Basel Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Yer

İsviçre‘nin kuzeybatısında bir sınır şehri olan Basel, yürüyerek gezilebilecek en güzel şehirlerden. Rönesans, Barok ve modern sanat ile dolu, bu şehirde gezilecek birçok yer olduğu gibi, yapılacak da birçok şey bulunuyor.
Basel gezilecek yerler arasında listenize ekleyebileceğiniz önemli yerlerin büyük bir bölümü müzeler ve tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehir bundan çok daha fazlasını sunmakta.

Basel, müzeler şehri olarak da bilinir. Dahası bu müzelerin birçoğu, Renzo Piano, Frank O. Gehry ve Mario Botta gibi büyük mimarlar tarafından tasarlanmış, sanat eseri olan binalara yerleştirilmiştir.

Dünyadaki en iyi yaşam kalitesine sahip ülkeler listesinde olan İsviçre’nin bu şehrinde sudan akşam yemeğine, otobüs biletlerinden müze giriş ücretlerine her şey pahalı olsa da, görülecek yerleri, kültürü ve tarihiyle eşsiz bir deneyim sunan bu şehirde sıkılmadan 1-2 gününüzü rahatlıkla geçirebiliyorsunuz.

Basel Gezilecek Yerler Listesi

Basel, Avrupa‘nın en pahalı ülkelerinden biri olan İsviçre’nin bir şehri olduğundan burada her şey pahalı. Bu yüzden, şehirde gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yürüme mesafesinde bir yerde konaklamanızda da yarar var.

Basel’de konaklama için genel olarak şehir merkezi çevresi tercih ediliyor olsa da, şehirdeki diğer konaklama bölgelerine de göz atın. Eğer turistik noktalara 10-20 dakika içerisinde yürüyebiliyorsanız, şehrin tam merkezinde konaklamanın da hiçbir anlamı yok. Dilerseniz buraya tıklayarak şehirdeki en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atabilirsiniz.

Şehirdeki en uygun ve en güzel konuma sahip otellerden bazıları ise ; ibis budget Basel City (1 Yıldız), Motel One Basel (3 Yıldız) ve son olarak biraz daha lüks bir konaklama birimi için de Pullman Basel Europe (4 Yıldız) adlı tesise göz atabilirsiniz.

1.Basel Kunstmuseum (Sanat Müzesi)

Basel Kuntmuseum - Sanat Müzesi
Basel Kuntmuseum

Basel müzeleri arasında en iyi ve en popüler olan bu sanat müzesi, İsviçre‘nin en büyük ve en zengin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

Konrad Witz, Lucas Cranach the Elder and Hans Holbein gibi rönesanstan zamanından usta sanatçıların eserlerini bu müzede görebiliyorsunuz. Bunun yanında müzede, Rembrandt, Brueghel the Elder and Rubens gibi Hollandalı ustan sanatçılardan da birçok eseri bir arada görebiliyorsunuz.

19. yüzyıldan itibaren van Gogh, Monet, Cézanne, Manet ve Gauguin’den eserler müzedeki en favori olanlar arasında.

Kunstmuseum, sadece Picasso’nun eserleri için bütün bir odaya sahiptir. Sırf bunun için bile bu müzeye gidebilirsiniz.

2.Altstadt (Eski Şehir)

Altstadt Basel Eski Şehir Bölgesi
Altstadt

Basel’in gezilecek yerleri arasında en popüler yerlerden biri de, Basel’in eski kent bölgesidir. Burada İsviçre ulusal miras alanı olan birçok yeri görebilirsiniz.

Alstadt’ta bulunan eski binaların çoğu 14. yüzyıldan kalmadır. Alstadt sokakları, 16. yüzyıl ilahiyatçısı ve hümanist Erasmus gibi ünlü isimlerin tarihi yapılarıyla ün kazanmış.

Spalenvorstadt’ta, 16. yüzyıldan daha genç olan Hans Holbein tarafından bir Rönesans eseri olan Holbein Çeşmesi bulunmaktadır ve eski şehir bölgesinin en önemli, en popüler eserleri arasındadır.

