Batum Gezilecek Yerler | En İyi 15 Yer

Her mevsim başka bir güzel Batum, ne vize ne pasaport istiyor. Bu yüzden Türk turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. 3-4 günlük bir şehir gezisi için Batum gezilecek yerler listesinde bulunan bu 15 yeri görmeden Batum’dan ayrılmamanızı öneririz.

Batum, genel olarak gece hayatıyla popüler olan şehirlerden. Ayrıca hem konaklama hem de yeme ve içme konusunda da uygun bir şehir. Bu şehirde gezilecek yerler ise, tarihi yapılar, kiliseler, modern ve farklı yapıdaki binalarından oluşmakta. Tabi bunun dışında daha birçok turistik yerleri bulmak da mümkün.

Batum’da konaklama için henüz karar vermediyseniz, Batum’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Batum’daki en ideal, en iyi konuma ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Batum Gezilecek Yerler

Batum’da gezilecek en güzel şehir merkezi çevresinde toplanıyor. Bu yüzden de gezinize şehir merkezinden başlamanızı öneririz. Eğer birçok turistik yere yürüyerek gitmek istiyorsanız, öncelikle şehir merkezi daha sonra şehir merkezine uzak olan yerlerdeki turistik noktalara göz atın.

1.Piazza Meydanı

Piazza Meydanı
Piazza Meydanı

Batum denilince akla ilk gelen güzel yerlerden biri olan Piazza Meydanı, bu şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden. Mozaiklerle döşenmiş 5700 metrekarelik alanın çevresi birbirinden güzel Avrupa binalarıyla çevrili. Buranın en güzel yanı da birbirinden kaliteli restoran, kafe ve otellere ev sahipliği yapıyor olması. Ayrıca meydanda bir kahve kokusu alırsanız, mutlaka cafe la Brioche adlı mekana yöneliyorsunuz. Eşsiz bir kahve kokusuyla meydanı saran bu mekanda her akşam canlı müzik var, kaçırmayın.

Piazza Meydanı, Batum’da konaklama için en ideal bölgelerden. Özellikle meydan çevresinde bulunan otellerde konaklayarak şehirdeki birçok turistik noktaya yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Piazza Meydanı çevresinde bulunan en idea otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı
Avrupa Meydanı

Klasik büyük fıskiyeli bir havuza ev sahipliği yapan bu meydan da, en az Piazza kadar popüler. Tam havuzun ortasında bulunan ”Medea Heykel” ise meydanın en rağbet gören yapılarından biri.

Batum’un ana meydanı olarak bilinen bu meydanda bulunan bu heykel ise, 1 milyon lariye mal olmuş. Zaten turistlerin büyük bir bölümünün bu meydana gitmesinin en önemli nedeni de bu altın koyun postu tutan medea heykeli. Çevresinde güzel ve farklı yapıdaki binalarıyla ünlü olan bu meydanı da Batum gezilecek yerler listenize ekleyin.

Avrupa Meydanı da Batum’da konaklama için tercih edilebilecek güzel yerlerden. Birbirinden kaliteli ve uygun otellere ev sahipliği yapan bu çevrede aradığınız zevkte ve bütçede konakalama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz. Avrupa Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.Astronomik Saat

Astronomik Saat
Astronomik Saat

Medea Heykeli’nin bulunduğu Avrupa Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Astronomik Saat de Batum gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Tarihi bir banka binasının hemen üstünde bulunan bu saat kulesi de turistlerin Batum’da en çok ilgisini çeken yapılardan. Zaten saatin bulunduğu bina UNESCO tarafından koruma altına alınmış. UNESCO’nun koruma altına aldığı yeri de görmeden olmaz. Her saat başı çan sesleri ile güneş ve ayın konumunu gösteren bu saat kaçırılmaması gereken yapılardan.

4.St (Aziz) Nicholas Kilisesi

Aziz Nicholas Kilisesi
Aziz Nicholas Kilisesi

Batum’da kilise denilince akla gelen ilk yerlerden biri St Nicholas Kilisesi’dir. Osmanlı İmparatorluğu’nun egemen olduğu zamanda Yunanlılar tarafından inşaati başlatılmış. Fakat bir şart koyarak ”Çanlar Hiçbir Zaman Çalmayacak”. Çalmamış da. Ta ki Osmanlı devletinin Batum topraklarını kaybettiği güne kadar.

