Berlin Gezilecek Yerler – Görülecek En Güzel 30 Yer

Milyonlarca Türk‘ün ikinci vatanı olan Berlin, Avrupa’nın Türk Ayağı olmasının dışında, gezip görülecek yerleriyle de oldukça ünlü. Almanya’nın başkenti olan Berlin, tarihi yapıları, keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel sokakları ve eşsiz müzeleri ile turistlere güzel bir deneyim sunuyor.
Berlin gezilecek yerler, sadece tarihi yapılar ve müzelerle sınırlı değil. Bu şehirde gezip görülecek onlarca yer olduğu gibi yapılacak da birçok aktiviteyi bulabilirsiniz.

Berlin’deki önemli turistik yerler arasında Berlin Duvarı, her turistin görmek istediği ilk yerlerden. Bunun dışında şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden Brandenburg Kapısı, Alexanderplatz Meydanı ve Müzeler Adası gibi yerler de, Berlin gezinizde listenizin ilk sırlarında olması gereken yerlerden.

Berlin Katedrali Akşam
Berlin Katedrali

Berlin’de nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Detaylı bir şekilde anlatılmış Berlin’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazıda şehirdeki en güvenli, en ideal ve en güzel bölgeler ve bölgelere özel otel tavsiyeleri bulabilirsiniz.

–Bunun yanında Berlin’de konaklama için Schulz Hotel Berlin Wall at the East Side Gallery adlı 3 yıldızlı tesisi (Berlin’deki en turistik yerlere yürüme mesafesinde ve fırsat indirimleri oldukça fazla)

–Veya yine turistik yerlere yakın bir konumda olan Meininger Hotel Berlin Easy Side Galleryadlı 3 yıldızlı tesisi

–Veya son olarak uygun fiyatlı 5 yıldızlı otellerden biri olan Radisson Blu Hotel Berlin adlı tesise göz atabilirsiniz.

Berlin Gezilecek Yerler Listesi ve Yapılacaklar

Şehirdeki bu gezilecek yerler listesinde yer alan 30 yeri, çok rahat bir şekilde 3 günde bitirebiliyorsunuz. Eğer, Berlin için 2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, bu listenin tamamı biraz aceleye gelecektir. Zevkinize ve şehirdeki sürenize göre bu yerlerden bir liste çıkarabilirsiniz.

1.Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı

Berlin denince akla ilk gelen yerlerden olan Brandenburg Kapısı, ”Ben Berlin’e Gittim” demenin en kolay yolu. Berlin’e giden gitmeyen birçok kişinin gördüğü ve bildiği yerlerden biri diyebiliriz.

Unter den Linden’in Ebertstrasse ile kesiştiği nokta da bulunan bu tarihi kapı, şehrin en ünlü meydanlarından biri olarak bilinen Pariser Platz’da bulunuyor.

Kral Frederick Wilhelm II için 1788 yılında inşa edilmiş olan bu yapı, Almanya’nın birliğini temsil etmektedir.

2.Müzeler Adası

Müzeler Adası - Berlin de Gezilecek Yerler
Müzeler Adası’nda şehrin en güzel 5 müzesini görebilirsiniz

Sanat sever gezginlerin favori yerlerinden biri olan Müzeler Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, şehirdeki ünlü 5 müzenin birleşiminden oluşan komplekstir.

Bunlar Altes Müzesi, Alte Ulusal Galerisi, Neues Müzesi, Bode Müzesi ve Pergamon Müzesi.

Burası için güzel bir ziyaret planlıyorsanız, öncelikle bir müzekart şart. 5 müzeye ayrı ayrı ücret ödemek yerine veya pahalı kombineli 2-3 müzeli biletler almak yerine, 3 günlü müzekartlar ile buradaki 5 müzeyi de görebilirsiniz.

Ayrıca, Berlin’e yaz aylarında gidiyor ve burayı sıcağın altında gezmeyi planlıyorsanız, bol bol su götürün. Yoksa 1 şişe su için 1 paket sigara parası ödeyebiliyorsunuz.

