Basel’de Kalınacak Yerler

Basel, İsviçre‘nin son zamanlarda en trend olan şehirlerinden. Eski kent bölgesi, canlı gece hayatı, lezzetli mutfağı ve gelişen kültürel manzarasıyla eşsiz bir deneyim sunan bu şehirde konaklama ise, tıpkı Zürih ve Cenevre‘de olduğu gibi pahalı.

İsviçre’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal, en popüler ve en güzel tesisi seçmek için de, ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz. Bölge seçimi yaptıktan sonra, konaklayacağınız oteli veya diğer konaklama birimlerini bulmak çok daha kolay olacaktır.

Basel’de konaklama için tercih edilebilecek en ideal bölgeler ;

 • Old Town Grossbasel ; Şehrin kalbinin attığı yer olan Grossbasel, Basel’in merkezi olarak bilinir ve şehirdeki tüm cazibe merkezlerine yakın bir konumda bulunmaktadır.
 • Gundeldingen ; Şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Eski kente ve şehir merkezine 1.5-2 km uzaklığında olduğundan sadece bütçeli otel arayanların tercih ettiği bir bölgedir.
 • Old Town Kleinbasel ; Grossbasel ile arasındaki tek fark, Kleinbasel biraz daha gece hayatı için tercih edilmektedir. Basel’de gece hayatı için bir planınız yoksa, bu bölgede konaklamak yerine Grossbasel’e göz atabilirsiniz.
 • Bachletten ; Daha çok çocuklu ailelerin tercih edebileceği bölgelerden. Şehirdeki turistik yerlere ve eski kente de yürüyerek bu bölgeden ulaşabilirsiniz.

1.Old Town Grossbasel

Old Town Grossbasel
Eski Şehir Merkezi – Grossbasel

Şehir merkezi olarak bilinen Old Town Grossbasel (Eski Kent), Basel’de en çok tercih edilen bölgedir. Bunun en önemli nedeni ise, şehirdeki turistik noktalara ve şehrin kalbine yakın olmasıdır.

Tabi bu kadar merkezi bir yerde otel fiyatları da, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat her bütçeye göre konaklama birimlerini bu bölgede bulabileceğinizden dolayı, başka bir bölgeye göz atmadan önce ilk olarak buraya göz atın.

Bu bölgede turistik yerlerin dışında, kafeler, restoranlar ve alışveriş için de aradığınızı rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Ayrıca Basel’i yürüyerek keşfetmeye başlamak için en ideal bölge burasıdır.

Göz At : Old Town Grossbasel Otelleri (Booking.com aracılığıyla bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz)

Old Town Grossbasel Bölgesinde Yapılacak Şeyler

 • Basel Manastırı’na göz atın.
 • Parlak kırmızı Belediye Binası’nın mimarisini inceleyin.
 • Marktplatz adlı ana meydanda alışveriş ve hediyelik için birkaç mağazaya göz atın.
 • Middle Bridge adlı köprüden geçin.
 • Kunsthalle Basel adlı sanat müzesindeki eserleri görün.
 • Ren nehri boyunca bir tekne turuna çıkın.
 • Beschle’de çikolata yapmayı öğrenin.
 • İsviçre yemekleri için Cheval Blanc adlı mekana göz atın.
 • Akşam dışarı çıkarım diyorsan, Club 59 aklında olsun.

Old Town Grossbasel Otel Tavsiyeleri

 • Motel One Basel – 3 Yıldız ; Eski kentin tam kalbindeki merkezi konumuyla şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu 3 yıldızlı tesis, Basel Katedrali’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca otel, 9+ konuk değerlendirme puanına ve aile odalarına sahip.
 • Hotel Rochat – 3 Yıldız ; Biraz daha ekonomik bir 3 yıldızlı otel olan bu tesis, Basel’in en iyi bilinen yerlerinden biri olan Basel Pazar Yeri’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 9+ konuk değerlendirme puanı ve geniş aile odaları olan bu tesiste göz atılmaya değer.
 • Hotel D – Design Hotel – 4 Yıldız ; Messe Basel kongre merkezine yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunan bu tesis, bölgedeki en merkezi otellerden. Otel, Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne 5-15 dakika yürüme mesafesindedir.

2.Old Town Kleinbasel

Old Town Kleinbasel
Eski Şehir Merkezi – Kleinbasel

Old Town Kleinbasel de teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunan bu bölge, şehirdeki gece hayatının kalbinin attığı yerlere yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu yüzden de, gece hayatı için de plan yapanların göz atabileceği bir bölge.

Tabi sadece gece hayatı için değil de, şehir merkezine, yani Grossbasel’e bir alternatif olarak da bu bölgeyi düşünebilirsiniz. Grossbasel kadar popüler bir bölge olmasa da, konum olarak en az  onun kadar güzeldir.

Göz At : Old Town Kleinbasel Otelleri

Kleinbasel Bölgesi’nde Yapılacak Şeyler

 • İsviçre yemekleri için bir yer arıyorsanız Volkhaus adlı mekana göz atabilirsiniz.
 • Geceleri biraz dans için ”Jägerhalle” adlı mekana gidin.
 • Sääli’de canlı müzik dinleyin.
 • La Fourchette’de lezzetli çağdaş Avrupa yemeklerini deneyin.
 • Café Frühling’de güne güzel bir kahvaltı ile başlayın.

Old Town Kleinbasel Otel Tavsiyeleri

 • East-West Riverside Hotel Basel – 3 Yıldız ; Kleinbasel’in hareketli merkezinde bulunan bu otel, şehirdeki gece hayatı bölgesine en yakın olan tesislerden. Basel Pazar Yeri’ne 5 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumu ile düşünülebilecek seçeneklerden.
 • Krafft Basel – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir tesiste konaklamayı planlıyorsanız, Basel Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konuma sahip.