3.Basel Minster

Basel Minster
Basel Minster

Pembemsi kırmızı kumtaşı duvarları ve sırlı desenli çatıya sahip büyüleyici bir yapı olan bu ortaçağ kilisesi Georgsturm ve Martinsturm olarak bilinen, 60 metrelik iki kulesiyle ünlü.

Günümüzde gördüğünüz bu kilisenin büyük bir bölümü 1356 yılındaki depremden sonra yapılmış, 14. ve 15. yüzyıllardan kalma.

Mimari bakımdan gayet güzel bir bina olan bu kilisenin en güzel yanı da, dar sarmal merdivenlerden kulesine çıkabiliyor olmanız. Kuleden, Basel’in ve ren nehrinin eşsiz manzarasını da seyredebilirsiniz.

4.Basel Belediye Sarayı

Basel Belediye Sarayı
Basel Belediye Sarayı

Marktplatz, Basel’in tramvay ağı için bir bağlantı noktasıdır, vatandaşlar ve turistler günlük pazar için meydanda akın ediyorlar. Şehrin en güzel ve en hareketli meydanı olan Marktplatz’da karşınıza çıkacak olan kumtaşından yapılmış belediye sarayı yapımında 16. yüzyılın başından beri hiçbir masraftan kaçınılmadığı söyleniyor.

Binanın cephesinde Eski İsviçre Konfederasyonunun 12 arması gibi görülmeye değer birçok önemli sembol var.

Hans Bock’un 17. yüzyıldan kalma bir freskinin ve 1580’de heykel sanatçısı olan Basel’deki Roma kurucusu Lucius Munatius Plancus’un bulunduğu büyüleyici avluya girmeyi de unutmayın.

5.Basel Tarihi Müzesi

Basel Tarih Müzesi
Basel Tarih Müzesi

Basel Tarih Müzesi’nin dört ayrı yeri bulunmakta. Bunlardan üçü kentin içinde, biri de güneydoğudaki Münchenstein’da Koç ve Taşımacılık Müzesi’nde bulunuyor.

Orta çağın son dönemleri ve erken modern çağla ilgili birçok eseri bu müzede görebiliyorsunuz.

İçeride Katedral hazinesindeki eserleri, bozuk para ve vitray koleksiyonlarını, halıları, sunakları ve Erasmus’a ait eşyaları inceleyebilirsiniz.

1600’lerde ve 1700’lerde varlıklı koleksiyonerler tarafından bir araya getirilen tarihi dolaplar da vardır.

15. yüzyıl ressamı Konrad Witz’e atfedilen Basel’in Danse Macabre freski ise müzenin en ilgi çeken eseleri arasında.

6.Spalentor

Spalentor Basel
Spalentor

Basel, bir zamanlar iki sur duvarı tarafından savunuluyordu.

İç Duvar 1230’lu yıllarda inşa edilmiştir ve 1356’daki depremden sonra, büyüyen şehri barındıracak 40 kuleli yeni bir Dış Duvar inşa edilmiş.

Pratik olarak, bu duvarların tümü, Basel’in 19. yüzyılda büyümesini ve daha sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamak için yıkıldığı söyleniyor.

Sadece üç kapı kalmış. Bunlar arasında en önemli ve en etkileyici olan ise, Spalentor’dür.

Oldukça süslü bir yapıya sahip bu kapıyı da listenize ekleyebilirsiniz.

7.Tinguely Müzesi

Tinguely Müzesi
Tinguely Müzesi – www.tinguely.ch

Ren Nehri’nin sağ yakasındaki Solitudepark’ta 20. yüzyıl kinetik heykeltıraş Jean Tinguely’nin müzesi bulunuyor

Her seviyede eğlenceli, heyecanlı ve etkileşimli, bu yüzden çocukların asla sıkılmayacağı bir sanat müzesidir.

Sergi, 1950’lerden 1980’lere kadar Tinguely’nin kariyerini anlatıyor.

8.Basel Kağıt Fabrikası (Basel Paper Mill)

Basel Kağıt Fabrikası
Basel Kağıt Fabrikası

Basel’in en güzel ve en popüler yerlerinden biri olan bu fabrika halka açık.