3.Berliner Fernsehturm – Berlin TV Kulesi

Berliner Fernsehturm
Berlin TV Kulesi

Fernsehturm Berlin olarak da bilinen bu TV Kulesi, şehirdeki en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri, ayrıca 360 derece olması da daha da güzel.

Şehrin birçok yerinden rahatlıkla görebileceğinizden dolayı da, sora sora TV Kulesi aramanıza gerek kalmıyor.

Kendi etrafında dönen restoranında dilerseniz oldukça pahalı fiyatlara bir koktely içebilir veya harcayacak çok paranız varsa, bir de akşam yemeği deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kuleye giriş çoğu zaman kalabalık olmaktadır. Bende para var, paramı konuşturmak istiyorum derseniz, VIP giriş biletlerinden alın. Biraz pahalı fakat bizim gibi 35 dakika beklemek zorunda da kalmazsınız.

4.Reichstag

Reichstag Parlamento
Reichstag

Parlamentonun bulunduğu yer olan Reichstag, Berlin’de ücretsiz gezilecek yerler arasında. Bura için önceden rezervasyon yaptırın. Daha sonra pasaportlarınız ile direk olarak binaya gidebiliyorsunuz. Yani biletinizin çıktısını felan aldırmaya gerek yok. Telefonunuzundan göstermeniz yeterli.

Berlin’deki 20. yüzyıl dramını özetleyen bir nokta olan Reichstag, Neo-Barok tarzında, 1894 yılından kalma. Hem tarihi önemi hem de politik öneminden dolayı, görülmeye değer yerler arasında diyebiliriz.

TAVSİYE ; Önceden rezervasyon yapmadınız, sonra gittiniz Berlin’e baktınız sizin Berlin’de geçireceğiniz zamanda uygun bir yer yok. O zaman sabahın erken saatlerinde giderek iptal eden veya gelmeyen kişilerin yerine gidebilirsiniz. Bizim gittiğimizde 14 kişi eksikti ve 14 kişinin yerine sadece 8 kişi alınmıştı. Bu yüzden, Reichstag’ı göremedik, edemedik demeyin.

5.Berlin Katedrali

Berlin Katedrali
Berlin Katedrali – Şehrin en sembolik yapılarından

Berliner dom olarak bilinen Berlin Katedrali, şehrin en sembolik yapılarından biri.

Neo-Rönesans tarzda Galatasarayımızın kurulduğu tarihte inşa edilmiş olan bu katedrali ziyaret etmek, Berlin’de yapılacak şeyler arasında Top 3’de yer alsada, biz beşinci sıraya koyduk:)

Katedralin tepesine çıkmayı da unutma. Çok kalabalık değilse, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Not : Berlin Pass ile Berlin Katedrali’ne ücretsiz olarak giremediğinizi unutmayın.

6.Berlin Duvarı (East Side Gallery Anıtı) 

Berlin Duvarı - East Side Gallery
East Side Gallery

Berlin’de görülecek yerler arasında en turistik olan East Side Gallery, Berlin Duvarı’nın bir parçası, uluslararası bir özgürlük anıtıdır.

Eğer sokak sanatına merakınız varsa buraya bayılıp bayılıp ayılacaksınız!

1316 metre uzunluğundaki bir galeri olan East Side’da, dünyanın dört bir yanındaki sanatçıların 105 resmini görebiliyorsunuz. Burası, Berlin Duvarı olarak bilinen yer.

7.Trabi Arabası Turu

Trabi Arabası Berlin
Trabi

Berlin’de yapılacaklar arasında oldukça popüler olan Trabi veya Trabant, Doğu Almanya’nın eski bir sembolü haline gelen eski “Doğu Bloğu” nda popüler olan yavaş ve gürültülü bir araba. 75 dakika boyunca bu arabalar ile gezerim diyorsanız, rehberli turlara katılıyorsunuz. Rehber önde siz arkada gidiyorsunuz. Arada telsizle tarihi bilgiler de veriyor.

Bizim bütçemiz ve zamanımız kısıtlı olduğundan dolayı, biz es geçmiştik. Fakat, Berlin’de yapılacak en güzel şey nedir ? diyorsanız, gönül rahatlığıyla Trabi arabaları diyebiliriz.

