok konaklama ve gece hayatı için tercih etmekte. Barselona’da lokal yemekler yemeyi düşünüyorsanız, Barceloneta bölgesi, bunun için en ideal yerlerden olacaktır. Sahil kenarlarında bulunan restoran ve barlar biraz pahalı olsa da, iç kısımlarda daha uygun restoran ve barlar bulmak da mümkün.

Barselona Gezilecek Yerler
Vell Limanı

Ayrıca Barceloneta, şehirde en iyi sahillere ev sahipliği yapan bir bölge olarak bilinmekte.

12.Torre Agbar

Torre Agbar Kulesi Barselona
Torre Agbar06

Genelde kule olarak bilinen Torre Agbar, daha çok gökdelene benziyor desek, sanırım daha doğru olur. Kentsel altyapının çeşitli sektörlerinde bulunan 220’den fazla şirketten oluşan bu gökdelen, Agbar Holdinge ait bir yapı. Bina, Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanmış ve 2005 yılında açılmış. Halka açık olmadığı için dışarıdan göz atmakla yetinebileceğiniz yerlerden.

Özellikle Barselona’nın gezilecek yerleri arasında olmasa da, akşamları ışıklar açıldıktan sonraki manzarayı görmek için ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Es geçseniz de, çok şey kaybedeceğinizi de pek sanmam.

13.Catalunya Meydanı

Catalunya Meydanı
Catalunya Meydanı

Barselona’nın en turistik iki bölgesi olan La Rambla ve Passeig de Gracia, Catalunya Meydanı’ndan başlamakta. Bu da meydanı oldukça popüler yapmakta. Bunun yanında, meydandan görebileceğiniz 9 cadde bulunuyor.

Bu 9 caddenin birçoğu, oldukça turistik caddelerden. Heykeller ve anıtlar ile süslenmiş bu meydan, Barselona’da görülmeye değer yerler arasında. Özellikle, lokal yemekler için uygun bir restoran arıyorsanız, bu meydan etrafında bulunan caddeleri kullanarak çok uygun fiyatlara aradığınızı bulabilirsiniz.

Catalunya Meydanı Barselona
Catalunya Meydanı

14.Nou Camp Stadı

Nou Camp Stadyumu
Nou Camp Stadyumu

Futbol hayranlarının Barselona gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken yerlerden biri olan Nou Camp Stadyumu, Uluslararası futbolun en büyük takımlarından biri olan Barcelona FC’ye ev sahipliği yapmakta. Stadyum, 1957 yılında inşa edilmiş ve 100.000 kapasitelidir. Avrupa’nın en büyük stadyumu, Dünya’nın ise en büyük 11.stadyumu ünvanına da sahip. Maç izlemek için olmasa da, atmosferi solumak için görülebilecek yerlerden.

Nou Camp Stadyumu Barselona
Nou Camp Stadyumu

15.Sant Pau Hastanesi

Sant Pau Hastanaesi Barselona
Sant Pau Hastanaesi

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau olarak bilinen Sant Pau Hastanesi, gerek mimari yapısı ile, gerekse tarihi ile Barselona’nın turistik yerleri arasında yerini almış. Dünya’nın en büyük modern sanat yapısı olarak kabul edilen Sant Pau Hastanesini en iyi ziyaret şekli, turları tercih etmek olacaktır (Ücretsiz yürüyüş turları ile burayı görebiliyorsunuz). Turlar ile Sant Pau Hastanesi hakkında birçok detaylı bilgiler öğrenebilir ve hastanenin en önemli yerlerini görebilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Diğer Yerler

-Plaça del Rei : La Rambla Caddesi’nin hemen arka sokağında bulunan bu küçük meydan, daha çok palmiye ağaçları, restoranlar ve cafeleri ile meşhur bir yer. La Rambla caddesini görmüşken 5 dakikalığına da olsa, buraya da bir göz atın derim.

Plaça del Rei
Plaça del Rei-Kral Meydanı

-Palau Reial Major (Büyük Kraliyet Sarayı) : Plaça del Rei bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunan bu eski saray, tarihi dokusuna hayran kalabileceğiniz yerlerden. Tarihe ve mimari yapıya merakınız varsa bir göz atabilirsiniz.

Palau Reial Major
Palau Reial Major-Büyük Kraliyet Sarayı

-Casa Vicens : Gaudi’nin bir başka eserlerinden olan Casa Vicens, 1888 yılında inşa edilmiş bir yapı. Passeig de Gracia bölgesinde bulunan bu yapıya, Casa Mila ve Casa Batllo binalarından yürüyerek ulaşabilirsiniz. Casa Mila ve Casa Batllo kadar popüler olmasa da, Gaudi’nin eseri olduğundan ve Passeig de Gracia bölgesinde bulunduğundan dolayı, göz atabileceğiniz yerlerden.

Barselona Gezilecek Yerler
Casa Vicens

-Las Arenas Alışveriş Merkezi : 1900 yılında boğa güreşi alanı olarak açılmış Las Arenas, 24 kasım 2011 yılında bir alışveriş merkezine dönüştürülmüş, iyi de olmuş. Muhteşem bir teras manzarası olan bu alışveriş merkezinde, sinema salonları, 115 alışveriş mağazası, restoranlar cafeler gibi, birçok ihtiyacınız olabilecek yerleri bulabilirsiniz.

Las Arenas Alışveriş Merkezi
Las Arenas Alışveriş Merkezi

Barselona Gezilecek Yerler Videosu

Barselona gezilecek yerler bu liste ile sınırlı olmasa da, 3-4 günlük bir Barselona gezisi için, sanırım yeterli olacaktır.Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here