1453 gibi erken bir tarihte Gewerbekanal’daki bu değirmen/fabrika kağıt üretme işindeydi.

1980’den beri değirmen, kağıt, baskı ve kitap ciltleme için tarihi yöntemlerle temasa geçebileceğiniz bir çalışma müzesi olmuştur.

Su çarkı ile çalışan makineler paçavra ve kağıt hamuru kağıt yapraklarına dönüştürür: Birinci katta kendi sayfanızı kendiniz yapabilirsiniz.

Üst kattaki ilk baskı makineleri sizi hat sanatını mükemmelleştirmeye davet ederken, ciltleme kitap ve kağıt ebru işçiliği en üst katta gösteriliyor.

9.Basel Hayvanat Bahçesi

Basel Hayvanat Bahçesi
Basel Hayvanat Bahçesi

640’tan fazla türle, dünyadaki en fazla farklı türden hayvana ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu hayvanat bahçesi, ülkedeki en büyük ve en eski hayvanat bahçesi olup, tarihi 1874 yılına dayanmaktadır.

Yıllar geçtikçe genişlemeler ve tadilatlar yapılmış ve 2016 yılında, fillerin rahat dolaşabilmesi için 5.000 metrekarelik yeni bir fil evi açılmış.

Belki de hayvanat bahçesinin en meşhur sakinleri, Avrupa’da doğan ve 2020’de 61 yaşına giren ilk batı ova gorili Goma’dır. Daha çok çocuklar ile gidilebilecek bir yer olduğu söylense de, her yaştan turistin sıkılmadan 2-3 saatini geçirebileceği yerlerden.

10.Fondation Beyeler 

Fondation Beyeler 
Fondation Beyeler – www.hisour.com

20. yüzyıldan Ernst Beyeler ve Hilda Kunz’un muhteşem modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Fondation Beyeler, şehir merkezinin altı kilometre dışında, Almanya sınırında bulunuyor.

Picasso, Vincent van Gogh, Francis Bacon, Lichtenstein, Pollock, Warhol, Monet ve Cézanne’nin resimlerini burada görebiliyorsunuz. Ayrıca, Kuzey Amerika, Okyanusya ve Afrika’dan 25 eserden oluşan etnolojik bir sergi var.

Göz at : Cenevre gezilecek yerler

Basel’de Nerede Kalınır ?

Basel’de konaklama için çok fazla bölge bulunmamakta. Bu yüzden de, bölge seçimi yapmadan da tesis seçimi yapabilirsiniz.

Basel, pahalı bir şehir olduğundan dolayı, şehrin tam merkezinde bulunan otellerden biraz uzak durmakta da yarar var. Basel, yürüyerek gezebileceğiniz kolay bir şehir olduğundan dolayı da, şehrin tam merkezinde konaklamanıza gerek bile yok.

Şehirdeki en iyi ve en lüks oteller şehir merkezinde bulunuyor. Fakat, şehir merkezine 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunan birbirinden şık ve lüks 4-5 yıldızlı otelleri bulabilirsiniz. Ayrıca bu oteller merkeze göre çok daha uygun olacaktır.

Göz At : Zürih gezilecek yerler

Basel’deki konaklama birimlerinin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunmaktadır. Bu fırsat indirimlerininden yararlanarak da %30’a kadar daha uygun olan otelleri bulabilirsiniz. Eğer 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapacaksanız, şehir merkezindeki 4-5 yıldızlı otellere de mutlaka göz atın. Erken rezervasyon indirimleriyle bu otellerde çok daha uygun fiyatlara odaları bulabilirsiniz.

Basel gezilecek yerler listesine eklenebilecek birkaç yer daha bulunmakta. Fakat, bu şehir için genelde 1 gün ayrıldığından dolayı, Günübirlik Basel gezisi için yapabileceklerini bu 10 yer ile sınırlı olacaktır. Zaten diğer yerler, öyle şehirdeki çok turistik yerlerden değil. Zamanınız kalırsa ve yeteri kadar da bütçeniz varsa, şehirdeki diğer müzelere de göz atmayı unutmayın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...