NOT : Ne kadar iyi şoförüm derseniz diyin, bu arabalar bizim hacı murat tarzı külüstür ve vitesi zor geçen arabalardan. İyi bir şoför değilseniz, trafiği birbirine katmadan bu sevdanızdan vazgeçin.

8.Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı - Berlin Gezilecek Yerler
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Holokost Anıtı olarak da bilinen bu yer, açık bir alanda bulunuyor. Bazı çocukların üzerlerine çıkıp fotoğraf çektirdiği, ailelerin de bu fotoğrafları instagrama koyduğu bir yer. Yahudide olsa burasının bir mezarlık öneminde olduğunu unutmayın.

şu anda normal bir park yeri olan II. Dünya Savaşı’nın sonunda Adolf Hitler’in saklandığı yer olarak da biliniyor. Rehberlerin çoğuna göre de, Hitler’in Güney Amerika’ya bile kaçabileceği düşünülüyormuş.

9.Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Berlin gezilecek noktalar arasında, her turistin ”Görmeden gitmem” dediği bir kontrol noktası.

Burası, Batı ve Doğu Almanya arasındaki en ünlü geçiş noktalarından biridir. Soğuk savaş sırasında nasılsa öyle görünmesi için birçok çalışma yapılmış. Günümüzde ise, turistlerin en çok fotoğraf çektiği yerlerden biri.

10.Tiergarten

Tiergarten Park

Berlin’de kafa dinleyebileceğiniz sessiz huzurlu yerleri bulmak pek kolay değil. Fakat Tiergarten, çok fazla kalabalık olmayan, temiz havası ve yeşilliği ile şehrin koşuşturmacasından kaçabileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Daha çok büyüklüğü ve şehir merkezine yakınlığı ile ünlü olan bu park, 1830’da, Prusyalı mimar Peter Joseph Lenné tarafından yenilenmeden önce bir avlanma alanıymış.

Tiergarten Park Berlin
Tiergarten Park manzarası

Günümüzde Almanya Devlet Başkanı’nın evi olan Schloss Bellevue de bu parkta bulunuyor.

11.Berlin Botanik Bahçesi

Berlin Botanik Bahçesi manzarası - Berlin Gezilecek Yerler Listesi
Berlin Botanik Bahçesi

Berlin’in gezilecek yerleri arasında popüler bu Botanik Bahçesi, Dev bambu, beyaz nilüferler, orkideler ve kaktüsler gibi 22 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Şehirdeki en temiz havayı bulabileceğiniz bu yer, şehir merkezinden 1897-1910 yılları arasında taşınan Dahlem yerleşim bölgesinde bulunuyor.

Nemli iç kısmı tüm yıl 30 ° C’dir ve dev bir bambuyu desteklemektedir.

Temiz hava ve yeşil alan seven herkesin mutlaka göz atması gereken yerlerden biri.

12.Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı ve Bahçeleri
Charlottenburg Sarayı

Avrupa’daki birçok saray gibi 300 yaşındaki bu saray da şehir merkezinin azıcık dışında bulunuyor. Metrolar ile bu saray 20 dakika içerisinde rahatlıkla da gidebiliyorsunuz.

Bir paket sigara ücreti ödeyerek girebileceğiniz bu saray, Berlin’de görülecek yerler arasında oldukça popüler.

Saray ziyaretinizden sonra, Charlottenburg Park’a gidin. Buraya giriş tamamen ücretsiz ve gün batımına kadar açık. Berlin’in en iyi cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilir, mutlaka göz atın.

13.Bergama Müzesi – (Pergamon Museum) 

Bergama Müzesi - Pergamon Museum
Bergama Müzesi – Pergamon Museum

Yakın Doğu’dan epik antik anıtları görebileceğiniz bu müze, şehirdeki en dikkat çeken müzelerden biri olarak biliniyor.

  1. Yüzyıl Bergama Sunağı, müzeye adını, veren parçadır. Yunan mitolojisinde yüksek rölyef tasvir sahnelerinde frizle bezenmiş bir kaide üzerinde bulunmakta.