Yapımına 1865 yılında başlanmış olan bu kilise 2012 yılında tamamen yenilenmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

5.Batum Bulvarı

Batum Bulvarı
Batum Bulvarı

Palmiyelerle güzel bir şekilde süslenmiş bu bulvar, plaja paralel bir şekilde uzanmış. Birbirinden güzel kafeleri, park alanları, çeşmeleri ve heykelleri ile popüler olan bu bulvar da Batum’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

7 km uzunluğunda Batum’un canlı hayat şeklini yansıtan bu bulvarda bulunan sahil kesimi biraz taşlı. Fakat eğer yaz aylarında Batum’u ziyaret ediyorsanız, buradaki plajlara mutlaka uğrayın. Süper turist trafiğine sahip bu plajlarda güneşlenmek Batum’un ilk yapılası şeylerinden.

6.Tiyatro Meydanı

Tiyatro Meydanı
Tiyatro Meydanı

Batum’un en hareketli yerlerinden biri olarak bilinen Tiyatro Meydanı, Batum gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer almalı. Batum Tiyatrosu’nun hemen önünde yer alan bu meydanın ortasında ilk olarak dikkatinizi Posedion Heykeli (Neptün Çeşmesi) çekiyor.

Eski Sovyet Rejimi mimarisi evleriyle çevrili olan bu meydan, özellikle yaz akşamlarında süper hareketli. Buradan da gece hayatı için popüler olan yerlere çok rahat bir şekilde gidebiliyorsunuz.

7.Ali / Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli
Ali ve Nino Heykeli

Daha çok ”Aşk Heykeli” olarak bilinen şehrin simge yapılarından biri olan Ali / Nino Heykeli, Batum gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Heykeltraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılmış olan bu heykel, Müslüman Ali ve Hristiyan Nino’nun kavuşamamasını anlatıyor.  7 metre uzunluğunda olan bu heykel sürekli hareket halinde. Kendi ekseni etrafında dönerek Ali ve Nino’yu kısa bir süreliğine kavuşturuyor. Heykel yapımında Kurban Said adlı bir yazarın romanından esinlenilmiş.

Bizce büyük bir sanat eseri olan bu heykeli en azından 10 dakika boyunca izleyin. Yada Ali ve Nino’nun çok kısa bir süreliğine kavuşması yerini izleyin. Heykel Miracle Park adı verilen büyükçe bir parkı içerisinde yer almakta.

8.Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi
Alfabe Kulesi

Yine Miracle Park içerisinde bulunan hayran kalacağınız yapılardan biri olan Alfabe Kulesi de bu şehirde görülmeden dönülmemesi gereken eserlerden. Kule, Kökeni çok eski dönemlere dayanan 12 alfabeden biri olan Gürcü alfabesinin harflerini üzerinde taşır. 130 metre yüksekliğinde olan bu kule DNA sarmalında dizayn edilmiş. Özellikle akşam saatlerinde ışıkları yandıktan sonra çok daha güzel görüntülere sahne olan bu kuleye mutlaka göz atın.

9.Dönme Dolap (Ferris Wheel)

Dönme Dolap
Dönme Dolap

Yine Miracle Park içerisinde yer alan bu dönme dolap 55 metre yüksekliğinde 250 kişi kapasiteli. Çocuklu ailelerin ilk göz attığı yerlerden biri olan bu dönme dolap Batum’un eşsiz manzarasını seyretmek için iyi bir fikir olabilir. Oldukça yavaş bir şekilde dönmesi sayesinde de şehrin güzel manzara fotoğraflarını çekebilirsiniz.

10.Chacha Kulesi

Chacha Kulesi
Chacha Kulesi

Liman yakınında yer alan yapılardan biri olan Chacha Kulesi de Batum gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden. İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Konak’taki saatin bir kopyası olarak bilinse de yine görülmeye değer yapılardan. Bu kulenin en güzel yanı da Temmuz ve Ağustos aylarında 10 dakikalığına su yerine bir Gürcü Vodkası olan Chacha akıtması. 10 dakikada olsa sıra size geliyor. Bedava alkol içmek isteyenlerin deneyebileceği bir yer.

