Bergamo Gezilecek Yerler | Bergamo Gezi Rehberi

Kuzey İtalya‘nın Lombardiya bölgesinde bulunan Bergamo, tarihi Venedik duvarları ile ayrılmış alt ve üst bölümleri ile karakterize güzel bir şehirdir.

Lombardiya bölgesinin dördüncü büyük şehri olan Bergamo, kaliteli alışveriş caddeleri, birbirinden güzel tarihi mimari yapılarıyla, 1 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz yerlerden.

Milano‘dan Bergamo araç ile ortalama 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yüzden de, günübirlik turlar ile Milano’dan bu şehri ziyaret edebiliyorsunuz. Turistlerin büyük bir bölümü bu şehri, günübirlik geziler ile ziyaret ediyor olsa da, zamanınız varsa, 1 günde konaklamayı hakeden bu şehirde biraz daha zaman geçirin deriz.

Eski üst şehir (Citta Alta) Bergamo’da turistik yerlerin en fazla olduğu yerdir ve turistlerin büyük bir bölümünün şehir gezisine ilk olarak başladığı yerdir. Bu yüzden bir başlangıç noktası seçmek isterseniz, Citta Alta ile başlayabilirsiniz.

Gelelim Bergamo gezilecek yerler listemize ; 

1.Piazza Vecchia

Piazza Vecchia
Piazza Vecchia

İtalya’nın birçok yerinde duyacağınız ”Piazza Vecchia”, eski meydan anlamına gelir ve Bergamo’da da bu isimde bir meydan bulunmaktadır.

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen Piazza Vecchia (Vecchia Meydanı olarak da bilinir), tarihi üst kentin ana cazibe merkezlerinden biri.

Vecchia Meydanı - Bergamo Gezilecek Yerler
Vecchia Meydanı

Piazza Vecchia’nın çevresinde Campanone Torre Civica ve Palazzo della Ragione adlı tarihi binaları da görebiliyorsunuz. Şehirdeki etkinliklerin büyük bir bölümü bu meydanda yapılıyormuş. Bu yüzden de, şehrin en hareketli yerlerinden biri. Ayrıca, Bergamo’da yeme içme güzel birkaç mekan arıyorsanız, buradaki restoranlara ve kafelere de göz atabilirsiniz. Biraz pahalı olsa da, yine de kentteki en iyiler arasında sayılıyor.

2.Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası
Santa Maria Maggiore Bazilikası

Piazza Vechia adlı meydanın güneyinde güzel bir konumda bulunan Santa Maria Maggiore Bazilikası, şehirdeki en eski tarihi yapılardan biri.

İlk olarak 12. yüzyılda inşaasına başlanmış olan bu bazilika, 14. yüzyıla kadar maddi sebeplerden ötürü tamamlanamamış.

Bazilikanın her iki yanındaki giriş kapıları Gotik kanopiler (1353 ve 1360) altındaki aslanlar tarafından korunuyor. İçinde ince Rönesans koro tezgahları, Barok sıva çalışması ve yan koridorların ve koronun duvarlarında 16. yüzyıldan kalma halılar bulunmaktadır. Ayrıca, yapı, mermer kemerler ve çeşitli İtalyan azizlerinin ayrıntılı heykellerini içeren iki dekoratif verandaya sahiptir.

Yapının iç mekanındaki renkli fresklere göz atmayı da unutmayın.

3.Cappella Colleoni

Cappella Colleoni
Cappella Colleoni

Hem krem hem de pembe tonlarda dekorasyona sahip olan Cappella Colleoni (Colleoni Şapeli) bazilikaya bitişik bir şekilde bulunmaktadır.

Lombard Rönesans tarzındaki mimarisiyle dikkat çeken bu yapı, Condottiere Bartolomeo Colleoni ve kızı Medea’nın mezarını barındırmak için 1470-1476’da inşa edilmiş. İçerideki mezarların tasarımı ise, Giovanni Amadeo’ya ait.

4.Meryem Ana Vaftizhanesi

Meryem Ana Vaftizhanesi
Meryem Ana Vaftizhanesi

Bazilikanın hemen kuzeyinde yer alan Meryem Ana Vaftizhanesi, sekizgen bir tasarımıyla dikkat çekiyor.