Müzede görülmeye değer diğer önemli yerlerden bazıları ise, Ishtar Kapısı, Milet’in Roma Pazarı Kapısı, Ürdün’den Emevi Mshatta Cephesinin İslam Sanatı ve en önemlisi, Gılgamış Destanı’ndan Mezopotamya Meissner’ın parçasıdır.

14.Berlin Hayvanat Bahçesi

Berlin Hayvanat Bahçesi Ayılar
Berlin Zoolojil Bahçesi

Berlin’de çocuklarla gezilecek yerler arasında olan bu hayvanat bahçesinin en büyük özelliği, Avrupa’daki en büyük hayvanat bahçelerinden biri oluşu.

1400’e yakın hayvan türünün olduğu bu hayvanat bahçesinden 20 binden fazla hayvan var. Sıkılmadan 1-2 saat çocuklarınız ile gezebileceğiniz güzel bir yer.

Burası Berlin Zoolojik Bahçesi olarak da bilinmekte unutmayın.


Booking.com

15.Alexanderplatz

Alexanderplatz - Berlin Meydanı
Alexanderplatz

Şehirdeki en güzel ve en hareketli meydanlardan biri olan Alexanderplatz, şehirdeki en güzel bölgelerden biri olan Mitte’de bulunuyor.

Berlin Katedrali’nde yürüyerek rahatlıkla gidebileceğiniz bu meydan, ismini Rus İmparatoru I. Aleksander’dan almış.

Meydan çevresinde Dostluk Çeşmesi ve Dünya Saati gibi önemli turistik noktalar da görebilirsiniz. Ayrıca, meydan yakınlarında birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de bulmak mümkün.

16.Unter den Linden Caddesi (Ihlamurlar Altında) 

Unter den Linden Caddesi
Unter den Linden Caddesi

Şehirdeki en önemli ve en eski bulvarlardan biri olarak bilinen Unter den Linden, adını yaya yolunun iki yanında bulunan Ihlamur Ağaçları’ndan almış. Unter den Linden (Ihlamur Ağaçlarının Altında ) gibi bir anlama geliyor.

Burada bulunan ıhlamur ağaçları 1647 yılında ekilmiş. Günümüzde şehrin en işlek caddelerinden biri olmasıyla ünlü. Ayrıca burası şehirdeki en fotojenik yerlerden biri.

17.Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt - Berlin
Gendarmenmarkt

Berlin denilince akla gelen bir diğer şey ise, meydanlardır. Dünyaca ünlü birçok meydana ev sahipliği yapan bu şehirde çok fazla meydan göreceksiniz.

Gendarmenmarkt de bunlardan bir tanesi. 17. yüzyılda mimar Johann Arnold Nering tarafından tasarlanmış bu meydan, Fransız ve Alman Kiliseleri ile ünlü.

Her iki kilise de, portikolar tarafından öne çıkarılmış ve eşsiz kubbelerle süslenmiş.

Yaz aylarında birçok açık hava konserinin yapıldığı da söyleniyor. Berlin’i yazın ziyaret ediyorsanız, mutlaka göz atın.

18.Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi Görülmeye Değer
Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi Berlin’in tarihi yerleri arasında popüler

Berlin’de görülmesi gereken yerler arasında olan bu kilise, 1895 yılında açılmış, Batı Berlin’in bir simgesi olarak görülen bir dini yapıdır. Fakat bugün görülen kilise 1961 yılında açılmış. Mimarı da Egon Eiermann’dır.

Eski kilisenin hayatta kalan, tahrip olmuş kulesi, Coventry Katedrali’nden toplanan çivilerden yapılmış haçlarla savaş karşıtı bir sergi düzenleyen bir anıt olarak kalmıştır. Bugün bu kuleyi de görebiliyorsunuz.

19.Mauerpark Pazarı

Mauerpark Pazarı
Mauerpark Pazarı

Prenzlauer Berg’deki Mauerpark, hediyelik veya hatıralık birkaç şey alabileceğiniz en güzel pazarlardan biri.

Pazarda, konser veren müzisyenler olduğu gibi, uluslararası yemek satan sokak satıcılarını da bulabilirsiniz.