11.Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi
Botanik Bahçesi

Herkes bahçe olarak adlandırsa da bir orman diyelim 🙂 süper büyük bu bahçede 5000’den fazla bitki türünü görebiliyorsunuz. Batum’un merkezine ortalama 10 km uzaklıkta bulunan bu botanik bahçesi dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olarak biliniyor. Bu bahçeyi öyle 10-15 dakikada gezemiyorsunuz. Bu yüzden eğer Batum’a yaz aylarında gidiyorsanız bu bahçe için en azından 2 saatinizi ayırın. Zaten durmadan bahçeyi gezseniz bile 1,5 saat gidiyor.

12.Batum Fener Kulesi

Yine Miracle Park içerisinde yer alan bu kule de 21 metre yüksekliğinde güzel bir kule. 19. yüzyılın sonlarında Batum’un henüz Osmanlı egemenliğinden çıkmadan önce inşa edişmiş. 1878 ve 1882 yılları arasında Rusla ve Fransızlar tarafından tekrar inşa edilmiş olan bu kuleye de göz atmakta yarar var.

13.Virgin Marry Kilisesi

Virgin Marry Kilisesi
Virgin Marry Kilisesi

19. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilise Batum’daki en büyük kilise olarak biliniyor. Neo-Gotik tarzıyla dikkat çeken bu yapının 3 kubbeli yapının renkli vitray pencerelerinde birçok dini sahne sergilenmiş. Bu kilisenin en popüler yanı ise, Ortodoks ayineni izleyebiliyor olmanız. Eğer bu ayine denk gelecek olursanız başından sonuna kadar izleyin deriz. Oldukça farklı bir deneyim olacaktır.

14.Teleferik

Argo Teleferik
Argo Teleferik

Batum’a kadar gidip de teleferiğe binmeden de olmaz. Eğer Batum’u güzel bir şekilde izlemek istiyorsanız şehir merkezinden kalkan bu teleferiklere atlayın. 250 metreye kadar çıkabilen yüksekliği sayesinde inanılmaz bir manzaraya bu teleferik içerisinde şahit olabilirsiniz.

Bu teleferiğin adı Argo Teleferiği’dir. Yani Argo eğlence merkezini şehir merkezine bağladığı için bu adı almış. Hiçbir turist eğlence merkezi için bu teleferiğe binmiyor. Sadece teleferiğin sunduğu manzara için bu teleferiği kullanmakta. Tabi bu eğlence merkezine uğramak isterseniz, restoranları, kafeleri, terasları ve alışveriş yapabileceğiniz yerleri de bulabiliyorsunuz.

15.Ermeni Apostolik Kilisesi

1873 yılında yapılmış olan bu kilise, Sovyet Rusya zamanında Platenaryum olarak da kullanılmış. Günümüzde çok popüler bir kilise olarak bilinmese de Batum 2 günden fazla bir süreliğine gidiyorsanız mutlaka bu kiliseye de göz atın deriz. Zaten diğer turistik yerlerin büyük bir bölümünü 2 günden daha kısa bir sürede bitirebilirsiniz.

Batum’da Nerede Kalınır ? 

Batum’da konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bunların büyük bir bölümü de fiyat bakımından oldukça uygun. Bu şehirde otelleri bulabileceğiniz gibi hosteller ve daireleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Eğer grup veya aile olarak bu şehri ziyaret ediyorsanız, mutlaka dairelere de göz atın deriz. Çünkü grup olarak seyahatlerinizde çok daha uygun fiyatları bulabilirsiniz.

Batum’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak da şehirdeki en ideal, en iyi ve en uygun bölgeleri, bu bölgelere özel tesis tavsiyelerini bulabilirsiniz. Bunun yanında biraz daha bütçeli bir Batum seyahati planlıyorsanız da Batum Hostelleri, yok orta bütçeli bir seyahat planlıyorsanız da Batum Otelleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Batum gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat 2 günlük bir süre Batum için yeterli olacağından dolayı, siz popüler olan bu 15 yer ile gezinize başlayın. Zamanınız kalırsa da şehirdeki aktivitelere katılın. Eğer yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız da bisiklet ile şehir turuna çıkın, Yelkenli ile denize açılın, botlu delta kanat ile havalarda uçun.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...