Barselona Gezilecek Yerler | Tarihi ve Turistik 21 Yer

Avrupa’ya giden her turistin mutlaka uğradığı Barselona, her ne kadar kendileri kabul etmese de (Onlara göre burası Katalanya, İspanya değil), İspanya‘nın güzel ve en turistik şehridir. Mimari yapılara meraklı olanları baştan çıkaracak bu güzel şehir, her yaştan turistin çok çabuk seveceği bir yer. Her yerde ünlü mimar ”Gaudi”nin parmak izleri bulunuyor. Hatta Barselona’yı, Barselona yapan da Gaudi’nin eserleridir. Şehre ”Gaudi” dense bile, kimsenin yadırgamayacağı bu güzel İspanyol şehrini çok seveceksiniz.

Peki Barselona ne kadar turist sever derseniz ?, cevap olarak “no more turist” diyen belediye başkanı ve halkıyla karşılaşırsınız.

İnsanlar da telaş, stres, bir yerlere yetişme koşuşturmacasını göremezsiniz. Türk milleti olarak, öğlen uyumaya (“siesta”) giden esnafa ve insanlara alışık değiliz. Ama bunu bir kültür haline getirenler de varmış dedirten bir şehirdir, Barselona.

Nou Camp Stadyumu
Nou Camp Stadyumu

Barselona dendiğinde ise, akla ilk Gaudi gelir, onun eserleri gelir, sizi masallar diyarında yolculuğa çıkarır. Gaudi’yle severiz bu şehri. Tapasları ile karnımızı doyurur, pahalı hostellerinde konaklamak zorunda kalırız. 7’den 70’e herkese seslenir bu şehir. Çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla herkes payına düşen güzelliği alır bu şehirden.

Son yıllarda turistleri şehirden uzak tutmak adına kurulan turist tuzakları ve gerçekleşen talihsiz olaylardan dolayı, hakkında ”yavaş yavaş soğuyoruz” denilen bu şehir, hala ziyaret edilmeye değer güzelliktedir.

Barselona’da konaklama için henüz plan yapmadıysanız Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine  ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan en ideal konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona’nın en iyi bilinen yerleri, Eixample, Passeig de Gracia, La Rambla, Gothic Quarter ve Raval gibi popüler semt ve caddelerdir.

Barselona’da birçok turistik nokta birbirine oldukça uzak olmasına rağmen, güzel bir şehir haritası ile çok yorulmadan, yürüyerek bu şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Şimdi gelelim Barselona gezilecek yerler listemize ; 

1.Sagrada Familia Kilisesi

Sagrada Familia Kilisesi
Sagrada Familia Kilisesi

Sagrada Familia Kilisesi, 1 asır önce inşaati başlayan, fakat bir türlü bitirilemeyen ve biteceğine de inanmadığım bir Gaudi harikasıdır.

”Antoni Gaudi” tarafından dizayn edilen kilisenin yapımına 1882 yılında başlanmış olsa da, günümüzde kilise inşaatı hala devam etmekte. UNESCO Dünya Kültür Mirası arasında olan Sagrada Familia inşaatinin 2026 yılında biteceği tahmin edilse de, Katalanların bu kutlu günü göreceğine bile şüphem var.

Daha çok mimari yapısına ve vitray pencerelerine hayran kalacağınız bu kilisenin en güzel yeri ise, kulesidir. Bu yüzden buraya kadar gelip de kuleye çıkmadan ve Antoni Gaudi’nin mezarını da görmeden ayrılmayın derim.

Sagrada Familia Kilisesi İç Mekan
Sagrada Familia Kilisesi

Görkemli dış cephesi kadar, iç mekan da oldukça süslü ve gösterişli. 90 metre uzunluğunda ve 60 metre yüksekliğindeki iç mekanın en dikkat çeken yeri, gösterişli dekoratif detaylarla parlayan tavandır. Bunun yanında, renkli vitray pencereler eterik ışığın içeri akmasını sağlamış ve iç mekana farklı hava katmakta.

Apsiste fenerli bir kanopi olarak işlenen alışılmadık bir haç da bulunmakta.

Sagrada Familia Kilisesi
Sagrada Familia Kilisesi

  • Her ne kadar kilise için en iyi ziyaret saati, sabahın erken vakitleri olduğu söylense de, sabahları çok uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu yüzden size tavsiyem, bu kiliseyi sabah saatleri yerine, akşama doğru 4-5 gibi ziyaret etmeniz olacaktır. Bu saatlerde kilisenin çok daha sakin olacağına emin olabilirsiniz.