Tezgahlarda bulunan ürünler, artık sahiplerinin ihtiyaç duymadığı ürünlerden oluşuyor. Çalıntı olan ürünlerin de olduğu söylense de, birkaç ucuz hediyelik almak için güzel bir yer.

Antika, koleksiyon, el sanatları ve giyim bazında birçok ürünü bu pazarda bulabilirsiniz.

20.Eski Ulusal Galeri (Alte Nationalgalerie)

Eski Ulusal Galeri
Eski Ulusal Galeri

Varlıklı bankacı ve sanat patronu Joachim Heinrich Wilhelm Wagener, 1861’de vefat ettiğinde, 262 tablodan oluşan Prusya’ya yaptığı koleksiyonundan vazgeçmiş. Bu müzenin temeli işte bu eserlere dayanıyor.

Neoklasik bir tarzda yapılmış tapınak içerisinde bulunan bu müze günümüzde, Berlin’deki en iyi müzeler arasında.

Müzedeki eserlerden bazıları, dünyaca ünlü sanatçılardan olan, Renoir, Monet, Max Liebermann, Adolph, Menzel ve Caspar David Friedrich’in gibi isimlere ait.

Sanatla aranız iyiyse kesinlikle bu müze görülmeye değer.

21.Konzerthaus Berlin

Konzerthaus Berlin de Gezilecek Yerler
Konzerthaus Berlin

Berlin’in en güzel bölgelerinden biri olarak bilinen Mitte’de bulunan, Alman Orkestrası’na ev sahipliği yapan bir konser salonu. Konserler oldukça pahalı olsa da, binanın bulunduğu yer ve yapının güzel mimarisi görülmeye değer.

22.Potsdamer Platz

Potsdamer Platz - Berlin'in Gezilecek Yerleri
Potsdamer Platz

Tiergarten’ın güneydoğu köşesinde Potsdamer Platz, Berlin’in kalbinin attığı bir bölgedir. Burası, Berlin gece hayatı için plan yapanların favori yerlerinden.

Bu bölgede, şehrin en iyi, en kaliteli ve en popüler barlarını ve gece kulüplerini fazlasıyla bulabilirsiniz. Berlin’in o 3-4 gün boyunca partilerin devam ettiği gece kulüplerinden bazılarını da burada bulabilirsiniz.

Bu bölge, gece hayatının yanında Berlin’de alışveriş için de oldukça ideal bir bölgedir. Burada, birçok ünlü markayı bulabileceğiniz mağazaları ve küçük butikleri de bulabilirsiniz.

23.Sony Center

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin’de yapılması gerekenler arasında Sony Center’ı da ziyaret etmek var.

1990 yılında Helmut Jahn ve Peter Walker tarafından tasarlanmış olan bu kompleks, Berlin’in en canlı yerlerinden biri.

Komplekste, mağazalar, oteller, müzeler, sinemalar, IMAX tiyatrosu, restoranlar ve ofisler bulunuyor. Ayrıca meydanda ücretsiz wifi da var. Yani, bedava interneti bulmanın zor olduğu Berlin’de böylesine güzel bir nimetten yararlanmamakta olmaz.

Ayrıca kompleks, kapalı bir tema parkı olan Legoland Keşif Merkezi’nin şubesidir. Yani çocuklarınız ile Berlin’i ziyaret ediyorsanız, buraya mutlaka göz atın.

24.Kreuzberg

Kreuzberg Bölgesi - Berlin Gezilecek Yerler
Kreuzberg Bölgesi

Berlin’in çok kültürlü bölgesi olan Kreuzberg’de Berlin’de gezilecek yerler arasında.

Burada çok kültürlü birçok restoran bulabiliyorsunuz. Tabi bunlardan en önemlisi Türk restoranlarıdır. Burası, Berlin’de Türk nüfusunun en fazla olduğu yerlerden biri. Zaten Berlin’in yarısı Türk 🙂 Fakat bu bölgede Türkler çok fazla.

Başka bir yerde bulamayacağınız kadar mağaza ve canlı müzik mekanları bulabilirsiniz. Burası, Berlin gece hayatı için de gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz yerlerden. Çünkü bölge, şehirdeki en fazla gece kulübünün olduğu yerlerden biri.