3.Gundeldingen

Gundeldingen
Gundeldingen

Basel tren istasyonuna ev sahipliği yapmasıyla bilinen bu bölge, düşük bütçeli Basel gezisi için tercih edilebilecek en ideal bölgelerden.

Basel’de gezilecek yerler, bu bölgeye çok da uzak sayılmaz. Bu yüzden, lüks bir otelde konaklamayı planlamıyorsanız, buradaki düşük bütçeli otellere, pansiyonlara ve diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Yemek konusunda seçici biriyseniz bu bölgede dünyanın dört bir yanından mutfaklara sahip olan restoranları da bulabilirsiniz. Basel’de yeme içme en çok tercih edilen bu bölgede konaklamasanız dahi, yemek için buraya mutlaka göz atın.

Göz At : Gundeldingen Otelleri

Not : Burası, şehir merkezine ve Basel’deki önemli gezilecek noktalara ortalama 1-2 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden çok merkezi bir bölge olmadığını da unutmayın. Sadece düşük bütçeli bir bölge olduğu için tercih edebileceğiniz bir yer.

Gundeldingen Otel Tavsiyeleri

 • Hyve Hotel Basel – 2 Yıldız ; Bölgedeki en bütçeli konaklama birimlerinden olan bu tesis, eski kente 1 km uzaklıkta bulunuyor. Tren istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden, Basel Katedrali gibi şehrin önde gelen turistik yerleri 1,5-2 km uzaklıkta bulunuyor. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu tesisi aile odaları da bulunmaktadır.
 • Apaliving – Budgethotel – 2 Yıldız ; Biraz daha uygun fiyatlı bir tesis olan Apaliving, merkeze ve turistik yerlere biraz daha uzak bir konumda bulunuyor. Konum değil de, fiyat uygun olsun diyorsanız, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu tesisi de inceleyebilirsiniz.
 • GAIA Hotel – 4 Yıldız ; Eski Kente 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu lüks otel, bölgedeki en merkezi konuma sahip. Tren istasyonunun hemen yanında bulunan bu otelin fiyatları da, merkezdeki 4 yıldızlı otellere nazaran daha uygun. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip bu tesise de göz atın deriz.

4.Bachletten

Bachletten
Bachletten

Bachletten, teknik olarak şehir merkezinde (1.5-2 km uzaklıkta) yer alıyor. Old Town Grossbasel’in güneyine düşen bu bölge, daha çok aile odaları arayan turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinse de, şehir merkezine alternatif bir semt arayanların da tercih edebileceği bir yerdir.

Basel Hayvanat Bahçesi’ne ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan bu bölgede, çok fazla sayıda otel olmasa da, diğer konaklama birimlerini fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

NOT : Bu bölge şehir merkezine nazaran daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Biraz daha bütçeli bir Basel gezisi planlıyorsanız, bu bölgedeki tesislere göz atmayı unutmayın.

Göz At : Bachletten Otelleri (Bölgedeki tüm konaklama birimlerini incelemek için tıklayın)

Bachletten Konaklama Tavsiyeleri

 • B&B Adriana – Oda ve Kahvaltı ; Otelden daha çok pansiyon tarzındaki bu tesis, şehirdeki turistik noktaların bazılarına yürüme mesafesinde olsa da, Basel Katedrali gibi ünlü yapılara ortalama 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani merkeze ve gezilecek yerlere biraz uzak. Bu yüzden, sadece ucuz olduğu için göz atılabilecek bir tesis olduğunu unutmayın.
 • Hotel Balegra – 3 Yıldız ; Terası, barı ve aile odaları ile hizmet veren bu bütçeli tesis, Hayvanat Bahçesine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Turistik yerlere ulaşmak için de çok uzun yürüyüşler veya toplu taşıma şart.

Basel Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Basel Şehir Merkezi
Basel Merkez

İsviçre’nin birçok şehrinde olduğu gibi, Basel’de de konaklama ücretleri biraz pahalı. Bu şehirdeki en ucuz otel ortalama 60£ civarındadır.

Basel’de otel ücretleri genellikle 200£’ya kadar çıkabilmekte. Ortalama 85-160£ arasında bir ücrete şehirdeki hemen hemen tüm 3-4 yıldızlı otellerde konaklamak mümkün.

Basel’de hostel fiyatları ise, biraz daha düşük. 50£’nun altında birçok hosteli ve pansiyon tarzı konaklama birimlerini bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Bölgelere göre fiyatlar ciddi anlamda fark etmektedir. Bu yüzden de, şehrin tam kalbinde konaklamak yerine, biraz daha merkez dışında ama yine de turistlere ve şehrin kalbine yakın olan yerlerde konaklayabilirsiniz.

Basel'de Nerede Kalınır ?
Basel

Basel’de otel rezervasyonu için fırsat indirimlerinden de yararlanmaya çalışın. Eğer 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapıyorsanız, booking üzerinden otel fırsat indirimlerine göz atabilirsiniz. Erken rezervasyonlar ile, fiyatlarda %20’ya kadar farklılık olabilmektedir.

Basel’de gezilecek yerlere göre konaklama seçerken, ilk olarak Grossbasel’e göz atın deriz. Bu bölge, şehrin kalbi. Bu yüzden de görülecek turistik noktalara bölgeye oldukça yakın. Ayrıca bu bölgeye özel otel önerileri arasında da, şehrin en önemli cazibe merkezlerine yakın olan tesisleri bulabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...