2.Casa Mila

Casa Mila
Casa Mila

Barselona’nın en bilindik yerlerinden biri olan Passeig de Gracia‘da bulunan Casa Mila, Gaudi’ye ait muhteşem bir bina. Eşi benzeri olmayan bu bina, dışarıdan görülüp geçilecek yapılardan da değil.

Fırsatınız varsa paraya kıyıp mutlaka içeri girin, Gaudi’nin bu harika mimarisini görün derim.

”La Pedrera” (Taş Ocağı) olarak da bilinen Casa Mila, 1906-1912 yılları arasında inşa edilmiş ve bir taş ocağına benzemekte.

İşlevsel bir binadan çok heykele benzeyen bu avangard konut da, UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer alıyor.

Casa Mila Çatı Katı
Casa Mila

Doğal taş cephenin her satırı, bitki benzeri şekillerde dönen yuvarlak pencereler ve metal balkon korkulukları ile kavisli bir yapıya sahip. Çatı katı bile dekoratif bacalarla tamamlanan dalgalı bir şekle sahiptir.

Casa Mila’nın en dikkat çeken yeri, şüphesiz çatı katıdır. Farklı mimaride bacaları da görebileceğiniz bu çatı katında yapabileceğiniz en güzel şey, Passeig de Gracia caddelerinin manzarasını seyretmek olacaktır.

3.Casa Batllo

Casa Batllo
Casa Batllo

Casa Mila’dan çıkar çıkmaz 5 dakika yürüyüp ulaşabileceğiniz bir diğer popüler bina, yine Gaudi’ye ait bir yapı olan Casa Batllo‘dur. Gaudi’nin 1875-1877 yılları arasında Joseph Batllo için inşa etmiş olduğu bu bina, biraz daha farklı bir mimariye sahip diyebiliriz.

Bir masal kalesine benzeyen bu güzel binanın tasarımı, Gaudi’nin diğer eserlerinde görülmeyen detaylar içerdiğinden dolayı da, biraz daha farklı bir mimariye sahip olduğu söylenir.

Cephede, yeşil, mavi ve koyu sarı renklerde dekoratif sırlı seramik karolar bulunuyor ve binaya muhteşem bir güzellik katıyor. Dalga şeklindeki çatıda ise, Casa Milà’nınki gibi, zengin süslü bacalar bulunuyor.

Casa Batllo
Casa Batllo

Bina, Casa Mila’da olduğu gibi dışarıdan göz atıp geçebileceğiniz yerlerden değil. Binanın dış mimarisi kadar, çatı katı, avlusu ve iç dizaynı da bir o kadar etkileyici.

Eğer, Barselona gece hayatı için bir planınız varsa, bu caddede bulunan barlar ve kafeler, sert bir gece hayatına başlangıç için en ideal yerlerden olacaktır.

  • Bu bina yakınlarında güzel bir restoran tavsiyesi olarak da ; iki Michelin yıldızına sahip zarif ”Moments Restaurant”a (Adres ; 38 Passeig de Gràcia) göz atabilirsiniz.

4.La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi
La Rambla Caddesi

Barselona’nın sosyal yaşamının kalbi olan La Rambla, Eski Kent’i iki parçaya bölen geniş, ağaç gölgeli bir caddedir.

Barselona’nın en fazla turist trafiğine ev sahipliği yapan La Rambla Caddesi, Las Ramblas olarak da biliniyor. Geniş yaya kaldırımlarına sahip bu cadde, birçok turistik yere, restorana, barlara, kafelere ve alışveriş mağazalarına da ev sahipliği yapıyor.

La Rambla Caddesi’nde, Liceu Tiyatro Binası, Columbus Anıtı, Boqueria Market gibi yerler, caddenin en bilindik popüler yerleri arasında. Konum için tıklayın.

Barselona Columbus Anıtı
Columbus Anıtı-La Rambla Caddesi’nin kuzey tarafında bulunmaktadır.

Turistlerin en yoğun olduğu La Rambla Caddesi, konum itibari ile oldukça merkezi bir bölgede yer almakta. Buradan birçok turistik noktaya yürüyerek gitmek de, gayet mümkün. Bu cadde, yankesicileri ve dolandırıcıları ile meşhur bir cadde olduğundan, cüzdanınıza ve çantanıza da sahip çıkmayı unutmayın.