25.Oberbaum Köprüsü

Oberbaum Köprüsü
Oberbaum Köprüsü

Berlin’in kartpostallık yerlerinden biri olan Oberbaum Köprüsü, eskiden batıdan doğuya yalnızca bir yönde geçişlere izin veren silahlı bir kontrol noktasıymış.

Friedrichshain ve Kreuzberg’i birbirine bağlayan bu iki katlı köprü günümüzde, Berlin’in en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden. Berlin’im simge yapılarından biri olduğu için de görülmeye değer.

26.Sanssouci Park’ına da Gidin

Sanssouci Park
Sanssouci Park’ta Berlin’de görülmeye değer yerler arasında

Berlin parkları arasında oldukça popüler olan Sanssouci, Potsdam’daki eski bir kraliyet parkıdır.

Park, Prusya Kralı Frederick için inşa edilmiş birçok saray ve köşklere ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en ünlüsü Sanssouci Sarayı.

Bahçe etrafında çeşmeler, göletler ve tapınakları da görebiliyorsunuz. Dilerseniz Sanssouci Sarayı’nın içerisinde bile göz atabilirsiniz. Fakat park, çok daha cezbedici bir yer olduğundan dolayı, parktaki yapıları dışarıdan görmeniz yeterli olacaktır. Zaten park çok büyük. Bu yapıları dışarıdan görmek bile en azın 1 saatinizi alacaktır.

27.Berlin Zafer Sütunu – Victory Column

Berlin Zafer Sütunu
Berlin Zafer Sütunu

Berlin görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Zafer Sütunu’dur. Burası, Berlin’in en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olduğu gibi, turistlerin favori yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Bu sütun 1864 yılında Danimarka-Prusya Savaşının, Danimarka’nın yenilgisi sonrasında yapılmış.

Anıt, daha önceleri Reichstag’ın önünde bulunuyormuş. Ancak, 1938-1939’da Hitler’in Berlin’i “Dünya Başkenti Almanyası” olarak yeniden şekillendirmeye yönelik iddialı planının bir parçası olarak bir kavşağın merkezindeki şu anki yerine taşınmış.

Dilerseniz 51 metre yüksekliğindeki bu anıtın yukarısına çıkabilir ve Berlin’in en güzel manzaralarından birini seyredebilirsiniz.

28.Neues Müzesi

Neues Müzesi - Berlin de Görülecek Yerler
Neues Müzesi

1855’te kurulan Neues Müzesi, 1945’te yıkılmış ve şimdi yeniden doğan Berlin Müzeleri’nden bir tanesi.

Daha çok Antik Mısır Medeniyeti eserleri sergileniyor olsa da, Antik Dönemin birçok eserlerini burada görebiliyorsunuz.

2009 yılından beri ziyaretçilere açık olan bu müze, ”Yeni Müze” olarak da biliniyor.

29.Terörün Topoğrafyası

Terörün Topoğrafyası
Terörün Topoğrafyası

Katledilen Yahudilerin Anıtı gibi, Terörün Topografyası da gelecek nesiller için başka bir rahatsız edici mesaj olarak duruyor.

Merkezin kazılan harabelerinde, Üçüncü Reich döneminde Berlin’deki yaşamı, SS ve Gestapo’nun hikayesini, kilit şahsiyetlerini ve buradaki arsaları anlatan bir açık hava sergisi var. Savaş tarihi hakkında az biraz merakınız varsa, kesinlikle görülmeye değer.

30.Berlin Gece Hayatı

Berlin Gece Hayatı Deneyimi Yaşayın
Berlin Geceleri

Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip şehirlerinden biri olan Berlin‘e kadar gidip de gece hayatını görmeden de olmaz.

Berlin’de gece hayatı denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Potsdamer Platz olsa da, bu şehirde gece hayatı bu bölgeden çok daha fazlasına sahip. 2-3 gün boyunca hiç kapanmadan açık olup, her an partilerin olduğu gece kulüpleriyle ünlü bu şehirde, alkol ücretleri de gayet düşük. Özellikle biralar. Avrupa’daki en ucuz biraları burada bulabilirsiniz.