Ayrıca, vaftizhane aslında Bergamo katedralinin içinde yer alıyormuş, ancak 1659’da dışarı taşınmış. Vaftizhanenin içinde de Mesih’in Yaşamını temsil eden bir dizi dini kabartma bulunuyor.

Vaftizhane’nin yapısı garip olarak nitelendirilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, Vaftizhane’nin yapıldığı dönemde bu tarzda başka bir yapı olmayışıdır. Bu yüzden de, bu tarzın tam olarak ne olduğu konusunda kesin bir yanıt bulunmuyor.

İnanç, Umut, Sadaka, Zenginlik, Adalet, İhtiyat, Temperance ve Sabır Fazileti’ni temsil eden, onu çevreleyen heykeller 14. yüzyıla tarihlenmektedir. Vaftizhane’nin arkasındaki bir sunakta Vaftizci Yahya’nın mermer bir heykelini de görebilirsiniz.


Booking.com

5.Porta San Giacomo (Bergamo Şehir Kapısı)

Porta San Giacomo (Bergamo Şehir Kapısı)
Porta San Giacomo (Bergamo Şehir Kapısı)

Bergamo City Gate veya Porta San Giacomo olarak da bilinen Bergamo Şehir Kapısı, günümüze kadar sağlam kalmış, Venedik duvarı ile çevrili olan Bergamo’nun en önemli kapısıdır.

Bu kapı, 16. yüzyılda inşa edilmiş ve şehirlerin savunma duvarlarının bir parçası olarak bugüne kadar gelebilmiş. Birkaç süslü sütunla bölünmüş olan bu kapı da, listenize ekleyebileceğiniz en turistik yapılardan.

6.Rocca di Bergamo

Rocca di Bergamo
Rocca di Bergamo

Rocca Müzesi olarak da bilinen Rocca di Bergamo, Venedik duvarlarının ana bölümünün kuzeyinde yer alıyor.

Yuvarlak bir kule ve muazzam taş duvarlarla dolu eski savunma burçlarından birinde bulunan bu müze, Bergamo şehrinin Giuseppe Garibaldi ordusu tarafından Avusturya yönetiminden kurtarıldığı İtalya’daki bağımsızlık mücadelesi hakkında belgeler ve sergiler içeriyor.

Buradan izleyebileceğiniz 360 derecelik bir manzara için de kulenin gözlem yerine çıkmanız yeterli.

7.Piazza Matteotti

Piazza Matteotti
Piazza Matteotti

Modern yeni Aşağı Bergamo kasabasının merkezinde yer alan ”Piazza Matteotti” Bergamo’daki en iyi bilinen meydanlardan. Şehirdeki en kalabalık meydanlardan biri olmasının en önemli nedeni ise, meydan çevresinde birbirinden güzel tarihi binalara ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

Torre dei Caduti, Teatro Gaetano Donizetti ve Chiostro di Santa Maria meydanda kaçırılmaması gereken yapılardan en önemlileridir. Meydanın en önemli iki anıtı ise, Monumento a Vittorio Emanuele II ve Monumento Al Partigiano adlı anıtlardır.

Bu meydan da, en az Piazza Vecchia Meydanı kadar popüler ve güzeldir. Ayrıca bu meydan yakınlarında da, birçok restoran, kafe ve küçük mağazaları bulabiliyorsunuz.

8.Accademia Carrara

Eğer sanatsever biriyseniz, Bergamo’nun hatta İtalya’nın en ünlü müzelerinden biri olan Accademia Carrara’ya göz atın deriz.

Eski bir sarayın içerisinde bulunan bu müze, modern Bergamo’nun kuzey kesiminde Parco Suardi’nin yakınında yer almaktadır.

Lorenzo Lotto, Biovanni Bellini, Titan, Paolo Veronsese ve Sandro Botticelli gibi İtalyan sanatçıların gerçekten etkileyici eserleriyle harika bir sanat koleksiyonu bulunmaktadır.

Müzenin bulunduğu saray başlı başına görülmesi gereken bir yapı. Bu yüzden, müze ve içerisindeki birbirinden değerli sanat eserleri ile ilgilenmiyorsanız dahi, binayı görmek için bile buraya uğrayabilirsiniz.