La Rambla Caddesi
La Rambla Caddesi

  • La Rambla Caddesi’ne, Drassanes, Liceu ve Catalunya metro duraklarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu duraklara ulaşmak için ise, L3 hattı (Yeşil Hat) yönünde çalışan metroları kullanmanız gerekiyor.

5.Gothic Quarter (Barri Gotic)

Gothic Quarter (Barri Gotic)
Gothic Quarter (Barri Gotic)

Gothic Quarter, La Rambla Caddesi’nin hemen arka sokağında bulunan, dar sokakları ve gotik yapıdaki tarihi binalarıyla hayran kalacağınız güzel ve hareketli bir bölgedir.

2 bin yıl boyunca bu gotik bölge, şehrin manevi ve laik merkezi olmuş.  Antik Roma binalarının kalıntıları hala burada bulunuyor. Ama bu bölge, daha çok Orta Çağ’dan kalma tarihi anıtlarla temsil edilmekte.

Bu gotik bölge, Christopher Columbus‘un Yeni Dünya’ya ilk yolculuğundan sonra Katolik Hükümdarları tarafından kabul edildiği yer olarak bilinir ve 14. yüzyıldan bugüne kadar şehir idareleri burada yer almakta.

Bu bölge, Barselona’da trafiğe kapalı olan birkaç yerden biri. Arnavut kaldırımlı şık sokakları, birbirinden güzel tarihi binalarıyla Barselona’da çok rahat gezebileceğiniz bölgelerden.

Gothic Quarter, yataktan kalktığı gibi top oynamaya çıkan çocukları, umursamazca çamaşırlarını sokak aralarına asan güzel teyzeleri görebileceğiniz, yerel halkın içinde olabileceğiniz bir yer.

Barselona’da geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız, Katalanların geceye biraz geç başladığını unutmayın. Akşam yemeğini 10 civarında yiyen Katalanlar, gece hayatı için kulüplere 1-2 gibi gidiyor. Yani 12’den önce gece kulübüne giderseniz, çok hareketli mekanları bulabileceğinizi de unutmayın.

Gothic Quarter (Barri Gotic)

Ayrıca Gothic Quarter, şehirdeki en iyi bilinen ve en popüler olan, barlardan ve kulüplerden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür. Eğer, gece hayatı için sıkı planlarınız varsa, bu bölgeye yakın bir yerde konakladığınızdan da emin olun.

Bu bölgede bulunan en önemli turistik yapılar ise ; Barselona Katedrali, Plaça del Rei (Kral Meydanı), Tarihi şehir müzesi, Sant Jaume Kilisesi ve Santa Maria del Pi Kilisesi’nden oluşuyor.

Gothic Quarter’a giden ziyaretçilerin birçoğu, Barselona Katedrali’ni (Kutsal Haç ve Aziz Eualia Katedrali olarak da bilinir) görmek için gidiyor olsa da, bölgede bulunan birçok tarihi yapı ve diğer kiliseler de görülmeye değer.

Barselona Katedrali, genelde Sagrada Familia Kilisesi ile karıştırılabilmekte. Bu yüzden, Sagrada Familia’nın bitmemiş ve daha büyük bir kilise, Barselona Katedrali’nin ise, inşaati bitmiş, fakat Sagrada Familia’ya göre daha küçük bir kilise olduğunu unutmayın.

6.Park Güell

Park Güell - Barselona Gezilecek Yerler Blog
Park Güell

Masal Parkı olarak da bilinen Park Güell, Gaudi’nin muhteşem eserlerinden bir diğeridir. 1900 yılında yapımına başlanmış olan park, 1914 yılında tamamlanmış ve 1922 yılında Barselona Hükümeti tarafından satın alınarak halka açılmış oldukça renkli bir yer.

Yine bir Gaudi Eseri olan Park Güell, Viyadükler, mağaralar, sütunlu bir salon, sarma merdivenler ve yarı kapalı konuşma koltukları parkın her tarafına özenle yerleştirilmiş.

Eşsiz manzarası ve masal diyarını andıran mimari yapısı ile, her yaştan turistin severek dolaşabileceği bir yer. Parkın kenarındaki terasın sunduğu manzara için bile bu parkı ziyaret edebilirsiniz.