Berlin’de gece hayatının bir diğer adresi Kreuzberg‘dir. Burası biraz daha çiftlerin ve ailelerin de rahatlıkla takılabileceği yerlerden. Birçok canlı müzik mekanlarını burada bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehirdeki en ünlü gece kulüplerinden bazıları da burada bulunmakta.

Berlin’de nereler gezilir ? sorunuza bu 30 yerde umarız cevap bulabilirsiniz. Zaten şehirde gezip görülecek daha çok fazla yer var. Ancak 3-4 günlük bir Berlin gezisi planlıyorsanız, listedeki bu 30 gezilecek yer ve yapılacak şeyler ile başlayabilirsiniz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Berlin çevresinde gezilecek yerler için güzel bir liste hazırlayabilirsiniz. Berlin’e yakın birçok gezip görülecek yerler var. Ayrıca otobüs veya araba ile de çok kısa sürelerde ulaşabiliyorsunuz.

Berlin Kaç Günde Gezilir ?

Berlin Gezilecek Yerler Listesi
Berlin

Bu şehir için genelde 2 gün yeterli olduğu söylenir. Fakat, 2 günlük bir Berli gezisi ile, sadece en önemli birkaç noktayı görebilirsiniz. Berlin’de gezip görülecek ve yapılacak onlarca şey var.

Eğer bütçeniz varsa en az 3 gün Berlin gezisi için yeterli olacaktır. Ancak, bu şehir için 4 gün ayırsanız da, 4 gün boyunca gezip görülecek yerleri bulabilirsiniz.

Berlin’e Ne Zaman Gidilir ?

Aslında Berlin’e yılın tüm zamanı gidilebilir. Fakat yaz aylarında bu şehir biraz daha pahalı oluyor. Konaklama konusunda sıkıntı çekmemek adına birçok turistin yaptığı ilkbahar aylarında veya kışın tam ortasında bu şehri ziyaret edebilirsiniz.

Berlin’in soğuğu sert olsa da, kışın Berlin’de oteller biraz daha uygun olabilmekte. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında bu şehirde çok uygun fiyatlara oteller bulabilirsiniz. Tabi bu Berlin’de kışın turist yok anlamına gelmiyor. Berlin, yılın 12 ayı turistlerin en fazla ziyaret aldığı şehirlerden. Fakat, yaz aylarında bu şehir çok fazla kalabalık olduğu gibi biraz da pahalı olmaktadır.

Eğer Berlin için ideal bir zaman arıyorsanız, Nisan, Mayıs, Haziran veya Ekim, Kasım Aralık ayları bu şehri ziyaret için en ideal aylardır.

1 Günde Berlin’de Gezilecek Yerler – Günübirlik Berlin Gezisi

Berlin Görülecek Yerler
Postdamerplatz

Eğer, Berlin için sadece 1 gününüz varsa, gezip görebileceğiniz yerler sınırlı olsa da, bunu en iyi şekilde değerlendirebilmek adına, gezeceğiniz yerlere nereden başlayacağınız, nereleri görmek istediğinize karar vermeniz de önemli.

Berlin’de günübirlik bir gezi için ;

Ya müzeler adasına gidip yarım gününüzü orada geçirin ve daha sonra Trabi arabasıyla 1 saatlik bir tura çıkın. Şehrin en önemli ve en turistik yerlerini görün, yada şehirdeki kaçırılmaması gereken, birbirine çok da yakın olmayan turistik yerleri halledin

Bu şehirde değil 1 gün, birkaç saatiniz olsa dahi kaçırmamanız gereken yerler ; Berlin Duvarı, Berlin Katedrali, Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie ve Alexanderplatz Berlin’de görülmesi gereken yerler arasında en popüler olan bu gezilecek noktalar, şehrin en fazla turist trafiğine sahip yerler olduğu gibi, şehirdeki en önemli yerlerdir.

Bu yerlerden sonra daha fazla zamanınız kalırsa da, Holokost Anıtı olarak da bilinen Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı’nı da görebilirsiniz. 1 günde Berlin’de ne yapılır ? sorusuna verebileceğimiz en güzel cevap budur.

