Barselona, Avrupa’nın ve İspanya’nın en turistik şehirlerinden biridir. 20.yy mimari yapılarıyla, tarihi kiliseleri, meydanları ve parkları ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir. Barselona gezilecek yerler adlı yazımda, Barselona’da gezilmesi gereken tüm turistik yerleri öğrenebilirsiniz. Bu yazıda ise, Barselona’da görülmesi gereken en önemli 7 yer hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona’da Görülmesi Gereken 7 Yer

1.Sagrada Familia KilisesiBir gaudi yapıtı olan kilisenin yapımına 1882 yılında başlanmıştır. Fakat, kilise inşaati henüz tamamlanmamıştır. Ama, ziyaretçiye açık bir dini yapıdır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları arasına alınan yapı, Barselona’nın sembolü haline gelmiş, oldukça popüler bir yapıdır. Çok farklı mimari tarzı ve vitray pencereleri ile dikkat çeken bu kilisenin kulesine mutlaka çıkmalısınız. Barselona’nın muhteşem bir manzarasını seyredebileceğiniz bu kuleye, asansör yardımı ile çıkabilirsiniz.Sagrada Familia Kilisesi’ne ulaşım için en ideal araçlar, metrolardır. Kilise etrafında bulunan, Sagrada Familia, Mallorca Marina ve Sant Antoni Maria Claret metro duraklarını kullanarak, kiliseye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Barselona'da Görülmesi Gereken 7 Yer
Sagrada Familia Kilisesi

2.Park Güell : Barselona’nın en büyük ve en renkli parklarından biri olan Park Güell, Barselona’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Yine bir gaudi eseri olan bu parkta, Gaudi’nin hayat hikayesini ve yaşam tarzını öğrenebileceğiniz bir gaudi müzesi bulunmaktadır. Ayrıca, muhteşem manzarası ile ziyaretçilerin en çok zaman geçirdiği, UNESCO tarafından Dünya Mirasları arasında olan yerlerden biridir. Park Güell’e ulaşım için, parka 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan Lesseps metro durağını kullanabilirsiniz. Ayrıca, lesseps dışında birkaç metro durağı ile de parka ulaşabilirsiniz. Fakat, en yakın ve kolay olanı Lesseps olduğundan dolayı, bu durağı kullanmanızı tavsiye ederim. Metro durağından parka yürümek istemezseniz, metro durağının hemen yakınında bulunan taksileri kullanarak parka ulaşabilirsiniz.

Barselona'da Görülmesi Gereken 7 Yer
Park Güell,Barselona

3.Barceloneta Sahilleri

Barceloneta, Barselona’nın en popüler ve en güvenli bölgelerinden biridir. Sahilleri,plajları ve restoranları ile ünlü olan Barceloneta, Barselona’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu bölgede bulunan sahillerde güneşlenebilir, denizin tadını çıkarabilirsiniz. 3-5£ gibi bir ücrete çantalarınızı ve eşyalarınızı şifreli dolaplara koyarak sahilin tadını çıkarmak, Barselona’da turist olarak yapılacak en güzel aktivitelerden biridir.

Barselona'da Görülmesi Gereken 7 Yer
Barceloneta Sahilleri

Barceloneta, balık ve lokal restoranları ile ünlü bir bölgedir. Fakat,burada bulunan restoranların %90’ı aşırı pahalıdır. Uygun bir restoran bulmak için Passeig de Gracia veya La Rambla Caddesi‘ne gitmenizi tavsiye ederim. Bu bölge gece hayatı için de, tercih edilen yerlerdendir. Özellikle tekne partilerine katılmak istiyorsanız, Barceloneta’da bu organizasyonu yapan birçok firmayı bulabilirsiniz.

4.Barselona KatedraliBarri Gotic Bölgesi veya Gothic Quarter olarak bilinen bölgede bulunan Barselona Katedrali, Barselona’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Öğleden önce kiliseye girişler ücretsiz olduğu için, Katedral ziyaretinizi sabahın erken saatlerine ayarlamanızda yarar var. Barselona Katedrali, La Seu Cathedral olarak da bilinmektedir. Katedralin en dikkat çeken yerleri, şüphesiz vitray pencereleri ve sivri kuleleridir. Barselona Katedrali’ne ulaşım için Liceu metro durağını kullanabilirsiniz. Katedrale en yakın metro duraklarından biri olan Liceu’ya ulaşmak için L-3 (Yeşil Hattı) kullanmanız gerekmektedir.

Barselona'da Görülmesi Gereken 7 Yer
Barselona Katedrali

5.Plaça d’Espanya Şehir merkezinin biraz dışında bulunan bu meydan, Barselona’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Meydanın tam ortasında bulunan, Magic Fountain adı verilen çeşmede, akşam saatlerinde müzik ve ışık gösterilerini seyredebilirsiniz. Ayrıca, Barselona’nın en büyük müzelerinden biri olan, Katalan Ulusal Sanat Müzesi bu meydanda bulunmaktadır, Bu müzenin hemen arkası ise, Montjuic olarak bilinen bir tepedir. Bu tepede ise, Poble Espanyol gibi birçok turistik yerleri bulabilirsiniz. Plaça d’Espanya’ya ulaşım için, 13,50 ve 91 nolu otobüsleri kullanabilir veya metrolar ile Plaça d’Espanya metro durağına ulaşabilirsiniz.

Barselona'da Görülmesi Gereken 7 Yer
Plaça d’Espanya

6.Casa Mila : Bir Gaudi yapıtı olan Casa Mila binası, Barselona’da görülmesi gereken ilk yerlerden biridir. Farklı mimarisi ve çatı katı ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bina, Barselona’nın en popüler ve en işlek bölgelerinden biri olan Passeig de Gracia’da bulunmaktadır. Bina, dışarıdan görülüp geçilecek yapılardan değildir. Mutlaka içerisine girip çatı katına bir göz atmalısınız. Ayrıca,çatı katından Passeig de Gracia’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Casa Mila’ya ulaşım için 7,22 ve V17 nolu otobüsleri kullanabilir ve ayrıca, metrolarla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Binaya en yakın metro durağı Estacio Diagonal metro durağıdır.

Barselona'da Görülmesi Gereken 7 Yer
Casa Mila

7.Casa Batllo : Yine bir Gaudi yapıtı olan Casa Batllo binası, Casa Mila’ya benzediğ söylense de, mimari bakımdan biraz daha farklılık göstermektedir. Tıpkı Casa Mila’da olduğu gibi binanın çatı katından Barselona’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Casa Batllo, Casa Mila’dan birkaç dakika yürüme mesafesindedir ve Passeig de Gracia bölgesinde bulunmaktadır. Casa Mila için kullandığınız ulaşım yöntemini, Casa Batllo için de, kullanabilirsiniz. Barselona’da görülmesi gereken yerlerden olan bu bina, dışarıdan bakılıp geçilecek yapılardan değildir.

Barselona'da Görülmesi Gereken 7 Yer
Casa Batllo

Barselona’da görülmesi gereken en önemli 7 yer bana göre, bunlar olsa da, daha Barselona’da gezilecek birçok turistik yer bulunmaktadır. Bu 7 turistik yeri detaylı bir şekilde 2 gün içerisinde rahatlıkla bitirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here