Park Güell
Park Güell

Bu parkta, Gaudi Müzesi olarak faaliyet gösteren, Gaudi’nin yaşadığı evi görebilir ve muhteşem Barselona manzarasını seyredebilirsiniz. UNESCO Dünya Kültür Mirası arasında olan Park Güell’e ulaşmak biraz zahmetli olsa da, göreceğiniz manzaraya ve atmosfere değecektir. Konum için tıklayın.

7.Poble Espanyol

Poble Espanyol
Poble Espanyol

İspanyol Köyü olarak da bilinen Poble Espanyol da, Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Bir sarayı andıran bu bölge, bir nevi açık hava müzesi diyebilirim. Montjuic Tepesi‘nde yer alan bölge, zaten bir müze olarak da biliniyor. Bu müzede, birçok atölye, tiyatro ve çocuklar için birçok aktivite de bulmak mümkün.

Poble Espanyol
Poble Espanyol

  • Poble Espanyol’a ulaşmak için ise, Espanya metro durağını kullanabilirsiniz (L1 ve L3). Ayrıca 13,23 ve 150 nolu otobüsler ile de bu açık hava müzesine ulaşmak mümkün.

8.Plaça Espanya ve Montjuic Tepesi

Plaça Espanya
Plaça Espanya

Barselona’nın en bilindik ve en popüler meydanlarından biri olan Plaça d’Espanya‘da su gösterilerini izlemek turistler arasında oldukça popüler.

MeydanMagic Fountain (Sihirli Çeşmeler) ve Katalan Ulusal Sanat Müzesi gibi turistik yerlere de ev sahipliği yapmakta. Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Montjuic Tepesi tarafında bulunuyor.

Magic Fountain ise, meydanın ortasında bulunan, özellikle akşamları ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Yüksek sezonlarda 19:00-20:30 arası birçok gösterileri burada izlemek, paha biçilemez bir deneyim olacaktır. Birçok ışık ile süslenmiş fıskiyeler sayesinde, ortaya çıkan muhteşem manzarayı kaçırmayın.

Plaça Espanya
Plaça Espanya

Poble Espanyol’a gitmeden önce veya Poble Espanyol gezinizden sonra oldukça rahat bir şekilde ziyaret edebileceğiniz bu meydanda bulunan gösterileri online olarak takip edebilirsiniz.

Akşamları birçok turist, biralarını alıp Katalan Ulusal Sanat Müzesi önünde bulunan merdivenlerden Magic Fountain gösterisini izlemekte. Siz de, akşam saatlerinde, çok geç kalmadan bu müzenin merdivenlerinde yerinizi almayı unutmayın.

9.Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella
Parc de la Ciutadella

Ciutadella Parkı olarak da bilinen Parc de la Ciutadella, heykelleri, anıtları, müzesi, hayvanat bahçesi ve sandal gezisi yapabileceğiniz gölü ile, şehrin en güzel yerlerinden.

30 hektarlık büyük bir alana kurulmuş olan bu park, turistlerin dinlenmek için en çok tercih ettiği yerlerden biri. Parkta mutlaka görülmesi gereken eser, Gaudinin yardımı ile yapılan Cascada anıtıdır.

Parkın içinde, doğa labaratuvarı müzesi ve martorell müzesi de, görülmeye değer yerlerden. Parkın çıkışına doğru gidince, oldukça popüler bir anıt olan, Arc de Triomf’u görmeyi ve yine parkın çıkışında Üç Ejderha Kalesi’ne de bir göz atmayı unutmayın.

Her yaştan turist için bir şeyler bulabileceğiniz Parc de la Ciutadella, şehirdeki kaçırılmaması gereken noktalardan.

10.Tibidabo Eğlence Parkı ve Kilisesi

Tibidabo Eğlence Parkı ve Kilisesi
Tibidabo Eğlence Parkı ve Kilisesi

Barselona’nın en iyi manzaralarından birine sahip olan Tibidabo, ulaşımı çok kolay olmasa da, özellikle çocuklu ailelerin sevebileceği, muhteşem bir şehir manzarasına sahip olan yerdir.

Tibidabo’da, sadece eğlence parkı yoktur. Hemen yakınında bulunan Tibidabo Kilisesi de fotoğraf tutkunları ve manzara severler için oldukça güzel bir yerdir. Tibidabo Eğlence Parkı‘na girmek isterseniz, 30£ gibi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.  Konum için tıklayın.