9.Bergamo Katedrali

Bergamo Katedrali
Bergamo Katedrali

Piazza del Duomo’nun bir ucunda bulunan Bergamo Katedrali, şehrin en sembolik yapılarından biridir.

Tarihi 1459 yılına kadar giden bu tarihi yapı, ilk olarak Filarete tarafından tasarlanmış ve 1693 yılında Carlo Fontana tarafından tamamlandı. Katedral, günümüzdeki görünümüne 1889 yılında yapılan bir restorasyon sonrasında kavuşmuş.

Şehirdeki en önemli yapılardan biri olarak bilinen bu katedral dışı biraz daha sade olsa da, iç mekanı biraz daha gösterişli ve süslüdür. Zamanınız varsa, bu katedrali de aradan çıkarın deriz. Ayrıca, Bergamo Katedrali’nin bulunduğu meydan olan ”Piazza del Duomo” (Duomo Meydanı), şehirdeki en önemli ve en kalabalık meydanlardan birisi. Katedralin dışında bu meydanda birkaç tarihi yapıyı da görebilirsiniz. Ayrıca, yeme içme için de bu meydan yakınlarında birçok mekanı bulmak mümkün.

10.Fortified city of Bergamo (Bergamo Venedik Duvarları)

Fortified city of Bergamo (Bergamo Venedik Duvarları)
Fortified city of Bergamo (Bergamo Venedik Duvarları)

Bergamo, bir zamanlar geniş savunma duvarları ile çevriliydi. Bu savunma ağının çoğu yıkılmış olsa da, günümüze kalan kısımlarını görmek ve duvarların üzerinde yürümek hala mümkün.

15. ve 16. yüzyıllarda inşa edilen Venedik Duvarları, şehre ününü kazandıran en önemli etkenlerden biri olarak da bilinir. Bu duvarlar 6 km uzunluğunda ve romantik bir yürüyüş yapmak ve harika gün batımlarının tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir.

Venedik Duvarları’nın paha biçilmez sanatsal ve kültürel değeri, Unesco Dünya Mirası alanı olarak tanınmalarıyla zaten kanıtlanmış.

1561’den itibaren Venedik Cumhuriyeti tarafından düşman saldırılarıyla yüzleşmek için inşa edilmişlerdi, ancak Tarih onlara karşı nazikti: belki çarpıcı güzellikleri nedeniyle hiçbir zaman kuşatma geçirmediler. Bu yüzden günümüze kadar neredeyse sağlam kaldılar.

Duvarlar 14 burç, 2 platform, toplar için 100 embriyo, 2 zırh, dört kapıdan oluşur ve kesinlikle görülmeye değerdir.

Göz At : Roma gezilecek yerler

Bergamo’da Nerede Kalınır ? 

Bergamo
Bergamo

Bergamo’da konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor olsa da, tesis seçimi yaparken tarihi şehir merkezinin yakınlarında olduğunuzdan emin olun.

Bu şehirdeki en çok tercih edilen ve en güzel konuma sahip olan oteller ise ;

B&B Hotel Bergamo – 3 Yıldız ; Tren istasyonuna 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, eski şehir merkezinin kalbine 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Yani konum olarak çok da merkezi bir tesis olduğu söylenemez. Ancak, bu şehirde ucuz bir konaklama birimi arıyorsanız ve otellerin dışına çıkmak istemiyorsanız, bu otel size göre olabilir. Otelin yüksek konuk değerlendirme puanı olduğu gibi, odaları da gayet şık ve modern.

Hotel Excelsior San Marco – 4 Yıldız ; Çatısında restoran bulunan Hotel Excelsior San Marco, Bergamo’nun merkezi meydanı Piazza della Repubblica’da bulunuyor. Yani konum olarak şehirdeki en merkezi tesislerden. Eski kentin tam kalbine bu otelden yürüyerek 5 dakika içerisinde gidebiliyorsunuz. Barı, restoranı ve aile odalarıyla hizmet veren bu tesis, şehirdeki turistik yerlerin hemen hemen hepsine de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Mercure Bergamo Centro Palazzo Dolci – 4 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesis, Bergamo Tren İstasyonu’na yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Milano’dan bu şehre trenler ile gidiyorsanız, istasyona yakın bir yerde olan bu otel, kolay ulaşım ideal olacaktır.

Göz At : Floransa gezilecek yerler

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...