Batu Caves (Batu Mağaraları), Kuala Lumpur

Batu Caves, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan, ulaşımın oldukça kolay olduğu turistik yerlerden biridir. Batu Mağaraları olarak da bilinen bu turistik yeri, Ortalama 150 Ringgit (135-140tl) gibi bir ücret ödeyerek detaylı bir şekilde anlatımı yapılan turlar ile gezebilirsiniz. Maalesef, Türkçe dilde turlar bulunmadığından dolayı, İngilizceye çok hakim değilseniz, bu turların size hiçbir faydası olmayacaktır.

Batu Caves’in bölümleri

1.Temple Cave ( Tapınak Mağarası-Ana Mağara)

Bu ana mağaraya, giriş kısmında bulunan 272 basamak çıkılarak ulaşılır. Merdivenler çok dik olmasa da oldukça yorucudur, diyebilirim. Bu merdivenlerin sonunda yüksek tonozlu büyük bir mağara sizi karşılamaktadır. 42 metre yüksekliğinde olan altın heykel ise, merdivenlerin hemen başında bulunmaktadır. Bu heykel, Rab Murugan’a adanmış Hindu Tapınağı olarak hizmet vermektedir.

Bu ana mağaraya girişler ücretsizdir. Sadece kapıda küçük bir bağış kutusu bulunmaktadır (Dilerseniz birkaç ringgit atabilirsiniz). Merdivenlerin köşelerinde sizi bekleyen aç maymunları göreceksiniz. Eğer yanınızda yiyecek birşeyler getirdiyseniz, maymunlara vermekten başka çareniz kalmayabilir. Aksi takdirde saldırma olasıkları vardır.

Kuala Lumpur’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Kuala Lumpur’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Kuala Lumpur’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

2.Selamat Datang ( Karanlık Mağara )

Bu mağaranın en etkileyici ve en heyecanlı yerlerinden biridir, diyebilirim. Oldukça karanlık olan bu mağaranın içerisinden gelen garip sesler sizi ürkütebilir. Her zaman açık olmadığı için gittiğinizde kapalı olursa şaşırmayın. Karanlık Mağaranın Dünyanın en nadir örümcek evi olduğu söylenmektedir. Mağara, küçük çocukların korkabileceği yerlerden olabilir. Bu yüzden çocuklu ailelerin bu mağaraya girmesini pek tavsiye etmem.

3.Villa Mağarası

Bir diğer görülmesi gereken mağara, Villa Mağarasıdır. Bu mağaraya girişler ücretlidir. 20-25 Rm gibi bir ücret ödeyerek gireceğiniz bu mağarada, Malezya ve Hindistan’ın renkli kültürel şovlarını izleyebilirsiniz.

4.Ramayana Mağarası

Son olarak görmeniz gereken yer ise, Ramayana Mağarasıdır. Tepenin sol tarafında bulunan bu mağaranın hemen girişinde 15 metre uzunluğunda Hanuman (Maymun Tanrısı) heykeli bulunmaktadır. Alanda görebileceğiniz en renkli ve en canlı yerdir. Giriş ücreti 10 Rm’dir ve verdiğiniz her kuruşa değecektir.

Batu Caves Nerede, Nasıl Gidilir ?

Batu Caves’e Ulaşım için en ideal yol, KTM (Komuter Tren) kullanmaktır. Kl sentral’den bu trenleri ve mono rail adı verilen demir yolu araçlarını bulabilirsiniz. Kuala Lumpur demir yolu taşımacılığı biraz karışıktır. Bu yüzden tabelaları çok iyi kontrol etmenizde yarar var.

Yemek : Alanda yemek yiyebileceğiniz ve su alabileceğiniz yerler olsa da, siz yanınızda bol bol su götürün ve mümkünse aç gitmeyin. Asya, özellikle Hindistan mutfağına alışık biri değilseniz yemekleri beğenmemeniz olağandır. Ayrıca, şehirde bulunan restoranlarda çok daha ucuza, çok fazla çeşitte yemekleri bulabilirsiniz.

Not : Tapınakların bazılarına mini şortla veya etekle girmek yasaktır. O yüzden bacağınızı kapatacak birşeyler getirmenizi tavsiye ederim. Pantolon giymenizi pek tavsiye etmem çünkü Malezya yılın her ayı mükemmel sıcaktır.

Kuala Lumpur gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan Batu Mağaralarını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Malezya gezinizi Ocak-Şubat aylarına denk getirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Dünyanın dört bir yanından gelen inananlar ile burada birçok festival ve eğlence düzenlenmektedir. Aşırı kalabalık olduğu için birçok turist sevmez ama Asya kültürünü, özellikle Malezya ve Hindistan kültürünü bu aylar içinde, burada çok detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...