11.Barceloneta 

Barceloneta

Barselona’nın en hareketli ve en kalabalık bölgelerinden biri olan Barceloneta, daha çok plajları ve balık restoranları ile ünlü bir yer.

Gece hayatı, restoranları, barları, sahilleri ve Port Vell (Vell Limanı) gibi görülmeye değer yerleri de var.

Barceloneta

Turistler, bu bölgeyi daha çok konaklama ve gece hayatı için tercih etmekte. Barselona’da yerel yemekler yemeyi düşünüyorsanız, Barceloneta bölgesi, bunun için en ideal yerlerden olacaktır. Sahil kenarlarında bulunan restoran ve barlar biraz pahalı olsa da, iç kısımlarda daha uygun fiyatlı restoran ve barlar bulmak da mümkün.

12.Torre Agbar

Torre Agbar - Barselona Gezilecek Yerler
Torre Agbar

Genelde kule olarak bilinen Torre Agbar, daha çok gökdelene benziyor desek, sanırım daha doğru olur. Kentsel altyapının çeşitli sektörlerinde bulunan 220’den fazla şirketten oluşan bu gökdelen, Agbar Holdinge ait bir yapı.

Bina, Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanmış ve 2005 yılında açılmış. Halka açık olmadığı için dışarıdan göz atmakla yetinebileceğiniz yerlerden.

Akşamları ışıklar açıldıktan sonraki manzarayı görmek için ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Es geçseniz de, çok şey kaybedeceğinizi de pek sanmam.

13.Katalunya Meydanı

Katalunya Meydanı - Barselona Gezilecek Yerler
Katalunya Meydanı

Barselona’nın en turistik iki bölgesi olan La Rambla ve Passeig de Gracia, Katalunya Meydanı’ndan başlamakta. Bu da meydanı oldukça popüler yapmakta. Bunun yanında, meydandan görebileceğiniz 9 cadde bulunuyor.

Bu 9 caddenin birçoğu, oldukça turistik caddelerden. Heykeller ve anıtlar ile süslenmiş bu meydan, şehrin en hareketli yerlerinden biri ve turistler arasında da oldukça popülerdir.

Özellikle lokal yemekler için uygun bir restoran arıyorsanız, Katalunya Meydanı etrafında bulunan caddeleri kullanarak çok uygun fiyatlara aradığınızı bulabilirsiniz.

14.Nou Camp Stadı

Nou Camp Stadyumu Barselona
Nou Camp Stadyumu

Futbol hayranlarının, özellikle Messi hayranlarının listesine eklemesi gereken yerlerden biri olan Nou Camp Stadyumu, Uluslararası futbolun en büyük takımlarından biri olan Barcelona FC‘ye ev sahipliği yapmakta.

Stadyum, 1957 yılında inşa edilmiş ve 100.000 kapasitelidir. Avrupa’nın en büyük stadyumu, Dünya’nın ise en büyük 11.stadyumu ünvanına da sahip. Maç izlemek için olmasa da, atmosferi solumak için görülebilecek yerlerden.

15.Sant Pau Hastanesi

Sant Pau Hastanesi
Sant Pau Hastanesi

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau olarak bilinen Sant Pau Hastanesi, gerek mimari yapısı, gerekse tarihi ile şehrin en turistik yerleri arasında yerini almış.

Dünya’nın en büyük modern sanat yapısı olarak kabul edilen Sant Pau Hastanesini en iyi ziyaret şekli, turları tercih etmek olacaktır (Ücretsiz yürüyüş turları ile burayı görebiliyorsunuz).

Turlar ile Sant Pau Hastanesi hakkında birçok detaylı bilgiler öğrenebilir ve hastanenin en önemli yerlerini görebilirsiniz.

16.Katalan Müzik Sarayı

Katalan Müzik Sarayı
Katalan Müzik Sarayı

1905-1908 yılları arasında bir konser salonu olarak inşa edilmiş olan Katalan Müzik Sarayı, mimar ”Lluís Domènech i Montaner” tarafından tasarlanmış ve en az Gaudi’nin eserleri kadar güzel ve popülerdir.

Yaklaşık 2.200 kişilik oturma alanıyla bu konser salonu, Avrupa’da gün ışığı saatlerinde tamamen doğal ışıkla aydınlatılan tek oditoryum olarak da biliniyor.

Katalan Müzik Sarayı - Barselona Gezilecek Yerler
Katalan Müzik Sarayı

Yine UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan yerlerden biri olan Katalan Müzik Sarayı’nın iç mekanı da en az dış mekan gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahiptir.