Berlin Şehir Turu

Öncelikle, Berlin’de ücretsiz bir yürüyüş turunun olduğunu bilin. Bu turlar ile, şehrin en önemli noktalarından bazılarını yürüyerek keşfedebiliyorsunuz. Tabi bu turlar %100 ücretsiz değil. Yani rehber 2-3 euro bir bahşiş vermek de şart. Aslında şart değil de, gelenek diyelim.

Bunun dışında Berlin’de önerebileceğim en güzel tur, Trabi arabasıyla yapabileceğiniz 1 saat 15 dakikalık turdur. Bu turlar ile şehrin birçok önemli noktasını da gezebiliyorsunuz. Tabi bu turlar biraz daha normal turlardan pahalı. Fakat, hem nostalji olması adına hem de şehri çok çabuk görebilmeniz bakımından oldukça ideal.

Bunun dışında, İngilizce olarak birçok tur var. Fakat, Türk rehberli olan turları da bulmak mümkünmüş. Tabi, Berlin gibi bir yerde Türk rehber olmadan da olmaz. Eğer Türk rehberler ile Berlin’i gezmek isterseniz de, Berlin’deki herhangi bir turist ofisine bu Türk rehberli turları sorabilir veya google’dan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Berlin’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konaklayacağınız da oldukça önemlidir. Çünkü bu şehirdeki birçok turistik nokta birbirinden uzak bölgelerde bulunmakta ve toplu taşıma araçlarına mutlaka ihtiyacınız olmaktadır. İşte tam bu yüzden tam olarak nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermeniz gerekiyor.

Berlin’in konumuna haritadan göz atarak bölgeler hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Mitte ; Berlin’de turistik yerlere yakın konaklama için en merkezi, en ideal, en iyi, en popüler bölge olan Mitte, turistlerin en çok tercih otellere ev sahipliği yapan bölgelerden biri. Burası, Berlin’in tarihi yerleri ile dolu ve turistik yerlerine de oldukça yakın bir konumda bulunan bölgedir. Ayrıca, Berlin gece hayatı için ünlü olan yerlere de bu bölgeden çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Mitte Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Göz At : Berlin hostel tavsiyeleri

Kreuzberg ; Bu bölge, Berlin’deki Türkleri bir arada en fazla görebileceğiniz yerlerden. Fakat, Berlin’de en ucuza otelleri bulabileceğiniz güzel bir bölge. Birçok kişi çok fazla Türk turistin burada olmasından dolayı, bu bölgeyi es geçmekte. Fakat, Berlin’de Türk görmeden gezemezsiniz. Burası, milyonlarca Türk’ün vatanı. Bu yüzden, bu şehirde Türklerden kaçış yok 🙂 Bu bölgedeki konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Charlottenburg-Wilmersdorf. ; Burası, Berlin’de ailece konaklayabileceğiniz en iyi ve en güzel bölgelerden biri. Bir aile dostu bölge olan Charlottenburg, hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmakta. Bu bölgeden, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını da bu bölgede bulabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Friedrichshain ; Berlin için bütçeniz çok düşükse, bu bölgede düşük bütçeli otelleri ve hostelleri bulabilirsiniz. Burası, Berlin’in en ucuz bölgelerinden biri olarak bilinir. Ayrıca şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktalara da çok uzak değil. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Berlin Gezilecek Yerler Videosu

Berlin’de konaklama için tercih edilebilecek, en ideal, en popüler ve turistik yerlere ulaşımı en kolay olan bu  bölgeye ek olarak birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat, bu 4 bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabileceğinizden dolayı, başka bölgeler ile kafanızı karıştırmanıza da gerek yok.Berlin Gezilecek Yerler adlı bu yazıda, şehirdeki en ideal ve en popüler yerlerden bahsettiğimiz gibi, şehirde nerede konaklayacağınız hakkında bilgileri de paylaştık. Nerede kalınır ? konusunda gayet iyi bir araştırma yaptığımız için bahsetmiş olduğumuz bölgeleri ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini mutlaka dikkate alın derim. Bunun yanında daha fazla otel tavsiyesi için de Berlin Otelleri adlı yazımıza mutlaka göz atın derim.Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...