17.Pedralbes Manastırı

Pedralbes Manastırı
Pedralbes Manastırı

Katalan gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ”Pedralbes Manastırı” ardines Reina Elisenda adlı küçük bir parkta bulunuyor. Bir Sagrada Familia veya Casa Mila kadar turistik bir yer olmasa da, mimari yapısıyla ilginizi çekebilecek güzel bir yapı.

Burası, Gotik kilise, sakin bir üç katlı manastır ve birkaç binaya ev sahipliği yapan bir kompleks. 14. yüzyıl rahibelerinin hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi edinebileceğiniz bu kompleks, kesinlikle görülmeye değer.

Yine 14.yüzyıldan kalma muhteşem bir Orta çağ sanat koleksiyonunun yanı sıra, 20. yüzyıldan kalma dini sanatların sergilendiği Manastır Müzesi de bulunuyor.

18.Mercat de la Boqueria

Mercat de la Boqueria
Mercat de la Boqueria

Taze kızarmış güzel bir balık yemek, Barselona’da ayrıcalıktır. Bunun için en iyi yer ise, Barselona’nın en eski pazarı olarak bilinen ”Mercat de la Boqueria”dır. 200’den fazla standın bulunduğu bu yer ayrıca, İspanyol şampanyasını deneyebileceğiniz en güzel adres.

Güzel kızarmış balıkların yanı sıra bu pazarda, Meyve ve sebzeleri, sandviçleri, parlak şekerli meyveleri, tuzlu ve tatlı hamur işlerini, çikolataları, taze karışık tatlıları ve İspanyol bademleri gibi damak tadınızı değiştirecek daha birçok tat bulunmaktadır.

200 yıldan fazla bir süredir aynı yerde bulunan Mercat de la Boqueria, dış mimarisi ve çevredeki atmosferi için bile görülebilecek bir yer. Burası, şehirdeki en hareketli ve en canlı yerlerden biri olan La Rambla‘da bulunuyor.

19.Barselona Katedrali

Barselona Katedrali
Barselona Katedrali

Katedral Meydanı‘nda (Pla Seu) tüm görkemiyle Gotik Bölgesi’ni süsleyen Barselona Katedrali, Sagrada Familia Kilisesi’nden sonra şehirdeki en önemli dini yapı olarak da biliniyor.

Girişte Mesih’in taştan bir heykeli ve kapıların her iki tarafında 12 havari bulunuyor. Katedralde, toplamda Rönesans’tan Modernist’e kadar 75 adet figür bulunmaktadır.

Sant Ivo Kapısı (ana meydandayken kilisenin sol tarafında) 500 yıldan uzun bir süredir kilisenin ana girişiydi. Montjuic’ten mermer kullanılarak yapılmıştır. Burada 1298’de inşaatın başlangıcını gösteren yazıtlara göz atmayı da unutmayın.

Barselona Katedrali - Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Katedrali

İç mekan ise, en az dış cephe kadar süslü ve gösterişli bir dekorasyona sahip. İçeride, 150’ye yakın azize adanmış anıtlar ve şapeller göreceksiniz. İç mekanın en etkili özelliklerinden biri koro. Katalan Gotik heykelinin en iyi örneklerinden biri de burada bulunuyor.

Lepanto’nun Şapeli, Santa Eulalia’yı onurlandıran resimlerle dekore edilmiştir ve Kutsal Birliğin Osmanlı İmparatorluğu’nu yendiği önemli bir deniz savaşına saygı gösterir. Burası ziyaretçilerin sessizce dua edebileceği yer olarak da bilinmektedir.

20.Barselona Tarihi Müzesi

Şehirdeki en güzel müzelerinden biri olan Barselona Tarihi Müzesi, şehrin antik tarihini katmanlarda görebileceğiniz bir yerdir.

Bir garum fabrikasının kalıntılarının, çamaşırhanelerin, boyama dükkanlarının ve antik Barcino duvarlarının bazı bölümlerinin görülebileceği bir yer olan Barselona tarihi müzesi, 4 bin metrekarelik büyük bir alanı kaplamaktadır.

Müzenin bodrum katına asansörle inerken 2 bin yıllık bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bodrum kat, bakımlı ve çizimleri canlı bir şekilde tamamlanmış Roma yerleşimi olan Barcino‘nun kalıntılarını göreceğiniz yerdir. Müzedeki en dikkat çeken bölüm de zaten bu kalıntıların bulunduğu bodrum katıdır.

3. yüzyılda şarap yapma sürecini, 6. yüzyılın Roma kilisesini ve 7. yüzyılın piskoposluk kompleksini de burada görebiliyorsunuz.

Giriş bileti müze, saray şapeli, Torre del Rei ve kazılar için geçerlidir. Barcelona Card ile Barselona Tarihi Müzesi’ne ücretsiz giriş hakkı kazanırsınız.

21.Barselona Picasso Müzesi

Barselona Picasso Müzesi
Barselona Picasso Müzesi

5 saraya yayılmış koca bir müze. 14 yaşında küçük bir çocuk olarak Barselona’ya taşınan, hayatı boyunca sık sık geziler yapılan Picasso için de daha azını beklemek ayıp olur.

Bazı önemli eserleri Londra ve Madrid gibi şehirlerdeki müzelere gitmiş olsa da, hala günümüzdeki eserleriyle, Picasso hayranlarını ve sanatseverleri tatmin eden birbirinden değerli koleksiyonları bu müzede görebilirsiniz.

Barselona’nın en değerli yerlerinden biri olan Picasso Müzesi, özellikle yüksek sezonda aşırı kalabalık olabiliyor. Bu yüzden bilet kuyruklarına girmek yerine biletinizi online olarak almanızda da yarar var.

Görülmeye Değer Diğer Yerler ;

Yukarıdaki gezilecek en güzel yerler listesinden sonra, hala Güney Avrupa‘nın bu güzel şehrinde yeteri kadar zamanınız varsa, aşağıdaki turistik noktalara da göz atmayı unutmayın.

Plaça del Rei

Plaça del Rei
Plaça del Rei-Kral Meydanı

La Rambla Caddesi’nin hemen arka sokağında bulunan bu küçük meydan, daha çok palmiye ağaçları, restoranları ve kafeleri ile meşhur bir yer.

Kraliyet sarayı, Palau Reial Major ve çevresindeki binalar, hala Orta Çağ’da Barselona’nın ihtişamıyla dolu uyumlu ve huzurlu bir meydanı kapsıyor. Görkemli kraliyet sarayı Palau Reial Major, bir tarafta Kral Martí Gözetleme Kulesi ile Barselona’daki Plaça del Rei’nin arkasında yükselmekte.

Bu meydanın bulunduğu alanda, daha birçok tarihi ve turistik noktayı da görebiliyorsunuz. Ayrıca, şehirdeki en havalı kafelerden bazıları da burada bulunmaktadır. La Rambla caddesini görmüşken 5 dakikalığına da olsa, buraya da bir göz atın.

Palau Reial Major (Büyük Kraliyet Sarayı)

Palau Reial Major - Barselona Gezilecek Yerler
Palau Reial Major

Plaça del Rei meydanına oldukça yakın bir konumda bulunan bu eski saray, tarihi dokusuna hayran kalabileceğiniz yerlerden. Tarihe ve mimari yapıya merakınız varsa meydanın hemen arkasında bulunan bu eşsiz tarihi yapıya da göz atın.

Casa Vicens

Barselona Gezilecek Yerler
Casa Vicens

Gaudi’nin bir başka eserlerinden olan Casa Vicens, 1888 yılında inşa edilmiş bir yapı. Passeig de Gracia bölgesinde bulunan bu yapıya, Casa Mila ve Casa Batllo binalarından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Casa Mila ve Casa Batllo kadar popüler olmasa da, Gaudi’nin eseri olduğundan ve Passeig de Gracia bölgesinde bulunduğundan dolayı, göz atabileceğiniz bir yer.

Las Arenas Alışveriş Merkezi

Las Arenas Alışveriş Merkezi
Las Arenas Alışveriş Merkezi

1900 yılında boğa güreşi alanı olarak açılmış Las Arenas, 24 kasım 2011 yılında bir alışveriş merkezine dönüştürülmüş. Muhteşem bir teras manzarasına sahip olan bu alışveriş merkezinde, sinema salonları, 115 alışveriş mağazası, restoranlar ve kafeler gibi, birçok ihtiyacınız olabilecek yerleri bulabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler Videosu

Şehirde daha gezip görülebilecek birçok turistik yer bulunuyor olsa da, 3-4 günlük bir Barselona gezisi için, listedeki bu önemli noktalar ile gezinize başlayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...